Süleymanov Nizami Məmməd oğlu 1945-ci il oktyabrın 25-də Əli Bayramlı rayonunun Rəncbər kəndində anadan olmuşdur. Azərbaycan Politexnik İnstitutunun Mexanika fakültəsini maşınqayırma texnologiyası ixtisası üzrə bitirmişdir (1966). Texnika üzrə fəlsəfə doktoru (1975), texnika üzrə elmlər doktoru (1989) elmi dərəcəsini almış, 1989-cu ildə AEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
Bakı Soyuducular Zavodunda mühəndis, laboratoriya müdiri, şöbə müdiri (1971-1972, 1975-1979), AEA Fizika İnstitutunun TZ XKB-də şöbə müdiri (1979-1980) işləmişdir. 1980-ci ildən “Kristal” XKB-nin direktoru olmuşdur. N.Süleymanovun elmi fəaliyyəti poladın yüksək dispersli strukturunun əldə edilməsinin tədqiqi ilə əlaqədardır. Bu tədqiqatlar əsasında lehirlənmiş bərk alət poladının alınması və onların termik möhkəmləndirilməsinin elmi əsaslarını işləmişdir. İlk dəfə olaraq standart volframlı poladları tamamilə əvəz edə bilən yeni volframsız alət poladlarını işləyib hazırlamışdır və bu elmi yeniliklər istehsalata tətbiq edilmişdir. Standart və yeni tip poladlarda lehirlənmə və mikrolehirlənmə sisteminin işlənməsi nəticəsində onların tərkibində yüksək dispersliyə malik olan struktur almağa imkan verən yeni termik emal texnologiyasını işləyib hazırlamışdır. N.Süleymanov 202 elmi əsərin (181-i xaricdə), 56 müəlliflik şəhadətnaməsinin və patentin müəllifidir. Rəhbərliyi altında 15 fəlsəfə doktoru, 6 elmlər doktoru hazırlanmışdır. SSRİ ixtiraçısıdır (1983). Ümumittifaq Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisinin “Qızıl Medalı” (1983), "Qırmızı Əmək Bayrağı" ordeni (1987) ilə təltif edilmişdir.N.Süleymanov 2 dekabr 2016-cı ildə vəfat etmişdir.

Suleymanov Nizami Mammad oglu was born on October 25, 1945 in Ranjbar village of Ali Bayramli district. He graduated from the Mechanical faculty of the Azerbaijan Polytechnic Institute with a degree in mechanical engineering (1966). He was awarded the degree of Doctor of Philosophy in Technical Sciences (1975) and Doctor of Technical Sciences (1989). He was elected Corresponding Member of the AAS in 1989.
He worked at Baku Refrigeration Plant as an engineer, laboratory manager, department head (1971-1972, 1975-1979), head of department at the Institute of Physics (1979-1980). Since 1980 he has been the Director of “Crystal”. N. Suleymanov's scientific activity is related to the study of the acquisition of high-dispersed steel structure. Based on these studies, he worked on the scientific basis for the production of solid-steel steel and their thermal reinforcement. N. Suleymanov is the author of 202 scientific works (181 abroad), 56 copyright certificates and patents. Under his guidance 15 doctors of philosophy and 6 doctors of sciences were trained. He is an inventor of the USSR (1983). He was awarded the “Gold Medal” of the All-Union Achievements Exhibition (1983) and the “Order of the Red Labor Flag” (1987). N. Suleymanov died on December 2, 2016. |