| Təvəllüdü | 02.09.1938 | |
| Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | Azərbaycan Dövlət Universiteti (hazırda Bakı Dövlət Universiteti) | |
| Elmi dərəcəsi | Geologiya-mineralogiya elmləri doktoru | |
04.00.14 Filiz yataqlarının geologiyası, axtarışı və kəşfiyyatı Kiçik Qafqazın ofiolit zolağında xromit filizləşməsinin əmələ gəlməsi və yerləşməsinin geoloji şəraiti (Azərbaycan SSRİ daxilində) |
04.00.14 Filiz yataqlarının geologiyası, axtarışı və kəşfiyyatı Sevan-Qarabağ zonasının endogen filiz formasiyaları (Kiçik Qafqazın Azərbaycan hissəsi) |
1989 Geofizika, geokimya |
2014 Geologiya |
350
80 35 |
40 10 |
| Əsas elmi nailiyyətləri | Ofiolit qurşaqlarının metallogeniyasını işləyib hazırlamışdır;
Azərbaycanın filiz yataqlarının formasion analizini tətbiq etmişdir; Filiz-maqmatik sistemləri məfhumunu geoloji ədəbiyyata daxil etmiş və onların vulkano-plutonik komplekslərdə ayrılma prinsiplərini göstərmişdir; Kiçik Qafqazın civə qurşağının varlığını elmi şəkildə əsaslandırmışdır; Kosmofotogeoloji, geofiziki, geokimyəvi və yerüstü geoloji tətqiqatların analizi nəticəsində «Azərbaycanın kosmotektonik xəritəsi»ni (miqyas 1: 600.000) və «Filiz yataqlarının proqnozlaşdırılması ilə Azərbaycanın regional çatlılıq xəritəsi»ni (miqyas 1: 600.000) tərtib etmişdir; Azərbaycanın qızıl, mis, molibden, qurğuşun-sink (polimetal), xromit və sürmə civə, xromit və digər filiz yataqlarının yerləşmə qanunauyğunluqlarını müəyyən edərək onların proqnozlaşdırılması, axtarışı və qiymətləndirilmə meyarlarını təklif etmişdir. |
| Elmi əsərlərinin adları | 1. Kiçik Qafqazın civə yataqlarının geologiyası. Bakı, 1974; 228 səh.
2. Mis və molibden-porfir yataqları. Bakı, 1990; 368 səh. 3. Azərbaycanın qızıl səpintiləri. Bakı, 2001; 155 səh. 4. Azərbaycanın filiz formasiyaları və metallogenik zonaları. Bakı, 2003; 276 səh. 5. Azərbaycan qızılı. Bakı, 2003; 424 səh. 6. Azərbaycanın mineral-xammal resursları. Bakı, 2005; 808 səh. 7. Nəcib metal filiz-maqmatik sistemləri. Bakı, 2012; 276 səh. 8. Endogen metallogeniya və Kiçik Qafqazın cənubunun nəcib metal filizləşməsinin proqnozu. Bakı, 2013; 316 səh. 9. Filiz sahələri və yataqlarının strukturları. Bakı, 2013. 288 səh. 10. Geoekoloji monitorinq. Bakı, 2014. 424 səh. 11. Ada qövsləri paleosisteminin qızılsaxlayan sulfid yataqları, onların metallogenik xüsusiyyətləri və geodinamik inkişaf şəraiti. Bakı, 2015; 400 səh. 12. Kosmik geologiyanın əsasları, Bakı, 2015; 350 səh.və b. |
| Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | Rusiya EA Yer Elmləri Bölməsinin Stratiform yataqların geologiyası üzrə Regional işçi qrupun üzvü (Moskva);
Qafqaz Mineral Xammal İnstitutunun Elmi şurasının üzvü (Tbilisi); AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsi bürosunun üzvü; Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Geologiya-geofizika elmi-metodiki şurasının sədri; Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Mineral-Xammal İnstitutunun Elmi şurasının üzvü; Bakı Dövlət Universitetinin Elmi şurasının üzvü; Bakı Universitetinin Xəbərləri (təbiət elmləri seriyası) jurnalının redaktoru; AMEA-nın Xəbərləri (Yer elmləri bölməsi) jurnalının redaksiya heyətinin üzvü; Bakı Dövlət Universitetinin Tədris-Metodiki Şurasının sədri; Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasi, Yer elmləri üzrə Elmi şuranın sədri; AMEA-nın Elmi-nəşriyyat şurasının sədr müavini. |
| Pedaqoji fəaliyyəti | BDU-da professor | |
| Digər fəaliyyəti | «Yerin təki haqqında» Qanunun əsas müəlliflərindən biri (1998);
«Təhsil haqqında» Qanunun hazırlanmasında bilavasitə iştirak etmişdir (2009) |
| Təltif və mükafatları | 1. Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatı laureatı (1978);
2. Əməkdar elm xadimi (2000); 3. "Şöhrət" ordeni (2009); 4. AMEA-nın akademik Musa Əliyev adına mükafatı (2017). |
| İş yeri və ünvanı | Bakı Dövlət Universiteti, Geologiya fakültəsi, Z.Xəlilov, 23 | |
| Vəzifəsi | Geologiya fakültəsinin Faydalı qazıntılar kafedrasının müdiri; Yer ehtiyatlarının aerokosmik tədqiqatları ETL-in elmi rəhbəri | |

| Date of Birth | 02.09.1938 | |
04.00.14 Geology, prospecting and exploration of ore mineral resources Geologic conditions of formation and location of chromite mineralization in ophiolitic belt of the Lesser Caucasus (within the Azerbaijan SSR) (1964) |
04.0014 Geology, prospecting and exploration of ore mineral resources Endogenic ore formations of Sevan-Garabag zone (the Azerbaijan part of the Lesser Caucasus) (1975) |
1989 Geophysics, Geochemistry |
2014 Geology |
350
80 35 |
| Staff training: - number of PhD |
40 10 |
| Main scientific achievements | Elaborated metallogeny of ophiolitic belts;
Applied formational analysis of ore deposits of Azerbaijan; Elaborated in detail principles of isolation of “ore-magmatic systems” for various volcano-plutonic complexes as a model of paragenesis of products of ore generating magmatism and endogenic mineralization; Scientifically proved the presence of mercury belt of the Lesser Caucasus; Leaning on cosmophotogeological, geophysical, geochemical and terrain geologic studies composed “Cosmotectonic map of Azerbaijan” (scale 1:600 000) and “Regional Fractionation Map of Azerbaijan” with prognosis of ore deposits” (scale 1: 600 000); By identifying patterns of location of gold, copper, molybdenum, lead and zinc (polymetallic), chromite, antimony and other ore deposits of Azerbaijan presented their prognosis evaluation and prospecting criteria. |
| Names of scientific works | 1. Geology of Mercury Deposits of the Lesser Caucasus. Baku, 1974; 228 p.
2. Copper- and Molybdenum Porphyry Deposits. Baku, 1990; 368 p. 3. Goldbearing Placers of Azerbaijan. Baku, 2001; 155 p. 4. Ore Formations and Metallogenic Zones of Azerbaijan. Baku, 2003; 276 p. 5. Gold of Azerbaijan. Baku, 2003; 424 p. 6. Mineral-Raw Material Resources of Azerbaijan. Baku, 2005; 808 p. 7. Noble Metal Ore-Magmatic Systems. Baku, 2013; 276 p. 8. Endogenic Metallogeny and Prognosis of Noble Metal Mineralization of the South of the Lesser Caucasus. Baku, 2013; 316 p. 9. Structure of ore fields and deposits. Baku, 2013, 288 p. 10. Geoenvironmental monitoring. Baku, 2014, 424 p. 11. Goldcontaining sulfide deposits of island paleosystems their metallogenic features and conditions of geodynamic evolution. Baku, 2015, 400 p. 12. Basics of space geology. Baku, 2015, 350 p. |
| Membership with international and foreign scientific organizations | Member of the Regional work group on geology of stratiform ore deposits of the department of earth science of the Russian Academy of Sciences (Moscow);
Member of academic council of the Caucasian Institute of Mineral Raw Materials (Tbilisi). Member of the bureau of department of the earth science of the ANAS; Chair of the scientific-methodic council of geology-geophysic sciences of the Ministry of Education of the Azerbaijan Republic; Member of the Scientific Council of the Institute of mineral raw materials and the Ministry of Ecology and Natural Resources of Azerbaijan Republic; Member of the scientific council of the BSU; Redactor of the journal “News of Baku University” (Series of Natural Sciences). A member of the editorial board of the journal Proceedings of ANAS (Department of Earth Sciences) Chairman of the Scientific Council of the Earth Sciences of Azerbaijan Coordination Council Deputy Chairman of the Scientific and Publishing Council of ANAS |
| Pedagogical activity | Professor in the BSU | |
| Other activities | One of the authors of the Law “On Earth Interior” 1998
Directly participated in preparing Law “On Education” 2009 |
| Awarding and prizes | 1. State Prize Laureate of the Azerbaijan Republic (1978)
2. Honored Worker of Science (2000) 3. Order of Glory/Shohrat (2009) 4. Nominal Award of ANAS after academician Musa Aliyev (2017). |
| Place of work and its address | Baku State University, geology faculty, Z.Halilov st. 23 | |
| Position | Head of the Department of Mineral Deposits of Geological faculty; scientific leader of the Scientific Research Laboratory “Aerocosmic Research of Earth Resources” | |