Elmin İnkişafı Fondunun qrantı əsasında nəşr olunmuş “Qarabağ geyimləri” kitab-kataloqunun təqdimatı keçiriləcək
19.10.2016 12:06
Oktyabrın 21-də saat 11:00-da “Azərbaycan Respublikası Dağlıq Qarabağ Bölgəsinin Azərbaycanlı İcması” İctimai Birliyinin zalında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun qrantı əsasında nəşr olunmuş “Qarabağ geyimləri” kitab-kataloqunun təqdimatı keçiriləcək.
Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının 25-ci ildönümünə həsr edilən tədbirə “Azərbaycan Respublikası Dağlıq Qarabağ Bölgəsinin Azərbaycanlı İcması” İctimai Birliyi təşkilati dəstək göstərir. Kitabın müəllifləri Fəzail Vəliyev və Gülzadə Abdulovadır.
Kitab-kataloqda ilk dəfə olaraq çöl-etnoqrafik materialları, arxiv sənədləri, muzey kolleksiyaları, ailə saxlanclarında qorunan foto-şəkillər əsasında XIX-XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanın Qarabağ tarixi-etnoqrafik bölgəsi əhalisinin geyim mədəniyyəti, onun təsnifatı, məhəlli-lokal xüsusiyyətləri, əyani-vizual görüntüləri və tarixi-etnoqrafik tədqiqi, həmçinin dövrün sosial-siyasi və iqtisadi-mədəni hadisələrinin geyim mədəniyyətinə təsiri məsələləri öz əksini tapıb. Kataloqda xalq geyimlərinin ayrılmaz tərkib hissəsi olan və geyimləri tamamlayan bəzək elementləri də kataloqlaşdırılıb, onların elmi dəyəri müəyyən olunub.

Состоится презентация книги-каталога «Элементы карабахской одежды», изданной на основе гранта Фонда развития науки
19.10.2016 12:06
21 октября в 11:00 в зале Общественного объединения «Азербайджанская община Нагорно-Карабахского региона Азербайджанской Республики» состоится презентация книги-каталога «Элементы карабахской одежды», изданной на основе гранта Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики.
Мероприятие пройдет при организационной поддержке Общественного объединения «Азербайджанская община Нагорно-Карабахского региона Азербайджанской Республики» по случаю 25-й годовщины восстановления государственной независимости Азербайджана. Авторами книги являются Фазаил Велиев и Гюльзаде Абдулова.
На основе полевых этнографических материалов, архивных документов, музейных коллекций, семейных фотографий в книге-каталоге впервые нашли отражение вопросы касательно культуры одежды населения Карабахского историко-этнографического региона Азербайджана в начале XIX-XX вв., ее классификация, регионально-локальные особенности, наглядно-визуальный вид, историко-этнографическое исследование, а также влияние на эту культуру социально-политических, экономических и культурных событий периода.
В каталоге также отведено место украшениям, являющимся неотъемлемой частью народной одежды и установлена их научная ценность.