| Elmi dərəcəsi | Tibb elmləri doktoru | |
| Çapdan çıxmış elmi əsərlərinin ümumi sayı - xaricdə çıxmış elmi əsərlərinin sayı - beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı |
455- dən çox elmi əsər, 8 dərslik, 8 monoqrafiya, 45 ixtira, 12 elmi- kütləvi kitabça, 16 metodik tövsiyyə, bir neçə səmərələşdirici təklif 255 54 |
| Müəlliflik şəhadətnamələrinin və patentlərin sayı | 45 müəlliflik şəhadətnaməsi, 2 patent | |
31 9 |
| Əsas elmi nailiyyətləri | Limfotrop xassəli maddələrin işlənib hazırlanması və klinik praktikada tətbiqi-nikomorfolin, morfozol və qlisiram. | |
| Elmi əsərlərinin adları | 1. Практическая лимфология. Издательство «Маариф», Баку, 1982
2. Свертываемость крови и лимфы ее коррекция при тромбозе. Азербайджанское Государственное издательство, Баку, 1985 (əsər) 3. Инфаркт миокарда. (Лимфатическая система сердца. Основные принципы патофизиологического и патогенетического лечения). Издательство «Медицина», Москва, 1989 (əsər) 5. Patoloji fiziologiya, dərslik 1975, 357 s., 1989, 757 s., 2004 667 s. 6. Patoloji fiziologiya, dərs vəsaiti, 1984, 250s., 2004, 286 s. 7. Rusca- azərbaycanca tibbi patologiya terminləri lüğəti, 1996 8. Patoloji fiziologiyadan testlər, 2011, 307 s. |
Ürəyin öyrənilməsi üzrə Beynəlxalq cəmiyyətinin üzvü (1989) Beynəlxalq Patofizioloqlar Cəmiyyətinin idarə heyətinin üzvü (1995) Beynəlxalq limfoloqlar cəmiyyətinin sədr müavini (2001) |
1969- cu ildən hal-hazıra qədər Azərbaycan Tibb Universitetində müəllim; 1970-1973-cü illərdə pediatriya fakültəsinin dekan müavini, fakültə dekanı, 1979-2001-ci illərdə Azərbaycan Tibb Universitetinin patoloji fiziologiya kafedrasının müdiri, 2001-ci ildən isə professoru vəzifəsində çalışır. 1980-1983-cü illərdə institutun tədris işləri üzrə prorektoru, 1983-1992-ci illərdə Azərbaycan Tibb Universitetinin rektoru vəzifəsində çalışıb. |
| Digər fəaliyyəti | Dəfələrlə Nəsimi rayon, Bakı Sovetinin deputatı, rayon, şəhər partiya komitələrinin və Azərbaycan KP MK-sinin Plenumunun üzvü seçilib. 1990-1995-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının Ali Sovetinə deputat seçilib. 1992-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Ali Sovetinin sədri seçilib və eyni zamanda Prezidentin səlahiyyətlərini icra edib. | |
| Təltif və mükafatları | 1975- ci ildə “SSRİ Səhiyyə əlaçısı” fəxri adı
1981- ci ildə “Qırmızı Əmək Bayrağı” ordeni 1981- ci ildə Respublikanın əməkdar həkimi 1987- ci ildə isə “Xalqlar Dostluğu” ordeni 1991- ci ildə əməkdar elm xadimi − “Akademik N.N.Vavilov mükafatı laureatı” 2003- cü ildə Kembric Beynəlxalq Bioqrafiya Mərkəzi (İBC) “XXI əsrə qədəm qoymuş dünyanın 2000 ən görkəmli alimi” (İngiltərə) 2005- ci ildə “Mir Mövsüm Ağa” fəxri mükafatı 2007- ci ildə Beynəlxalq Sülh Federasiyası və Dinlərarası, Millətlərarası Ümumdünya Sülh Təşkilatı “Sülhməramlı səfir” adı vermişdir. |

| Date of Birth | 03.03.1941 | |
14.00.16 Pathological physiology Correction of blood and lymph coagulation in the complex therapy of venous thrombosis |
1989 medicine |
An author of more than 440 scientific works, 8 textbooks, 8 monographs, 12 scientific popular books, 16 methodical recommendations, several rational offers
197 51 |
| Number of patents and certificates of authorship | 45 certificates of authorship, 2 patents | |
30 8 |
| Basic scientific achievements | Elaboration and use of lymphotropic remedies, such as nicomorpholin, morphozol and glyseram in the clinical practice. | |
| Names of scientific works | Practical lymphology. «Maarif», Baku, 1982Coagulation of blood and lymph and their correction during thrombosis. Baku, 1985 (monograph).Myocardial infarction (Lymph system of heart. The main principles of pathophysiological and pathogenetical therapy). «Medicina», Moscow 1989 (monograph). | |
| Names of scientific works | 1. Practical limphology. Baku, Maarif, 1982, 302p.
2. Blood and lymph Coagulations, its Correction in Thrombosis. Baku, Azerneshr, 1985, 231p. 3. Basis of the Medical Lymphology. Moscow, Medisina, 1986, (the III and IV chapters) 4. Myocardial Infarction. Cardiac Lymphatic System, Pathophysiology and pathophysiological Basis of Therapy. Moscow, Medisina, 1989, 222p. 5. Correction of Clotting and Fibrinolitic Disorders of Blood and Lymph. Sov. Med. Rev. G. Haematology. 1990, part 4, vo13, pp1-22 |
| Membership with international and foreign scientific organizations | A member of International Organization for the study of heart, 1989
A vice chairman of International Organization of Lymphologists, 1991 A member of board- directors of International Scientific Society of Pathophysiologists, 1991 |
A teacher in the Azerbaijan Medical University since 1969 year. During 1970- 1973 years- deputy dean and dean of pediatric faculty, 1973- 1980 years a secretary of the institute Party Committee, 1980- 1983 years prorector of institute, 1983- 1992 years rector of Medical University. |
| Other activities | Was elected as a deputy in Nasimi district, Baku Soviet Party Committee many times and a member of Plenum of Central Committee of Azerbaijan Communist Party. During 1990- 95 years was elected a deputy of Supreme Council of Azerbaijan Republic. In 1992 was elected a Chairman of Supreme Council of Azerbaijan and at the same time acted as a substitute for President of Azerbaijan Republic. During 1979- 2001 years a was a head of Pathological Physiology department and since 2001 year professor of this department . | |
| Awards and prizes | In 1975, «An Excellent member of Health in USSR»In 1981, a medal of «Red Banner of labor»In 1981, honored doctor of RepublicIn 1987, an order of «Friendship of the peoples»In 1991, Honored ScientistIn 1991, Academician N.N.Vavilov’s award laureateIn 2003, «Top 2000 of the most prominent Scientists of XXI century», from IBC (International Center of Biography) Cambridge, EnglandIn 2005, «Mir Movsun Aga» honorary awardIn 2007, «Good will Ambassador» from International, Interethnic, Interreligious Federation of Peace and World Peace Organization | |