| Anadan olduğu yer | Ermənistan, Spitak rayonu, Saral kəndi | ![]() |
| Elmi əsərlərinin adları | 1. Əbülqazi Bahadır xan. “Şəcərei - tərakimə” ( Türkmənlərin soy kitabı). Rus dilindən tərcümə edən, ön söz və göstəricilərin müəllifi və biblioqrafiyanın tərtibçisi İ.M.Osmanlı. Bakı: “AME” NPB, 2002, 146s.
2. Rəşidəddin. Oğuznamə. Anadolu türkcəsindən Azərbaycan dilinə çevirən, ön söz və göstəricilərin müəllifi və biblioqrafiyanın tərtibçisi İ.M.Osmanlı. Bakı: “AME” NPB, 2003, 108s. 3. Mənzum oğuznamə. Anadolu türkcəsindən Azərbaycan dilinə çevirən, ön söz və göstəricilərin müəllifi və biblioqrafiyanın tərtibçisi İ.M.Osmanlı. Bakı: Ulu, 2005, 84s. 4. Nurmühəmməd Əndəlib. Oğuznamə. Azərbaycan türkcəsinə çevirən və nəşrə hazırlayan: İsmixan Osmanlı, Bakı: Ulu, 2010, 80 s. 5. Nurmühəmməd Əndəlib. Seçilmiş əsərləri: Lirik şeirlər. Poemalar. 2 cilddə, I cild, Azərbaycan türkcəsinə çevirən və nəşrə hazırlayan: İsmixan Osmanlı, Bakı: Mütərcim, 2011, 296 s. 6. Nurmühəmməd Əndəlib. Seçilmiş əsərləri: Yusif və Züleyxa. Leyli və Məcnun. Azərbaycan türkcəsinə çevirən və nəşrə hazırlayan: İsmixan Osmanlı, 2 cilddə, II cild, Bakı: Mütərcim, 2011, 348 s. 7. Həsən Mahmud oğlu Bayati. Cami-Cəm ayin. Azərbaycan türkcəsinə uyğunlaşdıran, nəşrə hazırlayan, ön sözün və göstəricilərin müəllifi: İsmixan Osmanlı, Bakı: Mütərcim, 2011, 68s. 8. Məhtimqulu Fəraqi. Seçilmiş əsərləri. Türkmən türkcəsindən Azərbaycan türkcəsinə çevirən, izahların, lüğətin müəllifi və nəşrə hazırlayanı: İsmixan Osmanlı, Bakı: Elm və Təhsil, 2014, 600s. 9. Məhtimqulu Fəraqi. Divan. Türkməncədən Azərbaycan dilinə çevirən, qeyd və izahların müəllifi və nəşrə hazırlayanı: İsmixan Osmanlı, Bakı: Elm və Təhsil, 2015, 744s. |
| Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | Azərbaycan Jurnalistlər Birliyinin üzvü | |
| Təltif və mükafatları | 1. “Məhtimqulu Fəraqi” medalı ilə təltif edilməsi haqqında Türkmənistan Prezidentinin 10 dekabr 2014-cü il 6666 saylı Fərmanı
2. Türkmənistanın Azərbaycan Respublikasındakı Fövqalədə və Səlahiyyətli səfirliyinin 2016-cı ildə Diplomu |

| Место рождения | Армянская Республика, Спитакский район, село Сарал | ![]() |
| Основные научные достижения | Изучение литература древних тюрков и литература тюркских народов XIV-XIX вв. | |
| Названия научных работ | 1. Абульгази Бахадур хан. “Шаджареи-теракиме” (Родословная книга туркмен). Переводь с русского языка, автором предисловии и указателей и состовитель библиографии И.М.Османлы. Баку: “AME” NPB, 2002, 146с.
2. Рашиаддин. Огуз- наме. Переводь с тюркского языка, автором предисловии и указателей и состовитель библиографии И.М.Османлы. Баку: “AME” NPB, 2003, 108с. 3. Стихотворный огуз-наме. Переводь с тюркского языка, автором предисловии и указателей и состовитель библиографии И.М.Османлы. Баку: Ulu, 2005, 84с. 4. Нурмухаммед Андалиб. Огуз- наме. Переводь на азербайджанский язык и подготовка к изданию И.М.Османлы. Баку: Ulu, 2010, 80 с. 5. Нурмухаммед Андалиб. Избранные сочинение: Лирические стихотворение. Роемы. В двух томах. I том. Переводь на азербайджанский язык и подготовка к изданию И.М.Османлы. Баку: Мутарджим, 2011, 296 с. 6. Нурмухаммед Андалиб. Избранные сочинение: Юсиф и Зулейха. Лейли и Меджнун. Переводь на азербайджанский язык и подготовка к изданию И.М.Османлы. В двух томах. II том. Баку: Мутарджим, 2011, 348 с. 7. Байати Гасан Махмуд оглы. Джами-Джем айин. Переводь на азербайджанский язык и подготовка к изданию, автором предисловии и указателей И.М.Османлы. Баку: Мутарджим, 2011, 2011, 68с. 8. Махтумкули Фраги. Избранные сочинение. Переводь на азербайджанский язык и подготовка к изданию, автором предисловии и указателей И.М.Османлы. Баку: Элм и Тахсил, 2014, 600с. 9. Махтумкули Фраги. Диван. Переводь на азербайджанский язык и подготовка к изданию, автором предисловии и указателей И.М.Османлы. Баку: Элм и Тахсил, 2015, 744с. |
| Членство в республиканских, международных и зарубежных научных организациях | Член Союза Журналистов Азербайджана | |
| Премии и награды | 1. Указом Президента Туркменистана 10 декабря 2014 года № 6666 награжден медалью “Махтумкули Фраги”
2. Диплом Черезвычайного и Польномочного посольства Туркменистана в Азербайджанской Республики а 2016 году |