| Təvəllüdü | 24.09.1953 | |
10.02.20 Asiya və Afrika xalqlarının və Amerika və Avstraliya aborigenlərinin dilləri Avstroneziya dillərində saylar (dil say sistemləri) |
5704.01 Dilçilik nəzəriyyəsi Sayların və say konstruksiyalarının tipologiyası |
62 17 |
1. Язык минангкабау. М.: Наука, 1987 (monoqrafiya.) 2. Типология числительных и числовых конструкций. Баку: Азия, 1997 (monoqrafiya.), 3. Müasir İndoneziya ədəbiyyatı antologiyası. Bakı: Asiya, 1997 (dərs vəsaiti). |
1. Beynəlxalq Malay dili Məclisinin üzvü (Kuala Lumpur, Malayziya), 2. Respublika Elmi Tədqiqatların Təşkili və Əlaqələndirilməsi Şurasının üzvü, 3. Bakı Slavyan Universitetinin nəzdindəki İxtisaslaşdırılmış müdafiə şurasının üzvü |
-1985-1989: Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin Şərq faküləsində İndoneziya dilinin tədrisi, -1994-2001: Bakı Asiya Universitetində İndoneziya dilinin tədrisi, -1989-1991: Hollandiyanın Leyden Universitetində İndoneziya və Azərbaycan dillərinin tədrisi (fasilələrlə), -1991-1999: Bakı Sosial İdarəetmə və Politologiya İnstitutunda Azərbaycan dilinin tədrisi, -2000-2007: Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində Azərbaycan dilinin tədrisi və Azərbaycan dili kafedrasının müdirliyi, -2006-cı ildən Azərbaycan Dillər Universitetində Dilçiliyə giriş, Ümumi dilçilik, İndoneziya dili, İndoneziya ədəbiyyatı və İndoneziyanın etnoqrafiyası fənlərinin tədrisi |
-2001-2002-ci illərdə Malayziyanın Dil və Ədəbiyyat İnstitutunda elmi tədqiqat fəaliyyəti, -2008 və 2009-cu illərdə Malayziyanın Baş nazirinin təsis etdiyi mükafat uğrunda tələbələr arasında malay və İndoneziya dilləri üzrə keçirilmiş beynəlxalq müsabiqələrdə münsiflər heyətinin üzvü |
1. İndoneziya Respublikasının Prezidenti Susilo Bambanq Yudhoyononun 4 noyabr 2008-ci il tarixli sərəncamı ilə "Mədəniyyət sahəsində xidmətlərinə görə" ordeni (Tanda Kehormatan Satyalancana Kebudayaan), 2.İndoneziya Respublikasının Prezidenti Susilo Bambanq Yudhoyononun 15 avqust 2009-cu il tarixli sərəncamı ilə "Xidmətlərinə görə I dərəcəli Şərəf ordeni" (Bintang Jasa Pratama) |
| Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu, AZ1073, Bakı şəhəri, H.Cavid prospekti, 115 | |

| Place of birth | Salyan district, Republic of Azerbaijan | |
10.02.20 Languages of the peoples of Asia and Africa and the aborigines of America and Australia Austronesian numerals (language numeral systems) |
5704.01 Theory of linguistics Typology of the numerals and numerical constructions |
62 17 |
1. Member of the International Council of the Malay Language (Kuala Lumpur, Malaysia), 2. Member of the Republican Council for the Organization and Coordination of Scientific Researches, 3. Member of Specialized Council for defence of the dissertations at Baku Slavic University |
-1985-1989: teacing the Indonesian language at the faculty of oriental studies of Saint-Petersburg State University, -1989-1991: giving lecures on the İndonesian and Azerbaijani languages at Leiden University (Holland) (with breaks), -1991-1999: teaching the Azerbaijani language at Baku Institute of Public Adminstration and Political Sciences, -1994-2001: teaching the Indonesian language at Baku Asia University, -2000-2007: teaching the Azerbaijani language, and head of the Department of the Azerbaijani language at Azerbaijan State Economic University, -Since 2006 to the present: teaching the subjects of Introduction to linguistics, General linguistics, History of Indonesia, Ethnography of Indonesia, Indonesian language. |
-2001-2002: carrying out scientific research at the Institute of Language and Literature in Malaysia (Kuala Lumpur), -2008-2009: member of the jury at annual International competition on Malayan and Indonesian languages among students for the award founded by the deputy prime minister of Malaysia. |
| Main place of work and its address | Nasimi Institute of Linguistics of the Azerbaijan National Academy of Sciences, AZ1073, Baku city, H.Gavid aven., 115 | |