Anadan olduğu yer | Azərbaycan Respublikası, Bakı şəh. | |
Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, İstehsalat proseslərinin avtomatlaşdırılması fakültəsi | |
Elmi dərəcəsi | Texnika elmləri doktoru | |
05.11.16 İnformasiya-ölçmə sistemləri (sahələr üzrə) Dəniz geofiziki tədqiqatlarda seysmik qəbuledicilərin fəza vəziyyətinə avtomatik nəzarət sistemi |
05.11.16 İnformasiya-ölçmə və idarəetmə sistemləri (sahələr üzrə) Hərəkət edən obyektlər fəzasında uçuş informasiyasının optimal çevrilməsi |
2017 informatika |
118
28 10 |
Müəlliflik şəhadətnamələrinin və patentlərin sayı | 10 | |
Əsas elmi nailiyyətləri | Uçuş informasiyasının çevrilməsi və emalına tətbiqlə siqnalların diskretləşməsi və diskretləşdirmədən sonra bərpası metodlarının analizi əsasında zamanda və fəzada dəyişən parametrlərin optimal diskretləşmə tezliyinin qiymətləndirilməsi və seçilməsi metodikası təklif edilmişdir.
Ölçü siqnalının geniş zolaqlı olması və xətaların mövcudluğu, həmçinin diskretləşdirmə və müşahidə intervallarının məhdudluğu şəraitində rəqəmsal dinamik ölçmələrin dəqiqliyinin yüksəldilməsi və informasiyanın qeyri-müəyyənliyində naviqasiya ölçmələri nəticələrinin qiymətləndirilməsi metodu təklif edilmişdir. Trendə (qeyri-stasionar tərtibedici) və stasionar tərtibediciyə bölünmə prinsipindən istifadə etməklə və sonradan birinciyə zaman oblastında, ikinciyə isə tezlik oblastında analiz tətbiq etməklə qeyri-stasionar siqnalların analizi üçün rəqəmsal qurğu təklif edilmişdir. Uçuşların təhlükəsizliyinin yüksəldilməsində böyük əhəmiyyət kəsb edən peyk və pilotaj informasiyasının birgə emalından istifadə etməklə hava gəmisinin dəqiq nəzarətli kompleks enmə sistemi yaradılmışdır. Bu sistemdə naviqasiya və pilotaj informasiyasının çevrilməsi və emalının işlənilmiş alqoritmləri havada hərəkətin idarə olunması və nəzarətin avtomatlaşdırılması, həmçinin uçuşların təhlükəsizliyinin təmin olunması işlərini yerinə yetirərkən effektli bir metod və vasitə kimi qəbul olunmuşdur. Müxtəlif predmet oblastlarında intellektual və ekspert sistemlərinin işlənilməsi, biliklər bazasının və biliklərin təqdim olunması modellərinin yaradılması və onların tədqiqi istiqamətində elmi araşdırmalar aparılmış, süni neyron şəbəkələrindən (SNŞ) istifadənin yer aldığı intellektual-ölçmə kompleksləri yaradılmış, statistik metodlardan və süni neyron şəbəkələrindən birgə istifadə etməklə bort dinamik sistemlərin proqnozlaşdırılan nəzarət üsulu işlənilmişdir. İnsan-maşın konseptual modeli əsasında “Ekipaj-Hava gəmisi” altsistemində ölçmə məlumatı ilə mübadilənin informasiya sisteminin yaradılmasının yeni kosepsiyalarını irəli sürülmüş, erqodik inteqrallaşdırılmış naviqasiya kompleksinin çoxsəviyyəli informasiya sisteminin strukturu yaradılmışdır. Oracle VBİS-dən istifadə etməklə aviasiya və aeronaviqasiya informasiyalarının qorunması və onlarla işləmək üçün maksimal mühafizə infrastrukturunun konseptual sxemi yaradılmış və onun proqram təminatı işlənilmişdir. |
Elmi əsərlərinin adları | 1. Пашаев A.M., Исмаилов И.М.Интеллектуальные измерительно – вычислительные комплексы аэрокосмического применения “МАА Elmi məcmuələri". Bakı, 2009. Cild 11, №3.
2. Исмаилов И.М., Годжаева Н.В. Повышение эффективности информационного обеспечения пилотажно-навигационного комплекса. Труды международной научно-технической конференции «АВИА-2011» Киев, 2011г. стр.113-117 3. Пашаев A.M., Исмаилов И.М. Преобразование и обработка информации в авиационных измерительно-вычислительных комплексах. Монография. Баку, 2012. –252стр. 4. Исмаилов И.М. Компьютерное моделирование нейронного адаптивного фильтра. Тhe International Conference Intellectual Systems in Aviation ICISA - 2012, Одесса, стр. 6166. 5. Ismailov I.M., Godjayev A.E. Data-Protection in aviation system. «Elmiməcmuələr», MAA, 2013, cild 15, №4, səh. 5155. 6. Ismailov I.M., Godjayev A.E. Data Base Security, Oracle Open Word, International Conference, USA, San-Fransisco 2014, р. 3641. 7. Ismailov I.M., Godjayev A.E.Using Oracle Data-Base Vault/Greatin and Testing Realms Part II.International Conference, USA, San-Fransisco. OTECH MAGAZINE # 5, Winter 2014, page 14-19 8. Ismailov I.M., Godjayev A.E. Aırline Reservatıon system. Труды международной научно-технической конференции “Компьютерные системы и информационные технологии». Киев, 2014, стр. 1214. 9. Ismailov I.M., Godjayev A.E., Joel Perez, Flavio Soares.Como protegerseus dados usando o Oracle Database Vault. Oracle Technology Network. Postado em Dezembro, USA, San-Fransisco 2014, page 1/4 – 4/4. |
Pedaqoji fəaliyyəti | MAA-nın Aerokosmik İnformasiya sistemləri kafedrasının professoru | |
Digər fəaliyyəti | MAA-nın Elmi Şurasının, MAA-nın Aerokosmik fakültəsinin Elmi Şurasının, MAA nəzdində fəaliyyət göstərən D06.001-Dissertasiya Şurasının, AMEA-nın İnformasiya texnologiyaları İnstitutu nəzdindəki müdafiə Şurasının elmi seminarının, AMEA-nın Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Texnika Problemləri üzrə Elmi Şurasının üzvü, Azərbaycan Respublikası Kosmik məsələlər üzrə Şuranın Elmi katibidir. | |

| Дата рождения | 25.10.1946 | |
| Образование | Азербайджанский Государственный Университет Нефти и Промышленности. Факультет автоматизации производственных процессов | |
05.11.16 Информационно-измерительные системы (по отраслям) Система автоматического контроля пространственного положения сейсмоприемников при морских геофизических исследованиях |
05.11.16 Информационно-измерительные и управляющие системы (по отраслям) Оптимальное преобразование полетной информации в пространстве движущихся объектов |
2017 информатика |
118 28 10 |
| Основные научные достижения | Применительно к преобразованию и обработки полетной информации, на основе анализа методов дискретизации и восстановления сигналов после дискретизации предложена методика оценки оптимальной частоты дискретизации параметров изменяющихся во времени и пространстве.
Предложен метод повышения точности цифровых динамических измерений в условиях широкополосности измерительного сигнала и погрешностей, а также ограниченности интервалов дискретизации и наблюдений и метод оценки результатов навигационных измерений при априорной неопределенности информации Разработано цифровое устройство для анализа нестационарных сигналов с использованием принципа разделения тренда и стационарной составляющей с последующим применением к первому из них анализа во временной области, а ко второму-анализа в частотной области. Разработана комплексная система посадки воздушного судна с использованием совместной обработки спутниковой и пилотажной информации, имеющее большое значение в повышении безопасности полетов. Разработанные алгоритмы преобразования и обработки навигационной и пилотажной информации в этой системе приняты как эффективный метод и средство при автоматизации управления и контроля воздушным движением, а также при выполнении работ по обеспечению безопасности полетов. Проведены научные исследования в направлении разработки интеллектуальных и экспертных систем, базы знаний и моделей представления знаний в различных предметных областях, разработаны интеллектуальные – измерительные комплексы с использованием искусственных нейронных сетей, способы прогнозируемого контроля бортовых динамических систем с совместным использованием статистических методов. На основе концептуальной модели «человек-машина» на подсистеме «Экипаж-Воздушное судно» предложены новые концепции создания информационной системы обмена измерительной информацией, разработана структура многоуровневой информационной системы эргодического интегрированного навигационного комплекса. Разработана концептуальная схема инфраструктуры максимальной зашиты авиационной и аэронавигационной информации с использованием СУБД Oracle. |
| Названия научных работ | 1. Пашаев A.M., Исмаилов И.М.Интеллектуальные измерительно – вычислительные комплексы аэрокосмического применения “МАА Elmi məcmuələri". Bakı, 2009. Cild 11,№3.
2. Исмаилов И.М., Годжаева Н.В. Повышение эффективности информационного обеспечения пилотажно-навигационного комплекса. Труды международной научно-технической конференции «АВИА-2011» Киев, 2011 г., стр.113-117 3. Пашаев A.M., Исмаилов И.М. Преобразование и обработка информации в авиационных измерительно-вычислительных комплексах. Монография. Баку, 2012. –252стр. 4. Исмаилов И.М. Компьютерное моделирование нейронного адаптивного фильтра. Тhe International Conference Intellectual Systems in Aviation ICISA - 2012, Одесса, стр. 61-66. 5. Ismailov I.M., Godjayev A.E. Data-Protection in aviation system. «Elmiməcmuələr», MAA, 2013, cild 15, №4, səh. 5155. 6. Ismailov I.M., Godjayev A.E. Data Base Security, Oracle Open Word, International Conference, USA, San-Fransisco 2014, р. 3641. 7. Ismailov I.M., Godjayev A.E.Using Oracle Data-Base Vault/Greatin and Testing Realms Part II.International Conference, USA, San-Fransisco. OTECH MAGAZINE # 5, Winter 2014, page 14-19 8. Ismailov I.M., Godjayev A.E. Aırline Reservatıon system. Труды международной научно-технической конференции “Компьютерные системы и информационные технологии». Киев, 2014, стр. 1214. 9. Ismailov I.M., Godjayev A.E., Joel Perez, Flavio Soares.Como protegerseus dados usando o Oracle Database Vault. Oracle Technology Network. Postado em Dezembro, USA, San-Fransisco 2014, page 1/4 – 4/4. |
| Педагогическая деятельность | Профессор кафедры «Аэрокосмические информационные системы» НАА | |
| Прочая деятельность | Член Ученого Совета НАА, Ученого Совета Аэрокосмического факультета, Диссертационного Совета D06.001 при НАА, Научного семинара при институте «Информационные технологии» НАНА, Ученого Совета по Техническим Проблемам Совета Координации Научных Исследований НАНА, Ученый секретарь Совета по космическим проблемам Азербайджанской Республики. | |
| Основное место работы и адрес | Национальная Академия Авиации, АЗ1045, Баку, Мардакянский пр.30 | |