| Anadan olduğu yer | Azərbaycan Respublikası, Sabirabad rayonu, Cavad kəndi | |
10.01.01. Azərbaycan ədəbiyyatı XX əsr Azərbaycan ədəbi-nəzəri fikrində milli ideal və xalq taleyi problemi (Xəlil Rza Ulutürkün yaradıcılığı əsasında) |
100 4 1 |
XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının aktual problemləri – milli-ideoloji məsələlər, türkçülük, azərbaycançılıq, istiqlalçılıq məfkurəsinin elmi-nəzəri tədqiqi; Xəlil Rza Ulutürk irsinin tədqiqi; ədəbi metod və cərəyanlar, heca vəzni, sərbəst şeir və ədəbi janrlar, ahəng və intonasiyaya dair araşdırmalar. |
1) Kökün və sözün yaddaşı (2003) 2) Osman Sarıvəllinin poetikası (2005) 3) Milli ideal mücahidi(2005) 4) Xəlil Rza Ulutürkün poetikası (2009, 2012) 5) XX əsr Azərbaycan şeirinin poetikası (2014) 6) Xəlil Rza Ulutürk (həyatı, fəaliyyəti, sənəti) (2015) 7) Fərdi üslubun poetikası (2017) 8) Poetik əsrlərin Bəxtiyarı (2017) |
| Pedaqoji fəaliyyəti | Bakı Qızlar Universitetində kafedra müdiri və prorektor, Bakı Dövlət Universitetinin Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi kafedrasının professoru | |
“İlin alimi” (2016), “Rəsul Rza” mükafatı (2016), Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Fəxri fərmanı, Tələbə Qəbulu Dövlət Komissiyasının (Dövlət İmtahan Mərkəzi) Fəxri Fərmanı (2012) |
| Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu, AZ1073, Bakı ş., Hüseyn Cavid prospekti, 117 | |

| Место рождения | Азербайджанская Республика, деревня Джавад Сабирабадского района | |
10.01.01. Азербайджанская литература Проблема национального идеала и судьбы нации в Азербайджанской литературно-теоретическая мысли ХХ века (в основе творчества Халила РзыУлутюрка) |
100 4 1 |
Научно-теоретическое исследование актуальных проблем литературы Азербайджана ХХ века – национально-идеологические вопросы, тюркизм, азербайджанство, независимость; исследование наследия Халила Рзы Улутюрка; литературные приемы и тенденции, слоговое мера, свободная мера и литературные жанры, Исследования про гармонии и интонации. |
1) Память происхождения и слова (2003) 2) Поэтика Османа Сарывелли (2005) 3) Патриот национального идеала (2005) 4) Поэтика Халила РзыУлутюрка (2009, 2012) 5) Поэтика азербайджанского стихотворения ХХ века (2014) 6) Халил Рза Улутюрк (жизнь, деятельность, искусство) (2015) 7) Поэтика индивидуального стиля (2017) 8) Бахтияр – счастливчик поэтических веков (2017) |
заведующий кафедрой и проректор в Бакинский Девичий Университет, профессор кафедры История Азербайджанской литературы в Бакинском ГосударственномУниверситете |
«Ученый года» (2016), Премия «Расул Рза» (2016), Почетный дипломы Министерства Образования Азербайджанаи Госкомиссии по приему студентов |
| Основное место работы и адрес | Институт Литературы им. Н.Гянджеви НАНА, Г. Баку, AZ1073, проспект Гусейн Джавида, 117 | |