Abasov İsmayıl Teymur oğlu 1922-ci il avqustun 21-də Bakı şəhərində anadan olmuşdur. Azərbaycan Tibb İnstitutunu (ATİ) bitirmişdir (1943).
Tibb üzrə fəlsəfə doktorluğu (1954) və elmlər doktorluğu (1966) dissertasiyalarını müdafiə etmişdir. Professor (1967) elmi adını almış, Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü (1989) seçilmişdir. İ.T.Abasovun əmək fəaliyyəti ərzində II Dünya müharibəsi zamanı ordu sıralarında alay həkimi (1943-1946); ATİ-də Terapevtik kafedrada ordinator (1946-1950), professor (1967); ET Rentgenologiya, radiologiya və onkologiya İnstitutunda Terapiya şöbəsinin müdiri (1949-1968); ET Qastroenterologiya İnstitutunda Terapevtik şöbənin müdiri (1988-2001), elmi məsləhətçi (2001-2006) vəzifələrində çalışmışdır. İ.T.Abasovun elmi və həkimlik fəaliyyəti çoxsahəli olmuşdur. O, hematologiya, onkologiya, qastroenterologiya sahəsində bir sıra fundamental tədqiqatlar aparmış və tibb elminə mühüm nəticələr vermişdir. Mədə xəstəliklərinin diaqnostikasında mədə şirəsində sərbəst amin turşularının xromotoqrafik analizini, yoğun bağırsağın xərçəngi və başqa patologiyaların diaqnostikasında qələvi fosfataza, enterokinazanın müayinəsinin əhəmiyyətini, həmçinin mədəaltı vəzi, mədə, qaraciyər və öd yolları xəstəliklərində mədəaltı vəzinin xarici sekretor funksiyasını tədqiq etmişdir. O, mədə və 12-barmaq bağırsaq xorasının mədəaltı vəziyə keçməsinin laborator diaqnostikası metodunun müəllifidir. O, ilk dəfə qara ciyərin müxtəlif xəstəliklərində bromsulfalein vasitəsilə bu orqanın ekssekretor funksiyasını müəyyən etmiş, Azərbaycanda mədə, öd kisəsi və öd yolları, bağırsaq xəstəliklərinin epidemiologiyası üzrə tədqiqatlar aparmışdır. Müxbir üzv İ.T.Abasovun elmi fəaliyyətinin nəticələri respublikada və xaricdə çap olunmuş 300-dən artıq elmi əsərdə, həmçinin 15 monoqrafiyada öz əksini tapmışdır. Onun elmi rəhbərliyi altında 2 elmlər doktorluğu və 6 fəlsəfə doktorluğu dissertasiyası müdafiə olunmuşdur. Alim Ümumittifaq Qastroenteroloqlar və Terapevtlər Cəmiyyətinin idarə heyətinin üzvü (1976), SSRİ TEA-nın Qastroenteroloji problemlər üzrə komissiyasının üzvü (1980-2008), Respublika Səhiyyə Nazirliyinin Elmi tibb Şurasının Rəyasət Heyətinin üzvü (1968), Nazirliyin Baş qastroenteroloqu (1970), Azərbaycan Qastroenteroloqlar Cəmiyyətinin (1970-2008) üzvü olmuşdur. İ.T.Abasovun müharibədə iştirakı və elmi-həkimlik fəaliyyəti dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir. O, I və II dərəcəli “Vətən müharibəsi” (1944, 1945), “Qırmızı ulduz” (1946) ordenləri, “Döyüş cəsarətinə görə” (1944), “Almaniya üzərində 1941-1945-ci illərdə qələbə” (1945) və s. medallarla təltif olunmuş, Əməkdar elm xadimi (1984) və Azərbaycan SSR Dövlət Mükafatı laureatı fəxri adlarına layiq görülmüşdür. Müxbir üzv İsmayıl Abasov 2006-cı ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Абасов Исмаил Теймур оглы родился 21 августа 1922 г. в Баку. Окончил Азербайджанский медицинский институт (АМИ) (1943).
Защитил диссертацию на соискание ученой степени доктора философии по медицинским наукам и доктора наук (1966). Получил звание профессора (1967), члена-корреспондента Академии наук Азербайджанской ССР (1989). За годы своей деятельности во время Второй мировой войны И. Абасов в рядах армии был полковым врачом (1943-1946); ординатором терапевтической кафедры (1946-1950), профессором (1976); руководителем отделения терапии в Институте рентгенологии, радиологии и онкологии (НИИРРиО) (1949-1968); руководителем терапевтического отделения в Институте гастроэнтерологии (1988-2001), научным консультантом (2001-2006). Научная и врачебная деятельность И.Т.Абасова была многоотраслевой. Провел ряд фундаментальных исследований в области гематологии, онкологии, гастроэнтерологии и дал важные результаты медицинской науке. Ученый исследовал анализ хроматографии свободных аминокислот в желудочном соке при диагностике желудочных заболеваний, а также значение обследования энтерокиназы, щелочной фосфатазы в диагностике рака толстой кишки и других патологий. Ученый также исследовал внешнесекреторную функцию поджелудочной железы в заболеваниях поджелудочной железы, желудка, печени и желчных путей. И.Аббасов – автор метода лабораторной диагностики перехода язвы желудка и 12-типерстной кишки в поджелудочную железу. Он впервые посредством бромсульфалеина в различных заболеваниях печени определил экскреторную функцию этого органа, а также провел в Азербайджане исследования по эпидемиологии заболеваний желудка, желчного пузыря и желчных протоков и кишечника. Результаты научной деятельности члена-корреспондента И. Абасова нашли свое отражение в более чем 300 научных трудах, в том числе в 15 монографиях, опубликованных в республике и за рубежом. Под его научным руководством были защищены 2 доктора наук и 6 докторов философии. Ученый являлся членом Совета директоров Общества терапевтов и Всесоюзного общества гастроэнтерологов (1976), членом комиссии по проблемам гастроэнтерологии АМН СССР (1980-2008), членом президиума Ученого медицинского совета Минздрава республики (1968), главным гастроэнтерологом министерства (1970), членом Азербайджанского общества гастроэнтерологов (1970-2008). Участие И.Т. Абасова в войне и научно-врачебная деятельность были высоко оценены государством. Ученый был награжден орденами «Ветеран войны I и II степени» (1944, 1945), Красной Звезды (1946), медалями «За боевые заслуги» (1944) , «Победа над Германией в 1941-1945 гг.» и др., он удостоен почетного звания «Заслуженный деятель науки» (1984), является лауреатом Государственной премии Азербайджанской ССР. Член-корреспондент Исмаил Абасов скончался в 2006 г. в Баку. |