| Təvəllüdü | 27.02.1950 | |
| Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | Azərbaycan Dövlət Konservatoriyası, Musiqişünaslıq fakültəsi | |
| Elmi dərəcəsi | Sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru | |
17.00.02 Musiqi sənəti Üzeyir Hacıbəyovun sonata formasının meydana gəlməsində Azərbaycan məqam-intonasiya əsasının rolu |
17.00.02 Musiqi sənəti Azərbaycan muğamı. Təşəkkül mənbələri və fəaliyyəti |
29.06.2001 Sənətşünaslıq |
- xaricdə çıxmış elmi əsərlərinin sayı beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı |
230
15 2 |
23 2 |
| Əsas elmi nailiyyətləri | Azərbaycanda müqayisəli sənətşünaslıq məktəbinin yaradılması; Azərbaycan muğamı funksionallığının işlənməsi və əsaslandırılması; Xalq musiqisində etnomorfoloji təhlilin əsaslandırılması və işlənməsi. | |
1.Azərbaycan muğamında funksionallıq problemi. Elm, 1989. 2.Azərbaycan muğamı. Elm, 2002. 3.Musiqili türkologiya. Elm, 2002. 4.Azərbaycan musiqili teatrı tarixindən səhifələr. Elm, 2006. 5. Rusiya və Qafqaz. 2010. 6. Etnomuzıkologiya üzrə oçerklər. 2015. |
1. Rusiya Pedaqoji və İctimai Elmlər Akademiyasının akademiki. 2.“Rusya kulturologiyası” cəmiyyətinin üzvü. 3.Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqı idarə heyətinin üzvü. 4. Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasiyası Rəyasət heyətinin üzvü. 5. Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü. 6. Ali Attestasiya komissiyasında Ekspert komissiyasının üzvü. |

| Date of Birth | 27 February1950 | |
17.00.02 Music art The role of Azerbaijan mode-intonation basis in the appearance of U/Hajybayov’s sonata form |
17.00.02 Music art Azerbaijan mugam. Sources of formation and functioning |
29.06.2001 Art scince |
230
15 2 |
23 2 |
| Basic scientific achievements | The creation of the school of comparative art scince in Azerbaijan; The working out and grouding of functionality of Azerbaijan mugam; Grouding and elaboration of ethnomorphological analysis in folk music. | |
1. The problem of functionality in Azerbaijan mugam. Elm, 1989. 2. Azerbaijan mugam. Elm, 2002. 3. Musical turkology. Elm, 2002. 4. Pages from the history of Azerbaijan musical theatre. Elm, 2006. 5. Russia and Caucasus, 2010. 6. Sketches on ethnomusicology. 2015. |
1.Academician of RussianAcademy of Pedagogical and social science. 2.Member of the society “Russian culturology”. 3.Member of the board of Composers’ Union of Azerbaijan. 4. Member of the Presidium of Association of Culture of Azerbaijan. 5. Member of Artists Union of Azerbaijan. 6. Member of Expert commission in the Higher Attestation commission. |
| Pedagogical activity | 10 | |
1. “Azerbaijan banner” 2. “Golden pen” 3. “Enlightener of the people” 4. Honorary diplomas of NASA - № 24/1, 12.12.2005 5.Honorary diplomas of NASA - № 9/10, 02.04.2010 |
| Main place of work and its address | Institute of Architecture and Art of NASA, H.Javid av., 115 | |