Dünya şöhrətli geoloq Mirəli Seyidəli oğlu Qaşqay 1907-ci il yanvarın 7-də Gəncə şəhərində anadan olmuşdur.
1912-ci ildə Gəncə gimnaziyasında təhsil almışdır. 1924-cü ildə Azərbaycan Politexnik İnstitutunun geoloji-kəşfiyyat fakültəsinə daxil olmuşdur. O, 1930-cu ildə Zəylik alunit yatağının geoloji-kəşfiyyat işlərinə rəhbərlik etmişdir. 1930-1935-ci illərdə SSRİ Elmlər Akademiyasının Petroqrafiya İnstitutunun (Sankt-Peterburq) aspiranturasında təhsil almışdır. Moskva şəhərində SSRİ Elmlər Akademiyası Geologiya Elmləri İnstitutunun ixtisas komissiyasının iclasında "İstisu mineral bulaqlarının geoloji-petroqrafik və geokimyəvi səciyyəsinə dair" mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir. M.Qaşqay Azərbaycanın bir çox bölgələrində geniş geoloji tədqiqat işləri aparmış, filiz və qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqlarının geologiyasını və mineralogiyasını hərtərəfli öyrənmişdir. Onun bir çox əsələri, o cümlədən “Dünya alunit yataqlarının tədqiqi”nə dair iki cildlik əsəri ölkə geoloq-mineroloqlarının masaüstü kitabına çevrilmişdir. Akademik M.Qaşqay filiz əmələgəlmə proseslərinin bir sıra fundamental problemlərini həll etmişdir. O, nəinki görkəmli alim, həm də bacarıqlı elm təşkilatçısı idi. M.Qaşqay 1938-ci ildə Geologiya İnstitutunun təsisçilərindən biri olmuşdur. Onun təşəbbüsü və köməyi ilə Azərbaycan Dövlət Universitetində geoloji-coğrafiya fakültəsi, petroqrafiya, mineralogiya və kristalloqrafiya kafedrası, geologiya və faydalı qazıntılar muzeyi yaradılmışdır. Uzun illər ərzində akademik M.Qaşqay Geologiya İnstitutunda filiz yataqlarının geokimyası və mineralokimyası şöbəsinə rəhbərlik etmiş və böyük bir məktəb yaratmışdır. M.Qaşqay 1942-ci ildə "Azərbaycanın əsas və ultrahəssas süxurları sahəsində mineraloji-petroqrafik tədqiqatlar" adlı doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir. 1944-cü ildə M.Qaşqay "Qafqazın müdafiəsinə görə", 1946-cı ildə "1941-1945-ci illər Böyük Vətən müharibəsində rəşadətli əməyə görə" medalları və “Qırmızı Əmək Bayrağı" ordeni ilə mükafatlandırılmışdır. M.Qaşqay 1945-ci ildə Azərbaycan EA həqiqi üzvü və birinci akademik-katib vəzifəsinə seçilmiş və 1946-cı ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin professoru elmi rütbəsi almışdır. M.Qaşqay Britaniya, İrlandiya və Amerika Mineralogiya cəmiyyətlərinin həqiqi üzvü seçilmişdir. O, 1967-ci ildə sovet nümayəndə heyətinin tərkibində Paquoş Sülh Konfransının işində iştirak etmişdir. Onun "Yeraltı sərvətlərin vəhşicəsinə istismarı haqqında" və "Ərəb şərqi və onun təbii sərvətləri" mövzularında etdiyi çıxışları o dövrün tərəqqipərvər dairələrində böyük marağa səbəb olmuşdur. M.Qaşqayın Yer elmləri sahəsindəki xidmətləri xaricdə geniş qeyd edilmişdir. Onun elmi əsərləri AFR, İngiltərə, İspaniya, Bolqarıstan, ABŞ, Yaponiya, Kanada və başqa ölkələrdə çap olunmuş, adı görkəmli alim kimi bir çox ölkələrin ensiklopediya və məlumat kitablarına (“Kim kimdir” – Avstriya, “Kim kimdir” – ABŞ, Çikaqo) daxil edilmişdir. Alim Azərbaycanın hidrokimyəvi rayonlaşdırılmasının əsas prinsiplərini işləyib hazırlamış və respublikanın bütün ərazisi üzrə 5000 m-ə qədər dərinlik istiliyinin yayılma qanunauyğunluqlarını əks etdirən orijinal “Azərbaycanın geotermik xəritəsi”ni tərtib etmişdir. M.Qaşqayın "Zəylik yatağında alunitləşmə və kaolinləşmə", "Azərbaycanın əsas və ultrahəssas süxurları", "Azərbaycanın mineral qaynaqları", "Tərtər çayının yuxarı axarının geologiyası", "Şuşa rayonunun geoloji-petroqrafik xarakteristikası, mineral qaynaqları və faydalı qazıntıları", "Listve-nitlər, onların genezisi və təsnifatı" və başqa fundamental əsərləri SSRİ-də və bir çox xarici ölkələrdə yaxşı məlum idi. O, yeddicildlik "Azərbaycan geologiyası" nəşrinin tərtibatçılarından biri olmuşdur. Akademik M.Qaşqayın rəhbərliyi altında geologiya elminin müxtəlif istiqamətləri üzrə 60 nəmizədlik və 10-dan çox doktorluq dissertasiyası müdafiə olunmuşdur. M.Qaşqay keçmiş Sovet İttifaqında Ümumittifaq Mineralogiya Cəmiyyətinin fəxri və həqiqi, Lvov Geologiya Cəmiyyətinin, SSRİ EA Yer Elmləri Bölməsinin nəzdindəki Petroqrafiya Komitəsinin üzvü seçilmişdir. O, “Azərbaycan sovet ensiklopediyası” baş redaksiyasının, Terminologiya Komitəsinin, “Sovet geologiyası” və “Azərbaycan SSR EA-nın Xəbərləri” (Yer elmləri seriyası) jurnallarının redaksiya heyətinin üzvü olmuşdur. Görkəmli alim-geoloq Əməkdar elm xadimi adına layiq görülmüşdür. Tanınmış geoloq, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru, professor, Azərbaycan SSR EA-nın akademiki, Əməkdar elm və texnika xadimi, Azərbaycan SSR EA akademik-katibi Mirəli Qaşqay 23 aprel 1977-ci ildə Bakı şəhərində vəfat etmiş, Fəxri Xiyabanda dəfn olunmuşdur. |

The world-renowned geologist Mirali Gashgay Seidali oglu was born on January 7, 1907 in the city of Ganja.
In 1912, he was educated in Ganja gymnasium. In 1924 he enrolled in the Department of Mining Prospecting faculty of Azerbaijan State Polytechnic Institute. In 1930, after the completion of studies toward, he headed for exploration work on the alunite field Zaylik. From 1930 to 1935 he studied at the post-graduate school Petrographic Institute of USSR Academy of Sciences (St. Petersburg). In Moscow at a meeting of the Institute of Geological Sciences of the USSR he defended his thesis "On the geological and petrological and geochemical characteristics of the mineral springs Istisu". M. Gashgay has conducted extensive geological studies in many regions of Azerbaijan and comprehensively studied geology and mineralogy of minerals and non-metallic ore deposits. His many works, including the two-volume work devoted to research alunite fields of the world, became required reading book of Geologists mineralogists of the country. Academician M. Gashgay solved a number of fundamental problems in connection with ore formation processes. He was not only an outstanding scientist, but also a skilled organizer of science. In 1938, M. Gashgay has become one of the founders of the Institute of Geology. On the initiative and with the assistance of scientists of geological and geographical faculty were created Department of Petrography, Mineralogy and Crystallography at the Azerbaijan State University and the Museum of Mineral Resources. For years, Academician M. Gashgay was in charge of the Department of Mineralogy, Geochemistry and Ore Deposits at the Geology Institute and created a large school. In 1942, M. Gashgay defended doctoral thesis on "Mineralogical and petrological studies in the field of basic and ultrasensitive rocks of Azerbaijan". In 1944 and 1946 M. Gashgay was awarded the medal "For Defense of the Caucasus", "For valorous labor in the Great Patriotic War of 1941-1945 years" and the order "Red Banner of Labor." In 1945 he was elected an active member and the first academician-secretary of the Academy of Sciences of Azerbaijan, and in 1946 received the title of professor of Azerbaijan State University. M. Gashgay was also elected a member of the Mineralogical Society of Great Britain, Ireland and America. In 1967 he took part in the Paquos Peace Conference. His performances on the theme "On the brutal exploitation of underground resources" and "The Arab East and its natural resources" aroused great interest in the progressive circles of the time. Merits of M. Gashgay in earth sciences were highly appreciated abroad. His scientific works have been published in Germany, England, Spain, Bulgaria, the USA, Japan, Canada and other countries and its name as an outstanding scientist has been included in encyclopedias and books of many countries ( "Who's Who" – Austria, “Who’s who "- Chicago, the USA). Scientist has developed the basic principles of hydro-chemical regionalization of Azerbaijan and composed "Geothermal map of Azerbaijan.” Fundamental works of M. Gashgay "Basic and ultrasensitive Azerbaijan breed", "The mineral resources of Azerbaijan", "Geology of the upper reaches of the river Tartar", "Geological and petrological characteristics of mineral resources and mineral resources of the Shusha district", "Listvenites, their genesis and classification" and others were well known in the USSR and in many foreign countries. He was one of the creators of 7-volume edition of "Geology of Azerbaijan". Academician M. Gashgay supervised to 60 PhDs and over 10 doctoral theses on various aspects of geology. M. Gashgay was elected honorary and active member of the All-Union Mineralogical Society, and a member of the Geological Society of Lvov, Petrographic Committee at the Department of Earth Sciences of the USSR. He was a member of the editorial board "Azerbaijan Soviet Encyclopedia", the editorial board of the journals "Soviet Geology", "News of the Academy of Sciences of Azerbaijan SSR (series of Earth Sciences)." The well-known geologist, doctor of geological-mineralogical sciences, professor, and academician of the Academy of Sciences of Azerbaijan SSR, Honored Worker of Science and Technology, Academician-Secretary of the Academy of Sciences of Azerbaijan SSR Mirali Gashgay passed away on April 23, 1977 in Baku. He was buried in the Alley of Honor. |