Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Arif Akim oğlu Abbasov 1937-ci il dekabrın 22-də Naxçıvan şəhərində anadan olmuşdur. 1956-cı ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Tarix fakültəsinə daxil olan A.Abbasov 1961-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Tarix İnstitutunda işə qəbul olunmuş və bütün sonrakı həyatını elmə həsr etmişdir.
A.Abbasov təcrübə keçmək üçün Moskvaya – SSRİ EA-nın Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutuna ezam edilmiş, oradan qayıtdıqdan sonra isə elmi tədqiqat işlərini davam etdirmiş, etnoqrafiyanın Azərbaycanda yeni olan etnososioloji və etnomədəni proseslər istiqamətləri üzrə araşdırmalar aparmışdır. A.Abbasov 1974-cü ildə Tbilisi şəhərində “Azərbaycan dağ-mədən sənayesi işçilərinin müasir məişət və mədəniyyəti” mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir. Bir müddət Azərbaycan Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətində Elm Tarixi üzrə Elmi Şuranın elmi katibi vəzifəsində çalışdıqdan sonra o, 1978-ci ildə yenidən Tarix İnstitutuna qayıtmış və burada elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsində işə başlamışdır. Azərbaycan SSR Ali Soveti Rəyasət Heyətinin 1982-ci il 25 may tarixli qərarına əsasən Tarix İnstitutunun Arxeologiya və Etnoqrafiya Sektoru nəzdində Etnososioloji tədqiqatlar şöbəsi yaradılmış və şöbəyə rəhbərlik A.Abbasova həvalə edilmişdir. 1993-cü ildə isə Arxeologiya və Etnoqrafiya Sektoru İnstituta çevrilmiş və A.Abbasov həmin İnstitutun ilk direktoru olmuşdur. A.Abbasov 1995-ci ildə “Azərbaycanın yeni şəhərlərinin həyat tərzi (etnososioloji tədqiqat)” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə edərək tarix elmləri doktoru alimlik dərəcəsi almış, 2001-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir. A.Abbasovun müasir Azərbaycan etnoqrafiya elminin inkişafında böyük xidmətləri olmuşdur. Belə ki, Azərbaycan etnoqrafiyasının bir sıra aktual problemləri, o cümlədən etnososioloji, etnomədəni, etnodemoqrafik və etnostatistik proseslərin ilk dəfə araşdırılması bilavasitə A.Abbasovun adı ilə bağlıdır. Onun rəhbərliyi altında institut bir sıra beynəlxalq elmi konfranslar təşkil etmiş, müxtəlif xarici ölkələrlə elmi əməkdaşlıq əlaqələri qura bilmişdir. Bundan başqa, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun YUNESKO-nun “Böyük İpək Yolu” və İNTAS-2000 proqramlarında yaxından iştirak etməsində də A.Abbasovun böyük əməyi olmuşdur A.Abbasov Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasəti nəticəsində reallaşan Bakı-Tbilisi-Ceyhan əsas ixrac neft kəmərinin keçdiyi ərazilərin arxeoloji abidələrinin tədqiqi ilə bağlı geniş fəaliyyət proqramı həyata keçirmişdir. O, dəfələrlə Fransa, Türkiyə, İtaliya, Rumıniya, Polşa, Almaniya, ABŞ və s. ölkələrdə keçirilən beynəlxalq konfrans və konqreslərdə Azərbaycan etnoqrafiya elmini layiqincə təmsil etmişdir. A.Abbasov Azərbaycan xalqının məişət və mədəniyyətinə aid bir neçə monoqrafiyanın və yüzdən artıq elmi məqalənin müəllifidir. 1998-ci ildə Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun təşkilatçılığı və bilavasitə iştirakı ilə işıq üzü görən “Azərbaycanlılar” adlı ümumiləşdirici fundamental monoqrafiyanın baş redaktoru da A.Abbasov olmuşdur. AMEA-nın müxbir üzvü Arif Abbasov 2005-ci ildə Bakı şəhərində vəfat etmişdir. |

Corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences Arif Akim oglu Abbasov was born on December 22, 1937 in Nakhchivan city. In 1956, A. Abbasov, a member of the History Department of the Azerbaijan State University (now Baku State University), began to work at History Institute of the Academy of Sciences in 1961 and devoted his life to the science.
A. Abbasov was sent to Moscow for an internship at the Institute of Ethnography and Anthropology of the USSR Academy of Sciences, and returning he continued scientific researches and investigated ethnography in new ethnosociological and ethnocultural processes in Azerbaijan. A. Abbasov defended his thesis in 1974 in Tbilisi on "Modern household and culture of mining industry workers of Azerbaijan". After working for the Scientific Secretary on Science History of the Presidium of the Azerbaijan Academy of Sciences for a while, he returned to the History Institute in 1978 and began to work here as Deputy Director of Scientific Affairs. According to the decision of the Presidium of the Supreme Soviet of the Azerbaijan SSR dated May 25, 1982, the Department of Ethnosociological Research under the Archeology and Ethnography Sector of the History Institute was established and the head of the department was entrusted to A.Abbasov. In 1993, he became the Institute of Archeology and Ethnography, and A. Abbasov was the first director of that institute. In 1995 A.Abbasov defended his doctoral dissertation on the theme "The lifestyle of the new cities of Azerbaijan (ethnosociological research)" and received a scientific degree of Doctor of Historical Sciences. In 2001, he was elected as a corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences. A.Abbasov had great contribution to the development of modern Azerbaijani ethnography. Thus, for the first time a number of topical issues of Azerbaijani ethnography, including ethnosociological, ethnocultural, ethno-demographic and ethnostatic processes, are directly related to A.Abbasov's name. Under his leadership, the institute has organized a number of international scientific conferences and has established scientific cooperation with different foreign countries. In addition, A.Abbasov has been a great contributor to the Archeology and Ethnography Institute's close involvement in UNESCO's “Great Silk Road” and INTAS-2000 programs. A.Abbasov has implemented a large-scale program of research on the archeological monuments of the territory of the Baku-Tbilisi-Ceyhan main export oil pipeline, which was realized as a result of the far-sighted policy of our national leader Heydar Aliyev. He has repeatedly visited France, Turkey, Italy, Romania, Poland, Germany, USA and others. A. Abbasov is the author of several monographs and more than 100 scientific articles about the culture of Azerbaijani people. In 1998 A.Abbasov was the editor-in-chief of the generalizing fundamental monograph entitled "Azerbaijanis", which was published with the direct participation of the Institute of Archeology and Ethnography. Corresponding member of ANAS Arif Abbasov died in Baku in 2005. |