"Azərbaycan incəsənətində Xalq Cümhuriyyətinin tarixi və şəxsiyyətləri" mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək
13.06.2018 15:37
İyunun 20-də saat 11:00-da AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 100-cü ildönümünə həsr olunan "Azərbaycan incəsənətində Xalq Cümhuriyyətinin tarixi və şəxsiyyətləri" mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək.
Memarlıq və İncəsənət İnstitutu tərəfindən təşkil olunacaq tədbirdə Ü.Hacıbəyli və M.Maqomayevin "Azərbaycan türk el nəğmələri" (1927) nəşri əsasında "Fortepiano işləmələri" (1928) əlyazma toplusunun təqdimatı da olacaq.
Konfransda "Azərbaycan Respublikasının dövlət rəmzləri şəbəkə sənətində", "Müasir bədii sənətkarlıq Özbəkistan milli mədəniyyətinin əsası kimi", "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin teatr siyasəti", "Cümhuriyyətin baş memarı Zivərbəy Əhmədbəyov", "Təsviri sənətdə Cümhuriyyət" və digər mövzularda məruzələr dinləniləcək, müzakirələr aparılacaq.

"ADR history and personalities in Azerbaijan art" international scientific conference to be held
ANAS Central Scientific Library will host an international scientific conference "ADR history and personalities in Azerbaijan art" dedicated to the 100th anniversary of the foundation of the Azerbaijan Democratic Republic on June 20, at 11:00.
The conference will be followed by lectures on "State symbols of the Azerbaijan Republic in the art of networking", "Contemporary Artistic Craft as the basis of national culture of Uzbekistan", "Theatrical politics of the Azerbaijan Democratic Republic", "Chief architect of the Republic of Azerbaijan Zivarbay Ahmedbeyov", "Republic of the art in fine art".
The event, organized by the Institute of Architecture and Arts, will also present a bulk of manuscripts "Works for pianoforte" (1928) based on the publication "Azerbaijani Turkic folk songs" (1927) by U.Hajibeyli and M.Magomayev.