| Təvəllüdü | 26.06.1939 | |
08.00.04 Məhsuldar qüvvələrin yerləşməsi, SSRİ rayonlarının iqtisadiyyatı Aşağı Kür-Araz sənaye kompleksi və onun gələcək inkişaf yolları |
08.00.05, 08.00.04 Məhsuldar qüvvələrin yerləşdirilməsi, SSRİ rayonlarının iqtisadiyyatı Xalq təsərrüfatı və onun sahələrinin iqtisadiyyatı, planlaşdırılması və idarə olunmasının təşkili (sənaye); |
30 iyun 2001 Məhsuldar qüvvələrin yerləşdirilməsi, SSRİ rayonlarının iqtisadiyyatı (hazırda regional iqtisadiyyat) |
| Çapdan çıxmış elmi əsərlərinin ümumi sayı | 260 | |
| Xaricdə çıxmış elmi əsərlərinin sayı | 4 | |
| Beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı | 1 | |
| Müəlliflik şəhadətnamələrinin və patentlərin sayı | Apardığı elmi-tədqiqat işlərin nəticələrinin tətbiqinə dair Azərbaycan Maliyyə Nazirliyi, Dövlət Plan Komitəsi, Naxçıvan Elm Mərkəzinin Elmi Şurasından Naxçıvan MR Nazirlər Sovetindən, DPK Elmi-tədqiqat institutundan arayışları vardır. | |
22 5 |
| Əsas elmi nailiyyətləri | Aşağıdakılar işlənib hazırlanmış, müvafiq rəsmi dövlət orqanlarına təqdim olunmuş və öz tətbiqini tapmışdır. Azərbaycanda ilk dəfə olaraq sənaye kompleksinin (sənaye qovşağı, hazırda sənaye zonasının) formalaşması problemləri tədqiq olunmuşdur. Verilmiş konsepsiya Dövlət Plan Komitəsi mütəxəssislərini cəlb etməklə müzakirə edilmişdir (1969-1972). Naxçıvan MR-da ipəkçiliyin perspektiv inkişaf konsepsiyası (1976-1977), heyvandarlığın inkişafı və əhalinin ət-süd məhsulları ilə təminatının yaxşılaşdırılması təklifləri işlənib hazırlanmışdır (1973-1974); Naxçıvan MR-nın 1981-1985-ci illərdə və 1990-cı illərədək sosial-iqtisadi inkişaf proqnozları (1978-1979); Azərbaycanın iqtisadi-coğrafi rayonlaşdırılmasının yeni, nisbətən təkmil şəbəkəsi (1986-1990); Azərbaycanın ləğv olunmuş inzibati rayonlarının bərpa olunması təklifləri (1989-1990). “Azərbaycan Respublikası regionlarının sosial-iqtisadi inkişafı” Dövlət Proqramının (2004-2008-ci illər) ilk elmi təhlili verilmiş və yerinə yetiriləcəyi elmi cəhətdən əsaslandırılmışdır (2003-2004-cü illər); Azərbaycanda keçid dövrünün əsasən başa çatması ideyası qaldırılmış və elmi cəhətdən əsaslandırılmışdır(2007); Azərbaycanda yaxın 20 ildə sosial-iqtisadi inkişaf siyasətinin konseptual əsasları işlənib hazırlanmışdır (2011-2013). | |
1. Məhsuldar qüvvələrin respublika daxilində yerləşməsinin sosial-iqtisadi problemləri. Bakı, "Elm", 1982, 136 səh.; 2. Azərbaycan Respublikasının iqtisadi və inzibati ərazi quruluşunun kompleks təkmilləşdirilməsi. Bakı, "Elm", 1991, 74səh. 3. Azərbaycan iqtisadiyyatının böhrandan çıxması və inkişafının prinsipial məsələləri. Bakı, "Azərb.N A", 1992-128 səh. 4. İnsan və həyat fəlsəfəsi. Bakı, "Çaşıoğlu", 2005, 263 səh. 5. Naxçıvan iqtisadiyyatı XX əsrdə. Akademik Fəraməz Maqsudovun ümumi redaktorluğu ilə. Bakı, "Elm", 2000 -102 səh. A.A.Nadirov və Ş.M.Muradovla birlikdə. 6. Regional idarəetmənin əsasları (dərslik). Bakı-Elm-2007, 428 səh. 7. Regional siyasət və idarəetmə. Bakı-Elm-2004, 346 səh. 8. Regional siyasət və idarəetmənin əsasları (əsaslı dəyişikliklər və əlavələr edilmiş ikinci nəşr). Bakı- “Elm və təhsil”-2011- 516 səh. 9. Azərbaycanda iqtisadi inkişaf və modernləşmə siyasətinin konseptual əsasları. Bakı, “AVROPA” nəşriyyatı-2013, 418 səh. 10. Azərbaycan iqtisadiyyatı (xaricdə yaşayan azərbaycanlılar üçün).-Bakı: Elm, 2003-341 səh. (Nadirov A.A. və başqaları) 11. Dövlət idarəçilik nəzəriyyəsi. Dərslik (müəlliflər kollektivi), Bakı-“Elm və Təhsil”-2010, 550 səh, II, III, IV fəsillərin müəllifidir. |
1.AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunda Dissertasiya şurasının üzvü və bu şura nəzdində elmi seminarın sədri; 2. AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində Dissertasiya şurasının üzvü |
| Pedaqoji fəaliyyəti | 1965-ci ildən Azərbaycanın ali məktəblərində dərs deyir. Hazırda Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının professorudur. | |
| Digər fəaliyyəti | Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasında Böyük elmi şuranın üzvü və “Dövlət İdarəçiliyi: nəzəriyyə və təcrübə” jurnalının redaksiya heyətinin üzvü, eyni zamanda AMEA-nın İctimai və Humanitar Elmlər bölmələrinin xəbərləri-iqtisadiyyat seriyası, Naxçıvan bölməsinin xəbərlərinin, “İpək yolu”, “Kooperasiya” jurnallarının redaksiya heyətinin üzvüdür. | |
1. 1970-ci ildə “Gənc alimlərin elmi əsərlərinin Respublika müsabiqəsi”nin qalibi olmuş və Respublika komsomolu MK-nın Fəxri fərmanı ilə təltif edilmişdir; 2. 1977-ci ildə SSRİ EA-da sosializm yarışının qalibi olmuş və Döş nişanı ilə təltif olunmuşdur. 3. 2000-ci ildə AMEA-nın Rəyasət heyətinin Fəxri fərmanı ilə təltif edilmişdir; 4. 2009-cu ildə AMEA-nın Rəyasət heyətinin Fəxri fərmanı ilə təltif edilmişdir; 5. Respublika Prezidentinin 2009-cu il 10 sentyabr tarixli 470№li Sərəncamı ilə elm və təhsil sahəsində xidmətlərini nəzərə alaraq ona “Azərbaycan Respublikasının Əməkdar elm xadimi” fəxri adı verilmişdir. “Qızıl qələm”, “Ustad” ali jurnalistika media müfatlarını, Respublika Elm fondunun “Uğur” diplomunu və digər media mükafatlarını almışdır. |
| İş yeri və ünvanı | Bakı, M.Lermontov 74 Azərbaycan Respublikası nın Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası | |

| Place of Birth | Republic of Azerbaijan, Fizuli region, Goradiz village | |
08.00.04 Distribution of productive forces, the economic regions of the USSR Lower Kura-Aras industrial complex and its future development paths |
08.00.05; 08.00.04 Distribution of productive forces, the economic regions of the USSR Economy and its areas, planning and organization of management (industry) |
June 30, 2001 Distribution of productive forces, the economy of SSR regions (at the present, regional economy) |
| Total number of scientific publications | 260 | |
| Number of scientific publications printed abroad | 4 | |
| Number of papers published in journals indexed and abstracted in international databases | 1 | |
| Certificates of authorship and number of patents | Has a certificate on the results of the implementation of scientific research from the Ministry of Finance of Azerbaijan Republic, the State Planning Committee of the Azerbaijan Republic, the Ministry of Education, the Council of Ministers of Nakhchivan Autonomous Republic and the State Planning Committee | |
22 3 |
| Main scientific achievements | The following problems have concluded and presented to the according bodies. For the first time, in Azerbaijan, applied the formation problems (industrial hubs, the present industrial zones). Implemented conceptions attracted the specialists and discussed at the State Planning Commission (1969-1972). The concept of the future development of sericulture in Nakhchivan AR (1976-1977), concluded the development of cattle-breeding and improvement of ensuring meat and dairy products (1973-1974); forecasting (1978-1979) on socio-economic development for 1981-1985 years, and till 1990, of Nakhchevan AR, proposals for the restoration of the canceled administrative regions (1989-1990), The State Program “Socio-economic development of regions of Azerbaijan Republic” (2004-2008 years), has given the first scientific analyzes and scientifically has based (2003-2004); put forward the idea on finishing transition period in Azerbaijan and it has scientifically based (2007); in Azerbaijan has developed the conceptual basis of the policy of socio-economic development for the recent twenty years (2011-2013). | |
1. Socio-economic problems of replacement of productive forces in the republic. Baku, "Elm", 1982, pp.136.; 2. Improving the complex of economic and administrative-territorial structure of Azerbaijan Republic. Baku, "Elm", 1991, pp. 74. 3. Overcoming the economic crisis of Azerbaijan and principal problems of economic development. Baku, 1992, pp.128. 4. Human and life philosophy. Baku, "Chashioghlu", 2005, pp.263. 5. Nakhchivan economy in 21st century. General editorship was Academic Faramaz Magsudov. Baku, "Elm", 2000, pp.102. with authorships A.A.Nadirov and Sh.M.Muradov. 6. Basis of regional management (textbook). Baku, “Elm”, 2007, pp.428. 7. Regional policy and management. Baku, “Elm”, 2004, pp.346 8. Basis of regional policy and management (2nd book published with basically changes and additions). Baku, “Elm and Tahsil”-2011, pp.516 9. Economic development in Azerbaijan and conceptual basis of modernization policy. Baku, “AVROPA” Publishing House, 2013, pp.418. 10. Economy of Azerbaijan (for Azerbaijanis living abroad), Baku, “Elm”, 2003, pp.341. (Nadirov A.A. and others) 11. The theory of State administration. Textbook (with collective authorship), Baku, Elm and Tahsil”, 2010, pp.550, an author of 2nd, 3rd, and 4th editions. |
1. A member of Dissertation Council of Institute of Economics ANAS and chairman of the Council of Scientific Seminar 2. A member of Dissertation Council of Nakhchivan branch of ANAS |
| Pedagogical activity | Since February 1965, along with scientific research works has been teaching in higher education institutions of the Republic of Azerbaijan. | |
| Other activities | Member of the Scientific Council of the Academy of Public Administration under the President of Azerbaijan. | |
In 2000 and 2009 was awarded with the Honored Diploma of the Presidium of ANAS. On September 10, 2009 by Presidential Decree no 470, for scientific and educational achievements was awarded with the title “Honored Scientist of the Republic of Azerbaijan”. Was awarded various media awards including Media Award «Golden pen», «Master», and awarded with the diploma Progress» by the Science Development Fund under the President of Azerbaijan. |
| Place of work and its address | The Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan. Baku, str. Lermontov 74 | |