| Anadan olduğu yer | Azərbaycan Respublikası, Sabirabad rayonu, Cavad kəndi | |
10.01.01. Azərbaycan ədəbiyyatı XX əsr Azərbaycan ədəbi-nəzəri fikrində milli ideal və xalq taleyi problemi (Xəlil Rza Ulutürkün yaradıcılığı əsasında) |
100 4 1 |
XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının aktual problemləri – milli-ideoloji məsələlər, türkçülük, azərbaycançılıq, istiqlalçılıq məfkurəsinin elmi-nəzəri tədqiqi; Xəlil Rza Ulutürk irsinin tədqiqi; ədəbi metod və cərəyanlar, heca vəzni, sərbəst şeir və ədəbi janrlar, ahəng və intonasiyaya dair araşdırmalar. |
1) Kökün və sözün yaddaşı (2003) 2) Osman Sarıvəllinin poetikası (2005) 3) Milli ideal mücahidi(2005) 4) Xəlil Rza Ulutürkün poetikası (2009, 2012) 5) XX əsr Azərbaycan şeirinin poetikası (2014) 6) Xəlil Rza Ulutürk (həyatı, fəaliyyəti, sənəti) (2015) 7) Fərdi üslubun poetikası (2017) 8) Poetik əsrlərin Bəxtiyarı (2017) |
| Pedaqoji fəaliyyəti | Bakı Qızlar Universitetində kafedra müdiri və prorektor, Bakı Dövlət Universitetinin Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi kafedrasının professoru | |
“İlin alimi” (2016), “Rəsul Rza” mükafatı (2016), Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Fəxri fərmanı, Tələbə Qəbulu Dövlət Komissiyasının (Dövlət İmtahan Mərkəzi) Fəxri Fərmanı (2012) |
| Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu, AZ1073, Bakı ş., Hüseyn Cavid prospekti, 117 | |

| Date of birth | 08.05.1958 | |
0.01.01. Azerbaijan literature The problem of national ideal and nation fate in XX century Azerbaijan literary-theoretical thought (based on the creativity of Khalil RzaUluturk) |
100 4 1 |
Scientific-theoretical research of actual problems of XX century Azerbaijan literature: national-ideological issues, Turkism, Azerbaijanism, and independence; research of Khalil RzaUluturk heritage, literary methods and tendencies, syllabic and freely poetry, literary genres, researches on harmony and intonation. |
1) Remembrance of root and word (2003) 2) The poetics of Osman Sarivelli (2005) 3) The patriot of national ideal (2005) 4) The poetics of Khalil RzaUluturk (2009, 2012) 5) The poetics of XX century Azerbaijan poetry (2014) 6) Khalil RzaUluturk (life, activity and creativity) (2015) 7) The poetics of the individual style (2017) 7) Bakhtiyar – fortunate of poetic centuries (2017) |
Head of department and vice-rector in Baku Girls University, professor of Baku State University |
“The scientist of the year” (2016), "RasulRza" award (2016), The honorary Decrees of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and State Commission on Students Admission |
| Main place of work and its address | ANAS, Institute of Literature named after Nizami Ganjavi, AZ1073, Baku, Huseyn Javid Avenue, 117 | |