Təvəllüdü | 22.06.1959 | |
Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutu (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) | |
Elmi dərəcəsi | Texnika elmləri doktoru | |
2525.01 Neft və qaz yataqlarının işlənməsi və istismarı Quyudibi zonasının vəziyyətinin diaqnozlaşdırılması əsasında quyuların hasilatının artırılmasının üsullarının işlənməsi və tətbiqi |
2525.01 Neft və qaz yataqlarının işlənməsi və istismarı Neftçıxarmada texnolojı proseslərin səmərəliliyini artırmaq üçün heterogen sistemlərinin istifadəsinin nəzəri və təcrübi əsasları |
30.06.2014 Yer Elmləri Bölməsinin “Neft və qaz yataqlarının işlənməsi” |
168
115
55 |
Müəlliflik şəhadətnamələrinin və patentlərin sayı | 58 | |
12 1 |
Əsas elmi nailiyyətləri | Neft yataqlarının işlənməsində heterogen sistemlərin qeyri-bircinsli məsaməli mühitlərdə süzülməsinin fiziki və riyazi modelləşdirilməsi əsasında, layların neftveriminin artırılması, quyudibi zonanın işlənməsi və su axınlarının təcrid olunmasının yeni texnologiyaları yaradılmış və uğurla tətbiq olunmuşdur; Qeyri-bircins laylarda qeyri-Nyuton mayelərinin axını zamanı S-vari filtrasiya qanununun mövcudluğu təyin edilmiş, təcrübi və nəzəri cəhətdən əsaslandırılmışdır; Qazlı Nyuton və qeyri-Nyuton mayelərin təzyiqin böhrana qədər sahələrində stasionar və qeyri-stasionar süzülməsi hərtərəfli öyrənilmiş və göstərilmişdir ki, maye sərfi kəskin sürətdə (2-3 dəfə) artır; Qazlı qeyri-Nyuton mayeləri üçün yeni effekt təyin edilmişdir, belə ki, göstərilən halda geoloji əyrilər müəyyən şəraitdə tam modifikasiyaya məruz qalır, yəni dilatant xüsusiyyətinə malik olan maye psevdoplastik mayeyə çevrilir və ya əksinə; Göstərilən nəticələrin fiziki mahiyyəti, mexanizmi verilmiş və sürüşmə effekti əsasında nəzəriyyəsi işlənmişdir; Neft yataqlarının işlənməsinin statistik modelləşdirilməsi nəticəsində işlənmə prosesinin mərhələlərə bölünməsinin, maksimal hasilatın və çıxarıla bilən ehtiyatların təyini metodikası işlənmişdir; Fraktal və multifraktal ölçülərin istifadəsi əsasında neft yataqlarının işlənməsinin analizinin yeni üsulları işlənmiş və tətbiq edilmişdir; Riyazi modelləşdirmə əsasında müxtəlif geoloji-texniki tədbirlərin tətbiqi üçün namizəd quyuların seçilməsi üsulları işlənmişdir; Neft hasilatı quyularında müxtəlif texnoloji proseslərin modelləşdirilməsi nəticəsində yeni tipli quyu avadanlığı – dalma nasosları, yeraltı təmiri avadanlığı, quma qarşı süzgəclər və s., işlənmiş və uğurla tətbiq edilmişdir; Müxtəlif reagentlər – deemulqatorlar, depresatorlar, səthi aktiv maddələr və s. işlənmiş və uğurla tətbiq olunmuşdur. | |
Elmi əsərlərinin adları | 1. Особенности фильтрации гетерогенных систем. Монография. Москва-Ижевск: Институт компьютерных исследований, 2006. -356 c.
2. Slippage Effect During Gassed Oil Displacement. Energy Sources. –1996. -Vol.18. – No.7. – Pp. 773 – 779. (Сo-authors: Azizov Kh.F., Abbasov E.M.) 3. Nanofluid for enhanced oil recovery. Journal of Petroleum Science and Engineering. – 2011. –Vol.78. – Pp. 431 – 437. (Сo-authors: F.S.Ismailov, E.F.Veliyev) 4. Mechanism of slip effect in gassed liquid Flow. Colloid Journal. – 2011. – Vol.73. – No. 6. – Pp. 846–855. 5. Application of discrete wavelet transform to the solution of boundary value problems for quasi-linear parabolic equations. Applied Mathematics and Computation. – 2013. –Vol.219. – Pp. 7036 – 7047 (Сo-authors: O.A.Dyshin) 6. Statistical modeling of life cycle of oil reservoir development. Journal of the Japan Petroleum Institute. -2014. –Vol.57. –No.1. –P.47-57 (Сo-authors: F.S.Ismailov, O.A.Dyshin, S.S. Keldibayeva) 7. Selection methodology for screening evaluation of EOR methods. Petroleum Science and Technology. – 2016. – Vol.34. – No. 10. – Pp. 961-970 (Сo-authors: F.S.Ismayilov, O.A. Dyshin, E.F.Veliyev) 8. Effect of copper nanoparticle aggregation on the thermal conductivity of nanofluids. Russian Journal of Physical Chemistry A. – 2016. – Vol. 90. – No. 2. – Pp. 420–428. (Сo-authors: H.F.Abbasov) 9. Aggregative stability chemical control of quartz suspensions. Journal of Dispersion Science and Technology. – 2016. Accepted author version posted online: 23 Aug 2016 (Сo-authors: H.F.Abbasov) 10. Thermophysical properties of nano- and microfluids with [Ni5(μ5-pppmda)4Cl2] metal string complex particles. Colloids and Surfaces A: Physicochemical and Engineering Aspects. – 2017. – Vol. 513. – Pp.41-50 (Сo-authors: R.H.Ismayilov, H.F.Abbasov, W.Zh.Wang, Sh.M. Peng) |
Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | 2009-cu ildən Beynəlxalq Neftçilər Cəmiyyətinin (Society of Petroleum Engineers – SPE) üzvüdür. | |
Pedaqoji fəaliyyəti | Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyası, professor | |
Digər fəaliyyəti | 1998 – 2003 illərdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının «Yer elmləri» Ekspert Şurasının üzvü, 2003-2006 illərdə isə sədri olmuşdur. 2000-2001 illərdə Azərbaycan Respublikası Dövlət Elm və Texnika Komitəsinin yanacaq və energetika üzrə problem şurasının sədr müavini olmuşdur. 2003-2009 illərdə «Azərbaycan Neft Təsərrufatı» jurnalının redaksiya heyətinin üzvü olmuşdur. 2003-2008 illərdə «Şahdəniz» qazkondensat yataqının işlənməsi üzrə rəhbər komitənin üzvü olub. 2004 ildə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında enerji resurslarının səmərəli istifadə edilməsi üzrə komissiyasının sədr müavini olub. SOCAR-ın neft və qaz ehtiyatları üzrə mərkəzi komissiyasının üzvüdür. SOCAR-ın neft, qaz və qaz-kondensat yataqlarının işlənməsi üzrə mərkəzi komissiyasının üzvüdür. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun, Amerika Kimyaçılar Cəmiyyətinin Neft Tədqiqatları Fondunun (ACS Petroleum Research Fund) müstəqil elmi ekspertidir. “SOCAR Proceedings” jurnalının baş redaktorun müavinidir. “Территория Нефтегаз” (Rusiya) elmi-praktiki jurnalının redaksiya heyətinin üzvüdür. Petroleum Science&Engineering, International Journal of Oil, Gas and Coal Technology və Energy & Fuels Jurnallarının referisidir. | |
Təltif və mükafatları | 1. «SSRİ ixtiraçısı» döş nişanı (1985-ci il)
2. Respublikanın neft və qaz sənayesinin inkişafında xüsusi xidmətlərinə görə ARDNŞ - nin Fəxri Fərmanı (2004-cü il) 3. Respublikanın neft və qaz sənayesinin inkişafında xüsusi xidmətlərinə görə ARDNŞ - nin Fəxri Fərmanı (2009-cu il) 4. Azərbaycan neft sənayesinin inkişafında xidmətlərinə görə “Tərəqqi” medalı (2016-cı il) |
İş yeri və ünvanı | ARDNŞ “NeftQazElmiTədqiqatLayihə” İnstitutu, AZ1012, Bakı şəh., Zərdabi pr. 88a | |

Place of Birth | Azerbaijan Republic, Baku | |
Education | Azerbaijan Oil and Chemistry Institute named after M.Azizbekov (now the Azerbaijan State Oil and Industrial University) | |
Scientific degree | Doctor of Sciences in Technics | |
2525.01 Petroleum and Reservoir Engineering Development and application of methods of well production rates increase based on bottom-hole zone diagnosing |
2525.01 Petroleum and Reservoir Engineering Theoretical and Practical Applications of Heterogeneous Systems in the Petroleum and Reservoir Engineering |
Election of corresponding member of ANAS:
30.06.2014 Oil and Gas Reservoir Engineering |
Total number of printed scientific publications
168
115 55 |
Certificates of authorship and number of patents | 58 | |
12 1 |
Main scientific achievements | On the basis of physical and mathematical modeling of heterogeneous systems filtration in layered porous media new technologies on enhanced oil recovery, bottomhole zone treatment, water influx restriction in the development of oil fields was developed and successfully introduced; it was first observed and theoretically substantiated S-shaped filtration law, which takes place during the filtration of non-Newtonian systems in layered porous media; stationary and non-stationary flow of Newtonian and non-Newtonian gassed liquids in subcritical areas was comprehensively studied and it was shown that the flow rate increases dramatically (2-3 times); a new effect was discovered which occurs when flow non-Newtonian gassed liquids, consisting in a complete modification of the rheological curves, so initially dilatant fluids under certain conditions exhibits pseudoplastic properties, and vice versa; mechanism, the physical nature of the results is presented and a theory is developed based on the slip effect; a method for stages wise structuring is developed based on statistical modeling of oil field development, the calculation of recoverable reserves and peak production; new methods for analysis of oil field development were developed and implemented using fractal and multifractal dimensions; methods for selecting candidate wells for the implementation of various simulation methods were developed; as a result of modeling of technological processes in oil-producing wells, a new type of downhole equipment - submersible pumps, workover equipment, sand screens, etc., was developed and successfully implemented; a variety of chemicals for oil and gas industry was developed and successfully implemented (demulsifiers, depressants, surfactants, gels, foams, etc.). | |
Names of scientific works | 1. Specific Features of Heterogeneous System Filtration. Monograph. Series: Modern Petroleum and Gas Technologies. Moscow-Izhewsk: Institute of Computer Science, 2006. -356 p. [in Russian]
2. Slippage Effect During Gassed Oil Displacement. Energy Sources. –1996. -Vol.18. –No.7. – Pp. 773 – 779. (Сo-authors: Azizov Kh.F., Abbasov E.M.) 3. Nanofluid for enhanced oil recovery. Journal of Petroleum Science and Engineering. -2011. –Vol.78. –Pp. 431 – 437. (Сo-authors: F.S.Ismailov, E.F.Veliyev) 4. Mechanism of slip effect in gassed liquid Flow. Colloid Journal. – 2011. -Vol.73. -No. 6. - Pp. 846–855. 5. Application of discrete wavelet transform to the solution of boundary value problems for quasi-linear parabolic equations. Applied Mathematics and Computation. - 2013. -Vol.219. -Pp. 7036 – 7047 (Сo-authors: O.A.Dyshin) 6. Statistical modeling of life cycle of oil reservoir development. Journal of the Japan Petroleum Institute. -2014. –Vol.57. -№1. –P.47-57 (Сo-authors: F.S.Ismailov, O.A.Dyshin, S.S. Keldibayeva) 7. Selection methodology for screening evaluation of EOR methods. Petroleum Science and Technology. – 2016. –Vol.34. –No. 10. - Pp. 961-970 (Сo-authors: F.S.Ismayilov, O.A. Dyshin, E.F.Veliyev) 8. Effect of copper nanoparticle aggregation on the thermal conductivity of nanofluids. Russian Journal of Physical Chemistry A. – 2016. – Vol. 90. – No. 2. – Pp. 420–428. (Сo-authors: H.F.Abbasov) 9. Aggregative stability chemical control of quartz suspensions. Journal of Dispersion Science and Technology. – 2016. Accepted author version posted online: 23 Aug 2016 (Сo-authors: H.F.Abbasov) 10. Thermophysical properties of nano- and microfluids with [Ni5(μ5-pppmda)4Cl2] metal string complex particles. Colloids and Surfaces A: Physicochemical and Engineering Aspects. – 2017. – Vol. 513. – Pp.41-50 (Сo-authors: R.H.Ismayilov, H.F.Abbasov, W.Zh.Wang, Sh.M. Peng) |
Membership with international and foreign scientific organizations | Since 2009 – Society of Petroleum Engineers (SPE) member. | |
Pedagogical activity | Azerbaijan State Oil Academy, Professor | |
Other activities | In 1998-2003 he was a member, and in 2003-2006, the Chairman of the Expert Council on "Earth Sciences" of Azerbaijan Supreme Attestation Commission under the President of Azerbaijan Republic. In 2000-2001 he was a deputy chairman of the Council on the problems in Fuel and the Power Industry of the Committee of Science and Technology of the Azerbaijan Republic. In 2003 - 2009 he was a member of the editorial board of the journal "The Azerbaijani oil industry." In 2003 - 2008 he was a member of the Steering Committee for the development of offshore gas condensate field Shah Deniz, and since 2004 - Deputy Chairman of the Commission for the rational use of energy resources under the Cabinet of Ministers of the Azerbaijan Republic. Is the member of the Central Board of SOCAR for reserves of oil and gas, the Central Board of SOCAR for development of oil, gas and condensate fields. He is the independent scientific expert of the The Science Development Fund under the President of Azerbaijan, ACS Petroleum Research Fund. He is Founding Editor of the journal "SOCAR Proceedings", a member of the editorial board of the “Territorija Neftegas” (Oil and Gas Territory) scientific and practical journal. Is the referee of such journals as Journal of Petroleum Science & Engineering, International Journal of Oil, Gas and Coal Technology and Energy & Fuels. | |
Awarding and prizes | 1. Awarded with breastplate “Inventor of the USSR” (1985).
2. Honorable Diploma of SOCAR for special achievements in Development of Oil and Gas Industry of Azerbaijan Republic (2004). 3. Honorable Diploma of SOCAR for special achievements in Development of Oil and Gas Industry of Azerbaijan Republic (2009). 4. Awarded with "Tereqqi" medal for achievements in Development Oil Industry of Azerbaijan Republic (2016) |
Place of work and its address | “OilGasScientificResearchProject” Institute of SOCAR, Az1012, Baku, H.Zardabi av. 88a | |
Position | Deputy Director for Oil and Gas Production Technology of “OilGasScientificResearchProject” Institute, SOCAR | |