| Anadan olduğu yer | Azərbaycan Respublikası, Lerik rayonu, Mulalan kəndi | ![]() |
10.01.03 SSRİ xalqları ədəbiyyatı, filologiyaMəhəmməd Hadinin “İnsanların tarixi faciələri, yaxud əlvahi-intibah” poeması |
5716.01 Azərbaycan ədəbiyyatı filologiyaMəhəmməd Hadinin ədəbi-bədii irsi Azərbaycan dövri mətbuatında(1905-1920-ci illər) |
150-dən artıq
10 5 |
| Əsas elmi nailiyyətləri | 1. Azərbaycan romantizminin yaradıcılarından biri olan M.Hadinin yaradıcılığı barədə namizədlik və doktorluq dissertasiyaları;
2. M.Hadinin sağlığında ərəb əlifbalı müxtəlif mətbuat orqanlarında çıxan, bəziləri əlyazması şəklində olan, ədibin sağlığında və ölümündən(1920-ci il) sonra çıxan kitablarının heç birinə düşməyən altımışa qədər şeir və poetik tərcümə, yüzdən yuxarı nəsr, elmi və publisistik əsərinin üzə çıxarılaraq nəşrə hazırlanması (50 çap vərəqi həcmində); 3. Şeyx Səfiəddin Ərdəbilinin “Qara məcmuə” və digər başqa əsərlərinin ərəb əlifbasından müasir əlifbaya transliterasiya edilib ön söz, izah və şərhlərlə nəşrə hazırlanıb çap edilməsi ( Bakı, Cavidan-T, 2004, 140 səh.) 4. Əlirza Nabdil Oxtayın əsərlərinin toplanması, transliterasiya və tərcüməsi, müqəddimə, lüğət və şərhlər yazmaqla çapa hazırlanıb nəşr edilməsi( Bakı, “Qoliot Qkup” QSC, 2009, 168 səh.) 5. Azərbaycan dili – orta təhsil,orta ixtisas məktəbləri və abituriyentlər üçün dərs vəsaiti: Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin 10.11.2006-cı il tarixli 822 saylı əmri ilə təsdiq edilmişdir( Bakı, 2006, 2009; 386 səh., 408 səh.) 6. Məhəmməd Biriyanın əsərlərinin toplanması, ərəb əlifbasından latın qrafikasına transliterasiya edilərək müqəddimə, izah və şərhlər yazılmaqla nəşrə hazırlanıb çap edilməsi( Bakı, “Elm” nəşriyyatı, 2010, 356 səh.) Qeyd: Buraya dini-fəlsəfi şeirlərin toplusu olan “Necə qan ağlamasın…(Bakı, “Yazıçı” nəşriyyatı, 1993, 144 səh), M.Hadi. Seçilmiş əsərləri – lüğət hissəsi (Bakı, “Şərq-Qərb”, 2005, 464 səh.), M.Şəhriyar. Seçilmiş əsərləri – müştərək müəlliflərlə ( Bakı, “Elm” nəşriyyatı, 2000, 490 səh.), S.Ə.Nəbati, X.Natəvan, Heyran xanım. Seçilmiş əsərləri (Bakı, “Çaşıoğlu”, 2005, 350 səh.), A.Bakıxanov. Seçilmiş əsərləri (Bakı, “Çaşıoğlu”, 2007, 246 səh.) kitablarının tərtibi, müqəddimə və şərhlər yazmaqla nəşr edilməsini də aid etmək olar. |
| Elmi əsərlərinin adları | 1. Sönməyən ocaq(tarixi-etnoqrafik və elmi-publisistik oçerklər), Bakı, “Mütərcim”, 1997, 432 səh.
2. M.Hadinin “İnsanların tarixi faciəlri, yaxud əlvahi intibah” poeması(monoqrafiya), Bakı, “Elm” nəşriyyatı, 2001, 121 səh. 3. M.Hadi yaradıcılığında “Həyat” və “Füyuzat” mərhələsi(monoqrafiya),Bakı, “Qələm” MMC, 2009, 148 səh. 4. Azərbaycan dili(dərslik), Bakı, “Qələm” MMS, 2009, 408 səh. 5. Məhəmməd Hadi və mətbuat – 1905-1920(monoqrafiya), Bakı, “Elm və təhsil”, 2011, 448 səh. 6. Mən bir kitab, hər vərəqim min kitabdır(Məhəmməd Hadi haqqında məqalələr), Bakı, “Elm və təhsil”, 2013, 300 səh. 7. Ədəbiyyat sərhəd tanımır(Güney Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyəti ilə bağlı məqalə və oçerkər), Tehran, Ərcan dizayn, 2013, 406 səh.(ərəb əlifbası ilə) 8. Sözün sehri (elmi-tənqidi məqalələr toplusu),Bakı, “Elm və təhsil”, 2014, 360 səh. 9. Ədəbiyyat sərhəd tanımır, Bakı, “Elm və təhsil”, 2014, 298 səh. 10. Azərbaycan, İran, Qazaxıstan və Ukraynanın nüfuzlu mətbuat orqanlarında (jurnallarda və elmi konfransların materiallarında) çıxan əlliyə qədər irihəcmi elmi məqalələr (bu məqalələr “Mən bir kitab, hər vərəqim min kitabdır”, “Ədəbiyyat sərhəd tanımır”, “Sözün sehri” kitablarına daxil edilmişdir) |
| Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | 1. AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı
2. AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutu nəzdində fəaliyyət göstərən D.01.131- Dissertasiya Şurasının Elmi Seminarının üzvü |
| Pedaqoji fəaliyyəti | 1975-1990-cı illərdə Biləsuvar və Lerik rayonlarında müəllim və məktəb direktoru,
2001-2008-ci illərdə “Odlar yurdu” Universitetində və Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunda müəllim |
| Digər fəaliyyəti | Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasında Azərbaycan dili və ədəbiyyat dərsiklərinin monitorinqini keçirən Elmi Seminarın rəhbəri və TQDK-nın eksperti; Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda fəaliyyət göstərən Dissertasiya Şurası Elmi Seminarının üzvü; “Türk dünyası” qəzeti baş redaktorunun müavini | |

| Date of birth | 05.05.1954 | |
10.01.03 Literature of the USSR nations philologyMuhammed Hadi’s poem “Historic tragedies of people or alvahi-intibah” |
5716.01 Literature of Azerbaijan philologyLiterary- artistic heritage of Muhammed Hadi in periodic media of Azerbaijan (1905-1920) |
-number of scientific publications printed abroad: -number of papers published in journals indexed and abstracted in international databases |
More than 150
10 5 |
| Basic scientific achievements | 1. PhD and Doctoral dissertations on Muhammed Hadi’s works who was the one of founders of the romanticism in Azerbaijan
2. Finding and preparing for publication of the about 60 poems and poetic translations, more than 100 scientific, prosaic and publicistic works by Hadi written in Arabic alphabet (50 pages). Some of them were published in various media outlets; some of them had not been published at all and been included into the books published before and after the death of the poet. 3. Transliteration of Sheykh Safiaddin Ardabili’s work “Black Collection” (Qara məcmuə) and other works, preparation of them for publication with adding preface, explanation and comments (Baku, Javidan-T, 2004, 140 pages) 4. Collecting Alirza Nabdil Oxtays works, their transliteration and translation and preparation of them for publication with adding preface, explanation and comments (Baku, Qoliot Qkup, 2009, 168 pages) 5. Azerbaijani language –textbook for secondary schools and university applicants confirmed by the order numbered 822 and dated 10.11.2006 of the Ministry of Education (Baku, 2006, 2009; 386 pages, 408 pages) 6. Collecting Muhammed Biriya’s works, their transliteration and translation and preparation of them for publication with adding preface, explanation and comments (Baku, Elm, 2010, 356 pages) |
| Names of scientific works | 1. Eternal fire (historic, ethnographic and scientific- publicistic essays), Baku, Mutarjim, 1997, 432 pages
2. Muhammed Hadi’s poem “Historic tragedies of people or alvahi-intibah” (monograph), Baku, Elm, 2001, 121 pages 3. “Hayat” and “Fyuzad” stages of Muhammed Hadi’s creative activity (monograph), Baku, Galam, 2009, 148 pages 4. Azerbaijan language (textbook), Baku, Galam, 2009, 408 pages 5. Muhammed Hadi and media – 1905-1920 (monograph), Baku, Science and Education, 2011, 228 pages 6. I am a book, my every page is thousand books (articles about Muhammed Hadi), Baku, Science and Education, 2013, 300 pages 7. Literature does not recognize borders (articles and essays on literature and culture of the Southern Azerbaijan), Tahran, Arjan, 2013, 406 pages (in Arabic alphabet) 8. Magic of the words, (collection of scientific-critical articles), Baku, Science and Education, 2014, 298 pages 9. Literature does not recognize borders, Baku, Science and Education, 2014, 298 pages. 10. About 50 articles published in authoritative media outlets of Azerbaija, Iran, Kakzahstan Ukraine |
| Membership with international and foreign scientific organizations | 1. Member of staff at ANAS’s Literature Institute named after Nizami
2. Member of the Scientific Seminar of Dissertation Council at ANAS’s Literature Institute named after Nizami |
| Pedagogical activity | 1975-1990 - teacher and schools director in Lerik and Bilasuvar regions,
2001-2008 – teacher at “Odlar Yurdu” university and Azerbaijan Teacher’s Institute |
| Other activities | Head of the Scientific Seminar for monitoring the Azerbaijani language and literature textbooks at State Committee on Student Admission (SCSA) expert of SCSA; Member of the Scientific seminar of Dissertation Council at ANAS’s Literature Institute named after Nizami, deputy editor in chief at Turkish World newspaper | |