| Elmi dərəcəsi | Tibb elmləri doktoru | |
| Çapdan çıxmış elmi əsərlərinin ümumi sayı - xaricdə çıxmış elmi əsərlərinin sayı - beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı |
455- dən çox elmi əsər, 8 dərslik, 8 monoqrafiya, 45 ixtira, 12 elmi- kütləvi kitabça, 16 metodik tövsiyyə, bir neçə səmərələşdirici təklif 255 54 |
| Müəlliflik şəhadətnamələrinin və patentlərin sayı | 45 müəlliflik şəhadətnaməsi, 2 patent | |
31 9 |
| Əsas elmi nailiyyətləri | Limfotrop xassəli maddələrin işlənib hazırlanması və klinik praktikada tətbiqi-nikomorfolin, morfozol və qlisiram. | |
| Elmi əsərlərinin adları | 1. Практическая лимфология. Издательство «Маариф», Баку, 1982
2. Свертываемость крови и лимфы ее коррекция при тромбозе. Азербайджанское Государственное издательство, Баку, 1985 (əsər) 3. Инфаркт миокарда. (Лимфатическая система сердца. Основные принципы патофизиологического и патогенетического лечения). Издательство «Медицина», Москва, 1989 (əsər) 5. Patoloji fiziologiya, dərslik 1975, 357 s., 1989, 757 s., 2004 667 s. 6. Patoloji fiziologiya, dərs vəsaiti, 1984, 250s., 2004, 286 s. 7. Rusca- azərbaycanca tibbi patologiya terminləri lüğəti, 1996 8. Patoloji fiziologiyadan testlər, 2011, 307 s. |
Ürəyin öyrənilməsi üzrə Beynəlxalq cəmiyyətinin üzvü (1989) Beynəlxalq Patofizioloqlar Cəmiyyətinin idarə heyətinin üzvü (1995) Beynəlxalq limfoloqlar cəmiyyətinin sədr müavini (2001) |
1969- cu ildən hal-hazıra qədər Azərbaycan Tibb Universitetində müəllim; 1970-1973-cü illərdə pediatriya fakültəsinin dekan müavini, fakültə dekanı, 1979-2001-ci illərdə Azərbaycan Tibb Universitetinin patoloji fiziologiya kafedrasının müdiri, 2001-ci ildən isə professoru vəzifəsində çalışır. 1980-1983-cü illərdə institutun tədris işləri üzrə prorektoru, 1983-1992-ci illərdə Azərbaycan Tibb Universitetinin rektoru vəzifəsində çalışıb. |
| Digər fəaliyyəti | Dəfələrlə Nəsimi rayon, Bakı Sovetinin deputatı, rayon, şəhər partiya komitələrinin və Azərbaycan KP MK-sinin Plenumunun üzvü seçilib. 1990-1995-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının Ali Sovetinə deputat seçilib. 1992-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Ali Sovetinin sədri seçilib və eyni zamanda Prezidentin səlahiyyətlərini icra edib. | |
| Təltif və mükafatları | 1975- ci ildə “SSRİ Səhiyyə əlaçısı” fəxri adı
1981- ci ildə “Qırmızı Əmək Bayrağı” ordeni 1981- ci ildə Respublikanın əməkdar həkimi 1987- ci ildə isə “Xalqlar Dostluğu” ordeni 1991- ci ildə əməkdar elm xadimi − “Akademik N.N.Vavilov mükafatı laureatı” 2003- cü ildə Kembric Beynəlxalq Bioqrafiya Mərkəzi (İBC) “XXI əsrə qədəm qoymuş dünyanın 2000 ən görkəmli alimi” (İngiltərə) 2005- ci ildə “Mir Mövsüm Ağa” fəxri mükafatı 2007- ci ildə Beynəlxalq Sülh Federasiyası və Dinlərarası, Millətlərarası Ümumdünya Sülh Təşkilatı “Sülhməramlı səfir” adı vermişdir. |

| Место рождения | Азербайджанская Республика, Гедабекский район, село Али- Исмаиллы | |
14.00.16 Патологическая физиология Коррекция свертываемости крови и лимфы в комплексной терапии венозного тромбоза |
1989 Медицинский |
- количество научных работ, опубликованных за рубежом: количество статей, опубликованных в журналах, индексируемых и реферируемых в международных базах: |
455 научных работ, 8 учебников, 8 монографий, 12 научно- публицистических книг, 16 методических рекомендаций, нескольких рационализаторских предложений.
255
54 |
| Количество авторских свидетельств и патентов | 45 авторских свидетельств, 2 патента | |
31 9 |
| Основные научные достижения | Разработка и внедрения лимфотропных средств в клиническую практику- никоморфолин, морфозол и глицирам. | |
| Названия научных работ | Практическая лимфология. Издательство «Маариф», Баку, 1982
Свертываемость крови и лимфы ее коррекция при тромбозе. Азербайджанское Государственное издательство, Баку, 1985 (монография) Инфаркт миокарда (Лимфатическая система сердца. Основные принципы патофизиологического и патогенетического лечения). Издательство «Медицина», Москва 1989 (монография) |
| Членство в республиканских, международных и зарубежных научных организациях | Член Международного научного общества по изучению сердца. 1989
Заместитель председателя Международного научного общества лимфологов. 1991 Член президиума Международного Научного Общества Патофизиологов. 1991 |
С 1969 года педагог Азербайджанского Медицинского Университета С 1970- 1973 гг. заместитель декана и декана педиатрического факультета, с 1979- 2001 гг. зав. кафедрой патологической физиологии, с 2001 по настоящее время профессор кафедры патологической физиологии Азербайджанского Медицинского Университета. 1980- 1983 гг. проректор по учебной роботе, с 1983- 1992 гг. ректор Азербайджанского Медицинского Университета. |
| Прочая деятельность | Неоднократно избирался депутатом Насиминского района города Баку, Бакинского городского совета, а также членом районных, городских партийных комитетов, а также членом пленума ЦК-КП Азербайджана. С 1990- 1995 г. депутат Верховного Совета Азербайджанской Республики, в 1992 году Председатель Верховного Совета Азербайджана, одновременно исполнял обязанности Президента Азербайджанской Республики. | |
| Премии и награды | 1975 - почетный знак «Отличник здравоохранения СССР»
1981 – награжден орденом «Трудового Красного Знамени» 1981 - Заслуженный врач Республики 1987 - награжден орденом «Дружбы Народов» 1991 - Заслуженный деятель науки − «лауреат премии Академика Н.Н.Вавилова» 2003 - Кембриджский Международный Центр Биографии «2000 самых выдающихся ученых, вступивших в XXI век» (Англия) 2005 - почетная грамота «Мир Мовсум Ага» 2007 - Международная, межнациональная, межрелигиозная федерация мира наградил дипломом «Посол добрый воли». |
| Место работы и адрес | Азербайджанский Медицинский Университет, горд Баку, Az1022, улица Бакиханова 23 | |