| Anadan olduğu yer | Azərbaycan Respublikası, Lerik rayonu, Mulalan kəndi | ![]() |
10.01.03 SSRİ xalqları ədəbiyyatı, filologiyaMəhəmməd Hadinin “İnsanların tarixi faciələri, yaxud əlvahi-intibah” poeması |
5716.01 Azərbaycan ədəbiyyatı filologiyaMəhəmməd Hadinin ədəbi-bədii irsi Azərbaycan dövri mətbuatında(1905-1920-ci illər) |
150-dən artıq
10 5 |
| Əsas elmi nailiyyətləri | 1. Azərbaycan romantizminin yaradıcılarından biri olan M.Hadinin yaradıcılığı barədə namizədlik və doktorluq dissertasiyaları;
2. M.Hadinin sağlığında ərəb əlifbalı müxtəlif mətbuat orqanlarında çıxan, bəziləri əlyazması şəklində olan, ədibin sağlığında və ölümündən(1920-ci il) sonra çıxan kitablarının heç birinə düşməyən altımışa qədər şeir və poetik tərcümə, yüzdən yuxarı nəsr, elmi və publisistik əsərinin üzə çıxarılaraq nəşrə hazırlanması (50 çap vərəqi həcmində); 3. Şeyx Səfiəddin Ərdəbilinin “Qara məcmuə” və digər başqa əsərlərinin ərəb əlifbasından müasir əlifbaya transliterasiya edilib ön söz, izah və şərhlərlə nəşrə hazırlanıb çap edilməsi ( Bakı, Cavidan-T, 2004, 140 səh.) 4. Əlirza Nabdil Oxtayın əsərlərinin toplanması, transliterasiya və tərcüməsi, müqəddimə, lüğət və şərhlər yazmaqla çapa hazırlanıb nəşr edilməsi( Bakı, “Qoliot Qkup” QSC, 2009, 168 səh.) 5. Azərbaycan dili – orta təhsil,orta ixtisas məktəbləri və abituriyentlər üçün dərs vəsaiti: Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin 10.11.2006-cı il tarixli 822 saylı əmri ilə təsdiq edilmişdir( Bakı, 2006, 2009; 386 səh., 408 səh.) 6. Məhəmməd Biriyanın əsərlərinin toplanması, ərəb əlifbasından latın qrafikasına transliterasiya edilərək müqəddimə, izah və şərhlər yazılmaqla nəşrə hazırlanıb çap edilməsi( Bakı, “Elm” nəşriyyatı, 2010, 356 səh.) Qeyd: Buraya dini-fəlsəfi şeirlərin toplusu olan “Necə qan ağlamasın…(Bakı, “Yazıçı” nəşriyyatı, 1993, 144 səh), M.Hadi. Seçilmiş əsərləri – lüğət hissəsi (Bakı, “Şərq-Qərb”, 2005, 464 səh.), M.Şəhriyar. Seçilmiş əsərləri – müştərək müəlliflərlə ( Bakı, “Elm” nəşriyyatı, 2000, 490 səh.), S.Ə.Nəbati, X.Natəvan, Heyran xanım. Seçilmiş əsərləri (Bakı, “Çaşıoğlu”, 2005, 350 səh.), A.Bakıxanov. Seçilmiş əsərləri (Bakı, “Çaşıoğlu”, 2007, 246 səh.) kitablarının tərtibi, müqəddimə və şərhlər yazmaqla nəşr edilməsini də aid etmək olar. |
| Elmi əsərlərinin adları | 1. Sönməyən ocaq(tarixi-etnoqrafik və elmi-publisistik oçerklər), Bakı, “Mütərcim”, 1997, 432 səh.
2. M.Hadinin “İnsanların tarixi faciəlri, yaxud əlvahi intibah” poeması(monoqrafiya), Bakı, “Elm” nəşriyyatı, 2001, 121 səh. 3. M.Hadi yaradıcılığında “Həyat” və “Füyuzat” mərhələsi(monoqrafiya),Bakı, “Qələm” MMC, 2009, 148 səh. 4. Azərbaycan dili(dərslik), Bakı, “Qələm” MMS, 2009, 408 səh. 5. Məhəmməd Hadi və mətbuat – 1905-1920(monoqrafiya), Bakı, “Elm və təhsil”, 2011, 448 səh. 6. Mən bir kitab, hər vərəqim min kitabdır(Məhəmməd Hadi haqqında məqalələr), Bakı, “Elm və təhsil”, 2013, 300 səh. 7. Ədəbiyyat sərhəd tanımır(Güney Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyəti ilə bağlı məqalə və oçerkər), Tehran, Ərcan dizayn, 2013, 406 səh.(ərəb əlifbası ilə) 8. Sözün sehri (elmi-tənqidi məqalələr toplusu),Bakı, “Elm və təhsil”, 2014, 360 səh. 9. Ədəbiyyat sərhəd tanımır, Bakı, “Elm və təhsil”, 2014, 298 səh. 10. Azərbaycan, İran, Qazaxıstan və Ukraynanın nüfuzlu mətbuat orqanlarında (jurnallarda və elmi konfransların materiallarında) çıxan əlliyə qədər irihəcmi elmi məqalələr (bu məqalələr “Mən bir kitab, hər vərəqim min kitabdır”, “Ədəbiyyat sərhəd tanımır”, “Sözün sehri” kitablarına daxil edilmişdir) |
| Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | 1. AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı
2. AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutu nəzdində fəaliyyət göstərən D.01.131- Dissertasiya Şurasının Elmi Seminarının üzvü |
| Pedaqoji fəaliyyəti | 1975-1990-cı illərdə Biləsuvar və Lerik rayonlarında müəllim və məktəb direktoru,
2001-2008-ci illərdə “Odlar yurdu” Universitetində və Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunda müəllim |
| Digər fəaliyyəti | Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasında Azərbaycan dili və ədəbiyyat dərsiklərinin monitorinqini keçirən Elmi Seminarın rəhbəri və TQDK-nın eksperti; Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda fəaliyyət göstərən Dissertasiya Şurası Elmi Seminarının üzvü; “Türk dünyası” qəzeti baş redaktorunun müavini | |

| Место рождения | Мулаланское село Лерикского района | ![]() |
10.01.03 ФилологияПоэма Магомеда Хади «Исторические трагедии народов или алвахи-интибах» Литература Народов СССР |
5716.01 ФилологияНаследие Магомеда Хади в Азербайджанской периодической печати (1905-1920) Азербайджанская Литература |
Более 150-ти
| Основные научные достижения | Две диссертации (кандидатская и докторская) о творчестве одного из основателей романтизма в Азербайджане Магомеда Хади
Выявление и подготовка к публикации до 60-ти стихов и поэтических переводов, более 100 публикаций вышедших при жизни Хади на арабском алфавите в периодической печати, в том числе трудов, которые были в форме рукописей, а так же работ, не попавших в ни одну книгу после смерти Хади (1920 год) (в размере 50-ти страниц). Транслитерация с арабского алфавита на современный труда Шейха Сейфаддина Ардабили «Черная коллекция», а также других трудов автора. Написание и публикация к этим трудам введения, определений и комментариев. (Баку, Джавидан-Т, 2004, 140 стр.) Коллекция, транслитерация, перевод, написание введения, комментариев и словаря к трудам Алирза Набдил Охтая. ( Баку, “Галиот Гкуп” ЗАО, 2009, 168 стр) Азербайджанский язык – учебное пособие для средних, средне-специальных школ и абитуриентов – утверждено приказом Министерства Образования Азербайджана от 10.11.2006 №822. (Баку, 2006г, 2008г., 386 стр., 408 стр.) Коллекция, транслитерация, перевод, написание введения, комментариев, словаря и публикация трудов Магомеда Бирия (Баку, «Эльм», 2010, 356 стр.) Примечание: Сюда также входят написание введения, комментариев, составление и печать сборника стихов Хади «Как не плакать крови» (издательство «Писатель», 1993 год, 144 стр.), М.Шахрияр Избранные произведения раздел словаря (Баку, «Восток-Запад», 2005г., 464стр). Избранные произведения Набати, Натаван, Хейран ханым в соавторстве (Баку, «Эльм», 2000, 490 стр.). А.Бакиханов избранные произведения (Баку, Чашыоглы, 2005, 350 стр.). Избранные произведения (Баку, Чашыоглы, 2007, 246 стр.) |
| Названия научных работ | Неугасающий очаг (историко-этнографические и научно-публицистические очерки), Баку, «Переводчик», 1997, 432 стр.
Поэма (Монография) Магомеда Хади «Исторические трагедии народов или алвахи-интибах» Баку, «Эльм», 2001, 121 стр. Этап “Фиюзат” в жизни и творчестве М.Хади (Монография), Баку, «Гялям» ООО, 2009, 148 стр. Учебник Азербайджанский язык Баку, «Гялям» ООО, 2009, 408 стр. «Хади и пресса (монография), Баку, «Наука и образование» 2011, 448.«Я книга, в которой каждая из страниц 1000 книг» (Статьи о М.Хади), Баку, «Наука и образование», 2013, 300стр. «Литература не знает границ» (Очерки и статьи о культуре и литературе южного Азербайджана, Тегеран, Арджан дизайн, 2013, 406 стр. (на арабском алфавите) Магия слова» (сборник научно-критических статей, Баку, «Наука и образование», 2014, 360 стр.) «Литература не знает границ» (Баку, «Наука и образование», 2014, 298 стр.). Более 50ти объёмных научных статей вышедшие в ведущих СМИ (в журналах и материалах конференций) Азербайджана, Казахстана, Украины и Ирана (эти статьи были включены в книги «Литература не знает границ», «Магия слова», «Я книга, в которой каждая из страниц 1000 книг»). |
| Педагогическая деятельность | 1975-1990 годах работал учителем и школьным директором в школах Лерика и Билясувара.
В 2001-2008 годах работал преподавателем в Университете Одлар Юрду и Азербайджанском Институте учителей. |
| Прочая деятельность | Глава научного семинара по мониторингу учебников по азербайджанской литературе и языку организованный Государственной Комиссией по Приему Студентов Азербайджана (ГКПС), эксперт ГКПС. Член научного семинара по диссертациям в Институте Литературы имени Низами, замглавы редактора газеты «Тюркский мир» | |