Təvəllüdü | 20.07.1957 | |
2. «İran hakim dairələrinin Cənubi Azərbaycan maarifi və mədəniyyəti sahəsində siyasəti (1947-1978-ci illər)”- Cənubu Azərbaycan tarixi məsələləri. Bakı, «Elm», 1989 və 1991; 3. Cənubi Azərbaycan (1828-1917-ci illər) – Azərbaycan tarixi. Bakı, «Elm», 1994 və “Çıraq”, 2007; 4. Güney Azərbaycan (Şövkət Tağıyeva və Əkrəm Bije ilə birgə). Bakı, «Orxan», 2000; 5. Azərbaycan islam mədəniyyəti abidələri. Bakı, 2000. 6. Güney və Quzey Azərbaycan: ensiklopedik təqvim. Bakı, “Apostroff”, 2014. 7. Bir daha “Türkmənçay müqaviləsi” haqqında – Güney Azərbaycan: tarix və müasirlik. “Zərdabi” nəşriyyatı, Bakı, 2014, s.28-50.
8. Türkmənçay müqaviləsi: açılmamış səhifələr (təhrif edilmiş coğrafi yer adları) – Güney Azərbaycan: tarix və müasirlik. “Zərdabi” nəşriyyatı, Bakı, 2014, s.139-150
9. .“21 Azər-70” Fotoalbom (tərtib edən və məsul redaktor, ön söz və təqdimatın müəllifi). Bakı, “Araz” nəşriyyatı, 2015, 186 s.
10. Azərbaycan Demokrat Firqəsinin yaranması və fəaliyyəti barədə bəzi mülahizələr, - “21 Azər-70” mövzusunda Elmi Konfransının Materialları, Bakı, “Araz” nəşriyyatı, 2015, s.151-171.
11. Южный Азербайджан: от «21 азер»а до «белой ревоюции» в Иране, Баку, «Терегги», 2016, 334 стр.
12. "AZƏRBAYCAN" qəzeti. Azərbaycan Demokrat Firqəsi Mərkəzi Komitəsinin orqanı (1945-1946-cı illər, Təbriz), I Hissə, Bakı, "Elm və təhsil" nəşriyyatı, 2017, 292 səh.
Pedaqoji fəaliyyəti | 1.1989-1992-ci illərdə M.F.Axundov adına Azərbaycan pedaqoji rus dili və ədəbiyyatı institutunda (indiki Slavyan universiteti) baş мüəllim və dosent vəzifələrində çalışmış, Azərbaycan tarixi fənni üzrə mühazirələr oxumuşdur; 2. 2012/2013 - 2014/2015-ci dərs illərində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetnində “saat hesabı” şərtilə Azərbaycan tarixi fənni üzrə mühazirə oxumuş və seminar dərsləri aparmışdır. |
1.1988-ci ilin fevral-may aylarında Əfqanıstan Respublikasının Kabul şəhərində texniki peşə təhsili sistemində tərcüməçi vəzifəsində çalışmış; 2.1992-1995-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı səfirliyində (Tehran) 2-ci katib olmuş, səfirin siyasi işlər üzrə müavini vəzifəsini icra etmişdır; 3. 2001-2006-cı illərdə Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsində Dini Qurumlarla İş üzrə şöbənin müdiri vəzifəsində çalışmışdır; |
1. Gənc alimlərin 18.02.1986-cı ildə ən yaxşı elmi-tədqiqat əsərləri üzrə müsabiqəsinin nəticələrinə görə 100 (yüz) manat pul mükafatı almışdır. 2. 1987-ci ildəki elmi-tədqiqat sahəsindəki fəaliyyyətinin nəticəsinə görə 26.02.1988-ci il tarixində 250 (iki yüz əlli) manat məbləğində pul mükafatı almışdır. 3. 1988-ci ilin may ayında Əfqanıstanın Kabul şəhərində işgüzar ezamiyyətdə olarkən əmək fəaliyyətinin nəticələrinə görə “Saur inqilabının 10 illiyi” medalı ilə təltif edilmişdir. 4. 1988-ci ildəki elmi fəaliyyyətinin nəticəsinə görə 01.03.1989-ci il tarixində 250 (iki yüz əlli) manat məbləğində pul mükafatı almışdır. 5. 2006-cı ilin iyun ayının 21-də Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin 5 illiyi münasibətilə və öz xidməti vəzifəsini yüksək səviyyədə icra etməsinə görə Fəxri Fərmanla təltif edilmişdir. 6. İctiami fəaliyyətinə görə 2013-cü ildə BMT-nin “Ümumsülh uğrunda” Beynəlxalq Federasiyasının “Sülhməramlı Səfiri” fəxri adına layiq görülmüşdür. |

| Место рождения | Совхоз им. «28 Апреля», Евлахского района Азербайджанской Республики | |
5502.01 Всеобщая история Социально-политическое положение Южного (Иранского) Азербайджана (1947-1962 гг.) |
1. Социально-классовая структура общества Иранского Азербайджана в 1947-1962 гг. – В кн.: Актуальные проблемы стран Ближнего и Среднего Востока. Москва, «Наука»,1986; 2. «Политика правящих кругов Ирана в области образования и культуры Южного Азербайджана (1947-1978 гг.)»- В кн.:Вопросы истории Южного Азербайджана. Баку, «Элм», 1989 и 1991гг.( на азерб. языке); 3. Южный Азербайджан (1828-1917 гг.) – В кн.:История Азербайджана. Баку, «Элм», 1994 и “Чыраг”, 2007 (на азерб. языке); 4. Южный Азербайджан (со авторством Ш.Тагиева и А.Биже). Баку, «Орхан», 2000 (на азерб. языке); 5. Памятники исламской культуры Азербайджана. Баку, 2000 (на азерб. языке). 6. Южный и Северный Азербайджан: энциклопедический календарь. Баку, “Апостроф”, 2014 (на азерб. языке). 7. Еще раз о Туркменчайском договоре, - Южный Азербайджан: история и современность, Баку, «Зардаби», 2014, с.28-50 (на азерб. языке). 8. Туркменчайский договор: неизвестные страницы (искаженные географические топонимы), - Южный Азербайджан: история и современность, Баку, «Зардаби», 2014, с.139-150 (на азерб. языке). 9. «21 Азер-70». Фотоальбом (составитель и ответственный редактор), Баку, «Араз», 2015, 186 с. (на азерб. языке). 10. Некоторые соображения о создании и функционировании Азербайджанской Демократической Партии, - Материалы Научно-Практической конференции «21 Азер-70", Баку, "Араз", 2015, с.151-171(на азерб. языке). 11. Южный Азербайджан: от «21 азер»а до «белой революции» в Иране, Баку, «Терегги», 2016, 334 стр. 12.Газета «АЗЕРБАЙДЖАН». Орган Центрального Комитета Демократической Партии Азербайджана (1945-1946 гг., Тебриз), часть I, Баку, Издательство «Элм ве техсил»,(Наука и образование) 2017, 292 с. |
| Педагогическая деятельность | 1. В 1989-1992 гг. работал в должности доцента в Славянском Университете в городе Баку и преподавал историю Азербайджана; 2. В 2012/2013 - 2014/2015 учебных годах преподавал Историю Азербайджана в Государственном Экономическом Университете Азербайджана. |
1. В 1988 году работал переводчиком в системе профессионально-технического образования Республики Афганистан; 2.В 1992-1995 гг. работал в посольстве Азербайджанской Республики в Иранской Исламской Республики в должности 2-го секретаря; 3.В 2001-2006 гг. работал в Государственном Комитете Азербайджанской Республики по делам религии и занимал должность заведующего отдела. |
1. 18.02.1986 г. По итогам конкурса на лучшую научно-исследовательскую работу среди молодых ученых премирован денежной премией в размере 100 (сто) рублей; 2. 26.02.1988 г. По итогам научно-исследовательской деятельности за 1987 год премирован денежной премией в размере 250 (двести пятьдесят) рублей; 3. Во время деловой поездки в Республике Афганистан в г.Кабуле в мае 1988 г.за достигнутые успехи в работе награжден медалью «10 лет Сауровской революции»; 4. 01.03.1989 г. За успехи достигнутые в научной работе в 1988 году премирован денежной премией в размере 250 (двести пятьдесят) рублей; 5. 21 июня 2006 года был награжден Почетной Грамотой по случаю 5-й годовщины Государственного Комитета по работе с Религиозными Образованиями Азербайджанской Республики и из-за высокого уровня исполнения своих служебных обязанностей. 6. За общественную деятельность в 2013 году присвоено почетное звание ООН «Посол Мира». |