Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti |
6219.01 Kulturologiya və onun ümumi məsələləri Azərbaycan bədii mədəniyyətinin estetik prinsiplərinin formalaşmasında muğam ənənəsinin rolu |
1.Azərbaycan bədii mədəniyyətinin estetik prinsiplərinin formalaşmasında muğam ənənəsinin rolu (namizədlik üzrə dissertasiya işi) 2.Azərbaycan mədəniyyəti kontekstində səs problemi // Azərbaycan milli musiqisinin tədqiqi problemləri. Elmi məqalələr toplusu. BMA: Adiloğlu, 2001, IV buraxılış, s.189-191. 3.Azərbaycan dekorativ-tətbiqi sənətinin bəzi sahələrinin öyrənilməsi (metodoloji aspekt) // Ekologiya. Fəlsəfə. Mədəniyyət. Elmi məqalələr məcmuəsi. AMEA: Adiloğlu, 2003, 35-ci buraxılış, s.293-296. 4.Muğam rəng təfəkkürü nöqteyi-nəzərindən // Elmi axtarışlar. (Filologiya məsələlərinin xüsusi buraxılışı). Bakı: Nurlan, 2003, IX toplu, s.172-176. 5.Azərbaycan mədəniyyətində muğam təzahürü // Azərbaycan milli musiqisinin tədqiqi problemləri. Elmi məqalələr toplusu. BMA: Adiloğlu, 2004, V buraxılış, s.59-63. 6.“Zahir-batin” və Azərbaycan dekorativ-tətbiqi sənətinin bəzi sahələri // Qobustan sənət toplusu. Yaz-2005, 1/129, s.48-49. 7.Miniatürlərin səs vasitəsilə qavranılması // Qobustan sənət toplusu. Yay-2006, 2/134, s.87-91. 8.Yaradıcılıq prosessuallıq nöqteyi-nəzərindən // Bilimsel eksen. Uluslararası hakemli sosyal bilimler dergisi. Ankara-Turkiye. BRC Basım, Sonbahar-2010, № 2, s.202-207. 9.Bədii mədəniyyətdə “muğam düşüncə prinsipi”nin təzahürü // Orta əsrlər Şərqinin tarixşünaslığı və mənbəşünaslığı. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, Sovet İttifaqı Qəhrəmanı Ziya Musa oğlu Bünyadovun 90 illiyinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi simpoziumun materialları (Bakı, 7-8 may 2012-ci il) Bakı: Elm, 2012, s.405-408. 10.Müasir dövrün miniatür sənətində muğam təfəkkür tərzinin təzahürləri // Qobustan sənət toplusu. Payız-2012, 3/156, s.61-64. 11.Xalçaçılıq sənətində “muğam idrak prinsipi”nin təzahürü // Təsviri və dekorativ-tətbiqi sənət məsələləri. L.Kərimov ad. Azərbaycan Xalçası və Xalq Tətbiqi Sənəti Dövlət Muzeyi: Təknur, 2012, № 2 (10), s.70-76. 12.Müasir xalçalarda universal mənaların təzahürü // İqor Burqanov. Müasir xalça. Beynəlxalq elmi konfransın materialları. L.Kərimov ad. Azərbaycan Xalçası və Xalq Tətbiqi Sənəti Dövlət Muzeyi, “Burqanovlar Evi” Moskva Dövlət Muzeyi. Bakı-Moskva, 2013, s.56-76. (rus və azərbaycan dillərində) 13.Muğam konseptuallığı miniatür sənətində // Azərbaycan muğamşünaslığı: problemlər, perspektivlər. Bakı: Təknur, 2015, s.305-315. 14.XX əsrin Azərbaycan təsviri incəsənəti: avanqard və ənənənin ahəngdar səsləşməsi // Axtarış. Qazaxıstan Respublikasının Beynəlxalq elmi jurnal-əlavəsi. 2015, №2 (2), s.25-30. (rus dilində) 15.Prosessuallıq Tenqriçiliyin konseptual əsası kimi // Avrasiya xalqlarının epik irsi və Tenqriçilik: köklər və müasirlik. Beynəlxalq elmi-praktiki konfransın materialları (Kamçiya, Bolqarıstan, 20-24 sentyabr 2015-ci il) Sofiya, 2015, s.212-217. (rus dilində) 16.Muğam və təsviri incəsənət mifik təfəkkürün akustik və vizual təzahür üsulları kimi // Memarlıq, Şəhərsalma tarixi və bərpası. Toplu № 2 (14), Bakı, 2017, s.159-166. 17.Sinkretik təfəkkür ilkin bütövlüyün təcəssümü kimi // Memarlıq, Şəhərsalma tarixi və bərpası. Toplu № 2 (14), Bakı, 2017, s.171-178. 18.Muğam Azərbaycan bədii mədəniyyətinin konseptual əsası kimi // “Muğam aləmi” V Beynəlxalq festivalı çərçivəsində keçirilən “Azərbaycanda muğam elmi: reallıqlar və perspektivlər mövzusunda elmi simpoziumunun (7-9 mart 2018-ci il) Materialları, Bakı - 2018, s.130-135. 19.Muğam ifaçılıq ənənəsi: həqiqətin dərkinə aparan yola qayıdış // Memarlıq, Şəhərsalma tarixi və bərpası. Toplu № 2 (16), Bakı, 2018, s.114-120. 20.Muğam mədəniyyəti elmi biliyin konseptual əsası kimi // Memarlıq, Şəhərsalma tarixi və bərpası. Toplu № 2 (16), Bakı, 2019, s.157-166. 21.Muğam ifaçılıq ənənəsində səs fenomeninin mahiyyəti haqqında // Memarlıq, Şəhərsalma tarixi və bərpası. Toplu № 2 (16), Bakı, 2019, s.199-208. 22.Muğam və həndəsə konseptual biliyin daşıyıcısı timsalında // Memarlıq, Şəhərsalma tarixi və bərpası. Toplu № 3 (17), Bakı, 2020, s.209-215 |

Azerbaijan State University of Culture and Arts |
The role of mugham traditions in the formation of aesthetic principles of artistic culture of Azerbaijan |
1.The role of mugham traditions in the formation of aesthetic principles of artistic culture of Azerbaijan (candidates dissertation work) 2.The problem of sound in the context of Azerbaijani culture // Problems of research of the national music of Azerbaijan. Collection of scientific articles. BMA: Adiloqlu, 2001, IVissue, p.p.189-191. 3.Some issues of Azerbaijan decorative-applied art (methodological aspect) // Ecology. Philosophy. Culture. Collection of scientific articles. ANAS: Adiloqlu, 2003, 35 issue, p.p.293-296. 4.From the point of view of mugham color thinking // Scientific research. (Special issue of philological issues). Baku: Nurlan, 2003, IX collection p.p 172-176. 5.Mugham manifestation in Azerbaijani culture // Problems of research of the national music of Azerbaijan. Collection of scientific articles. BMA: Adiloqlu, 2004, V issue, p.p.59-63. 6.“Zahir-batin” and some issues Azerbaijan decorative-applied art // Qobustan art collection Sprinq-2005, 1/129, p.p.48-49. 7.Sound perception of miniatures // Qobustan art collection Summer-2006, 2/134, p.p.87-91. 8.Creative work from processuality point of view // Scientific axis. Quarterly social education journal subject to international peer review. Ankara-Turkey. BRC Basım, Autumn-2010, № 2, p.p.202-207. 9.Manifestation of “the principle of mugham thought” in art culture // Historioqraphy and source studies of the Middle East. Materials of the international scientific symposium dedicated to the 90th anniversary of Ziya Musa oqlu Bunyadov, full member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, hero of the Soviet Union (Baku, 7-8 may 2012). Baku: Elm, 2012, p.p.405-408. 10.Manifestations of the mugham way of thinking in the miniature art of the modern period // Qobustan art collection Autumn-2012, 3/156, p.p.61-64. 11.Manifestation of “the principle of mugham coqnition” in the art of carpet weving // Issues of fine and decorative-applied arts. State Museum of Azerbaijani Carpets and Folk Applied Arts named after L.Karimov. Taknur, 2012, № 2 (10), p.p.70-76. 12.Manifestation of universal meaninqs in modern carpets // İqor Burqanov. Modern carpet. Materials of the international scientific conference. State Museum of Azerbaijani Carpets and Folk Applied Arts named after L.Karimov. “House of Burqanovs” Moscow State Museum. Baku-Moscow, 2013, p.p.56-76. (In Russian and Azerbaijani languages) 13.Mugham concept in miniature art // Azerbaijani musicology: problems and perspectives. Baku: Taknur, 2015, p.p.305-315. 14.Fine arts of the XX century: avant-qarde and harmonious sound of tradition // Search. International scientific journal-supplement of the Republic of Kazakhstan. 2015, №2 (2), p.p.25-30. (in Russian) 15.Processual – as a basis of Tengrid religion // The epic heritage and Tenqriism of the Eurasian Peoples: roots and modernity. Materials of the international scientific-practical conference (20-24 september 2015, Kamcia, Bulqaria) Sofia, 2015, p.p.212-217. (in Russian) 16.Mugham and fine art as an acoustic and visual manifestation of mythological thinking // The history of architecture, town-planning and the reconstruction of monuments. Vol. № 2 (14), Baku, 2017, p.p.159-166. 17.Syncretic thinking as the embodiment of the original integrity // The history of architecture, town-planning and the reconstruction of monuments. Vol. № 2 (14), Baku, 2017, p.p.171-178. 18.Mugham as conceptual basis of the Azerbaijan artistic culture // Proceedings of scientific Symposium (7-9 March, 2018) on the subject of “Mugham science in Azerbaijan: realities and perspectives” held in the framework of the V International Mugham festival named “The world of Mugham”. Baku-2018, p.p.130-135. 19.Mugham performance tradition: returning to the path leading to truth // The history of architecture, town-planning and the reconstruction of monuments. Vol. № 2 (16), Baku, 2018, p.p.114-120. 20.Mugham culture as the conceptual basis of scientific knowledge // The history of architecture, town-planning and the reconstruction of monuments. Vol. № 2 (16), Baku, 2019, p.p.157-166. 21.On the essence of the phenomenon of sound in the tradition of mugham performing // The history of architecture, town-planning and the reconstruction of monuments. Vol. № 2 (16), Baku, 2019, p.p.199-208. 22.Mugham and geometry as a carrier of conceptual knowledge // The history of architecture, town-planning and the reconstruction of monuments. Vol. № 3 (17), Baku, 2020, p.p.209-215. |