| Müəlliflik şəhadətnamələrinin və patentlərin sayı | 5 patent və müəlliflik şəhadətnaməsi (Azərbaycan, Rusiya) | |
Müasir fiziologiyanın və tibbin aktual poblemlərindən olan emosional stres, onun mərkəzi və periferik mexanizmlərinin tədqiqi insan üçün və xüsusi ilə ekstremal xarakterli peşə sahibləri üçün (aviasiya dispetçerləri, pilotlar, konveyer tipli işlər və s.) xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Tədqiqatlar yüksək texnologiyalar əsasında qurulmuş, multidissiplinar və sistem xarakteri daşıyır. EEQ-nin avto-krosskorrlyasiya təhlili göstərdi ki, emosional stresin təsiri altında ilk növbədə baş beyinin qabıq, qabıqaltı strukturlarının (arxa hipotalamus, retikulyar formasiya, limbik sahələr, qabıq proeksiya zonaları və s.) EEQ ritmləri arasında müxtəlif faza sürüşmələri (2,5-102,5 m/san) əmələ gəlir, kroskorrelyasiya əmsalları (0,2÷0,37) pozulur. Beləliklə, mərkəzi beyin mexanizmlərində strukturlar-arası məkan-zaman dezinteqrasiya prosesləri baş verir. Bununla əlaqədar mənfi emosiogen oyanmalarının reverberasiyaya dayanıqlı “qüsurlu dövriyələrə” keçməsi qeydə alınır və hipotalamus-retikulyar formasiya peysmeker mərkəzi yaranır. Bu dəyişiklər somato-vegetativ pozuntularla müşahidə olunur. Belə fundamental xarakterli nəticələr, yeni “serebro-visseral sindrom” olaraq ilk patogenetik amil kimi qiymətləndirilir və orqanizmdə müxtəlif pozuntular ilə müşahidə olunur. Bununla əlaqədar “Xromatron” müəssisəsində (Moskva) nəticələr sınaqdan keçirilmişdir. Operatorların konveer tipli gərgin real iş fəaliyyəti zamanı, “sistemokvant” üsulu ilə, xüsusi radiotelemetrik cihazlarla vegetatv (AT, EKQ və s.) və psixofizioloji göstəriciləri qeydə alınaraq, onlarda müxtəlif pozuntuların qanunauyğunluqları müəyyən edilirdi. Bu nəticələrin əsasında operativ sürətdə tətbiq olunan qeyri-medikamentoz profilaktik tədbirlərlə yaranan emosional stresin qarşısının alınmasına nail olunmuşdur. Bununla həm zəhməkeş insanların psixofizioloji göstəriciləri bərpa olunur və onların sağlamlığı qorunur, həm də iş prosesi sürətlənir, səhvlər azalır və müsbət sosial-iqtisadi effekt əldə edilir. Beləliklə, elmi-praktiki əhəmiyətli yeni istiqamət yaranmışdır. Tədqiqatların 3-cü hissəsi Milli Aviasiya Akademiyasında (MAA), aparılır. Mülki aviasiyada, uçuş təhlükəsizliyi hazırda emosional stressin təsirinə məruz qalmış, 70-80% “insan-amilindən” asılıdır. Bununla əlaqədar prof. A.M.Məmmədov funksional sistemlər nəzəriyyəsini (P.K.Anoxin) aviasiyaya uyğun təkmilləşdirərək, Sistem Əsasnaməsi-sosial fiziologiyanın yeni nəzarət-korreksiya prinsipləri və qanunauyğunluqları irəli sürülmüşdür. Müəyyən edilmişdir ki, aviamütəxəssislərdə iş fəaliyyəti zamanı yaranan mənfi emosiogen oyanmalarının təsiri ilə baş-beyin (EEQ) və ürək-damar (EKQ) sistemlərində desinxronlaşma prosesləri güclənir, psixofizioloji göstəricilər, müxtəlif bioreaksiyalar (audiomotor reaksiyaların sürəti) pozulur. Eyni zamanda EKQ-nin kiçikamplitudlu dalğalarının dispersiya skrininqi göstərir ki, ürəkdə ilk “keçici” işemiya əlamətləri yaranır, arterial təzyiq (AT) artır. Bu dəyişiklər koqnitiv göstəricilərin, vegetativ reaksiyaların zəifləməsi və peşə səhvlərinin artması ilə müşahidə olunur. Bunların əsasında aviamütəxəssislərin gərgin iş fəaliyyətindən sonra, nəzarət-korreksiya, qeyri medikamentoz üsullarının tətbiqi ilə sinxronlaşma prosesləri bərpa olunur. Psixofizioloji göstəricilərin normallaşması və peşə səhvlərinin azalması ilə müşahidə olunur. Bu nəticələr sağlamlığın və uçuş təhlükəsizliyinin artmasını əsaslandıraraq, MDB ölkələrinin Dövlətlərarası Aviasiya Komitəsinin (Moskva) və “Azərbaycan Hava Yolları” “Aeronaviqasiya” müəssəsinin işlərində öz təsdiqini tapmışdır. |
1.Rusiya Elmlər Akademiyasının Fiziologiya ixtisası üzrə Xarici üzvü (2004); 2.Beynəxalq Elmlər Akademiyasının Rusiya bölməsi üzrə akademiki (Moskva); 3. Beynəxalq Elmlər Akademiyasının Azərbaycan bölməsi üzrə akademiki (Bakı); 4.MDB Dövlətlərarası Aviasiya Komitəsinin Aviasiya-Tibb Koordinasiya-konsultativ Şurasının üzvü (Moskva); 5.Rusiya Avia-kosmik, Dəniz Ekstremal və Ekoloji Tibb Assosiasiyasının üzvü (Moskva); 6. Lütfü Zadə adına Beynəlxalq Müasir Elmlər Akademiyasının akademiki; 7. Milli Aviasiya Akademiyasının Dissertasiya Müdafiəsi Elmi Şuraların (qapalı və açıq) üzvü; 8.Azərbaycan Tibb Universitetinin Elmi Şurasının üzvü; 9.AMEA-nın Biologiya üzrə Elmi Şurasının Fiziologiya Seksiyasının Sədr müavini; |
1.İ.M.Seçenov adına 1-ci Moskva Tibb Akademiyasının normal fiziologiya kafedrası üzrə professoru; 2. Azərbaycan Milli Aviasiya Akademiyası “Aviasiya psixofiziologiya və reabilitasiyası” kafedrasının müdiri, professor; 3. Azərbaycan Tibb Universiteti normal fiziologiya kafedrasının professoru, müdiri. |
P.K.Anoxin adına fiziologiya ET İnstitutunda, sistem fiziologiya laboratoriyası rəhbəri vəzifəsindən başqa, professor A.M.Məmmədov əlavə elmi-tədqiqat işləri aparırdı. SSRİ-nın Dövlət “Sağlamlıq” Proqramı əsasında və Nazirlər Şurasının qərarı ilə Səhiyyə, Elektron Sənayesi nazirliklərinin və Elmlər Akademiyasının himayəsi ilə “Xromotron” müəssisəsində (Moskva) “Sanatron” Sağlamlıq Mərkəzi təşkil olunmuşdur. Professor A.M.Məmmədov onun təşkilatçılarından və rəhbərlərindən biri idi. “Sanatron” mərkəzinin əsas vəzifəsi operatorların emosional gərgin konveyer tipli real iş fəaliyyətləri zamanı onların “sistemokvant” psixofizioloji göstəricilərinin radiotelemetrik üsulu ilə qeydə alınması və qiymətləndirilməsi əsasında korreksiyaedici profilaktik tədbirlərinin aparılması idi. Dövlət proqramı müvəffəqiyyətlə yerinə yetirilmişdir. Görülən işlər SSRİ-nin Siyasi Bürosunun üzvü, Nazirlər Şurasının Sədrinin 1-ci müavini və gələcəkdə Azərbaycan Respublikasının Qurucusu və Prezidenti H.Ə.Əliyev cənabları tərəfindən Tibb Elmləri Akademiyasının (50 illik) Lenin Ordeni ilə təltif etmə mərasimində yüksək qiymətləndirilmişdir. Медицинская газетастатья «На страже здоровья советских людей» среда 19 декабря 1984 г.№101 (4442) |
| Təltif və mükafatları | SSRİ Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisinin Bürünc (1985) və Gümüş (1987) medalları, REA-nın akademik P.K.Anoxin adına (2001) və akademik İ.P.Pavlov adına (2002) qızıl medalları. | |
| Əsas iş yeri və ünvanı | Milli Aviasiya Akademiyası, AZ1045, Xəzər rayonu, Binə qəsəbəsi, 25 km. | |

| Date of birth | 29.10.1941 | |
03.00.13 Human and Animal Physiology Correlative analysis of the rhythm of stress in various behavioral situations |
03.00.13 Human and Animal Physiology Dynamics of cortico-subcortical relationships inconditions of experimental emotional stress |
2017 Physiology |
305 158 19 |
The problem of emotional stress and investigationof its central and peripheral mechanisms is veryimportant for a man and especially for people of extreme professions (avia-dispatchers, pilots, conveyorproduction and etc.).The study of this issue is carried out on the basis ofthe high technologies and has multidisciplinary, systemiccharacter. The autocross-correlative analysis of the EEG showed that under the influence of emotional stress,primarily in the cortical-subcortical structures of thebrain (posterior hypothalamus, reticular formation, limbicformations, projection zones of cortex and etc.) betweenEEG rhythms there are phase shifts (2,5 – 102,5 m/sec)and violation of cross-correlative coefficients (0,2÷0,37).Processes of space-time disintegration arise in thestructures of central brain mechanisms. At the same timethere is a transmission of negative emotiogeneexcitement, into reverberation, stable “vicious circles”and the formation of hypothalamic-reticular pacemakercentres. Such changes are accompanied by somato-vegetative shifts, characterizing a cerebrovisceral syndrome of emotional stress, which is a pathogeneticfactor accompanied by various disorders of the body.These results were tested at the company “Chromatron” (Moscow) in the process of real conveyoractivity of operators. “Systemo-quantum” of vegetative(AT, ECG) and psycho-physiological functions wererecorded by special radiometric device, as well asregularities of revealed abnormalities were evaluated. Onthe base of received results, corresponding complexes ofnon-pharmacological preventive measures weredeveloped. Their use enabled to restore disturbedpsychophysical indexes, to prevent emotional exertion inoperators conducting by acceleration of workingprocesses and decrease of wrong actions. Thus, a definitesocioeconomic effect was obtained which is newscientific and practical direction in research.The third part of investigations was carried out inthe National Academy of Aviation. It is known, that70-80% of security breach of flights in Civil Aviation isconnected with human factor, with development ofemotional exertion of air personnel. Thereby the theoryof functional system (P.K.Anokhin) was improved andadapted by professor Mammadov A.M. in accordancewith the nature of aviation specialists’ activities. At thesame time, a new Systemic Regulation was developed,including control and corrective principles of socialphysiology. It was found that in the course of aviationspecialists’ professional activity, desynchronizationprocesses are intensified under the influence of negative emotional excitations in the nervous (EEG) andcardiovascular (ECG) systems accompanied by aviolation of various bioreactions (speed of auditoryreactions) and psychophysiological indices. Dispersivescreening of low-amplitude ECG oscillations showed theappearance of primary signs “transitory” ischemia, with an increase in blood pressure.Simultaneously, during this period, there was a weakening of various cognitive indices and vegetativefunctions, accompanied by an increase in the erroneousaction of aviation specialists. On this background, the useof control-corrective, non-drug measures leads to therestoration of synchronization processes, thenormalization psychophysiological indicators and to thereduction of erroneous actions by the air personnel. Allthis indicates an increase in professional effectiveness,indicating both the preservation of health and safety offlights. These facts were confirmed in the work of theCIS Interstate Aviation Committee (Moscow) and“Azerairnavigation” company of the State concern“Azerbaijan HavaYollari”. |
1. Monograph. Correlation indicators of anelectroencephalogram of the brain underemotional stress. Baku, “Elm”, 1979, p. 129. 2. The Book written by group of scientists (editedby acad. Sudakov K.V.) Sanatron. System ofevaluation and rehabilitationof early violations of human physiological functions in real life conditions. Moscow.“Horizon”, 2001, p. 395. 3. Monograph. Psychophysiological aspects of thehuman factor in airnavigation (in co-authorshipPashayev A.M., Askerov J.J., Sultanov V.Z.),Baku, “EPA”, 2010, p. 196. 4. Dispersive screening of ECG indicators of airtraffic controllers. Works of the Institute ofNormal Physiology named after Anokhin P.K.,PAN, volume 17, Moscow, 2012, pp. 152-161. 5. Dispersive control and correction of “transitoryischemia” of aviadispatchers’ myocardium.Abstract, XX World Congress on rehabilitationin the medicine and immune rehabilitation. New-York, USA, of April, 2014, pp. 24-30. 6. The aviadispatcher as sociotype. J. Air Trafficcontrol, № 3 (19), Astana, 2016, pp. 27-29.(co-authorSultanov V.Z.) 7. Normal physiology. Textbook. Baku, “Tabib”,2011, p. 692. (co-authorSudakov K.V.) 8. Normal physiology. Textbook. Baku, “Tabib”,2012, 1 and 2 volumes, p. 406. (co-authorSudakov K.V.) 9. Normal physiology. Textbook for practicallessons, Baku, “Tabib”, 2014, p. 375. (co-authorHuseynovSh.H., Alizadeh H.T., Hasanova G.A.,Valadov A.E.) 10. Normal physiology. Textbook. Baku, “Tabib”,2016, p. 514. (co-authorAliyevA.Kh.) |
1. A foreign member of Russian Academy ofSciences, by specialty “physiology” (2004). 2. Academician of International Academy ofSciences (Russian Department). 3. Academician of International Academy ofSciences (Azerbaijan Department). 4. Member of Air-Medical Coordination ScientificCouncil of the Interstate Aviation Committee ofthe Cooperation of Independent States (CIS)Moscow. 5. Member of Academic Council of the Associationof Aerospace, Marine Extreme and EcologicalMedicine of Russia (Moscow). 6. Academician of the International Academy of theModern Sciences named after LutfiZade (Baku). 7. The member of Academic Council (closed, open)for the defense of the thesis of the NationalAcademy of Aviation. 8. Member of the Academic Council of theAzerbaijan Medical University. 9. Deputy Chairman of the physiological section ofthe Scientific Council on Biology of ANAS(Baku). |
1. The first Medical Academy named afterSechenov I.M., diploma of professor in theDepartment of Normal Physiology. 2. National Aviation Academy of Azerbaijan, Headof “Aviation Psychophysiology andRehabilitation” Department, professor. 3. Azerbaijan Medical University, Head of the“Normal Physiology” department. |
In addition to the post of head of the SystemicPhysiology Laboratory at the Research Institute ofNormal Physiology named after Anokhin P.K.(Moscow), prof. Mammadov also performed additionalresearch work.In accordance with the state program “Health ofWorkers” and the Resolution of the Council of Ministers of the USSR, under auspices of the Ministry ofElectronic Industry and the Academy of Sciences at theChromotron enterprise (Moscow), the Health Centre wasorganized with the purpose of timely radiotelemetricevaluation and preventive correction of “systemquantants” of disturbed psycho-physiological indicatorsof operator’s emotional stress in condition of realconveyor production. Prof. Mammadov A.M. was one oforganizers and leader of “Sanatron”.The state program was successfully conducted andhighly appreciated in the speech of Politburo member,the First Deputy of the Council of Ministers of the USSR. Aliyev G.A. on the occasion of awarding of USSRAcademy of Medical Sciences (50-th anniversary) withOrder of Lenin V.I. it was published in the medicalnewspaper in the article “Guarding the Health of Sovietpeople, Wednesday, December, 19, 1984, № 101(4442). |
| Awards and prizes | Bronze (1985) and silver medals (1987) of theexhibition of national economic achievements of theUSSR; gold medals named after academician AnokhinP.K. (2001) and named after academician Pavlov I.P.(2002) RAS. | |
| Main place of work and its address | National Academy of Aviation, AZ1045, Khazardistrict, Bina settlement, 25 km. | |