| Anadan olduğu yer | Ağdam rayonu, Eyvazxanbəyli kəndi | |
14.00.24 Məhkəmə təbabəti İnsan başının tüklərinin bəzi elektrik parametrləri və onların məhkəmə-tibbi əhəmiyyəti |
14.00.24 Məhkəmə təbabəti Qafqaz əhalisinin məhkəmə-tibbi identifikasiyasında kraniometrik tədqiqatların imkanları |
30.06.2014 Tibb elmləri |
412
207 210 |
| Müəlliflik şəhadətnamələrinin və patentlərin sayı | 11 | |
6 2 |
| Əsas elmi nailiyyətləri | Şəxsiyyətin identifikasiyası probleminin müasir metodoloji həlli (Rusiyanın “Şəxsiyyətin identifikasiyasına dair dövlət proqramı”nda öz əksini tapmışdır); Qafqaz və Azərbaycanın antropologiyasına dair yeni məlumatların əldə edilməsi; Azərbaycanın hüquq-mühafizə sistemi üçün bəzi problemlərin həlli və müvafiq sənədlərin hazırlanması (qanunlar, düzəlişlər və s.) | |
| Elmi əsərlərinin adları | 1. Rəhbərlik. Məhkəmə-təbabəti və məhkəmə-tibbi ekspertizanın əsasları. I-IV tom, 2259 s., Bakı, 2014.
2. Rəhbərlik. İbtidai araşdırma və məhkəmə istintaqının məhkəmə-tibbi təminatı. 518 s., Bakı, 2012. 3. Medico-criminalistic İdentification populations of Caucasus on skull. 127 s., Bakı, 1999. (2000-ci ildə Helsinkidə 13-cü Ümumdünya Məhkəmə Elmləri Assosiasiyasının qərarı ilə Beynəlxalq Hüquq Kitabxanasına daxil edilmişdir). 4. Terrorizm – hadisələr və məhkəmə-tibbi qiymətləndirmə. 400 s., Bakı, 2014. 5. Məhkəmə-tibbi ekspertiza və onun imkanları. 648 s., Bakı, 2009. 6. Судебно-медицинское отождествление личнос-ти по черепу. 334 стр., Баку, 2001. 7. Dərslik. Məhkəmə-təbabəti praktikada. 372 s., Bakı, 1998. 8. Dərslik. Məhkəmə-təbabəti. 690 s., Bakı, 2006. 9. Dərslik. Cinayət mühakimə icraatının məhkəmə-tibbi təminatı. 454 s., Bakı, 2008. 10. Dərslik. Судебная медицина. 520 стр., Санкт-Петербург, 2009. |
| Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | 1. Azərbaycanın Məhkəmə-tibb ekspertlərinin və patoloq-anatomlarının Elmi Cəmiyyətinin Sədri
2. Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Humanitar Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvi 3. Avropa Təbabət Elmləri Akademiyasının həqiqi üzvi |
| Pedaqoji fəaliyyəti | Ə.Əliyev adına ADHTİ-nin məhkəmə-təbabəti və patoloji anatomiya, hüququn əsasları ilə kafedrasının müdiri. Kafedrada həkimləri təkmilləşdirmə kursları keçir, Hüquq fakültəsinin tələbələri, Polis Akademiyasının və Ədliyyə Nazirliyi Akademiyasının kursantlarının tədrisi, həmçinin həkim-rezidentlərin, Ədliyyə Nazirliyi, MTN, DİN, Prokururluq əməkdaşlarının, hüquqşünasların, vəkillərin və digər həmmərz peşə sahiblərinin diplomdan sonrakı hazırlığı aparılır. | |
| Digər fəaliyyəti | Hüquqi sistemdə islahatların aparılması və Azərbaycan Respublikasında hüquqi dövlətin qurulması üzrə dövlət proqramının reallaşdırılması çərçivəsində (Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən 1995-ci ildə yaradılmış) Ş.M. Musayev məhkəmə təbabəti xidmətinin təşkili və müvafiq aidiyyatı olan məsələlər ilə bağlı mühüm normativ-hüquqi sənədlərin hazırlanmasında müəlliflik etmişdir. 1985-ci il tarixindən 2014-cü ilə qədər müxtəlif beynəlxalq simpoziumlarda, konqreslərdə, konfranslarda və digər tədbirlərdə dəfələrlə iştirak etmiş, orada ölkə elmini şərəflə təmsil etmiş və bir qayda olaraq həmin forumların rəhbərliyinə seçilmişdir. Bundan əlavə, bir çox ekspert qrupunun tərkibinə daxil olmuş, həm rəhbər həm də mütəxəssis qismində ekspertizalarda iştirak etmişdir. Onlardan ən mühümü azərbaycanlıların 1918-ci il soyqırımı (Quba və Neftçala hadisələri), Xocalı soyqırımı, 1990-cı ilin qanlı yanvar hadisələrinin, Dağlıq Qarabağda erməni hərbi birləşmələri tərəfindən törədilmiş hərbi cinayətlərin, həmçinin 1991-ci ildə içərisində hökumət komissiyasının nümayəndələri olan helikopterə qarşı terror aktının, Bakı metropolitenində, ADNA, Əbu-Bəkr məscidində və digər terror hadisələrinin istintaqı, o cümlədən, texnogen fəlakətlər zamanı keçirilən ekspertizalardır. Bununla yanaşı, bir çox tanınmış şəxslərin cəsədlərinin identifikasiyasına, 26 Bakı Komissarlarının qəbrlərinin yerinin dəyişdirilməsi zamanı və Pirəkəşkül qəsəbəsinə epidemiyadan vəfat edən sovet əsgərlərinin kütləvi qəbrlərinin tapılması üzrə identifikasiya işlərinə rəhbərlik və tarixi həqiqətlərin bərpasına köməklik etmişdir. Bundan başqa sonuncu Rusiya imperatoru II Nikolay və onun ailə üzvlərinin sümük qalıqlarının (1998) və tanınmış dəniz səyyahı Vitus Berinqin sümük qalıqlarının identifikasiyasını (1994), azərbaycanlıların etnogenezi məsələsi ilə bağlı Tur Xeyerdal ilə müştərək tədqiqatlarını (1998), Çeçenistan müharibəsi qurbanlarının identifikasiyasını (1999), Əfqanıstanda təyyarə qəzası ilə bağlı ekspertizaya rəhbərliyi (2011) və bir sıra digər beynəlxalq ekspertizaları göstərmək olar. Həmçinin Ş.M. Musayev Müxtəlif illərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında AAK-ın bir neçə İxtisaslaşdırılmış Elmi Şurasının üzvü olmuşdur. | |
| Təltif və mükafatları | 1. Səhiyyə Nazirliyi və Baş Prokurorluğun Fəxri fərmanları (1997-2014).
2. ABŞ ordusunun Komandanlığının dəstək medalı (2004). 3. ABŞ ordusunun Kriminal Təhqiqatları Komandanlığının xüsusi medalı (2008). 4. Vilnus şəhərinin Fəxri sakini medalı (2011). 5. Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Humanitar Elmlər Akademiyasının “Qızıl Ulduz” medalı (2011). 6. Avropa Təbabət Elmləri Akademiyasının “Böyük Qızıl Tac” medalı (2012). |

| Date of Birth | 15.03.1957 | |
14.00.24 Forensic medicine Some electrical characteristics of human hair and their forensic-medicinal value |
14.00.24 Forensic medicine Opportunities of craniometrical researches during forensic-medicinal identification of population of Caucasus |
30.06.2014 Medical sciences |
412
207 210 |
| Certificates of authorship and number of patents | 4 patents for the invention and 7 certificates on an rationalization proposal | |
6 2 |
| Main scientific achievements | Development of modern high-technology methodology on identification of the personality (various aspects and results of this work are reflected in "A state program on a solution of the problem of identification of the personality" of the Russian Federation); new data on anthropology of the Caucasus in general and Azerbaijan in particular; the solution of some problems and development of the corresponding documentation (laws, amendments, regulations, etc.) for legal system of Azerbaijan. | |
| Names of scientific works | 1. Management. Forensic medicine and basis of medical evidence in court (in Azerbaijani language). Baku, 2014. 2259 pages (in 4 volumes)
2.Management. Preliminary inquiry and forensic medicine support of judicial investigation(in Azerbaijani language). Baku, 2012. 518 pages. 3.Monograph. Medico-criminalistic identification populations of Caucasus on skull. Baku 1999. 227 pages. 4. Monograph. Terrorism – situations and their Forensic medicine assessment (in the Azerbaijani language). Baku, 2014. 400 pages. 5. Monograph. Forensic medicine and its opportunities (in the Azerbaijani language). Baku, 2009. 648 pages. 6. Monograph. Forensic medicine identification of the personality on a skull. Baku, 2001. 334 pages. 7. Teaching Aid. Forensic medicine in practice (in the Azerbaijani language). Baku, 1998. 372 pages. 8. Teaching Aid. Forensic medicine (in the Azerbaijani language). Baku, 2006. 690 pages. 9. Teaching Aid. Forensic medicine ensuring execution of criminal penalty (in the Azerbaijani language). Baku 2008. 454 pages. 10.Teaching Aid. Forensic medicine. St. Petersburg, 2009. 520 pages. |
| Membership with international and foreign scientific organizations | 1.Chairman of Republican Scientific Society of Forensic Physicians and Pathoanatomist
2.Real member of European Academy of Medical Sciences 3.Real member of International Academy of Science of Research of Turkish World |
| Pedagogical activity | Head of the "Forensic Medicine and Pathological Anatomy, with courses of foundations of law" in AzSIPI named after A.Aliyev since 1994. Training courses of physicians and lawyers, as well as the course is taught on forensic medicine to the students of law faculty of the Police Academy is held at the department. At the Department are also taught postgraduate training to physicians-residents, workers of MNS, Ministry of Interior, Ministry of Justice, the Prosecutor's Office and other agencies. | |
| Other activities | He was a member of many international expert groups and participated in these examinations, both as a leader and expert. Among them the most important are expertise on the investigation of genocide of Azerbaijanis in 1918 (Guba and Neftchala events) and Hojali genocide, bloody events in January 1990, on the investigation of war crimes in Nagorno-Karabakh, including a terrorist attack on a civilian helicopter with government commission in 1991, expertise in connection with the investigation of the terrorist attacks in Baku metro, in NASA, in the Mosque of Abu-Bakr and other serious crimes against public order, as well as in the investigations of anthropogeniccatastrophes. Besides the identification of the remains of the national hero and martyr Ibrahimov Farid Akhmedov, identification research when transferring burial of 26 Baku Commissars and about the discovery of mass graves of Soviet soldiers killed by the epidemic in the village Pirkeshkul. Additionally, you can call the identification of the remains of the famous explorer Vitus Bering (1994.), identification of the remains of the last Russian Emperor Nikolay II and his family (1998.) Study with Thor Heyerdahl of the questions of ethnogenesis of Azerbaijanis (1998.), identification of the remains of victims of the Chechen war (1999), management expertise, appointed on the plane crash in Afghanistan (2011) and a number of other international examinations. In different years, was a member of several specialized Academic Council of WAC under the Azerbaijani President. | |
| Awarding and prizes | 1. Certificates of honor of Ministry of Health and Prosecutor General's Office of the AzerbaijanRepublic (1997-2014)
2. Medal for assistance from army command of the USA (2004) 3. Special Medal from command of service of criminal researches of army of the USA (2008) 4. Medal of the honourable citizen Vilnius (2011) 5. Medal "Gold Star" of the InternationalHumanitarianAcademy of Sciences of Research of the Turkic World (2011) 6. Medal "Big Gold Crown" of the EuropeanAcademy of Medical Sciences (2012); full member of Academy |