| Təvəllüdü | 05.12.1959 | |
5102.01 12.07.2005 Etnoqrafiya və etnologiya XIX-XX əsrin əvvəllərində İrəvan quberniyası əhalisinin etnik tərkibinin dəyişilməsi (etnodemoqrafik və etnocoğrafi tədqiqat) |
63 15 9 |
| Əsas elmi nailiyyətləri | Tarixşünaslıqda ilk dəfə Çuxursəədin etnologiya, etnik demoqrafiya, tarixi coğrafiya, etnik statistika, etnosiyasi tarixinin, həmçinin əhalinin sayı və etnik tərkibinin dinamikası və Azərbaycanın etnik proseslərində etnoslararası qarşılıqlı təsirinin problemlərini araşdırmış, nəticəsində ilk dəfə qədim zamanlardan Çuxursəədin Azərbaycana aid olmasını sübut etmişdir.Həmin problemlər üzrə ilk dəfə aşağıdakı məsələlərin kompleks tədqiqatının təcrübəsini həyata keçirmişdir:
1) Azərbaycanın tarixi coğrafiyasında və Azərbaycan etnogenezində Çuxursəədin yeri və əhəmiyyəti; əyalətlərin inzibati-ərazi tərkibi və onların Çuxursəəd vilayətinin / İrəvan quberniyasının tərkibində olması vaxtı; Azərbaycan etnogenezinin əsas mərhələləri və orta əsrlərdə Azərbaycanlıların etnik ərazisi; tarixi retrospektivdə Azərbaycanlıların etnonimiyası; 2) əhalinin qeydiyyata alınmasının tarixi və təşkili, sayımların keçirilməsinin prinsip və üsulları;əhalini qeydiyyata almada həqiqətə uyğunluq, tam uçota alınmamanın səbəbləri və xəta səviyyəsi, əhali arasındakı kateqoriyalar; etnik statistikanın xarakteristikası və Qafqaz xalqlarının etnoloji təsnifatı; 3) regionda müsəlmanlarla xristianlar arasındakı demoqrafik balansın dəyişdirilməsi üzrə Rusiyanın apardığı siyasəti; XVI-XVIII əsrlərdə, 1801-1922-ci illərdə Çuxursəəd əyalətləri olan İrəvan, Naxçıvan, xüsusən də Pəmbək-Şörəyelin əhalisinin sayı və etnik tərkibinin dinamikası; 1801-1831-ci illərdə İrəvan quberniyasında miqrasiyaların istiqaməti və miqrantların sayı; quberniyanın hər bir əyaləti üzrə əhalinin yerləşməsinin xarakteristikası; 4) 1826-1991-ci illərdə indiki Ermənistanın ərazisində əhalinin sayı və etnik tərkibinin dinamikası, həmçinin 1948-1953-cü və 1988-ci illər deportasiyası ərəfəsində azərbaycanlıların sayı; XIX əsrdə Ermənistanın yaşayış məntəqələri üzrə etnosların məskunlaşmasının xarakteristikası; 1918-1920-ci illərdə Ermənistanın müsəlman əhalisinin məhv edilməsi siyasəti; erməni istilaçı siyasəti Naxçıvan MSSR-nın yaradılmasında amili kimi; 5) erkən orta əsrlərdə Cənubi Qafqazın etnosiyasi tarixinə Avrasiya köçərilərinin təsiri; Krım və Qafqaz müsəlmanlarının Türkiyə və İrana və xristiyanların, həmçinin ermənilərin, onların yerlərinə miqrasiya axınlarının sayı; XIX-XX əsrlərdə Qafqazda etnoərazi dəyişdirmələri; 1918-1920-ci illərdə İrəvan quberniyası, Qars vilayəti və bütövlükdə Cənubi Qafqazın müsəlmanlarının arasında insan itkilərinin sayı; Ermənistan azərbaycanlılarının və kürdlərinin və bütövlükdə sovet müsəlmanlarının etnosiyasi vəziyyətinin sovet-türk münasibətlərinin xarakterindən asılılığı; 6) Azərbaycanın etnik proseslərində kiçik xalqların və milli azlıqların etnoslararası qarşılıqlı təsirinin etnoloji və etnodemoqrafik aspektləri; Azərbaycandakı İran- və Qafqazdilli etnik qruplarının say dinamikası; 7) Sünikin cənub-qərb sərhədi və ərazisi; Qarabağ vilayətinin etnik tarixi və demoqrafiyasının rekonstruksiyası; Zəngəzurun tarixi coğrafiyası və demoqrafiyası; şimali Azərbaycan xristiyanlarının etnodil xarakteristikası. 8) 2005-ci ildə Lev Nusenbaum – Məhəmməd Əsəd bəy – Qurban Səidin şəxsiyyət kimi sirrinin açılması və “Əli və Nino” romanının müəllifliyini birmənalı aydınlaşdıran yazıçının həyatının Bakı dövrü ilə bağlı arxiv sənədlərini tapıb araşdırmışdır. |
| Pedaqoji fəaliyyəti | 1994-1995-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Mühəndis-İnşaat Universiteti, 2005-2006-cı və 2013-2014-cü illərdə Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyası və 2011-2012-ci illərdə Xəzər Universitesinin Arxeologiya və Tarix Departamentində Azərbaycan tarixi, 2006-2008-ci illərdə Azərbaycan Beynəlxalq Universitetinin Tarix fakültəsində Etnoqrafiya, Antropologiya, Arxeologiya, Türk xalqları tarixi və Slavyan ölkələri tarixi fənlərindən mühazirələr oxumuş və seminarlar keçirmişdir. | |
Türkiyə, Rusiya, Türkmənistan, Gürcüstan və Azərbaycanda keçirilən beynəlxalq və yerli elmi konfrans, simpozium, seminar, sessiya və dəyirmi masaların iştirakçısıdır. Azərbaycanda aparılan etnoqrafik ekspedisiyalarının, həmçinin 2000-2001-ci illərdə Almaniyanın Maks Plank adına elmi tədqiqatlar Cəmiyyətinin Sosial antropologiya İnstitutunun təşkil etdiyi beynəlxalq etnoqrafik ekspedisiyalarının iştirakçısıdır. 2008-2010-cu illərdə “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin etnoqrafiya sahəsində ekspert-məsləhətçidir. Etnoqrafiya, tarix, demoqrafiya və etnoslararası münasibətlər üzrə TV və radioverilişlərin iştirakçısıdır. |
| Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutu AZ1073, Bakı ş., H.Cavid pr. 115 | |

Азербайджанская Республика, Г. Баку |
| Образование | Азербайджанский Государственный Педагогический Университет, исторический факультет | |
| Ученая степень | Доктор философии | |
5102.01 Этнография и этнология Изменение этнического состава населения Иреванской губернии в XIX-начале XX века (этнодемографическое и этногеографическое исследование) |
63
Впервые в историографии исследовал проблемы этнологии, этнической демографии, исторической географии, этнической статистики, этнополитической истории Чухурсаада (Иреванской области), а также динамики численности и этнического состава населения в XIX-XX вв. и межэтнического взаимодействия в этнических процессах Азербайджана, вследствие чего впервые доказал азербайджанскую принадлежность Чухурсаада с древнейших времен. По данным проблемам впервые осуществлен опыт комплексного изучения следующих вопросов: 1) место и значение Чухурсаада в исторической географии Азербайджана и азербайджанском этногенезе; административно-территориальный состав провинций и время их нахождения в составе Чухурсаадской области / Иреванской губернии; основные вехи азербайджанского этногенеза и этническая территория азербайджанцев в средние века; этнонимия азербайджанцев в исторической ретроспективе; 2) история и организация учета населения, принципы и методы проведения переписей; достоверность, причины недоучета и степень погрешности в учете населения, категории жителей; характеристика этнической статистики и этнологическая классификация народов Кавказа; 3) политика России по изменению демографического баланса между мусульманами и христианами в регионе; динамика численности и этнического состава населения Чухурсаада, в том числе провинций Иревана, Нахчывана и особенно Памбак-Шурагеля в XVI-XVIII вв., 1801-1922 гг.; численность и направление миграций в Иреванской губернии в 1801-1831 гг.; характеристика размещения населения по каждой провинции губернии; 4) динамика численности и этнического состава населения на территории нынешней Армении в 1826-1991 гг., в том числе численность азербайджанцев накануне депортации 1948-1953 и 1988 гг.; характеристика расселения этносов по населенным пунктам Армении в XIX в.; политика Армении по искоренению мусульманского населения в 1918-1920 гг.; армянская завоевательная политика как фактор образования Нахчыванской АССР; 5) влияние евразийских кочевников на этнополитическую историю Южного Кавказа в раннее средневековье; численность миграционных потоков мусульман Крыма и Кавказа в Турцию и Иран и христиан, в том числе армян, на их места; этнотерриториальные изменения на Кавказе в XIX-XX веках; численность людских потерь среди мусульман Иреванской губернии, Карсской области и в целом на Южном Кавказе в 1918-1920 гг.; зависимость этнополитического положения азербайджанцев и курдов Армении и в целом советских мусульман от характера советско-турецких отношений; 6) этнологические и этнодемографические аспекты межэтнического взаимодействия малых народов и национальных меньшинств в этнических процессах Азербайджана; динамика численности ирано- и кавказоязычных этногрупп Азербайджана; 7) юго-западная граница и территория Сюника; реконструкция этнической истории и демографии Карабагского вилаета; историческая география и демография Зангезура; этнолингвистическая характеристика североазербайджанских христиан. 8) В 2005 г. обнаружил и исследовал архивные документы о бакинском периоде жизни Льва Нуссимбаума – Мухаммеда Асад бея – Курбана Саида, окончательно проливающие свет на разгадку личности писателя и авторство романа «Али и Нино». |
| Педагогическая деятельность | Вел лекции и проводил семинары по Истории Азербайджана в 1994-1995 годах в Азербайджанском Государственном Инженерно-Строительном Университете, в 2005-2006 и 2013-2014 годах в Азербайджанской Академии труда и социальных отношений и в 2011-2012 гг. в Департаменте археологии и истории Университета Хазар, по дисциплинам Этнография, Антропология, Археология, История тюркских народов и История славянских стран в 2006-2008 годах на Историческом факультете Азербайджанского Международного Университета. | |
Участник международных и местных научных конференций, симпозиумов, семинаров, сессий и круглых столов в Турции, России, Туркменистане, Грузии и Азербайджане. Участник этнографических экспедиций в Азербайджане, в том числе международных этнографических экспедиций, организованных в 2000-2001 гг. Институтом социальной антропологии Общества научных исследований имени Макса Планка Германии. В 2008-2010 гг. эксперт-консультант по этнографии в Историко-архитектурном заповеднике «Ичери шехер». Участник теле- и радиопередач по этнографии, истории, демографии и межэтническим отношениям. |