Təvəllüdü 27.11.1973
Zəlzələ təhlükələri və Bakı şəhərində sənaye və mülki binalarda ehtimal olunan zədələnmələrin qiymətləndirilməsi
48
1.Böyük Bakı ərazisinin seysmik təhlükə və riski qiymətləndirilmişdir.
2.Bakı şəhər ərazisinə təsir göstərə biləcək   2-ci dərəcəli zəlzələ təhlükələri müəyyən edilmişdir.
3.Bakı şəhəri ərazisinin binaların tipindən və konstruktiv xüsusiyyətlərindən asılı olaraq zədələnmə dərəcəsinə görə rayonlaşdırılması aparılmışdır.
4.Binaların seysmik dayanaqlı layihələndirilməsində vacib parametrlərdən biri sayılan Vs-eninə dalğa sürəti parametrinin seysmik kəşfiyyat üsulundan istifadə etməklə hesablanmışdır.
5.İlk dəfə Azərbaycanda kurqanların strukturunun seysmik kəşfiyyat üsulu ilə tədqiqi yerinə yetirilmişdir.
6.2018-ci ildə baş vermiş Bayıl və Badamdar sürüşmə sahələrinin tədqiqi aparılmış, sürüşmə müstəvisinin dərinliyi, sürüşən kütlənin həcmi və hərəkət istiqaməti müəyyənləşdirilmişdir.
1.T.X.Əliyev. Rozaseysm anlayışı  və binaların zəlzələ ocağına düzgün yönəlməsinin seysmik riski azaltması haqqında (Böyük Bakı timsalında). 2009-cu ildə Azərbaycan ərazisində seysmoproqnoz müşahidələrin kataloqu.    Bakı: Təknur MMC, 2010, ss. 176-180
2.Q.C.Yetirmişli. 08 sentyabr 2009-cu ildə baş vermiş Oni zəlzələsinin (Gürcüstan Respublikası) episentral zonasının tədqiqi. 2009-cu ildə Azərbaycan ərazisində seysmoproqnoz müşahidələrin kataloqu. Bakı: Təknur  MMC, 2010, ss. 201-208
3.23 avqust 2007-ci ildə baş vermiş Ağsu zəlzələsinin makroseysmik tədqiqatı. Gənc Alimlərin əsərləri, №4, Bakı, 2011, ss.128-131
4.Bakı şəhəri ərazisində qruntların  sıyıqlaşması prosesinə dair. 2010-cu ildə Azərbaycan ərazisində seysmoproqnoz müşahidələrin kataloqu. Bakı: Təknur MMC, ss. 154-156
5.Sınan mikroseysmlər üsulunu tətbiq etməklə seysmik kəşfiyyat işləri. Azərbaycan ərazisində seysmoproqnoz müşahidələr. Bakı; Nafta-Press, 2012, ss. 39-45 6. 07 may 2012-ci ildə baş vermiş Zaqatala zəlzələsinin makroseysmik tədqiqatı. Gənc Alimlərin əsərləri, №6, Bakı, 2012, ss. 54-61
7.19 oktyabr 2007-ci  il Tərtər zəlzələsi. Gənc Alimlərin əsərləri, №7, Bakı, 2013, ss. 167-173
8.А.Г.Гасанов, А.Н.Гасанов, Т.Я.Мамедов, Г.Д.Етирмишли. О сейсмической опасносте города Баку. IV Российская национальная конференция по сейсмостойкому строительству и сейсмическому районированию с международным участием. Тезисы докладов. Сочи. 9-13 октября 2001, М.: ПОЛТЕКС, 2001, c. 9
9.Г.Р.Бабаев. Оценка долгосрочных параметров сейсмичности Апшеронского полуострова. Труды Института Геологии НАНА. Баку: Nafta-Press,  № 33, 2005, cc. 29-35
10.Б.М.Панахи, С.Т.Агаева, Т.Т.Исмаилзаде, Л.Д.Эйюбова. О соотношении магнитуды и энерге-тического класса землетрясений некоторых областей Азербайджана. Известия НАНА. Серия Наук о Земле. № 2, 2006, cc. 42-47
11.Сейсмическая опасность Апшеронского полуострова. Сейсмическая опасность и управление сейсмическим риском на Кавказе, Владикавказ: ВНЦ РАН и РСО-А, 2006, cc. 44-50
12.A.Akhundov, T.Mammadli, G.Yetirmishli, G.Tanircan Seismik hazard assesment for Azerbaijan. European Geosciences Union General Assembly, 2011 Vienna, Austria. Vol.13, EGU2011-2738-3
13.G.Tanircan, N.Tsereteli, B.Siyahi,O.Varazanashvili, T.Mammadli, G.Yetirmishli, T.Cehlidze, A.Akhundov, E.Shafak. Seismic Hazard Assessment for Southern Caucasus-Eastern Turkey Energy Corridor. European Geosciences Union General Assembly, 2011 Vienna, Austria. Vol.13, EGU2011-1744
14.Seismic microzonation of construction sites in Baku city. Abstracts Collection on New Challenges in the European Area: International Baku Forum of Young Scientists Dedicated to the 90-th Anniversary of National Leader Heydar Aliyev. Baku, 20-25 may 2013. p.302
15.Ş.A.Balakişibəyli. Sınan mikroseysmlər üsulunu tətbiq etməklə seysmik kəşfiyyat işləri. Azərbaycan ərazisində seysmoproqnoz müşahidələr. “Nafta-Press”, Bakı, 2012
16.Г.Д.Етирмишли,З.Г.Аллахвердиева. Тертерское землетрясение 19 сентября 2007 г. с Кр=11.7, I0=5 (Азербайджан). РАН ГС Землетрясения Северной Евразии 2007 год. «Альпринт», Обнинск, 2013
17.G.J.Yetirmishli,S.E.Kazimova, S.S.İsmailova. Dynamic and kinematic characteristics of earthquakes of Sheki-Oguz region.  AMEA Xəbərlər, Yer Elmləri № 3-4 (306), “Nafta-Press” Bakı, 2016
18.Azərbaycan ərazisində neftlə çirklənmiş sahələrin tədqiqi. SOCAR GGİ, AMGK, Azərbaycanda Geofizika Yenilikləri, № 3. Bakı, 2018
19. A.V.Aghazade. Study of the low velocity zones in the territory of Gobu region (an example of the Gobu power station). RSSC of ANAS Seismoprognosis  observations in the territory of Azerbaijan. Vol. 16, №2,"Elm", Baku, 2019.
20.F.Ağakişiyeva, S.Qurbanzadə. Ərazinin seysmik xüsusiyyətinin müəyyənləşdirilməsində mühəndisi-seysmik kəşfiyyat işləri. Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr olunmuş Gənc Tədqiqatçıların VI Beynəlxalq elmi konfransı. Bakı Mühəndislər Universiteti. Bakı 2022.
21.G.J.Yetirmishli, N.B.Khanbabayev, E.M.Bagirov. Assesment of geological risks in the territory of Alijanchay reservoir. Seismoprognosis observations in the territory of Azerbaijan.Vol. 23, № 1, “Elm”, Baku, 2023, http://www.seismology.az/journal
22.Seysmik kəşfiyyat kəsilişlərinin quyu məlumatları ilə müqayisəli analizi. Akademik Vasif Babazadənin 85 illiyinə həsr olunmuş Geologiya: Nəzəriyyə və praktikanın vəhdəti mövzusunda Respublika elmi konfransı. Bakı Dövlət Universiteti, 2024
23.Q.C.Yetirmişli. Kurqanların strukturunun seysmik kəşfiyyat üsulu ilə öyrənilməsi. Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə və AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin 50 illiyinə həsr edilmiş “Regionlarda elmin inkişaf strategiyası Heydər Əliyev zəkasının işığında” mövzusunda Beynəlxalq Elmi Konfransın toplusu. Şəki, 2024.
Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü  Azərbaycan Seysmoloqlar Assosiasiyası
Pedaqoji fəaliyyəti Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin “Mexanika” kafedrasında 0.5 ştatla müəllim kimi fəaliyyət göstərir, "Binaların zəlzələyə davamlılığı" və “Qurğuların sınağı və zəlzələyə davamlığı” fənnlərini tədris edir.
-AMEA nəzdində RSXM-in Həmkarlar Təşkilatının sədridir,
-2016-cı ildən hal-hazırkı dövrə qədər Azərbaycan Dövlət İmtahan Mərkəzi ilə əməkdaşlıq edir.
1.Fəxri fərman. Azərbaycan Respublikasının yaranmasının 80 illiyinə həsr olunmuş elmi-praktik konfransda elmi nailiyyətlərinə görə. Bakı, Az İMU, 1998-ci il
2. Birinci dərəcəli diplom. Magistrlərin 1-ci buraxılışına həsr olunmuş elmi-praktik konfransda elmi nailiyyətlərinə görə. Bakı, Az İMU, 1999-cu il.
3. Sertifikat. ABŞ-ın 96-cı Mülki Müdafiə Batal onunun "Fövqəladə Hallarda İdarə etmə" kursu-nu bitirdiyinə görə. Bakı, 23 oktyabr - 3 noyabr 2000-ci il.
4. Sertifikat. Üçüncü ölkələr üçün "Zəlzələ mühəndisliyi" üzrə hazırlıq proqramını bitirdiyinə görə. Təşkilatçılar Yaponiya Beynəlxalq Əmək-daşlıq Agentliyi və İstanbul Texniki Universiteti. Türkiyə, 20-30 yanvar 2003-cü il.
5. AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin (2017 və 2023-cü illər) və AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin Fəxri Fərmanları (2015, 2019. 2025-ci illər).
Əsas iş yeri və ünvanı AMEA Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi, AZ1001, Azərbaycan Respublikası, Bakı şəhəri, Nigar Rəfibəyli küç., 25

Seismic hazard and assessment of probable damage to industrial and civil buildings in Baku
3. The Baku area was zoned according to the degree of damage depending on the type and design features of buildings.
4. The shear wave velocity parameter Vs, considered one of the important parameters in seismic design of buildings, was calculated using seismic exploration.
5. For the first time in Azerbaijan, a seismic exploration study of the structure of mounds was conducted.
6. A study of the Bayil and Badamdar landslide zones that occurred in 2018 was conducted, and the depth of the landslide plane, the volume of the landslide mass, and the direction of movement were determined.
1.T.H.Aliyev. On the concept of roseseismology and seismic risk reduction by correct orientation of buildings toward the earthquake source (using Greater Baku as an example). Catalogue of seismic forecast observations on the territory of Azerbaijan for 2009. Baku: Teknur LLC, 2010, pp. 176–180
2. G.J.Yetirmishli. Study of the epicentral zone of the Oniya earthquake (Republic of Georgia) that occurred on September 8, 2009. Catalogue of seismic forecast observations on the territory of Azerbaijan for 2009. Baku: Teknur LLC, 2010, pp. 201–208
3. Macroseismic study of the Aghsu earthquake that occurred on August 23, 2007. Works of young scientists, No. 4, Baku, 2011, p. 128–131
4. On the Soil Compaction Process in Baku. Catalogue of Seismological Observations in Azerbaijan for 2010. Baku: Teknur LLC, pp. 154–156
5. Seismic Exploration Works by the Test Microseismic Method. Seismological Observations in Azerbaijan. Baku: Nafta-Press, 2012, pp. 39–45
6. Macroseismic Study of the Zagatala Earthquake of May 7, 2012. Works of Young Scientists, No. 6, Baku, 2012, pp. 54–61
7. The Terter Earthquake of October 19, 2007. Works of Young Scientists, No. 7, Baku, 2013, pp. 167–173
8. A.G.Gasanov, A.N.Gasanov, T.Ya.Mammadov, G.J.Yetirmishli. On the Seismic Hazard of Baku. IV Russian National Conference on Earthquake-Resistant Construction and Seismic Zoning with International Participation. Abstracts of Papers. Sochi. October 9-13, 2001, Moscow: POLTEX, 2001, p. 9
9. G.R.Babayev. Assessment of Long-Term Seismicity Parameters of the Absheron Peninsula. Transactions of the Institute of Geology of the National Academy of Sciences of Azerbaijan. Baku: Nafta-Press, No. 33, 2005, pp. 29-35
10. B.M.Panahi, S.T.Agayeva, T.T.Ismailzade, L.D.Eyyubova. On the Relationship between the Magnitude and Energy Class of Earthquakes in Some Regions of Azerbaijan. Bulletin of the National Academy of Sciences of Azerbaijan. Earth Sciences Series. No. 2, 2006, pp. 42-47
11. Seismic Hazard of the Absheron Peninsula. Seismic Hazard and Seismic Risk Management in the Caucasus, Vladikavkaz: VSC RAS and RNO-A, 2006, pp. 44-50
12. A.Akhundov, T.Mammadli, G.Yetirmishli, G.Taryncan. Seismic Hazard Assessment for Azerbaijan. General Assembly of the European Geosciences Union, 2011. Vienna, Austria. Volume 13, EGU2011-2738-3
13. G.Tarynjan, N.Tsereteli, B.Siyahi, O.Varazanashvili, T.Mammadli, G.Yetirmishli, T.Jekhlidze, A.Akhundov, E.Shafak. Seismic Hazard Assessment for the South Caucasus - Eastern Turkey Energy Corridor. General Assembly of the European Geosciences Union, 2011. Vienna, Austria. Volume 13, EGU2011-1744
14. Seismic microzoning of construction sites in Baku. Collection of abstracts "New Challenges in the European Space": International Baku Forum of Young Scientists dedicated to the 90th anniversary of national leader Heydar Aliyev. Baku, May 20-25, 2013. P. 302
15. Sh.A.Balakishibeyli. Seismic exploration works by the method of controlled microseisms. Seismic forecast observations on the territory of Azerbaijan. "Nafta-Press", Baku, 2012.
16. G.J.Yetirmishli, Z.G.Allahverdiyeva. The Terter earthquake of September 19, 2007 with Kp=11.7, I0=5 (Azerbaijan). RAS GS Earthquakes of Northern Eurasia 2007. Alprint, Obninsk, 2013
17. Yetirmishli G.J., Kazimova S.E., Ismayilova S.S. Dynamic and kinematic characteristics of earthquakes in the Sheki-Oghuz region. ANAS News, Earth Science No. 3-4 (306), Nafta-Press, Baku, 2016
18. Study of oil-contaminated areas in Azerbaijan. SOCAR GGI, AMGK, Geophysical Innovations in Azerbaijan, No. 3. Baku, 2018
19. A.V.Agazade. Study of Low-Velocity Zones in the Goba District (using the Goba HPP as an example). RSSC ANAS. Seismic Forecast Observations in Azerbaijan. Vol. 16, No. 2, Elm, Baku, 2019.
20. F.Agakishiyeva, S.Gurbanzade. Seismic Engineering Surveys to Determine the Seismic Characteristics of the Territory. VI International Scientific Conference of Young Scientists dedicated to the 99th Anniversary of Nationwide Leader Heydar Aliyev. Baku Engineering University. Baku, 2022.
21. G.J.Yetirmishli, N.B.Khanbabayev, E.M.Baghirov. Assessment of Geological Risks in the Alijanchay Reservoir. Seismic Forecast Observations in Azerbaijan. Vol. 23, No. 1, Elm, Baku, 2023, http://www.seismology.az/journal
22. Comparative Analysis of Seismic Survey Sections with Borehole Data. Republican Scientific Conference "Geology: Unity of Theory and Practice," dedicated to the 85th anniversary of Academician Vasif Babazade. Baku State University, 2024.
23. G.J.Yetirmishli. Study of the Structure of Mounds by Seismic Exploration. Proceedings of the International Scientific Conference on "Strategy for the Development of Science in the Regions in Light of Heydar Aliyev's Activities," dedicated to the 100th anniversary of Heydar Aliyev's birth and the 50th anniversary of the Sheki Regional Scientific Center of ANAS. Sheki, 2024.
Membership with international and foreign scientific organizations  Association of Seismologists of Azerbaijan
Pedagogical activity Works as a lecturer at the Department of Mechanics of the Azerbaijan University of Architecture and Construction, teaching the subjects "Earthquake Resistance of Buildings" and "Testing and Earthquake Resistance of Devices".
- Chairman of the trade union of the Azerbaijan State Examination Center under the National Academy of Sciences of Azerbaijan.
- Collaborating with the Azerbaijan State Examination Center from 2016 to the present
1.Honorary Order. For scientific achievements at the scientific and practical conference dedicated to the 80th anniversary of the Azerbaijan Republic. Baku, AzIMU, 1998.
2. First-degree diploma. For scientific achievements at the scientific and practical conference dedicated to the first graduating class of master's students. Baku, AzIMU, 1999.
3. Certificate. For completion of the "Emergency Management" course of the 96th US Civil Defense Battalion. Baku, October 23 – November 3, 2000.
4. Certificate. For completion of the "Earthquake Engineering" training program for third countries. Organizers: Japan International Cooperation Agency and Istanbul Technical University. Turkey, January 20-30, 2003
5. Honorary diplomas from the Department of Earth Sciences of ANAS (2017 and 2023) and the Republican Seismic Survey Center of ANAS (2015, 2019, 2025).