| Təvəllüdü | 26.06.1939 | |
08.00.04 Məhsuldar qüvvələrin yerləşməsi, SSRİ rayonlarının iqtisadiyyatı Aşağı Kür-Araz sənaye kompleksi və onun gələcək inkişaf yolları |
08.00.05, 08.00.04 Məhsuldar qüvvələrin yerləşdirilməsi, SSRİ rayonlarının iqtisadiyyatı Xalq təsərrüfatı və onun sahələrinin iqtisadiyyatı, planlaşdırılması və idarə olunmasının təşkili (sənaye); |
30 iyun 2001 Məhsuldar qüvvələrin yerləşdirilməsi, SSRİ rayonlarının iqtisadiyyatı (hazırda regional iqtisadiyyat) |
| Çapdan çıxmış elmi əsərlərinin ümumi sayı | 260 | |
| Xaricdə çıxmış elmi əsərlərinin sayı | 4 | |
| Beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı | 1 | |
| Müəlliflik şəhadətnamələrinin və patentlərin sayı | Apardığı elmi-tədqiqat işlərin nəticələrinin tətbiqinə dair Azərbaycan Maliyyə Nazirliyi, Dövlət Plan Komitəsi, Naxçıvan Elm Mərkəzinin Elmi Şurasından Naxçıvan MR Nazirlər Sovetindən, DPK Elmi-tədqiqat institutundan arayışları vardır. | |
22 5 |
| Əsas elmi nailiyyətləri | Aşağıdakılar işlənib hazırlanmış, müvafiq rəsmi dövlət orqanlarına təqdim olunmuş və öz tətbiqini tapmışdır. Azərbaycanda ilk dəfə olaraq sənaye kompleksinin (sənaye qovşağı, hazırda sənaye zonasının) formalaşması problemləri tədqiq olunmuşdur. Verilmiş konsepsiya Dövlət Plan Komitəsi mütəxəssislərini cəlb etməklə müzakirə edilmişdir (1969-1972). Naxçıvan MR-da ipəkçiliyin perspektiv inkişaf konsepsiyası (1976-1977), heyvandarlığın inkişafı və əhalinin ət-süd məhsulları ilə təminatının yaxşılaşdırılması təklifləri işlənib hazırlanmışdır (1973-1974); Naxçıvan MR-nın 1981-1985-ci illərdə və 1990-cı illərədək sosial-iqtisadi inkişaf proqnozları (1978-1979); Azərbaycanın iqtisadi-coğrafi rayonlaşdırılmasının yeni, nisbətən təkmil şəbəkəsi (1986-1990); Azərbaycanın ləğv olunmuş inzibati rayonlarının bərpa olunması təklifləri (1989-1990). “Azərbaycan Respublikası regionlarının sosial-iqtisadi inkişafı” Dövlət Proqramının (2004-2008-ci illər) ilk elmi təhlili verilmiş və yerinə yetiriləcəyi elmi cəhətdən əsaslandırılmışdır (2003-2004-cü illər); Azərbaycanda keçid dövrünün əsasən başa çatması ideyası qaldırılmış və elmi cəhətdən əsaslandırılmışdır(2007); Azərbaycanda yaxın 20 ildə sosial-iqtisadi inkişaf siyasətinin konseptual əsasları işlənib hazırlanmışdır (2011-2013). | |
1. Məhsuldar qüvvələrin respublika daxilində yerləşməsinin sosial-iqtisadi problemləri. Bakı, "Elm", 1982, 136 səh.; 2. Azərbaycan Respublikasının iqtisadi və inzibati ərazi quruluşunun kompleks təkmilləşdirilməsi. Bakı, "Elm", 1991, 74səh. 3. Azərbaycan iqtisadiyyatının böhrandan çıxması və inkişafının prinsipial məsələləri. Bakı, "Azərb.N A", 1992-128 səh. 4. İnsan və həyat fəlsəfəsi. Bakı, "Çaşıoğlu", 2005, 263 səh. 5. Naxçıvan iqtisadiyyatı XX əsrdə. Akademik Fəraməz Maqsudovun ümumi redaktorluğu ilə. Bakı, "Elm", 2000 -102 səh. A.A.Nadirov və Ş.M.Muradovla birlikdə. 6. Regional idarəetmənin əsasları (dərslik). Bakı-Elm-2007, 428 səh. 7. Regional siyasət və idarəetmə. Bakı-Elm-2004, 346 səh. 8. Regional siyasət və idarəetmənin əsasları (əsaslı dəyişikliklər və əlavələr edilmiş ikinci nəşr). Bakı- “Elm və təhsil”-2011- 516 səh. 9. Azərbaycanda iqtisadi inkişaf və modernləşmə siyasətinin konseptual əsasları. Bakı, “AVROPA” nəşriyyatı-2013, 418 səh. 10. Azərbaycan iqtisadiyyatı (xaricdə yaşayan azərbaycanlılar üçün).-Bakı: Elm, 2003-341 səh. (Nadirov A.A. və başqaları) 11. Dövlət idarəçilik nəzəriyyəsi. Dərslik (müəlliflər kollektivi), Bakı-“Elm və Təhsil”-2010, 550 səh, II, III, IV fəsillərin müəllifidir. |
1.AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunda Dissertasiya şurasının üzvü və bu şura nəzdində elmi seminarın sədri; 2. AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində Dissertasiya şurasının üzvü |
| Pedaqoji fəaliyyəti | 1965-ci ildən Azərbaycanın ali məktəblərində dərs deyir. Hazırda Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının professorudur. | |
| Digər fəaliyyəti | Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasında Böyük elmi şuranın üzvü və “Dövlət İdarəçiliyi: nəzəriyyə və təcrübə” jurnalının redaksiya heyətinin üzvü, eyni zamanda AMEA-nın İctimai və Humanitar Elmlər bölmələrinin xəbərləri-iqtisadiyyat seriyası, Naxçıvan bölməsinin xəbərlərinin, “İpək yolu”, “Kooperasiya” jurnallarının redaksiya heyətinin üzvüdür. | |
1. 1970-ci ildə “Gənc alimlərin elmi əsərlərinin Respublika müsabiqəsi”nin qalibi olmuş və Respublika komsomolu MK-nın Fəxri fərmanı ilə təltif edilmişdir; 2. 1977-ci ildə SSRİ EA-da sosializm yarışının qalibi olmuş və Döş nişanı ilə təltif olunmuşdur. 3. 2000-ci ildə AMEA-nın Rəyasət heyətinin Fəxri fərmanı ilə təltif edilmişdir; 4. 2009-cu ildə AMEA-nın Rəyasət heyətinin Fəxri fərmanı ilə təltif edilmişdir; 5. Respublika Prezidentinin 2009-cu il 10 sentyabr tarixli 470№li Sərəncamı ilə elm və təhsil sahəsində xidmətlərini nəzərə alaraq ona “Azərbaycan Respublikasının Əməkdar elm xadimi” fəxri adı verilmişdir. “Qızıl qələm”, “Ustad” ali jurnalistika media müfatlarını, Respublika Elm fondunun “Uğur” diplomunu və digər media mükafatlarını almışdır. |
| İş yeri və ünvanı | Bakı, M.Lermontov 74 Azərbaycan Respublikası nın Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası | |

| Место рождения | Азербайджанская Республика, Физулинский район, село Горадиз | |
08. 00.05; 08.00.04 Размещение производительных сил, экономика районов СССР Нижний Кура-Араксинский промышленный комплекс и пути его перспективного развития |
08.00.05; 08.00.04 Размещение производительных сил, экономика районов; экономика и управление народного хозяйства (промышленность) Совершенствование территориальной структуры народного хозяйства Союзных республик в условиях нового хозяйствования (на примере Азербайджанской Республики) |
30 июнь, 2001 год Размещение производительных сил, экономика районов (региональная экономика) |
| Общее количество опубликованных научных работ | 260 | |
| Количество научных работ, опубликованных за рубежом | 4 | |
| Количество статей, опубликованных в журналах , индексируемых иреферируемых в международных базах | 1 | |
| Количество авторских свидетельств и патентов | Имеется справка о внедрении результатов научно-исследовательских работ из Министерства Финансов, Комитета Государственного планирования Азербайджанской Республики, Министерства Образования, Совета Министров Нахичеванской Автономной Республики и Комитета Государственного Планирования | |
22 3 |
Разработаны, представлены соответствующим государственным органам Республики и внедрены следующие: Впервые в Азербайджане разработана концепция формирования промышленных комплексов (промышленных узлов, ныне промышленные зоны, 1969-1972); разработаны рекомендации по развитию животноводства и улучшению удовлетворения потребностей населения в мясомолочных продуктах в Нахичеванской АССР (1973-1974).; Концепция перспективного развития шелководства в Нахичеванской Автономной Республике (1976-1977 гг.); Прогнозы социально-экономического развития Нахичеванской Автономной Республики за 1981-1985-е и 1990-е годы (1978-1979); Новая относительно усовершенствованная сеть экономгеографического районирования Азербайджана (1986-1990 гг.); Представлены и приняты соответствующими официальными органами подготовленные рекомендации по восстановлению ликвидированных административных районов; Кроме того был проведен первый научный анализ «Государственной Программы социально-экономического развития регионов Азербайджанской республики» (2004-2008 гг.); Был выдвинута и научно обоснована идея о завершении переходного периода в Азербайджане (2007); Были разработаны концептуальные основы политики социально-экономического развития Азербайджана за ближайшие 20 лет (2011-2013 гг.); |
1. Социально-экономические проблемы совершенствования размещения производительных сил внутри Республики. Баку-Елм-1982, 136 стр.; 2. Комплексное совершенствование экономического районирования и административно-территориального деления Азербайджанской Республики. Баку-Елм, 1991-74 стр.; 3. Принципиальные вопросы выхода из кризиса и развития Азербайджанской республики. Баку, Издание ГНА Азербайджана, 1992-128 стр. 4.Человек и философия жизни. Баку, Чашыоглу-2005, 263 стр. 5. Региональная политика и управление. Баку, Елм, 2004, 346 стр. 6. Основы регионального управления (учебник). Баку, Елм, 2007, 428 стр. 7. Основы региональной политики и управления. (измененное и дополненное второе издании). Баку, «Наука и образование», 2011, 516 стр; 8. Концептуальные основы политики экономического развития и модернизации в Азербайджане. Баку, «Авропа», 2013, 418 стр. 9.Экономика Нахичевани в ХХ веке. Под общей редакцией академика Фарамаза Максудова. Баку, Елм, 2000, 102 стр. (соавторство с А.А.Надировым и Ш.М. Мурадовым) 10. Экономика Азербайджана (для азербайджанцев, проживающих за границей). Баку: Елм, 2003, 341 стр. (А.А.Надиров и др) 11. Теория государственного управления. Учебник (коллектив авторов). Баку. «Наука и образование»-2010, 550 стр, автор II, III и IV глав. |
1. Член Диссертационного Совета Института Экономики НАНА и председатель научного семинара при Совете 2. Член Диссертационного Совета Нахичеванского отделения НАНА. |
Начиная с февраля 1965 года наряду с научно-исследовательской работой занимается педагогической деятельностью в высших учебных заведениях Республики. |
Член Большого ученого Совета Академии Государственного управления и член редакционной коллегии журнала «Государственное управление: теория и практика». В то же время член редколлегии журналов «Известия» Нахичеванского отделения НАНА, так же член редколлегии журналов «Шелковый путь», «Кооперация» . |
1. В 1970 году он стал победителем «Республиканского конкурса научных работ юных ученых» и был удостоен почетной грамотой ЦК комсомола Республики 2. В 1977 стал победителем социалистического соревнования АН СССР и был награжден значком. 3. В 2000 году был удостоен почетной грамоты Президиума НАНА. 4. В 2009 году был удостоен почетной грамоты Президиума НАНА. 5. 10 сентября 2009 года Указом Президента Республики №470 за заслуги в науке и образовании ему присуждено почетное звание Заслуженного деятеля науки Азербайджанской республики. 6. Был удостоен различными медиа премиями в том числе Медиа премии «Qızıl qələm». «Ustad» , диплома Научного фонда «Uğur» и т.д. |
| Место работы и адрес | Академия Государственного Управления при Президенте Азербайджанской Республики Баку, М.Лермонтов 74 | |