| Anadan olduğu yer | Ağdam rayonu, Eyvazxanbəyli kəndi | |
14.00.24 Məhkəmə təbabəti İnsan başının tüklərinin bəzi elektrik parametrləri və onların məhkəmə-tibbi əhəmiyyəti |
14.00.24 Məhkəmə təbabəti Qafqaz əhalisinin məhkəmə-tibbi identifikasiyasında kraniometrik tədqiqatların imkanları |
30.06.2014 Tibb elmləri |
412
207 210 |
| Müəlliflik şəhadətnamələrinin və patentlərin sayı | 11 | |
6 2 |
| Əsas elmi nailiyyətləri | Şəxsiyyətin identifikasiyası probleminin müasir metodoloji həlli (Rusiyanın “Şəxsiyyətin identifikasiyasına dair dövlət proqramı”nda öz əksini tapmışdır); Qafqaz və Azərbaycanın antropologiyasına dair yeni məlumatların əldə edilməsi; Azərbaycanın hüquq-mühafizə sistemi üçün bəzi problemlərin həlli və müvafiq sənədlərin hazırlanması (qanunlar, düzəlişlər və s.) | |
| Elmi əsərlərinin adları | 1. Rəhbərlik. Məhkəmə-təbabəti və məhkəmə-tibbi ekspertizanın əsasları. I-IV tom, 2259 s., Bakı, 2014.
2. Rəhbərlik. İbtidai araşdırma və məhkəmə istintaqının məhkəmə-tibbi təminatı. 518 s., Bakı, 2012. 3. Medico-criminalistic İdentification populations of Caucasus on skull. 127 s., Bakı, 1999. (2000-ci ildə Helsinkidə 13-cü Ümumdünya Məhkəmə Elmləri Assosiasiyasının qərarı ilə Beynəlxalq Hüquq Kitabxanasına daxil edilmişdir). 4. Terrorizm – hadisələr və məhkəmə-tibbi qiymətləndirmə. 400 s., Bakı, 2014. 5. Məhkəmə-tibbi ekspertiza və onun imkanları. 648 s., Bakı, 2009. 6. Судебно-медицинское отождествление личнос-ти по черепу. 334 стр., Баку, 2001. 7. Dərslik. Məhkəmə-təbabəti praktikada. 372 s., Bakı, 1998. 8. Dərslik. Məhkəmə-təbabəti. 690 s., Bakı, 2006. 9. Dərslik. Cinayət mühakimə icraatının məhkəmə-tibbi təminatı. 454 s., Bakı, 2008. 10. Dərslik. Судебная медицина. 520 стр., Санкт-Петербург, 2009. |
| Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | 1. Azərbaycanın Məhkəmə-tibb ekspertlərinin və patoloq-anatomlarının Elmi Cəmiyyətinin Sədri
2. Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Humanitar Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvi 3. Avropa Təbabət Elmləri Akademiyasının həqiqi üzvi |
| Pedaqoji fəaliyyəti | Ə.Əliyev adına ADHTİ-nin məhkəmə-təbabəti və patoloji anatomiya, hüququn əsasları ilə kafedrasının müdiri. Kafedrada həkimləri təkmilləşdirmə kursları keçir, Hüquq fakültəsinin tələbələri, Polis Akademiyasının və Ədliyyə Nazirliyi Akademiyasının kursantlarının tədrisi, həmçinin həkim-rezidentlərin, Ədliyyə Nazirliyi, MTN, DİN, Prokururluq əməkdaşlarının, hüquqşünasların, vəkillərin və digər həmmərz peşə sahiblərinin diplomdan sonrakı hazırlığı aparılır. | |
| Digər fəaliyyəti | Hüquqi sistemdə islahatların aparılması və Azərbaycan Respublikasında hüquqi dövlətin qurulması üzrə dövlət proqramının reallaşdırılması çərçivəsində (Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən 1995-ci ildə yaradılmış) Ş.M. Musayev məhkəmə təbabəti xidmətinin təşkili və müvafiq aidiyyatı olan məsələlər ilə bağlı mühüm normativ-hüquqi sənədlərin hazırlanmasında müəlliflik etmişdir. 1985-ci il tarixindən 2014-cü ilə qədər müxtəlif beynəlxalq simpoziumlarda, konqreslərdə, konfranslarda və digər tədbirlərdə dəfələrlə iştirak etmiş, orada ölkə elmini şərəflə təmsil etmiş və bir qayda olaraq həmin forumların rəhbərliyinə seçilmişdir. Bundan əlavə, bir çox ekspert qrupunun tərkibinə daxil olmuş, həm rəhbər həm də mütəxəssis qismində ekspertizalarda iştirak etmişdir. Onlardan ən mühümü azərbaycanlıların 1918-ci il soyqırımı (Quba və Neftçala hadisələri), Xocalı soyqırımı, 1990-cı ilin qanlı yanvar hadisələrinin, Dağlıq Qarabağda erməni hərbi birləşmələri tərəfindən törədilmiş hərbi cinayətlərin, həmçinin 1991-ci ildə içərisində hökumət komissiyasının nümayəndələri olan helikopterə qarşı terror aktının, Bakı metropolitenində, ADNA, Əbu-Bəkr məscidində və digər terror hadisələrinin istintaqı, o cümlədən, texnogen fəlakətlər zamanı keçirilən ekspertizalardır. Bununla yanaşı, bir çox tanınmış şəxslərin cəsədlərinin identifikasiyasına, 26 Bakı Komissarlarının qəbrlərinin yerinin dəyişdirilməsi zamanı və Pirəkəşkül qəsəbəsinə epidemiyadan vəfat edən sovet əsgərlərinin kütləvi qəbrlərinin tapılması üzrə identifikasiya işlərinə rəhbərlik və tarixi həqiqətlərin bərpasına köməklik etmişdir. Bundan başqa sonuncu Rusiya imperatoru II Nikolay və onun ailə üzvlərinin sümük qalıqlarının (1998) və tanınmış dəniz səyyahı Vitus Berinqin sümük qalıqlarının identifikasiyasını (1994), azərbaycanlıların etnogenezi məsələsi ilə bağlı Tur Xeyerdal ilə müştərək tədqiqatlarını (1998), Çeçenistan müharibəsi qurbanlarının identifikasiyasını (1999), Əfqanıstanda təyyarə qəzası ilə bağlı ekspertizaya rəhbərliyi (2011) və bir sıra digər beynəlxalq ekspertizaları göstərmək olar. Həmçinin Ş.M. Musayev Müxtəlif illərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında AAK-ın bir neçə İxtisaslaşdırılmış Elmi Şurasının üzvü olmuşdur. | |
| Təltif və mükafatları | 1. Səhiyyə Nazirliyi və Baş Prokurorluğun Fəxri fərmanları (1997-2014).
2. ABŞ ordusunun Komandanlığının dəstək medalı (2004). 3. ABŞ ordusunun Kriminal Təhqiqatları Komandanlığının xüsusi medalı (2008). 4. Vilnus şəhərinin Fəxri sakini medalı (2011). 5. Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Humanitar Elmlər Akademiyasının “Qızıl Ulduz” medalı (2011). 6. Avropa Təbabət Elmləri Akademiyasının “Böyük Qızıl Tac” medalı (2012). |

| Место рождения | Агдамский район, село Эйвазханбейли | ![]() |
14.00.24 Судебная медицина Некоторые электрические параметры волос головы человека и их судебно-медицинское значение |
14.00.24 Судебная медицина Возможности краниометрических исследований при судебно-медицинской идентификации жителей Кавказа |
30.06.2014 Медицинские науки |
412
207
210 |
| Количество авторских свидетельств и патентов | 11 | |
- kол-во кандидатов наук - kол-во докторов наук |
6 2 |
| Основные научные достижения | Разработка современной высокотехнологичной методологии по идентификации личности (различные аспекты и итоги этой работы отражены в «Государственной программе по решению проблемы идентификации личности» Российской Федерации); новые данные по антропологии Кавказа в целом и Азербайджана в частности; решение некоторых проблем и разработка соответствующей документации (законы, поправки, нормативные акты и т.д.) для правовой системы Азербайджана. | |
| Названия научных работ | 1. Руководство. Судебная медицина и основы судебно-медицинской экспертизы (на азербайджанском языке). Баку, 2014, 2259 с. (в IV томах).
2. Руководство. Предварительное расследование и судебно-медицинское обеспечение судебного следствия (на азербайджанском языке). Баку, 2012, 518 с. 3.Монография. Медико-криминалистическая идентифика-ция жителей Кавказа по черепу (на английском языке; Medico-criminalistic identification populations of Caucasus on skull). Баку, 1999, 227 с. (Решением 13 конгресса Совета Всемирной Ассоциации Судебных Наук (Хельсинки, 2000), эта книга включена в Международную Юридическую Библиотеку)4. Монография. Терроризм – ситуации и их судебно-медицинская оценка (на азербайджанском языке). Баку, 2014, 400 с. 5. Монография. Судебно-медицинская экспертиза и её воз-можности (на азербайджанском языке). Баку, 2009, 648 с. 6. Монография. Судебно-медицинское отождествление личности по черепу. Баку, 2001, 334 с. 7. Учебное пособие. Судебная медицина в практике (на азербайджанском языке). Баку, 1998, 372 с. 8. Учебное пособие. Судебная медицина (на азербайджанском языке). Баку, 2006, 690 с. 9. Учебное пособие. Судебно-медицинское обеспечение исполнения уголовного наказания (на азербайджанском языке). Баку, 2008, 454 с. 10. Учебное пособие. Судебная медицина. Санкт-Петербург, 2009, 520 с. |
| Членство в республиканских, международных и зарубежных научных организациях: | 1. Председатель Республиканского Научного Общества Судебных Медиков и Патологоанатомов
2. Действительный член Европейской Академии Медицинских Наук 3. Действительный член Международной Гуманитарной Академии Наук Исследования Тюркского Мира |
| Педагогическая деятельность | Заведующий кафедрой «Судебной медицины и патологической анатомии, с курсами основ права» АзГИУВ им. А.Алиева с 1994-го года. На кафедре проходят курсы усовершенствования, врачи и юристы, а также преподаётся курс судебной медицины студентам юридических факультетов и полицейской академии. На кафедре проходят последипломную подготовку также и врачи-резиденты, работники МНБ, МВД, Минюста, Прокуратуры и других ведомств. | |
| Прочая деятельность | Входил в состав многих международных экспертных групп и принимал участие в этих экспертизах, как в качестве руководителя, так и специалиста. Среди них самыми важными являются экспертизы по поводу расследования геноцида азербайджанцев в 1918 году (Губинские и Нефтчалинские события) и Ходжалин-ского геноцида, событий кровавого января 1990 года, по поводу расследования военных преступлений в Нагорном Карабахе, в том числе террористической атаки на гражданский вертолёт с правительственной комиссией в 1991-ом году, экспертизы в связи с расследованием террористических актов в бакинском метро, в АГНА, в мечети Абу-Бекр и других тяжких преступлений против общественного порядка, а также экспертизы при расследовании техногенных ката-строф. Помимо этого руководил идентификацией ост-анков национального героя Мубариза Ибрагимова и шехида Фарида Ахмедова, идентификационными ис-следованиями при переносе захоронения 26 бакинских комиссаров и по поводу обнаружения массового захор-онения советских солдат, погибших от эпидемии, в по-сёлке Пиркешкюль. Кроме того можно назвать иден-тификацию останков известного мореплавателя Витуса Беринга (1994г.), идентификацию останков последнего российского императора Николая II и членов его семьи (1998г.), исследование совместно с Туром Хейердалом вопросов этногенеза азербайджанцев (1998г.), иденти-фикацию останков жертв чеченской войны (1999г.), руководство экспертизой, назначенной по поводу ката-строфы самолёта в Афганистане (2011г.) и ряд других международных экспертиз. В различные годы был чле-ном нескольких Специализированных Учёных Советов ВАК при президенте Азербайджанской Республики. | |
| Премии и награды | 1. Почётные грамоты Министерства Здравоохранения и Генеральной Прокуратуры Азербайджанской Республики (1997-2014гг.)
2. Медаль за содействие от командования армии США (2004г.) 3. Специальная Медаль от командования службы криминальных исследований армии США (2008г.) Медаль почётного гражданина города Вильнюс (2011г.) 4. Медаль «Золотая звезда» Международной Гуманитарной Академии Наук Исследования Тюркского Мира (2011г.) 5. Медаль «Большая золотая корона» Европейской Академии Медицинских Наук (2012г.); действительный член Академии |