| Təvəllüdü | 02.09.1938 | |
| Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | Azərbaycan Dövlət Universiteti (hazırda Bakı Dövlət Universiteti) | |
| Elmi dərəcəsi | Geologiya-mineralogiya elmləri doktoru | |
04.00.14 Filiz yataqlarının geologiyası, axtarışı və kəşfiyyatı Kiçik Qafqazın ofiolit zolağında xromit filizləşməsinin əmələ gəlməsi və yerləşməsinin geoloji şəraiti (Azərbaycan SSRİ daxilində) |
04.00.14 Filiz yataqlarının geologiyası, axtarışı və kəşfiyyatı Sevan-Qarabağ zonasının endogen filiz formasiyaları (Kiçik Qafqazın Azərbaycan hissəsi) |
1989 Geofizika, geokimya |
2014 Geologiya |
350
80 35 |
40 10 |
| Əsas elmi nailiyyətləri | Ofiolit qurşaqlarının metallogeniyasını işləyib hazırlamışdır;
Azərbaycanın filiz yataqlarının formasion analizini tətbiq etmişdir; Filiz-maqmatik sistemləri məfhumunu geoloji ədəbiyyata daxil etmiş və onların vulkano-plutonik komplekslərdə ayrılma prinsiplərini göstərmişdir; Kiçik Qafqazın civə qurşağının varlığını elmi şəkildə əsaslandırmışdır; Kosmofotogeoloji, geofiziki, geokimyəvi və yerüstü geoloji tətqiqatların analizi nəticəsində «Azərbaycanın kosmotektonik xəritəsi»ni (miqyas 1: 600.000) və «Filiz yataqlarının proqnozlaşdırılması ilə Azərbaycanın regional çatlılıq xəritəsi»ni (miqyas 1: 600.000) tərtib etmişdir; Azərbaycanın qızıl, mis, molibden, qurğuşun-sink (polimetal), xromit və sürmə civə, xromit və digər filiz yataqlarının yerləşmə qanunauyğunluqlarını müəyyən edərək onların proqnozlaşdırılması, axtarışı və qiymətləndirilmə meyarlarını təklif etmişdir. |
| Elmi əsərlərinin adları | 1. Kiçik Qafqazın civə yataqlarının geologiyası. Bakı, 1974; 228 səh.
2. Mis və molibden-porfir yataqları. Bakı, 1990; 368 səh. 3. Azərbaycanın qızıl səpintiləri. Bakı, 2001; 155 səh. 4. Azərbaycanın filiz formasiyaları və metallogenik zonaları. Bakı, 2003; 276 səh. 5. Azərbaycan qızılı. Bakı, 2003; 424 səh. 6. Azərbaycanın mineral-xammal resursları. Bakı, 2005; 808 səh. 7. Nəcib metal filiz-maqmatik sistemləri. Bakı, 2012; 276 səh. 8. Endogen metallogeniya və Kiçik Qafqazın cənubunun nəcib metal filizləşməsinin proqnozu. Bakı, 2013; 316 səh. 9. Filiz sahələri və yataqlarının strukturları. Bakı, 2013. 288 səh. 10. Geoekoloji monitorinq. Bakı, 2014. 424 səh. 11. Ada qövsləri paleosisteminin qızılsaxlayan sulfid yataqları, onların metallogenik xüsusiyyətləri və geodinamik inkişaf şəraiti. Bakı, 2015; 400 səh. 12. Kosmik geologiyanın əsasları, Bakı, 2015; 350 səh.və b. |
| Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | Rusiya EA Yer Elmləri Bölməsinin Stratiform yataqların geologiyası üzrə Regional işçi qrupun üzvü (Moskva);
Qafqaz Mineral Xammal İnstitutunun Elmi şurasının üzvü (Tbilisi); AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsi bürosunun üzvü; Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Geologiya-geofizika elmi-metodiki şurasının sədri; Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Mineral-Xammal İnstitutunun Elmi şurasının üzvü; Bakı Dövlət Universitetinin Elmi şurasının üzvü; Bakı Universitetinin Xəbərləri (təbiət elmləri seriyası) jurnalının redaktoru; AMEA-nın Xəbərləri (Yer elmləri bölməsi) jurnalının redaksiya heyətinin üzvü; Bakı Dövlət Universitetinin Tədris-Metodiki Şurasının sədri; Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasi, Yer elmləri üzrə Elmi şuranın sədri; AMEA-nın Elmi-nəşriyyat şurasının sədr müavini. |
| Pedaqoji fəaliyyəti | BDU-da professor | |
| Digər fəaliyyəti | «Yerin təki haqqında» Qanunun əsas müəlliflərindən biri (1998);
«Təhsil haqqında» Qanunun hazırlanmasında bilavasitə iştirak etmişdir (2009) |
| Təltif və mükafatları | 1. Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatı laureatı (1978);
2. Əməkdar elm xadimi (2000); 3. "Şöhrət" ordeni (2009); 4. AMEA-nın akademik Musa Əliyev adına mükafatı (2017). |
| İş yeri və ünvanı | Bakı Dövlət Universiteti, Geologiya fakültəsi, Z.Xəlilov, 23 | |
| Vəzifəsi | Geologiya fakültəsinin Faydalı qazıntılar kafedrasının müdiri; Yer ehtiyatlarının aerokosmik tədqiqatları ETL-in elmi rəhbəri | |

| Дата рождения | 02.09.1938 | |
04.00.14 Геология, поиск и разведка рудных полезных ископаемых Геологические условия формирования и размещения хромитового оруденения в офиолитовой полосе Малого Кавказа (в пределах Азербайджанской ССР) (1964 г.) |
04.00.14 Геология, поиск и разведка рудных полезных ископаемых Эндогенные рудные формации Севано-Карабахской зоны (Азербайджанская часть Малого Кавказа) (1975 г.) |
29 июня 1989 г Геофизика, геохимия |
2014 геология |
350
80 35 |
| Количество авторских свидетельств и патентов: | ||
40 10 |
| Основные научные достижения : | Разработал металлогению офиолитовых поясов;
Применил формационный анализ рудных месторождений Азербайджана; Детально разработал принципы выделения «рудно-магматических систем» для различных вулкано-плутонических комплексов как модель парагенезиса продуктов рудогенерирующего магматизма и эндогенного оруденения; Научно обосновал существование ртутного пояса Малого Кавказа; Опираясь на космофотогеологические, геофизические, геохимические и наземные геологические исследования составил «Космотектоническую карту Азербайджана» (масштаб 1:600.000) и «Карту региональной трещиноватости Азербайджана с прогнозом рудных месторождений» (масштаб 1:600.000); Путем выявления закономерностей размещения золоторудных, медных, молибденовых, свинец-цинковых (полиметаллических), хромитовых, сурьмяных и других рудных месторождений Азербайджана дал их прогнозную оценку и поисковые критерии |
| Названия научных работ: | 1. Геология ртутных месторождений Малого Кавказа. Баку, 1974; 228 с.
2. Медно- и молибден-порфировые месторождения. Баку, 1990; 368 с. 3. Золотоносные россыпи Азербайджана. Баку, 2001; 155 с. 4. Рудные формации и металлогенические зоны Азербайджана. Баку, 2003; 276 с. 5.Золото Азербайджана. Баку, 2003; 424 с. 6.Минерально-сырьевые ресурсы Азербайджана. Баку, 2005; 808 с. 7.Благороднометальные рудно-магматические системы. Баку, 2012; 276 с. 8.Эндогенная металлогения и прогноз благороднометального оруденения юга Малого Кавказа. Баку, 2013; 316 с. 9. Структура рудных полей и месторождений. Баку, 2013, 288 с. 10. Геоэкологический мониторинг. Баку, 2014, 424 с. 11. Золотосодержащие сульфидные месторождения островодужных палеосистем, их металлогенические особенности и условия геодинамического развития. Баку, 2015, 400 с. 12. Основы космической геологии. Баку, 2015, 350 с. |
| Членство в республиканских, международных и зарубежных научных организациях: | Член Региональной рабочей группы по геологии стратиформных рудных месторождений Отделения Науки о Земле Российской Академии Наук (Москва);
Член Ученого Совета Кавказского Института минерального сырья (Тбилиси); Член бюро отделения Науки о Земле НАНА; Председатель научно-методического совета геолого-геофизических наук Министерства Образования Азербайджанской Республики; Член Ученого Совета Института минерального сырья Министерство Экологии и Природных Ресурсов и Азербайджанской Республики; Член Ученого Совета БГУ; Редактор журнала «Вестник Бакинского Университета» (серия естественных наук). Член редколлегии журнала Известия НАНА (отделение Наук о Земле) Председатель Ученого Совета Наук о Земле Координационного Совета Азербайджанской Республики Заместитель председателя Научно-Издательского Совета НАНА |
| Педагогическая деятельность | Профессор БГУ | |
| Прочая деятельность | Один из авторов Закона «О недрах» (1998);
Принимал непосредственное участие в подготовке Закона «Об образовании» (2009) |
| Премии и награды | 1. Лауреат Государственной премии Азербайджанской Республики (1978);
2. Заслуженный деятель науки (2000); 3. Орден «Шохрат» (2009) 4. Награда имени академика Мусы Алиева НАНА (2017). |
| Место работы и адрес | Бакинский Государственный Университет, Геологический факультет, ул.З.Халилова, 23 | |
| Должность | Заведующий кафедрой полезных ископаемых геологического факультета; научный руководитель НИЛ «Аэрокосмические исследования земных ресурсов» | |