Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Adil Nəsib oğlu Bağırov 1947-ci il iyul ayının 28-də Naxçıvan MR Şahbuz rayonunun Nursu kəndində anadan olmuşdur. 1965-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (hazırda Bakı Dövlət Universiteti) Filologiya fakültəsinə daxil olmuşdur.
1981-ci ildə «Türk dillərində yarımçıq feillər (Oğuz qrupu türk dillərinin materialları əsasında)» mövzusunda namizədlik, 2005-ci ildə «Naxçıvan Muxtar Respublikası onomastik vahidlərinin tarixi-linqvistik təhlili (toponimlər və hidronimlər)» mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir. 2010-cu ildə dosent elmi adını almışdır. 1966-cı ildə əmək fəaliyyətinə başlayan A.Bağırov Şahbuz rayon Mahmudoba kənd orta məktəbində, Culfa şəhər Dəmiryol məktəbində və Naxçıvan şəhər 39 saylı orta məktəbdə müəllim işləmişdir. Daha sonra Naxçıvan Müəllimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunda Azərbaycan dili və ədəbiyyat kabinetinin müdiri, 1990-cı ildən Naxçıvan MR Təhsil Nazirliyində məktəb inspektoru vəzifələrində çalışmışdır. 2007-ci ildən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Naxçıvan Bölməsinin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunda Onomastika şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışmışdır. 2014-cü ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir. Müxbir üzv A.Bağırov 6 monoqrafiyanın, 5 kitabın, 2 dərs vəsaiti, 2 tədris proqramı və 120-dən çox elmi məqalənin müəllifidir. Adil Nəsib oğlu Bağırov 21 aprel 2016-cı ildə vəfat etmişdir. |

Член-корреспондент Национальной академии наук Азербайджана Адиль Насиб оглы Багиров родился 28 июля 1947 г. в селе Нурсу Шахбузского района Нахчыванской АР. В 1965 г. поступил на факультет филологии Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет).
В 1981 г. защитил кандидатскую диссертацию на тему «Неполные глаголы в тюркских языках (на основе материалов тюркских языков огузской группы)», а в 2005 г. – докторскую диссертацию на тему «Историко-лингвистический анализ ономастических единиц Нахчыванской Автономной Республики (топонимы и гидронимы)». В 2010 г. получил научное звание доцента. Начавший трудовую деятельность в 1966 г. А.Багиров работал учителем в средней школе села Махмудоба Шахбузского района, в Железнодорожной школе в Джульфе и в средней школе №39 в Нахчыване. Затем занял должность руководителя кабинета азербайджанского языка и литературы в Институте усовершенствования учителей Нахчывана, а с 1990 г. – должность школьного инспектора в Министерстве образования Нахчыванской АР. С 2007 г. работал руководителем отдела искусства Нахчыванского отделения Национальной академии наук Азербайджана, отдела ономастики Института языка и литературы. В 2014 г. был избран членом-корреспондентом НАНА. Член-корреспондент А.Багиров – автор 6 монографий, 5 книг, 2 учебных пособий, 2 образовательных программ и более 120 научных статей. Адиль Насиб оглы Багиров скончался 21 апреля 2016 г. |