| Təvəllüdü | 27.02.1950 | |
| Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | Azərbaycan Dövlət Konservatoriyası, Musiqişünaslıq fakültəsi | |
| Elmi dərəcəsi | Sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru | |
17.00.02 Musiqi sənəti Üzeyir Hacıbəyovun sonata formasının meydana gəlməsində Azərbaycan məqam-intonasiya əsasının rolu |
17.00.02 Musiqi sənəti Azərbaycan muğamı. Təşəkkül mənbələri və fəaliyyəti |
29.06.2001 Sənətşünaslıq |
- xaricdə çıxmış elmi əsərlərinin sayı beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı |
230
15 2 |
23 2 |
| Əsas elmi nailiyyətləri | Azərbaycanda müqayisəli sənətşünaslıq məktəbinin yaradılması; Azərbaycan muğamı funksionallığının işlənməsi və əsaslandırılması; Xalq musiqisində etnomorfoloji təhlilin əsaslandırılması və işlənməsi. | |
1.Azərbaycan muğamında funksionallıq problemi. Elm, 1989. 2.Azərbaycan muğamı. Elm, 2002. 3.Musiqili türkologiya. Elm, 2002. 4.Azərbaycan musiqili teatrı tarixindən səhifələr. Elm, 2006. 5. Rusiya və Qafqaz. 2010. 6. Etnomuzıkologiya üzrə oçerklər. 2015. |
1. Rusiya Pedaqoji və İctimai Elmlər Akademiyasının akademiki. 2.“Rusya kulturologiyası” cəmiyyətinin üzvü. 3.Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqı idarə heyətinin üzvü. 4. Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasiyası Rəyasət heyətinin üzvü. 5. Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü. 6. Ali Attestasiya komissiyasında Ekspert komissiyasının üzvü. |

| Место рождения | Азербайджанская Республика, г. Баку | |
17.00.02 Музыкальное искусство Роль азербайджанской ладоинтонационной основы в возникновении сонатной формы Уз.Гаджибекова |
17.00.02 Музыкальное искусство Азербайджанский мугам. Истоки формирования и функционирование |
29.06.2001 Искусствоведение |
230
| Основные научные достижения | Создание школы сравнительного искусствознания в Азербайджане; Разработка и обоснование функциональности азербайджанского мугама; Oбоснование и разработка этноморфологического анализа в народной музыке. | |
1.Проблема функциональности в азербайджанском мугаме. Элм, 1989. 2.Азербайдлжанский мугам. Элм, 2002. 3.Музыкальная тюркология. Элм, 2002. 4. Страницы из истории азербайджанского музыкального театра. Элм, 2006. 5. Россия и Кавказ. 2010. 6. Очерки по этномузыкологии. 2015. |
1. Академик Российской Академии Педагогических и социальных наук 2.Член сетевого общества «Российская культурология» 3.Член-правления Союза композиторов Азербайджана 4. Член Президиума Ассоциации культуры Азербайджана 5. Член Союза Художников Азербайджана. 6. Член Экспертной комиссии в Высшей Аттестационной Комиссии |
| Педагогическая деятельность | 10 | |
1. «Знамя Азербайджана» 2. «Золотое перо» 3. «Просветитель народа» 4. Почетная грамота НАНА - № 24/1, 12.12.2005 5. Почетная грамота НАНА - № 9/10, 02.04.2010 |