Lerikdə tələbələrin "Arxeoloji" düşərgəsi təşkil edilib
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, t.ü.f.d. Ceyhun Eminlinin rəhbərlik etdiyi Antik dövr üzrə Lerik arxeoloji ekspedisiyası nəzdində respublikanın ali təhsil müəssisələri tələbələrinin iştirak etdiyi "Arxeoloji" düşərgə fəaliyyətə başlayıb.
Gənclər və İdman Nazirliyi, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu və Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının birgə layihəsi olan "Arxeoloji" düşərgənin məqsədi tələbələri Azərbaycan tarixi barədə əyani məlumatlandırmaq və onları elmi-tədqiqat fəaliyyətinə cəlb etməkdir.
Ali təhsil müəssisələrinin tələbələrindən ibarət arxeoloji düşərgələrin təşkili Prezident İlham Əliyevin 26 yanvar 2015-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2015-2025-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin İnkişaf Strategiyası”nın müvafiq bəndinə (Gənclərin elm, texnika, mədəniyyət, incəsənət sahəsindəki bacarıqlarını və təşəbbüskarlığını stimullaşdıran tədbirlər həyata keçirmək) və “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramının 5.5.6 bəndinə (Yay tətili müddətində ali və orta ixtisas təhsili müəsissələri tələbələrinin iştirakı ilə arxeoloji və digər ixtisas qrupları üzrə təcrübə düşərgələrinin təşkil edilməsi) uyğun olaraq gerçəkləşir.
Tələbələr t.ü.f.d. Ceyhun Eminlinin rəhbərliyi ilə Lerikin Gürdəsər kəndi yaxınlığındakı Piboztəpə antik dövr nekropolunda tədqiqatlar aparır, bölgənin və respublikamızın tarixi barədə məlumatlar əldə edir, Lerikin təbiəti, tarixi abidələri, qədim keçmişi və etnoqrafik irsi ilə tanış olurlar.
"Arxeoloji" düşərgə iyulun 20-dək davam edəcək. Düşərgədə fəaliyyət göstərmiş tələbələrə Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən sertifikatlar təqdim olunacaq.

В Лерике организован археологический лагерь для студентов
Ведущий научный сотрудник Института археологии и этнографии НАНА, доктор философии по истории Джейхун Эминли сообщил, что при руководимой им Лерикской археологической экспедиции по античному периоду приступил к деятельности археологический лагерь, в котором принимают участие студенты высших учебных заведений республики.
В цели археологического лагеря, являющегося совместным проектом Министерства молодежи и спорта, Института археологии и этнографии и Союза студенческих молодежных организаций Азербайджана, входят просвещение студентов об истории Азербайджана и вовлечение их в научно-исследовательскую деятельность.
Организация археологических лагерей для студентов высших учебных заведений осуществляется на основе соответствующего пункта (Осуществлять мероприятия по развитию навыков и стимулированию инициативы молодежи в области науки, техники, культуры, искусства) «Стратегии развития азербайджанской молодежи в 2015-2025 годах», утвержденной Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 26 января 2015 года, и пункта 5.5.6 Государственной программы «Азербайджанская молодежь в 2017-2021 гг».
Под руководством доктора философии по истории Джейхуна Эминли студенты ведут исследования в некрополе Пибозтепе античного периода недалеко от деревни Гурдасар в Лерике, собирают информацию об истории этого региона и республики, знакомятся с природой, историческими памятниками, древней историей и этнографическим наследием Лерикского района.
Археологический лагерь продлится до 20 июля. Студентам, осуществляющим деятельность в лагере, будут выданы сертификаты Министерством молодежи и спорта.