Abasov İsmayıl Teymur oğlu 1922-ci il avqustun 21-də Bakı şəhərində anadan olmuşdur. Azərbaycan Tibb İnstitutunu (ATİ) bitirmişdir (1943).
Tibb üzrə fəlsəfə doktorluğu (1954) və elmlər doktorluğu (1966) dissertasiyalarını müdafiə etmişdir. Professor (1967) elmi adını almış, Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü (1989) seçilmişdir. İ.T.Abasovun əmək fəaliyyəti ərzində II Dünya müharibəsi zamanı ordu sıralarında alay həkimi (1943-1946); ATİ-də Terapevtik kafedrada ordinator (1946-1950), professor (1967); ET Rentgenologiya, radiologiya və onkologiya İnstitutunda Terapiya şöbəsinin müdiri (1949-1968); ET Qastroenterologiya İnstitutunda Terapevtik şöbənin müdiri (1988-2001), elmi məsləhətçi (2001-2006) vəzifələrində çalışmışdır. İ.T.Abasovun elmi və həkimlik fəaliyyəti çoxsahəli olmuşdur. O, hematologiya, onkologiya, qastroenterologiya sahəsində bir sıra fundamental tədqiqatlar aparmış və tibb elminə mühüm nəticələr vermişdir. Mədə xəstəliklərinin diaqnostikasında mədə şirəsində sərbəst amin turşularının xromotoqrafik analizini, yoğun bağırsağın xərçəngi və başqa patologiyaların diaqnostikasında qələvi fosfataza, enterokinazanın müayinəsinin əhəmiyyətini, həmçinin mədəaltı vəzi, mədə, qaraciyər və öd yolları xəstəliklərində mədəaltı vəzinin xarici sekretor funksiyasını tədqiq etmişdir. O, mədə və 12-barmaq bağırsaq xorasının mədəaltı vəziyə keçməsinin laborator diaqnostikası metodunun müəllifidir. O, ilk dəfə qara ciyərin müxtəlif xəstəliklərində bromsulfalein vasitəsilə bu orqanın ekssekretor funksiyasını müəyyən etmiş, Azərbaycanda mədə, öd kisəsi və öd yolları, bağırsaq xəstəliklərinin epidemiologiyası üzrə tədqiqatlar aparmışdır. Müxbir üzv İ.T.Abasovun elmi fəaliyyətinin nəticələri respublikada və xaricdə çap olunmuş 300-dən artıq elmi əsərdə, həmçinin 15 monoqrafiyada öz əksini tapmışdır. Onun elmi rəhbərliyi altında 2 elmlər doktorluğu və 6 fəlsəfə doktorluğu dissertasiyası müdafiə olunmuşdur. Alim Ümumittifaq Qastroenteroloqlar və Terapevtlər Cəmiyyətinin idarə heyətinin üzvü (1976), SSRİ TEA-nın Qastroenteroloji problemlər üzrə komissiyasının üzvü (1980-2008), Respublika Səhiyyə Nazirliyinin Elmi tibb Şurasının Rəyasət Heyətinin üzvü (1968), Nazirliyin Baş qastroenteroloqu (1970), Azərbaycan Qastroenteroloqlar Cəmiyyətinin (1970-2008) üzvü olmuşdur. İ.T.Abasovun müharibədə iştirakı və elmi-həkimlik fəaliyyəti dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir. O, I və II dərəcəli “Vətən müharibəsi” (1944, 1945), “Qırmızı ulduz” (1946) ordenləri, “Döyüş cəsarətinə görə” (1944), “Almaniya üzərində 1941-1945-ci illərdə qələbə” (1945) və s. medallarla təltif olunmuş, Əməkdar elm xadimi (1984) və Azərbaycan SSR Dövlət Mükafatı laureatı fəxri adlarına layiq görülmüşdür. Müxbir üzv İsmayıl Abasov 2006-cı ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Abasov Ismayil Teymur was born on August 21, 1922 in Baku. Graduated from Azerbaijan Medical Institute (AMI) (1943).
He defended PhD in Medicine (1954) and Doctor of Sciences (1966). Professor (1967), he was elected as a corresponding member of the Azerbaijan SSR Academy of Sciences (1989). T. Abbasov was a doctor in Second World War (1943-1946); Professor at the Therapeutic Department at AMI (1946-1950), Professor (1967); Head of the Therapeutic Department at the Institute of Radiology, Radiology and Oncology (1949-1968); Head of Therapeutic Department at the ET Gastroenterology Institute (1988-2001), Scientific Advisor (2001-2006). The scientific and medical activity of T. Abbasov was multifaceted. He has conducted a number of fundamental studies in the field of hematology, oncology, gastroenterology and has made significant progress in medicine. He has studied chromatographic analysis of free amino acids in gastric juice diagnosis, colon cancer, the importance of examination of Enteropeptidase, as well as external secretory function of the pancreas in the pancreas, stomach, liver and bile ducts. He is the author of the laboratory diagnostic method of gastric and 12-finger intestinal obstruction. For the first time, he has identified excretory function of liver through bromsulphalene in various diseases of the liver, has conducted studies on stomach, gallbladder and bile ducts, epidemiology of gastrointestinal tract in Azerbaijan. Corresponding member of T.Abasov's scientific activity has been published in more than 300 scientific works and 15 monographs published in the Republic and abroad. 6 doctoral dissertation and 6 PhD theses defended Under his scientific supervision. Scientist was a member of the board of the All-Union Gastroenterologists and Therapists Society (1976), member of the Commission on Gastroenterological Problems of the USSR TEA (1980-2008), Member of the Presidium of the Scientific Medical Council of the Ministry of Health (1968), Chief Gastroenterologist of the Ministry (1970), Azerbaijan Gastroenterologists Society (1970-2008). He was awarded the Orders of the First and Second Class "Homeland War" (1944, 1945), "Red Star" (1946), "Battle For Courage" (1944), "Victory over Germany in 1941-1945" (1945) . Honored Scientist (1984) and laureate of the Azerbaijan SSR State Prize. Correspondent member Ismayil Abasov died in 2006 in Baku. |