Təvəllüdü | 20.07.1957 | |
2. «İran hakim dairələrinin Cənubi Azərbaycan maarifi və mədəniyyəti sahəsində siyasəti (1947-1978-ci illər)”- Cənubu Azərbaycan tarixi məsələləri. Bakı, «Elm», 1989 və 1991; 3. Cənubi Azərbaycan (1828-1917-ci illər) – Azərbaycan tarixi. Bakı, «Elm», 1994 və “Çıraq”, 2007; 4. Güney Azərbaycan (Şövkət Tağıyeva və Əkrəm Bije ilə birgə). Bakı, «Orxan», 2000; 5. Azərbaycan islam mədəniyyəti abidələri. Bakı, 2000. 6. Güney və Quzey Azərbaycan: ensiklopedik təqvim. Bakı, “Apostroff”, 2014. 7. Bir daha “Türkmənçay müqaviləsi” haqqında – Güney Azərbaycan: tarix və müasirlik. “Zərdabi” nəşriyyatı, Bakı, 2014, s.28-50.
8. Türkmənçay müqaviləsi: açılmamış səhifələr (təhrif edilmiş coğrafi yer adları) – Güney Azərbaycan: tarix və müasirlik. “Zərdabi” nəşriyyatı, Bakı, 2014, s.139-150
9. .“21 Azər-70” Fotoalbom (tərtib edən və məsul redaktor, ön söz və təqdimatın müəllifi). Bakı, “Araz” nəşriyyatı, 2015, 186 s.
10. Azərbaycan Demokrat Firqəsinin yaranması və fəaliyyəti barədə bəzi mülahizələr, - “21 Azər-70” mövzusunda Elmi Konfransının Materialları, Bakı, “Araz” nəşriyyatı, 2015, s.151-171.
11. Южный Азербайджан: от «21 азер»а до «белой ревоюции» в Иране, Баку, «Терегги», 2016, 334 стр.
12. "AZƏRBAYCAN" qəzeti. Azərbaycan Demokrat Firqəsi Mərkəzi Komitəsinin orqanı (1945-1946-cı illər, Təbriz), I Hissə, Bakı, "Elm və təhsil" nəşriyyatı, 2017, 292 səh.
Pedaqoji fəaliyyəti | 1.1989-1992-ci illərdə M.F.Axundov adına Azərbaycan pedaqoji rus dili və ədəbiyyatı institutunda (indiki Slavyan universiteti) baş мüəllim və dosent vəzifələrində çalışmış, Azərbaycan tarixi fənni üzrə mühazirələr oxumuşdur; 2. 2012/2013 - 2014/2015-ci dərs illərində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetnində “saat hesabı” şərtilə Azərbaycan tarixi fənni üzrə mühazirə oxumuş və seminar dərsləri aparmışdır. |
1.1988-ci ilin fevral-may aylarında Əfqanıstan Respublikasının Kabul şəhərində texniki peşə təhsili sistemində tərcüməçi vəzifəsində çalışmış; 2.1992-1995-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı səfirliyində (Tehran) 2-ci katib olmuş, səfirin siyasi işlər üzrə müavini vəzifəsini icra etmişdır; 3. 2001-2006-cı illərdə Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsində Dini Qurumlarla İş üzrə şöbənin müdiri vəzifəsində çalışmışdır; |
1. Gənc alimlərin 18.02.1986-cı ildə ən yaxşı elmi-tədqiqat əsərləri üzrə müsabiqəsinin nəticələrinə görə 100 (yüz) manat pul mükafatı almışdır. 2. 1987-ci ildəki elmi-tədqiqat sahəsindəki fəaliyyyətinin nəticəsinə görə 26.02.1988-ci il tarixində 250 (iki yüz əlli) manat məbləğində pul mükafatı almışdır. 3. 1988-ci ilin may ayında Əfqanıstanın Kabul şəhərində işgüzar ezamiyyətdə olarkən əmək fəaliyyətinin nəticələrinə görə “Saur inqilabının 10 illiyi” medalı ilə təltif edilmişdir. 4. 1988-ci ildəki elmi fəaliyyyətinin nəticəsinə görə 01.03.1989-ci il tarixində 250 (iki yüz əlli) manat məbləğində pul mükafatı almışdır. 5. 2006-cı ilin iyun ayının 21-də Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin 5 illiyi münasibətilə və öz xidməti vəzifəsini yüksək səviyyədə icra etməsinə görə Fəxri Fərmanla təltif edilmişdir. 6. İctiami fəaliyyətinə görə 2013-cü ildə BMT-nin “Ümumsülh uğrunda” Beynəlxalq Federasiyasının “Sülhməramlı Səfiri” fəxri adına layiq görülmüşdür. |

| Place of birth | State Farm named "April 28", Yevlakh city of Azerbaijan Republic | |
5502.01 Universal History Socio-political situation in the South (Iranian) Azerbaijan (1947-1962 years) |
58 9 |
1. The social and class structure of society of Iranian Azerbaijan in 1947-1962 years. - In the book . : Actual problems of the Middle East. Moscow, "Nauka" , 1986; 2 . " Policies of the ruling circles in Iran in the area of education and culture of South Azerbaijan ( 1947-1978 years)" - in the book . : Questions of History of South Azerbaijan. Baku, "Elm" , 1989 and 1991 ( in Azeri) ; 3 . South Azerbaijan ( 1828-1917 years ) - In. : History of Azerbaijan . Baku, "Elm" , 1994 and " Chirag " , 2007 ( in Azeri) ; 4 . South Azerbaijan ( with authorship Sh.Tagieva and A.Bizhe ) . Baku, " Orhan ", 2000 ( in Azeri); 5. Islamic Monuments of Culture of Azerbaijan. Baku , 2000 ( in Azeri) . 6. North and South Azerbaijan: encyclopaedic calendar. Baku, " Apostrophe " , 2014 ( in Azeri) 7. Once again about the Turkmenchay treaty - Southern Azerbaijan: history and modernity, Baku, "Zardabi", 2014 s.28-50 (in Azeri). 8. Turkmenchay: unknown pages (distorted geographic place names), - Southern Azerbaijan: history and modernity, Baku, "Zardabi" 2014 s.139-150 (in Azeri). 9. "21 Azer-70." Photo album (compiled and executive editor), Baku, "Araz", 2015, 186 p. (in Azeri). 10. Some considerations about the establishment and functioning of the Azerbaijan Democratic Party, - Materials of scientific-practical conference "21 Azer-70", Baku, "Araz", 2015 s.151-171(in Azeri). 11. . Southern Azerbaijan: from "21 Azer" and to the "white revolution" in Iran, Baku, "Tereggi", 2016, 334 p. (in Russian). 12. "AZERBAIJAN" newspaper. Organ of the Central Committee of the Democratic Party of Azerbaijan (1945-1946, Tabriz), I Part, Baku, Publishing House "Elm ve tehsil" (Science and Education), 2017, 292 p |
1. In 1989-1992 he worked as a lecturer in SlavonicUniversity in Baku, and taught the Azerbaijan history; 2. In 2012/2013 - 2014/2015 academic year to teach the Azerbaijan history in Azerbaijan State Economic University. |
| Other activities | 1. In 1988, worked as a translator in the system vocational and technical education of the Republic of Afghanistan;
2. During 1992-1995 he worked at the Embassy of Azerbaijan in the Islamic Republic of Iran in the post of the 2nd Secretary; 3. In 2001-2006 he worked at the State Committee of the Azerbaijan Republic on Religious Affairs and held the post head of the department. |
1. 18.02.1986 was: As a result of competition for the best research work of young scientists award winning money prize 100 (one hundred) rubles; 2. 26.02.1988: According to the results of research activity for the year 1987 award winning money prize 250 (two hundred fifty) rubles; 3. During his working visit to the Republic of Afghanistan in Kabul in May 1988 for the achieved success in the work was awarded the medal "10 years Saur revolution"; 4. 01.03.1989: For the successes achieved in the scientific work in 1988, an award winning money prize 250 (two hundred fifty) rubles; 5. June 21, 2006 was awarded the Honorary Diploma on the occasion of the 5th anniversary of the State Committee for Work with Religious Organizations of Azerbaijan Republic, and due to its high level of performance of their official duties 6. For social activities in 2013 was awarded the honorary title of the UN "Ambassador of Peace." |