| Təvəllüdü | 05.12.1959 | |
5102.01 12.07.2005 Etnoqrafiya və etnologiya XIX-XX əsrin əvvəllərində İrəvan quberniyası əhalisinin etnik tərkibinin dəyişilməsi (etnodemoqrafik və etnocoğrafi tədqiqat) |
63 15 9 |
| Əsas elmi nailiyyətləri | Tarixşünaslıqda ilk dəfə Çuxursəədin etnologiya, etnik demoqrafiya, tarixi coğrafiya, etnik statistika, etnosiyasi tarixinin, həmçinin əhalinin sayı və etnik tərkibinin dinamikası və Azərbaycanın etnik proseslərində etnoslararası qarşılıqlı təsirinin problemlərini araşdırmış, nəticəsində ilk dəfə qədim zamanlardan Çuxursəədin Azərbaycana aid olmasını sübut etmişdir.Həmin problemlər üzrə ilk dəfə aşağıdakı məsələlərin kompleks tədqiqatının təcrübəsini həyata keçirmişdir:
1) Azərbaycanın tarixi coğrafiyasında və Azərbaycan etnogenezində Çuxursəədin yeri və əhəmiyyəti; əyalətlərin inzibati-ərazi tərkibi və onların Çuxursəəd vilayətinin / İrəvan quberniyasının tərkibində olması vaxtı; Azərbaycan etnogenezinin əsas mərhələləri və orta əsrlərdə Azərbaycanlıların etnik ərazisi; tarixi retrospektivdə Azərbaycanlıların etnonimiyası; 2) əhalinin qeydiyyata alınmasının tarixi və təşkili, sayımların keçirilməsinin prinsip və üsulları;əhalini qeydiyyata almada həqiqətə uyğunluq, tam uçota alınmamanın səbəbləri və xəta səviyyəsi, əhali arasındakı kateqoriyalar; etnik statistikanın xarakteristikası və Qafqaz xalqlarının etnoloji təsnifatı; 3) regionda müsəlmanlarla xristianlar arasındakı demoqrafik balansın dəyişdirilməsi üzrə Rusiyanın apardığı siyasəti; XVI-XVIII əsrlərdə, 1801-1922-ci illərdə Çuxursəəd əyalətləri olan İrəvan, Naxçıvan, xüsusən də Pəmbək-Şörəyelin əhalisinin sayı və etnik tərkibinin dinamikası; 1801-1831-ci illərdə İrəvan quberniyasında miqrasiyaların istiqaməti və miqrantların sayı; quberniyanın hər bir əyaləti üzrə əhalinin yerləşməsinin xarakteristikası; 4) 1826-1991-ci illərdə indiki Ermənistanın ərazisində əhalinin sayı və etnik tərkibinin dinamikası, həmçinin 1948-1953-cü və 1988-ci illər deportasiyası ərəfəsində azərbaycanlıların sayı; XIX əsrdə Ermənistanın yaşayış məntəqələri üzrə etnosların məskunlaşmasının xarakteristikası; 1918-1920-ci illərdə Ermənistanın müsəlman əhalisinin məhv edilməsi siyasəti; erməni istilaçı siyasəti Naxçıvan MSSR-nın yaradılmasında amili kimi; 5) erkən orta əsrlərdə Cənubi Qafqazın etnosiyasi tarixinə Avrasiya köçərilərinin təsiri; Krım və Qafqaz müsəlmanlarının Türkiyə və İrana və xristiyanların, həmçinin ermənilərin, onların yerlərinə miqrasiya axınlarının sayı; XIX-XX əsrlərdə Qafqazda etnoərazi dəyişdirmələri; 1918-1920-ci illərdə İrəvan quberniyası, Qars vilayəti və bütövlükdə Cənubi Qafqazın müsəlmanlarının arasında insan itkilərinin sayı; Ermənistan azərbaycanlılarının və kürdlərinin və bütövlükdə sovet müsəlmanlarının etnosiyasi vəziyyətinin sovet-türk münasibətlərinin xarakterindən asılılığı; 6) Azərbaycanın etnik proseslərində kiçik xalqların və milli azlıqların etnoslararası qarşılıqlı təsirinin etnoloji və etnodemoqrafik aspektləri; Azərbaycandakı İran- və Qafqazdilli etnik qruplarının say dinamikası; 7) Sünikin cənub-qərb sərhədi və ərazisi; Qarabağ vilayətinin etnik tarixi və demoqrafiyasının rekonstruksiyası; Zəngəzurun tarixi coğrafiyası və demoqrafiyası; şimali Azərbaycan xristiyanlarının etnodil xarakteristikası. 8) 2005-ci ildə Lev Nusenbaum – Məhəmməd Əsəd bəy – Qurban Səidin şəxsiyyət kimi sirrinin açılması və “Əli və Nino” romanının müəllifliyini birmənalı aydınlaşdıran yazıçının həyatının Bakı dövrü ilə bağlı arxiv sənədlərini tapıb araşdırmışdır. |
| Pedaqoji fəaliyyəti | 1994-1995-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Mühəndis-İnşaat Universiteti, 2005-2006-cı və 2013-2014-cü illərdə Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyası və 2011-2012-ci illərdə Xəzər Universitesinin Arxeologiya və Tarix Departamentində Azərbaycan tarixi, 2006-2008-ci illərdə Azərbaycan Beynəlxalq Universitetinin Tarix fakültəsində Etnoqrafiya, Antropologiya, Arxeologiya, Türk xalqları tarixi və Slavyan ölkələri tarixi fənlərindən mühazirələr oxumuş və seminarlar keçirmişdir. | |
Türkiyə, Rusiya, Türkmənistan, Gürcüstan və Azərbaycanda keçirilən beynəlxalq və yerli elmi konfrans, simpozium, seminar, sessiya və dəyirmi masaların iştirakçısıdır. Azərbaycanda aparılan etnoqrafik ekspedisiyalarının, həmçinin 2000-2001-ci illərdə Almaniyanın Maks Plank adına elmi tədqiqatlar Cəmiyyətinin Sosial antropologiya İnstitutunun təşkil etdiyi beynəlxalq etnoqrafik ekspedisiyalarının iştirakçısıdır. 2008-2010-cu illərdə “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin etnoqrafiya sahəsində ekspert-məsləhətçidir. Etnoqrafiya, tarix, demoqrafiya və etnoslararası münasibətlər üzrə TV və radioverilişlərin iştirakçısıdır. |
| Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutu AZ1073, Bakı ş., H.Cavid pr. 115 | |

Azerbaijan Republic, Baku sity |
5102.01 Ethnography, ethnology Change of the Ethnic Composition of the Irevan Province’s Population in the 19th – beginning of the 20th Centuries (ethnodemographic and ethnogeographical study) |
63 15 9 |
For the first time in a historiography he researched problems of ethnology, ethnic demography, historical geography, ethnic statistics, Chukhursaad's ethnopolitical history (Irevan province), and also dynamics of number and ethnic composition of the population in the 19th – 20th centuries and interethnic interaction in ethnic processes of Azerbaijan in consequence of first he proved Chukhursaad's belonging to Azerbaijan since the most ancient times. First he used experience of complex researching of the following questions on these problems: 1) place and meaning of Chukhursaad in the historical geography of Azerbaijan and the Azerbaijani ethno genesis; administrative-territorial composition of provinces and period of their situated as a part of Chukhursaad vilayet / Irevan province; the main milestones of the Azerbaijani ethno genesis and the ethnic territory of Azerbaijanis in the Middle Ages; etnonimiya of Azerbaijanis in a historical retrospective; 2) history and organization of the accounting of the population, principles and methods of carrying out censuses; reliability, the reasons of underestimation and error degree in the accounting of the population, category of inhabitants; characteristic of ethnic statistics and ethnological classification of the people of the Caucasus; 3) policy of Russia on change of demographic balance between Muslims and Christians in the region; dynamics of number and ethnic composition of the population of Chukhursaad, including Irevan, Nakhchivan and especially Pambak-Shuragel provinces in the 16 th 18 th centuries, 1801-1922; the number and the direction of migrations in the Irevan province in 1801-1831; the characteristic of placement of the population on each province of the vilayet; 4) dynamics of number and ethnic composition of the population in the territory of present Armenia in 1826-1991, including the number of Azerbaijanis on the eve of deportation 1948-1953 and 1988; the characteristic of inhabitation of ethnoses on populated areas of Armenia in the 19th century; policy of Armenia on extermination of the Muslim population in 1918-1920; Armenian aggressive policy as factor of formation of Nakhchivan ASSR; 5) influence of the Euroasian nomads on ethnopolitical history of South Caucasus in the early Middle Ages; the number of migratory flows of Muslims of the Crimea and the Caucasus to Turkey and Iran and also the Christians, including Armenians, to their places; ethnoterritorial changes in the Caucasus in the 19th – 20th centuries; the number of human losses among Muslims of the Irevan province, Kars area and as a whole on South Caucasus in 1918-1920; dependence of ethnopolitical position of Azerbaijanis and Kurds of Armenia and as a whole the Soviet Muslims from character of the Soviet-Turkish relations; 6) ethnological and ethnodemographic aspects of interethnic interaction of the small peoples and ethnic minorities in ethnic processes of the Azerbaijan; dynamics number’s iranian- and Caucasian lingual ethnogroups of the Azerbaijan; 7) southwest border and territory of the Syunik; reconstruction of ethnic history and demography of the Karabakh vilayet; historical geography and demography of the Zangezur; ethnolinguistic characteristic of the North Azerbaijani Christians. 8) In 2005 found and researched archival documents about the Baku period of life of Lev Nussimbaum – Mohammed Essad bey – Kurban Said finally helped to solve the identity of the writer and authorship of the novel "Ali and Nino". |
| Pedagogical activity | He give a lectures and seminars on disciplines History of Azerbaijan in 1994-1995 at the Azerbaijan State University of Engineering and Construction, in 2005-2006 and 2013-2014 at the Azerbaijan Academy of Labour and Social Relations and in 2011-2012 in Department of Archeology and History of the Khazar University, on disciplines Ethnography, Anthropology, Archeology, History of the Turkic people and History of the Slavic countries in 2006-2008 in Department of History of the Azerbaijan International University. | |
| Other activities | The participant of the international and local scientific conferences, symposiums, seminars, sessions and round tables in Turkey, Russia, Turkmenistan, Georgia and Azerbaijan.
The participant of ethnographic expeditions in Azerbaijan, including the international ethnographic expeditions organized in 2000-2001 by Institute of social anthropology of Society of scientific researches of a name of Max Planck of Germany. In 2008-2010 the expert-consultant on ethnography in the State historical and architectural reserve "Icherisheher". The participant TV and broadcasts on ethnography, history, demography and the interethnic relations. |