Təvəllüdü | 22.06.1959 | |
Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutu (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) | |
Elmi dərəcəsi | Texnika elmləri doktoru | |
2525.01 Neft və qaz yataqlarının işlənməsi və istismarı Quyudibi zonasının vəziyyətinin diaqnozlaşdırılması əsasında quyuların hasilatının artırılmasının üsullarının işlənməsi və tətbiqi |
2525.01 Neft və qaz yataqlarının işlənməsi və istismarı Neftçıxarmada texnolojı proseslərin səmərəliliyini artırmaq üçün heterogen sistemlərinin istifadəsinin nəzəri və təcrübi əsasları |
30.06.2014 Yer Elmləri Bölməsinin “Neft və qaz yataqlarının işlənməsi” |
168
115
55 |
Müəlliflik şəhadətnamələrinin və patentlərin sayı | 58 | |
12 1 |
Əsas elmi nailiyyətləri | Neft yataqlarının işlənməsində heterogen sistemlərin qeyri-bircinsli məsaməli mühitlərdə süzülməsinin fiziki və riyazi modelləşdirilməsi əsasında, layların neftveriminin artırılması, quyudibi zonanın işlənməsi və su axınlarının təcrid olunmasının yeni texnologiyaları yaradılmış və uğurla tətbiq olunmuşdur; Qeyri-bircins laylarda qeyri-Nyuton mayelərinin axını zamanı S-vari filtrasiya qanununun mövcudluğu təyin edilmiş, təcrübi və nəzəri cəhətdən əsaslandırılmışdır; Qazlı Nyuton və qeyri-Nyuton mayelərin təzyiqin böhrana qədər sahələrində stasionar və qeyri-stasionar süzülməsi hərtərəfli öyrənilmiş və göstərilmişdir ki, maye sərfi kəskin sürətdə (2-3 dəfə) artır; Qazlı qeyri-Nyuton mayeləri üçün yeni effekt təyin edilmişdir, belə ki, göstərilən halda geoloji əyrilər müəyyən şəraitdə tam modifikasiyaya məruz qalır, yəni dilatant xüsusiyyətinə malik olan maye psevdoplastik mayeyə çevrilir və ya əksinə; Göstərilən nəticələrin fiziki mahiyyəti, mexanizmi verilmiş və sürüşmə effekti əsasında nəzəriyyəsi işlənmişdir; Neft yataqlarının işlənməsinin statistik modelləşdirilməsi nəticəsində işlənmə prosesinin mərhələlərə bölünməsinin, maksimal hasilatın və çıxarıla bilən ehtiyatların təyini metodikası işlənmişdir; Fraktal və multifraktal ölçülərin istifadəsi əsasında neft yataqlarının işlənməsinin analizinin yeni üsulları işlənmiş və tətbiq edilmişdir; Riyazi modelləşdirmə əsasında müxtəlif geoloji-texniki tədbirlərin tətbiqi üçün namizəd quyuların seçilməsi üsulları işlənmişdir; Neft hasilatı quyularında müxtəlif texnoloji proseslərin modelləşdirilməsi nəticəsində yeni tipli quyu avadanlığı – dalma nasosları, yeraltı təmiri avadanlığı, quma qarşı süzgəclər və s., işlənmiş və uğurla tətbiq edilmişdir; Müxtəlif reagentlər – deemulqatorlar, depresatorlar, səthi aktiv maddələr və s. işlənmiş və uğurla tətbiq olunmuşdur. | |
Elmi əsərlərinin adları | 1. Особенности фильтрации гетерогенных систем. Монография. Москва-Ижевск: Институт компьютерных исследований, 2006. -356 c.
2. Slippage Effect During Gassed Oil Displacement. Energy Sources. –1996. -Vol.18. – No.7. – Pp. 773 – 779. (Сo-authors: Azizov Kh.F., Abbasov E.M.) 3. Nanofluid for enhanced oil recovery. Journal of Petroleum Science and Engineering. – 2011. –Vol.78. – Pp. 431 – 437. (Сo-authors: F.S.Ismailov, E.F.Veliyev) 4. Mechanism of slip effect in gassed liquid Flow. Colloid Journal. – 2011. – Vol.73. – No. 6. – Pp. 846–855. 5. Application of discrete wavelet transform to the solution of boundary value problems for quasi-linear parabolic equations. Applied Mathematics and Computation. – 2013. –Vol.219. – Pp. 7036 – 7047 (Сo-authors: O.A.Dyshin) 6. Statistical modeling of life cycle of oil reservoir development. Journal of the Japan Petroleum Institute. -2014. –Vol.57. –No.1. –P.47-57 (Сo-authors: F.S.Ismailov, O.A.Dyshin, S.S. Keldibayeva) 7. Selection methodology for screening evaluation of EOR methods. Petroleum Science and Technology. – 2016. – Vol.34. – No. 10. – Pp. 961-970 (Сo-authors: F.S.Ismayilov, O.A. Dyshin, E.F.Veliyev) 8. Effect of copper nanoparticle aggregation on the thermal conductivity of nanofluids. Russian Journal of Physical Chemistry A. – 2016. – Vol. 90. – No. 2. – Pp. 420–428. (Сo-authors: H.F.Abbasov) 9. Aggregative stability chemical control of quartz suspensions. Journal of Dispersion Science and Technology. – 2016. Accepted author version posted online: 23 Aug 2016 (Сo-authors: H.F.Abbasov) 10. Thermophysical properties of nano- and microfluids with [Ni5(μ5-pppmda)4Cl2] metal string complex particles. Colloids and Surfaces A: Physicochemical and Engineering Aspects. – 2017. – Vol. 513. – Pp.41-50 (Сo-authors: R.H.Ismayilov, H.F.Abbasov, W.Zh.Wang, Sh.M. Peng) |
Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | 2009-cu ildən Beynəlxalq Neftçilər Cəmiyyətinin (Society of Petroleum Engineers – SPE) üzvüdür. | |
Pedaqoji fəaliyyəti | Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyası, professor | |
Digər fəaliyyəti | 1998 – 2003 illərdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının «Yer elmləri» Ekspert Şurasının üzvü, 2003-2006 illərdə isə sədri olmuşdur. 2000-2001 illərdə Azərbaycan Respublikası Dövlət Elm və Texnika Komitəsinin yanacaq və energetika üzrə problem şurasının sədr müavini olmuşdur. 2003-2009 illərdə «Azərbaycan Neft Təsərrufatı» jurnalının redaksiya heyətinin üzvü olmuşdur. 2003-2008 illərdə «Şahdəniz» qazkondensat yataqının işlənməsi üzrə rəhbər komitənin üzvü olub. 2004 ildə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında enerji resurslarının səmərəli istifadə edilməsi üzrə komissiyasının sədr müavini olub. SOCAR-ın neft və qaz ehtiyatları üzrə mərkəzi komissiyasının üzvüdür. SOCAR-ın neft, qaz və qaz-kondensat yataqlarının işlənməsi üzrə mərkəzi komissiyasının üzvüdür. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun, Amerika Kimyaçılar Cəmiyyətinin Neft Tədqiqatları Fondunun (ACS Petroleum Research Fund) müstəqil elmi ekspertidir. “SOCAR Proceedings” jurnalının baş redaktorun müavinidir. “Территория Нефтегаз” (Rusiya) elmi-praktiki jurnalının redaksiya heyətinin üzvüdür. Petroleum Science&Engineering, International Journal of Oil, Gas and Coal Technology və Energy & Fuels Jurnallarının referisidir. | |
Təltif və mükafatları | 1. «SSRİ ixtiraçısı» döş nişanı (1985-ci il)
2. Respublikanın neft və qaz sənayesinin inkişafında xüsusi xidmətlərinə görə ARDNŞ - nin Fəxri Fərmanı (2004-cü il) 3. Respublikanın neft və qaz sənayesinin inkişafında xüsusi xidmətlərinə görə ARDNŞ - nin Fəxri Fərmanı (2009-cu il) 4. Azərbaycan neft sənayesinin inkişafında xidmətlərinə görə “Tərəqqi” medalı (2016-cı il) |
İş yeri və ünvanı | ARDNŞ “NeftQazElmiTədqiqatLayihə” İnstitutu, AZ1012, Bakı şəh., Zərdabi pr. 88a | |

Сулейманов Багир Алекпер оглы
Образование Азербайджанский Институт Нефти и Химии им. М.Азизбекова (ныне Азербайджанский  Государственный Университет Нефти и Промышленности)
Ученая степень Доктор технических наук
2525.01
Разработка и эксплуатация нефтяных и газовых месторождений
Разработка и применение методов повышения производительности скважин на основе диагностирования состояния призабойной зоны
Теоретические и практические основы применения гетерогенных систем для повышения эффективности технологических процессов в нефтедобыче
30.06.2014
Разработка нефтяных и газовых месторождений
-         количество научных работ, опубликованных за рубежом:
168
115
Количество авторских свидетельств и патентов 58
Основные научные достижения На основе физического и математического моделирования фильтрации гетерогенных систем в слоисто-неоднородной пористой среде разработаны и успешно внедрены новые технологии по повышению нефтеотдачи пластов, обработке призабойной зоны скважин, ограничению водопритоков при разработке нефтяных месторождений; впервые обнаружен и теоретически обоснован S-образный закон фильтрации, имеющий место при фильтрации неньютоновских систем в слоисто-неоднородной пористой среде; всесторонне изучена стационарная и нестационарная фильтрация  газированных ньютоновских и неньютоновских жидкостей в областях докритического давления и показано, что расход жидкости резко возрастает (в 2-3 раза); впервые обнаружен новый эффект имеющий место при фильтрации газированных неньютоновских жидкостей, заключающийся в полной модификации реологических кривых, так  исходно дилатантная жидкость при определенных условиях проявляет псевдопластические свойства и наоборот; дан механизм, физическая сущность полученных результатов и  разработана теория на основе эффекта проскальзывания жидкости; разработана методика выделения стадий процесса разработки на основе статистического моделирования разработки нефтяного месторождения, расчета извлекаемых запасов и максимальной добычи; разработаны и внедрены новые методы анализа разработки нефтяного месторождения на базе использования фрактальных и мультифрактальных размерностей; разработаны методы выбора скважин- кандидатов для внедрения различных геолого-технических мероприятий; в результате моделирования технологических процессов в нефтедобывающих скважинах, разработано и успешно внедрено скважинное оборудование нового типа - погружные насосы, оборудование для подземного ремонта, противопесочные фильтры и т.д.; разработаны и успешно внедрены различные химические реагенты для нефтегазовой помышленности (деэмульгаторы, депрессаторы, поверхностно-активные вещества, гели, пены и др).
Названия научных работ 1. Особенности фильтрации гетерогенных систем. Монография. Москва-Ижевск: Институт компьютерных исследований, 2006. -356 c.
2. Slippage Effect During Gassed Oil Displacement. Energy Sources. –1996. -Vol.18. –No.7. – Pp. 773 – 779. (Сo-authors: Azizov Kh.F., Abbasov E.M.)
3. Nanofluid for enhanced oil recovery. Journal of Petroleum Science and Engineering. -2011. –Vol.78. –Pp. 431 – 437. (Сo-authors: F.S.Ismailov, E.F.Veliyev)
4. Mechanism of slip effect in gassed liquid Flow. Colloid Journal. – 2011. -Vol.73. -No. 6. - Pp. 846–855.
5. Application of discrete wavelet transform to the solution of boundary value problems for quasi-linear parabolic equations. Applied Mathematics and Computation. - 2013. -Vol.219. -Pp. 7036 – 7047 (Сo-authors: O.A.Dyshin)
6. Statistical modeling of life cycle of oil reservoir development. Journal of the Japan Petroleum Institute. -2014. –Vol.57. -№1. –P.47-57 (Сo-authors: F.S.Ismailov, O.A.Dyshin, S.S. Keldibayeva)
7. Selection methodology for screening evaluation of EOR methods. Petroleum Science and Technology. – 2016. –Vol.34. –No. 10. - Pp. 961-970 (Сo-authors: F.S.Ismayilov, O.A. Dyshin, E.F.Veliyev)
8. Effect of copper nanoparticle aggregation on the thermal conductivity of nanofluids. Russian Journal of Physical Chemistry A. – 2016. – Vol. 90. – No. 2. – Pp. 420–428. (Сo-authors: H.F.Abbasov)
9. Aggregative stability chemical control of quartz suspensions. Journal of Dispersion Science and Technology. – 2016. Accepted author version posted online: 23 Aug 2016 (Сo-authors: H.F.Abbasov)
10. Thermophysical properties of nano- and microfluids with [Ni5(μ5-pppmda)4Cl2] metal string complex particles. Colloids and Surfaces A: Physicochemical and Engineering Aspects. – 2017. – Vol. 513. – Pp.41-50 (Сo-authors: R.H.Ismayilov, H.F.Abbasov, W.Zh.Wang, Sh.M. Peng)
Членство в республиканских, международных и зарубежных научных организациях Xлен Международного общества инженеров-нефтяников (Society of Petroleum Engineers – SPE).
Педагогическая деятельность Азербайджанский Государственный Университет Нефти и Промышленности, Профессор
Прочая деятельность В 1998-2003 годах был членом, а в 2003-2006 году председателем экспертного совета «Науки о земле» ВАК при Президенте Азербайджанской Республики. В 2000-2001 годах был заместителем председателя проблемного совета по топливу и энергетике при Комитете Науки и Техники  Азербайджанской Республики. В 2003 - 2009 годах был членом редколлегии журнала «Азербайджанское нефтяное хозяйство». В 2003 - 2008 годах был членом руководящего комитета  по разработке морского газоконденсатного месторождения Шахдениз, а с 2004 - заместителем председателя комиссии по рациональному использованию топливно-энергетических ресурсов при Кабинете Министров Азербайджанской Республики. Является членом центральной комиссии SOCAR по запасам нефти и газа, центральной комиссии SOCAR по разработке месторождений нефти, газа и газоконденсата. Является независимым научным экспертом Фонда Развития Науки при Президенте Азербайджанской Республики, Фонда Нефтяных Исследований Американского химического общества (ACS Petroleum Research Fund). Является заместителем главного редактора журнала “SOCAR Proceedings”, членом редколлегии научно-практического журнала “Территория Нефтегаз” (Россия). Является рефери таких журналов как Journal of Petroleum Science&Engineering, International Journal of Oil, Gas and Coal Technology и Energy & Fuels.
Премии и награды 1. Награжден нагрудным знаком «Изобретатель СССР» (1985 год)
2. Почетная Грамота Государственной Нефтяной Компании Азербайджанской Республики за особые заслуги в развитии нефтяной и газовой промышленности Республики (2004 год)
3. Почетная Грамота Государственной Нефтяной Компании Азербайджанской Республики за особые заслуги в развитии нефтяной и газовой промышленности Республики (2009 год)
4. Награжден медалью «Терегги» за заслуги в развитии нефтяной промышленности Азербайджана (2016 год)