| Anadan olduğu yer | Azərbaycan Respublikası, Naxçıvan MR, Culfa rayonu, Teyvaz kəndi | |
| Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | Naxçıvan Dövlət Pedaqoji İnstitutu (indiki Naxçıvan Dövlət Universiteti), Azərbaycan dili və ədəbiyyatı ixtisası | |
571601; 571501 Azərbaycan ədəbiyyatı; Ədəbiyyat nəzəriyyəsi, ədəbi təhlil və tənqid Azərbaycan ədəbiyyatında sentimentalizm |
571601; 571501 Azərbaycan ədəbiyyatı; Ədəbiyyat nəzəriyyəsi, ədəbi təhlil və tənqid Azərbaycan ədəbiyyatında Avropa mənşəli lirik janrlar |
375 (29 kitab, 346 elmi məqalə)
42 (4 kitab, 38 elmi məqalə)
34 |
| Əsas elmi nailiyyətləri | XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının bir sıra öyrənilməmiş sahələrinin ədəbi-tarixi və nəzəri aspektdə tədqiqinə, ədəbi əlaqələrə, mətbuat tarixinə, unudulmuş yazıçıların yaradıcılığına dair çoxsaylı tədqiqatların müəllifidir.
Azərbaycan ədəbiyyatında sentimentalizm ədəbi cərəyanının mövcudluğunu ilk dəfə elmi baxımdan əsaslandırmış, onun təşəkkülü, inkişaf problemləri və aparıcı nümayəndələrinin yaradıcılığını, o cümlədən unudulmuş sentimentalistlərin ədəbi irsini hərtərəfli şəkildə tədqiq etmişdir. Azərbaycan ədəbiyyatında Avropa mənşəli lirik janrların (himn, marş, sonet, sonetlər çələngi, terset, tersina, ballada, mənsur şeir, qlossa və s.) təşəkkül tarixini, inkişaf xüsusiyyətlərini, çoxsaylı nümunələrini, həmçinin milli ədəbi təcrübə ilə sintezini ilk dəfə sistemli şəkildə araşdırmışdır. Bakıda nəşr olunmuş “Yeni füyuzat” (1910-1911) və “Şeypur” (1918-1919) jurnallarının bütün nömrələrini transliterasiya edərək ayrı-ayrı kitablar şəklində çap etdirmişdir. Məhəmməd Hadi, Abdulla Sur, Abdulla Divanbəyoğlu, Abbas Səhhət, Əli Səbri, Bağır Cabbarzadə, Əlipaşa Səbur Hüseynzadə, Əli Məhzun, Əliabbas Müznib, Ələkbər Qərib Naxçıvanlı, Nemət Bəsir, Əli Nazim, Eynəli bəy Sultanov, Səid Səlmasi, Məmmədəli Sidqi və s. ədiblərin müxtəlif kitablarda və dövri mətbuatda nəşr olunmuş bir sıra əsərlərini də toplayıb ilk dəfə transliterasiya edərək müasir oxuculara çatdırmış, həmçinin onları tədqiqata cəlb etmişdir. |
| Elmi əsərlərinin adları | Xarici ölkələrdə nəşr olunmuş kitabları:
1.Azerbaycan mensur şiirinin tarihi. Ankara: Gündüz kitap evi, 2007, 112 s. 2.Türk halklarının edebiyat ilişkilerine dair araştırmalar. Ankara: Kültür ajans, 2009, 160 s. 3.Азербайджанское стихотворение в прозе. Москва: Спутник+, 2011, 70 с. 4.Пути развития азербайджанского стихотворения в прозе. Севастополь: Дельта, 2011, 92 с. Azərbaycanda nəşr olunmuş kitabları: 5. Ədəbiyyat nəzəriyyəsi kursunda sentimentalizm ədəbi cərəyanının öyrədilməsi. Bakı: APİ mətbəəsi, 1990, 25 s. (Y.Axundov ilə birgə) 6. Bağır Cabbarzadə. Bir yetimin naləsi (çapa hazırlama və ön söz). Bakı: ADPU mətbəəsi, 1997, 25 s. (M.Cəfərli ilə birgə) 7. Xalq yazıçısı Hüseyn İbrahimov-80 (təbriklər, məqalələr, xatirələr toplusu) – (toplama, tərtib, çapa hazırlama, redaktorluq). Bakı: Yurd, 1999, 126 s. 8. XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatında yeni lirik janrlar. Bakı: Elm, 2002, 80 s. 9. Azərbaycan poeziyasında sonet və terset. Bakı: Elm, 2003, 312 s. 10. Əlabbas Müznib. Ürək yanğısı (çapa hazırlama və ön söz). Bakı: Nurlan, 2004, 12 s. 11. Əlipaşa Səbur Hüseynzadə. Zümzümə. Düşüncə yarpağı (toplama, çapa hazırlama, ön söz). Bakı: Nurlan, 2004, 72 s. 12. Azərbaycan mənsur şeirinin təşəkkülü. Bakı: Nurlan, 2006, 144 s. 13. Əli Səbri. Bakı: Nurlan, 2007, 142 s. 14. Əli Məhzun və “Ədəbiyyata dair” əsəri. Bakı: Nurlan, 2009, 80 s. 15. Azərbaycan ədəbi mühiti və türk dünyası. Bakı: Mütərcim, 2009, 200 s. 16. Avropa lirik janrları və Azərbaycan ədəbiyyatı. Bakı: Elm və təhsil,2009,444 s. 17. “Yeni füyuzat” jurnalı (1910-1911-ci illər). (çapa hazırlama və ön söz). Bakı: Elm və təhsil, 2010, 448 s. 18. Hüseyn Cavidin lirikası və Avropa poetik ənənələri. Bakı: Elm və təhsil, 2012, 92 s. 19. Fərhad Ağazadənin “Ədəbiyyat məcmuəsi”ndə ədəbi-elmi fikir. Bakı: Elm və təhsil, 2012, 220 s. 20. Səid Səlmasi. Bakı: Elm və təhsil, 2013, 228 s. 21. Məmmədəli Sidqi və “Şeypur” jurnalı. Bakı: Elm və təhsil, 2014, 96 s. 22.“Şeypur” jurnalı (1918/1919-cu illər).(çapa hazırlama və ön söz). Bakı: Elm və təhsil, 2014, 280 s. 23. İzzəddin Həsənoğlunun ədəbi irsi. Bakı: Elm və təhsil, 2016, 136 s 24. “Şeypur” jurnalı və ədəbi-tarixi həqiqətlər. Bakı: Elm və təhsil, 2017, 168 s. 25. Azərbaycan dilində lirik poeziyanın inkişaf yolu (XIII əsr-XIV əsrin əvvəlləri). Bakı: Elm və təhsil, 2017, 128 s. 26. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə satirik poeziya. Bakı: Elm və təhsil, 2017, 104 s. 27. Bir tərcümənin taleyi. Bakı: Elm və təhsil, 2018, 80 s. 28. Naxçıvanlı yazıçılar və “Məktəb” jurnalı. Bakı: Elm və təhsil, 2019, 144 s. 29. Əli Səbri Qasımov: ömür yolu və yaradıcılığı. Naxçıvan: Əcəmi, 2020, 208 s. |
| Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | AMEA nəzdində “Yeni dövr Azərbaycan ədəbiyyatı və ədəbiyyat nəzəriyyəsi” üzrə Koordinasiya Şurasının üzvü
Naxçıvan Dövlət Universitetində fəaliyyət göstərən Dissertasiya Şurasının sədr müavini |
| Pedaqoji fəaliyyəti | Naxçıvan Dövlət Universitetində müəllim, baş müəllim, dosent, professor (1986-2019-cu illər), dekan müavini (1998-2003-cü illər), tədris işləri üzrə prorektor (2003-2011-ci illər) kimi fəaliyyət, hazırda saathesabı yolla müəllimlik | |
| Digər fəaliyyəti | Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin deputatı,
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü Azərbaycan Jurnalistlər Birliyinin üzvü |
| Təltif və mükafatları | Ümummilli lider Heydər Əliyevin 90 illiyi ilə əlaqədar Xatirə qızıl medalı (2013)
“Azərbaycan Respublikasının Əməkdar elm xadimi” fəxri adı (2007) Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Fəxri fərmanı (2004) “Azərbaycan və Türkiyə ədəbiyyatlarına xidmət ödülü” (Türkiyə, 2007) Naxçıvan Dövlət Universiteti üzrə “İlin alimi” (2012) |
| Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA Naxçıvan Bölməsi, İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutu, AZ7000, Naxçıvan şəhəri, Heydər Əliyev prospekti 76 | |

| Место рождения | Азербайджанская Республика, Нахчыванская АР, р. Джульфа, село Тейваз | |
| Образование | Нахчыванский Государственный Педагогический Институт (н. Нахчыванский Государственный Университет)Спец. Азербайджанский язык и литература | |
571601; 571501 Азербайджанская литература; Теория литературы, литературный анализ и критика Сентиментализм в Азербайджанской литературе |
571601; 571501 Азербайджанская литература; Теория литературы, литературный анализ и критика Лирические жанры Европейского происхождения в азербайджанской литературе |
375 (29 книг, 346 научные статьи)
42 (4 книг, 38 научных статей)
34 |
| Основные научные достижения | Является автором многочисленных научных работ, посвященных изучению литературно-исторических и теоретических аспектов ряда неисследованных областей азербайджанской литературы ХХ века, литературных связей, истории печати, творчеству забытых писателей.
Впервые научно обосновал существование литературного направления сентиментализмав истории азербайджанской литературы и тщательно изучил его становление, проблемы развития и творчества его ведущих представителей, в том числе литературного наследия забытых сентименталистов. Впервые систематически исследовалисторию формирования, особенности развития, многочисленные образцы лирических жанров европейского происхождения (гимн, марш, сонет, венок сонетов, терцет, терцина, баллада, стихотворение в прозе, глосса и др.), а также их синтез с национальным литературным опытом. Транслитерировал всех номеров журналов «Новый Фуюзат» (1910/11) и «Шейпур» (1918/19), изданных в Баку, опубликовал в виде отдельных книг. Впервые транслитерировал различные произведения Мухаммеда Хади, Абдуллы Сура, Абдуллы Диванбекоглу, Аббаса Саххата, Али Сабри, Багира Джаббарзаде, Алипаши Сабура Гусейнзаде, Али Махзуна, Алиаббаса Музниба, Алекпера Кариба Нахчывани, Немата Басира, Али Назима, Эйналы бека Султанова, Саида Салмаси, Мамедали Сидги, опубликовав в различных книгах и периодических изданиях, сделал достоянием современных читателей, а также привлек их труды к обстоятельному исследованию. |
| Названия научных работ | Книги, опубликованные в зарубежных странах:
1. История азербайджанского стихотворения в прозе. Анкара: дом книги Гюндюз, 2007, 112 с. 2. Исследования о литературных связах тюркских народов. Анкара: Ажанс культуры, 2009, 160 с. 3.Азербайджанское стихотворение в прозе. Москва: Спутник+, 2011, 70 с. 4.Пути развития азербайджанского стихотворения в прозе. Севастополь: Дельта, 2011, 92 с. Книги, изданные в Азербайджане: 5. Изучение литературного течения сентиментализма в курсе теория литературы. Баку: издательство АПИ, 1990, 25 с. (совместно с Я.Ахундовым) 6. Багир Джаббарзаде. Сиротский крик (подготовка к печати и предисловие). Баку: издательство АГПУ, 1997, 25 с. (совместно с М.Джафарлы) 7. Народный писатель Гусейн Ибрагимов-80 (поздравления, статья, свод воспоминаний) – (собирание, составление, подготовка к печати, редакторство). Баку: Юрд, 1999, 126 с. 8. Новые лирические жанры в азербайджанской литературе ХХ века. Баку: Элм, 2002, 80 с. 9. Сонет и терцет в азербайджанской литературе. Баку: Элм, 2003, 312 с. 10. Алиаббас Мюзниб. Жажда сердца (подготовка к печати и предисловие). Баку, Нурлан, 2004, 12 с. 11. Алипаша Сабур Гусейнзаде. Напев. Лист мысли (собирание, подготовка к печати, предисловие). Баку: Нурлан, 2004, 72 с. 12. Формирование азербайджанского стихотворения в прозе. Баку: Нурлан, 2006, 144 с. 13. Али Сабри. Баку: Нурлан, 2007, 142 с. 14. Али Махзун и его труд «О литературе». Баку: Нурлан, 2009, 80 с. 15. Азербайджанская литературная среда и тюркский мир. Баку: Мутарджим, 2009, 200 с. 16. Европейские лирические жанры и азербайджанская литература. Баку: Элм ве техсил, 2010, 448 с. 17. Журнал «Новый Фуюзат» (1910-1911 гг.) (подготовка к печати и предисловие). Баку: Баку: Элм ве техсил, 2010, 448 с. 18. Лирика Гусейна Джавида и европейские поэтические традиции. Баку: Баку: Элм ве техсил, 2012, 92 с. 19. Литературно-научная мысль в «Литературном сборник»е Фархада Агазаде. Баку: Элм ве техсил, 2012, 220 с. 20. Саид Салмаси. Баку: Элм ве техсил, 2013, 228 с. 21. Мамедали Сидги и журнал «Шейпур». Баку: Элм ве техсил, 2014, 96 с. 22. Журнал «Шейпур». (подготовка к печати и предисловие). Баку: Элм ве техсил, 2014, 280 с. 23. Литературное наследие Иззаддина Гасаноглу. Баку: Элм ве техсил, 2016, 136 с. 24. Журнал «Шейпур» и литературно-исторические правды. Баку: Элм ве техсил, 2017, 168 с. 25. Путь развития лирической поэзии на азербайджанском языке (XIII век –начало XIV века). Баку: Элм ве техсил, 2017, 128 с. 26. Сатирическая поэзия в период Азербайджанской Демократической Республики. Баку: Элм ве техсил, 2017, 104 с. 27. Судьба одного перевода. Баку: Элм ве техсил, 2018, 80 с. 28. Нахчыванские писатели и журнал «Мектеб». Баку: Элм ве техсил, 2019, 144 с. 29. Али Сабри Гасымов: жизнь и творчество. Нахчыван: Аджеми, 2020, 208 с. |
| Членство в республиканских, международных и зарубежных научных организациях | Член Координационного совета по «Азербайджанской литературе нового периода и теории литературы» при НАНА, Заместитель председателя диссертационного совета, функционирующего в Нахчыванском Государственном Университете | |
| Педагогическая деятельность | Деятельность в Нахчыванском Государственном Университете как преподаватель, старший преподаватель, доцент, профессор (1986-2019 гг.), заместитель декана (1998-2003 гг.), проректор по учебной части (2003-2011 гг.), в настоящее время преподаватель данного вуза по часовой оплате. | |
| Прочая деятельность | Депутат Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики,
Член Союза Писателей Азербайджана, Член Союза Журналистов Азербайджана |
| Премии и награды | Памятная золотая медаль, посвященная 90-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева (2013)
Заслуженный деятель науки Азербайджанской Республики (2007) Почетная Грамота Министерства Образования Азербайджанской Республики (2004) «Премия за службу литературам Азербайджана и Турции» (Турция, 2007) «Ученый года» по Нахчыванскому Государственному Университету (2012) |
| Основное место работы и адрес | Нахчыванское отделение НАНА, Институт искусства, языка и литературы, АZ7000, гор.Нахчыван, пр.Гейдар Алиева 76 | |