Elmin İnkişafı Fondunun qrantı əsasında nəşr olunmuş “Qarabağ geyimləri” kitab-kataloqunun təqdimatı keçiriləcək
19.10.2016 12:06
Oktyabrın 21-də saat 11:00-da “Azərbaycan Respublikası Dağlıq Qarabağ Bölgəsinin Azərbaycanlı İcması” İctimai Birliyinin zalında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun qrantı əsasında nəşr olunmuş “Qarabağ geyimləri” kitab-kataloqunun təqdimatı keçiriləcək.
Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının 25-ci ildönümünə həsr edilən tədbirə “Azərbaycan Respublikası Dağlıq Qarabağ Bölgəsinin Azərbaycanlı İcması” İctimai Birliyi təşkilati dəstək göstərir. Kitabın müəllifləri Fəzail Vəliyev və Gülzadə Abdulovadır.
Kitab-kataloqda ilk dəfə olaraq çöl-etnoqrafik materialları, arxiv sənədləri, muzey kolleksiyaları, ailə saxlanclarında qorunan foto-şəkillər əsasında XIX-XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanın Qarabağ tarixi-etnoqrafik bölgəsi əhalisinin geyim mədəniyyəti, onun təsnifatı, məhəlli-lokal xüsusiyyətləri, əyani-vizual görüntüləri və tarixi-etnoqrafik tədqiqi, həmçinin dövrün sosial-siyasi və iqtisadi-mədəni hadisələrinin geyim mədəniyyətinə təsiri məsələləri öz əksini tapıb. Kataloqda xalq geyimlərinin ayrılmaz tərkib hissəsi olan və geyimləri tamamlayan bəzək elementləri də kataloqlaşdırılıb, onların elmi dəyəri müəyyən olunub.

Book-catalog "Karabakh clothes elements" published by grant of Science Development Foundation to be presented
19.10.2016 12:06
October 21 at 11:00 at the hall of the "Azerbaijani community of Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan Republic" Public Union will be held presentation of "Karabakh clothes elements" the book-catalog, published on the basis of the grant of Science Development Foundation under the President of Azerbaijan Republic. The event will be held by the organizational support of Public Union "Azerbaijani community of Nagorno Karabakh region of Azerbaijan Republic" devoted to the 25th anniversary of restoration of state independence of Azerbaijan.
The authors of the book are Fazil Aliyev and Gulzada Abdulova.
On the basis of field ethnographic materials, archive documents, museum collections, family photos, issues concerning culture of clothes of the population of the Karabakh historical and ethnographic region of Azerbaijan at the beginning of the 19-20th centuries, its classification, regional and local features, an evident and visual type, a historical and ethnographic research and also influence on this culture of socio-political, economic and cultural events of the period for the first time found reflection in the book catalog.
In the catalog the place is also allocated to the jewelry which is an integral part of national clothes and their scientific value is established.