| Müəlliflik şəhadətnamələrinin və patentlərin sayı | 5 patent və müəlliflik şəhadətnaməsi (Azərbaycan, Rusiya) | |
Müasir fiziologiyanın və tibbin aktual poblemlərindən olan emosional stres, onun mərkəzi və periferik mexanizmlərinin tədqiqi insan üçün və xüsusi ilə ekstremal xarakterli peşə sahibləri üçün (aviasiya dispetçerləri, pilotlar, konveyer tipli işlər və s.) xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Tədqiqatlar yüksək texnologiyalar əsasında qurulmuş, multidissiplinar və sistem xarakteri daşıyır. EEQ-nin avto-krosskorrlyasiya təhlili göstərdi ki, emosional stresin təsiri altında ilk növbədə baş beyinin qabıq, qabıqaltı strukturlarının (arxa hipotalamus, retikulyar formasiya, limbik sahələr, qabıq proeksiya zonaları və s.) EEQ ritmləri arasında müxtəlif faza sürüşmələri (2,5-102,5 m/san) əmələ gəlir, kroskorrelyasiya əmsalları (0,2÷0,37) pozulur. Beləliklə, mərkəzi beyin mexanizmlərində strukturlar-arası məkan-zaman dezinteqrasiya prosesləri baş verir. Bununla əlaqədar mənfi emosiogen oyanmalarının reverberasiyaya dayanıqlı “qüsurlu dövriyələrə” keçməsi qeydə alınır və hipotalamus-retikulyar formasiya peysmeker mərkəzi yaranır. Bu dəyişiklər somato-vegetativ pozuntularla müşahidə olunur. Belə fundamental xarakterli nəticələr, yeni “serebro-visseral sindrom” olaraq ilk patogenetik amil kimi qiymətləndirilir və orqanizmdə müxtəlif pozuntular ilə müşahidə olunur. Bununla əlaqədar “Xromatron” müəssisəsində (Moskva) nəticələr sınaqdan keçirilmişdir. Operatorların konveer tipli gərgin real iş fəaliyyəti zamanı, “sistemokvant” üsulu ilə, xüsusi radiotelemetrik cihazlarla vegetatv (AT, EKQ və s.) və psixofizioloji göstəriciləri qeydə alınaraq, onlarda müxtəlif pozuntuların qanunauyğunluqları müəyyən edilirdi. Bu nəticələrin əsasında operativ sürətdə tətbiq olunan qeyri-medikamentoz profilaktik tədbirlərlə yaranan emosional stresin qarşısının alınmasına nail olunmuşdur. Bununla həm zəhməkeş insanların psixofizioloji göstəriciləri bərpa olunur və onların sağlamlığı qorunur, həm də iş prosesi sürətlənir, səhvlər azalır və müsbət sosial-iqtisadi effekt əldə edilir. Beləliklə, elmi-praktiki əhəmiyətli yeni istiqamət yaranmışdır. Tədqiqatların 3-cü hissəsi Milli Aviasiya Akademiyasında (MAA), aparılır. Mülki aviasiyada, uçuş təhlükəsizliyi hazırda emosional stressin təsirinə məruz qalmış, 70-80% “insan-amilindən” asılıdır. Bununla əlaqədar prof. A.M.Məmmədov funksional sistemlər nəzəriyyəsini (P.K.Anoxin) aviasiyaya uyğun təkmilləşdirərək, Sistem Əsasnaməsi-sosial fiziologiyanın yeni nəzarət-korreksiya prinsipləri və qanunauyğunluqları irəli sürülmüşdür. Müəyyən edilmişdir ki, aviamütəxəssislərdə iş fəaliyyəti zamanı yaranan mənfi emosiogen oyanmalarının təsiri ilə baş-beyin (EEQ) və ürək-damar (EKQ) sistemlərində desinxronlaşma prosesləri güclənir, psixofizioloji göstəricilər, müxtəlif bioreaksiyalar (audiomotor reaksiyaların sürəti) pozulur. Eyni zamanda EKQ-nin kiçikamplitudlu dalğalarının dispersiya skrininqi göstərir ki, ürəkdə ilk “keçici” işemiya əlamətləri yaranır, arterial təzyiq (AT) artır. Bu dəyişiklər koqnitiv göstəricilərin, vegetativ reaksiyaların zəifləməsi və peşə səhvlərinin artması ilə müşahidə olunur. Bunların əsasında aviamütəxəssislərin gərgin iş fəaliyyətindən sonra, nəzarət-korreksiya, qeyri medikamentoz üsullarının tətbiqi ilə sinxronlaşma prosesləri bərpa olunur. Psixofizioloji göstəricilərin normallaşması və peşə səhvlərinin azalması ilə müşahidə olunur. Bu nəticələr sağlamlığın və uçuş təhlükəsizliyinin artmasını əsaslandıraraq, MDB ölkələrinin Dövlətlərarası Aviasiya Komitəsinin (Moskva) və “Azərbaycan Hava Yolları” “Aeronaviqasiya” müəssəsinin işlərində öz təsdiqini tapmışdır. |
1.Rusiya Elmlər Akademiyasının Fiziologiya ixtisası üzrə Xarici üzvü (2004); 2.Beynəxalq Elmlər Akademiyasının Rusiya bölməsi üzrə akademiki (Moskva); 3. Beynəxalq Elmlər Akademiyasının Azərbaycan bölməsi üzrə akademiki (Bakı); 4.MDB Dövlətlərarası Aviasiya Komitəsinin Aviasiya-Tibb Koordinasiya-konsultativ Şurasının üzvü (Moskva); 5.Rusiya Avia-kosmik, Dəniz Ekstremal və Ekoloji Tibb Assosiasiyasının üzvü (Moskva); 6. Lütfü Zadə adına Beynəlxalq Müasir Elmlər Akademiyasının akademiki; 7. Milli Aviasiya Akademiyasının Dissertasiya Müdafiəsi Elmi Şuraların (qapalı və açıq) üzvü; 8.Azərbaycan Tibb Universitetinin Elmi Şurasının üzvü; 9.AMEA-nın Biologiya üzrə Elmi Şurasının Fiziologiya Seksiyasının Sədr müavini; |
1.İ.M.Seçenov adına 1-ci Moskva Tibb Akademiyasının normal fiziologiya kafedrası üzrə professoru; 2. Azərbaycan Milli Aviasiya Akademiyası “Aviasiya psixofiziologiya və reabilitasiyası” kafedrasının müdiri, professor; 3. Azərbaycan Tibb Universiteti normal fiziologiya kafedrasının professoru, müdiri. |
P.K.Anoxin adına fiziologiya ET İnstitutunda, sistem fiziologiya laboratoriyası rəhbəri vəzifəsindən başqa, professor A.M.Məmmədov əlavə elmi-tədqiqat işləri aparırdı. SSRİ-nın Dövlət “Sağlamlıq” Proqramı əsasında və Nazirlər Şurasının qərarı ilə Səhiyyə, Elektron Sənayesi nazirliklərinin və Elmlər Akademiyasının himayəsi ilə “Xromotron” müəssisəsində (Moskva) “Sanatron” Sağlamlıq Mərkəzi təşkil olunmuşdur. Professor A.M.Məmmədov onun təşkilatçılarından və rəhbərlərindən biri idi. “Sanatron” mərkəzinin əsas vəzifəsi operatorların emosional gərgin konveyer tipli real iş fəaliyyətləri zamanı onların “sistemokvant” psixofizioloji göstəricilərinin radiotelemetrik üsulu ilə qeydə alınması və qiymətləndirilməsi əsasında korreksiyaedici profilaktik tədbirlərinin aparılması idi. Dövlət proqramı müvəffəqiyyətlə yerinə yetirilmişdir. Görülən işlər SSRİ-nin Siyasi Bürosunun üzvü, Nazirlər Şurasının Sədrinin 1-ci müavini və gələcəkdə Azərbaycan Respublikasının Qurucusu və Prezidenti H.Ə.Əliyev cənabları tərəfindən Tibb Elmləri Akademiyasının (50 illik) Lenin Ordeni ilə təltif etmə mərasimində yüksək qiymətləndirilmişdir. Медицинская газетастатья «На страже здоровья советских людей» среда 19 декабря 1984 г.№101 (4442) |
| Təltif və mükafatları | SSRİ Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisinin Bürünc (1985) və Gümüş (1987) medalları, REA-nın akademik P.K.Anoxin adına (2001) və akademik İ.P.Pavlov adına (2002) qızıl medalları. | |
| Əsas iş yeri və ünvanı | Milli Aviasiya Akademiyası, AZ1045, Xəzər rayonu, Binə qəsəbəsi, 25 km. | |

| Место рождения | ![]() |
03.00.13 Физиология человека и животных Корреляционной анализ ритма напряжения в различных поведенческих ситyациях |
03.00.13 Физиология человека и животных Динамика корково-подкорковихвзаимо-отношений в условиях экспериментального эмоционального стресса |
2017 Физиология |
305 158 19 |
Проблема эмоционального стресса и исследование его центральных и периферических механизмов, имеет важное значение для человека и особенно для людей экстремальных профессий (авиадиспетчеры, пилоты конвейерное производство и др.) Исследования данного вопроса проведены на основе высоких технологии и имеют мультидисциплинарный, системный характер. Авто-кросскоррелеционный анализ ЭЭГ, показал, что под влиянием эмоционального стресса, прежде всего, в корково-подкорковых структурах мозга (задний гипоталамус, ретикулярная формация, лимбические образования, проекционные зоны коры и др.) между ЭЭГ ритмами возникают фазовые сдвиги (2,5-102,5 м/сек) и нарушения кросскорреляционных коэффициентов (0,2÷0,37). В структурах центральных мозговых механизмов, возникают процессы пространственно-временной дезинтеграции. При этом отмечается переход отрицательных эмоциогенных возбуждений, в реверберацию, устойчивые «порочные круги» и образование гипоталамо-ретикулярных пейсмекерных центров. Такого рода, изменения, сопровождаются сомато-вегативными сдвигами, характеризующими собой церебро-висцеральный синдром, эмоционального стресса, который является патогенетическим фактором, сопровождающимся различными расстройствами организма. Эти результаты были апробированы на предприятии «Хроматрон» (Москва), в процессе реальной напряженной конвейерной деятельности операторов. При помощи специального радиотелеметрическо устройства, регистрировались «системокванты» вегетативных (AT, EKQ)и психофизиологические функций, а также оценивались закономерности, выявленных нарушений. На основании полученных результатов, разрабатывались соответствующие комплексы немедикаментозных профилактических мероприятий. Использование их позволило восстановить нарушенные психофизические показатели, предотвратить развитие эмоционального напряжения у операторов сопровождающегося ускорением, трудовых процессов и снижением ошибочных действий. Таким образом был получен определенный социально-экономический эффект, представляющий собой, новое научно-практическое направление в исследованиях. 3-я часть исследований проведена в Национальной Академии Авиации. Известно, что нарушения безопасности полетов в Гражданской Авиации в 70-80% случаях связаны с «человеческим фактором» с развитием эмоционального напряжения у авиаперсонала. В связи с этим теория функциональных систем (П.К.Анохина) была усовершенствована и адаптирована проф.А.М.Мамедовым к характеру деятельности авиаспециалистов. При этом было разработано новое Системное Положение, включающее контрольно-коррекционные принципы социальной физиологии. Было обнаружено, что у авиаспециалистов в процессе профессиональной деятельности, под воздействием отрицательных эмоциогенных возбуждений в нервной (EEG) и сердечно-сосудистой (ЭКГ) системах усиливаются десинхронизационные процессы, сопровождаясь нарушением различных биореакций (скорость аудимоторных реакции) и психофизиологических показателей. Дисперсионный скрининг низкоамплитудных колебаний ЭКГ, показал появление первичных признаков «преходящей» ишемии, с повышением артериального давления. Одновременно с этим, в этом периоде происходило ослабление различных когнитивных показателей и вегетативных функций, сопровождающихся, повышением ошибочных действий авиаспециалистов. На этом фоне применение контрольно-коррекционных, немедикаментозных мероприятий приводит к восстановлению синхронизационных процессов, нормализации психофизиологических показателей и к снижению ошибочных действий авиаперсонала. Все это указывает на повышение профессиональной эффективности свидетельствующей как о сохранении здоровья так и безопасности полетов. Эти факты нашли подтверждение в работах Межгосударственного Авиационного Комитета стран СНГ (Москва) и предприятия «Азераэрановигация» Госконцерна «Азербайджан Хава Йоллары». |
1. Монография. Корреляционные показатели электроэнцефалограммы головного мозга при эмоциональном стрессе. Баку, «Элм», 1979, 129 с. 2. Kitab (kollektiv) (akad. K.V.Sudakovun redaksiyası lə). Санатрон. Система оценки и реабилитации ранних нарушений физиологических функций человека в реальных условиях жизнедеятельности. Москва, «Горизонт», 2001, 395 с. 3. Монография. Психофизиологические аспекты человеческого фактора в аэронавигации (в соавт. А.М.Пашаев, Дж.Дж.Аскеров, В.З.Султанов) Баку, «ЕРА», 2010, 196 с. 4. Дисперсионный скрининг ЭКГ показателей авиадиспетчеров. Труды НИИ Нормальной Физиологии им П.К.Анохина РАН, том 17, Москва, 2012, с 152-161. 5. Dispersion control and correction of “transitory ischemia” aviadispatchers myocardium. Abstract, XX Word congress on rehablitation in the medicine and immune rehabilitation. New-York, USA, of April 2014, p.24-30. 6. The Aviadispatcher as sosiotipe, J.Air Traffic Control, №3 (19), Astane, 2016, p.27-29 (соавт.В.З.Султанов). 7. Normal fiziologiya. Dərslik, Bakı, “Təbib”, 2011, 692 s. (həmmüəllif K.V.Sudakov) 8. Normal fiziologiya. Dərslik, Bakı, “Təbib”, 2012, I və II cildlər, 406 s. (həmmüəllif K.V.Sudakov) 9. Normal fiziologiya. Praktiki məşğələlər dərsliyi, Bakı, “Təbib”, 2014, 375 s. (həmmüəlliflər Ş.H.Hüseynov, Z.T.Əlizadə, G.Ə.Həsənova, A.E.Vələdov) Normal fiziologiya. Dərslik, Bakı, “Təbib”, 2016, 514 s. (həmmüəllif A.X.Əliyev) |
1) Иностранный член Российской Академии Наук, по специальности «физиология» (2004). 2) Академик Международной Академии Наук (Российское Отделение) 3) Академик Международной Академии Наук (Азербайджанское Отделение) 4) Член Авиа-Медицинского Координационного Ученого Совета Межгосударственного Авиационного Комитета (МАК) Содружества Независимых Государств (СНГ) Москва. 5) Член Ученого Совета Ассоциации Авиационно-Космической, Морской экстремальной и экологической Медицины России (Москва) 6) Академик Международный Академии Современных Наук им. Лютфи Заде (Баку) 7) Член Ученого Совета (закрытой, открытой) по зашите диссертации Национальной Академии Авиации 8) Член Ученого Совета Азербайданского Медицинского Университета. 9) Заместитель Председателя физиологической Секции Ученого Совета на Биологии НАНА (Баку) |
Помимо должности руководителя лабораторией «Системной физиологии» в НИИ Нормальной физиологии им.П.К.Анохина РАН (Москва), профессор А.М.Мамедов выполнял также дополнительную научно-исследовательскую работу.В соответствии с Государственной Программой «Здоровье трудящихся и Постановлением Совета Министров СССР, под эгидой Министерства Здравоохранения Министерства Электронной промышленной и Академии Наук на предприятия «Хромотрон» (Москва) был организован Центр Здоровья «Sanatron» с целью своевременной радиотелеметрической оценки и профилактической коррекции «системоквантов» нарушенных психофизиологических показателей эмоционального напряжения операторов, в условиях реального конвейерного производства. Профессор А.М.Мамедов был одним изорганизаторы и руководителей «Санатрона». Государственная Программа была успешно выполнена и высоко оценена в выступлении Члена Политбюро, 1го заместителя Председателе Совета Министров СССР Г.А.Алиева на Церемонии награждения АМН СССР (50 летия) Орденом В.И.Ленина.опубликовано в медицинской газете в статье « На страже здоровья советских людей», среда, 19 декабря 1984, №101 (4442) |
Бронзовая (1985) и Серебянная (1987) медали Выставки Достижений Народного Хозяйства СССР; Золотые медали им.академикаП.К.Анохина (2001) и им.академикаИ.П.Павлова (2002) РАН |
| Основное место работы и адрес | Национальная Академия Авиации, АZ1045, Хазарский р-н, пос.Бина, 25 км. | |