Babayev Arif Əliheydər oğlu 1934-cü il noyabırın 11-də anadan olmuşdur. Azərbaycan Dövlət Universitetinin Fizika-riyaziyyat fakültəsini riyaziyyat ixtisası üzrə bitirmişdır (1957).
1960-cı ildə fəlsəfə doktorluğu, 1966-cı ildə elmlər doktorluğu dissertasiyasını müdafiə etmişdir. 1976-cı ildə AEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir. Azərbaycan Dövlət Universitetinin Mexanika-riyaziyyat fakültəsində müəllim, dosent, professor, kafedra müdiri, dekan (1979-1994) vəzifələrində çalışmışdır. A.Babayev qeyri-xətti sinqulyar inteqral tənliklərin həllinin varlığı və yeganəliyi haqqında bir sıra yeni teoremlər isbat etmiş, qeyri–hamar qapalı inteqrallama əyrisi üzrə sinqulyar inteqralı tədqiq etmiş, xətti və qeyri-xətti sinqulyar inteqral tənliklərə tətbiq etmişdir. Açıq əyri üzrə Koşi nüvəli sinqulyar inteqral operatorun tədqiqi üçün yeni üsul vermişdir ki, bu üsul əsasında qeyri-xətti sinqulyar inteqral tənliklərin lokal nəzəriyyəsi yaradılmışdır. Koşi tipli inteqral və qeyri-hamar qapalı düzləndirilə bilən əyri üzrə sinqulyar inteqral haqqında klassik Plemel-Privalov problemini həll etmişdir. Sinqulyar inteqralın və bu inteqralın təsir etdiyi fəzaların diskret analoqları, həmçinin bu anlayışların qeyri-xətti sinqulyar inteqral tənliklərin təqribi həllinə tətbiqləri verilmişdir. Bilavasitə iştirakı və rəhbərliyi altında qeyri-xətti sinqulyar inteqral tənliklərin lokal nəzəriyyəsi, bu tənliklərin təqribi həlli üsulları, oblast üzrə çoxölçülü sinqulyar inteqral operatorlar və tənliklərin lokal nəzəriyyəsi inkişaf etdirilmiş və funksional fəzaların daxilolma teoremlərinə və s. tətbiq edilmişdir. A.Babayevin rəhbərliyi altında 40-dan çox namizədlik və doktorluq dissertasiyası müdafiə edilmişdir. A.Babayev “Şərəf nişanı” ordeni (1976), Əməkdar elm xadimi (1992) fəxri adı ilə təltif olunmuşdur. AMEA-nın müxbir üzvü Arif Babayev 1998-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Ариф Алигейдар оглы Бабаев родился 11 ноября 1934 года. Окончил физико-математический факультет по специальности математика (1957). В 1960 году стал доктором философии, в 1966 году защитил докторскую диссертацию. В 1976 году был избран членом-корреспондентом АН Азербайджана. Работал педагогом, доцентом, профессором, завкафедрой и деканом на механико-математическом факультете Азербайджанского государственного университета (1979-1994).
А.Бабаев доказал ряд новых теорем о существовании решения и о единственности нелинейных сингулярных интегральных уравнений, изучил сингулярный интеграл по интегрализации неровной замкнутой кривой, применил его в линейных и нелинейных сингулярных интегральных уравнениях. Ввел новый метод для исследования сингулярного интегрального оператора с ядром Коши по открытой кривой, и на основе этого метода была создана локальная теория нелинейных сингулярных интегральных уравнений. Решил классическую проблему Племеля-Привалова о сингулярном интеграле по выровненной замкнутой негладкой кривой и интеграле типа Коши. Даны дискретные аналоги сингулярного интеграла и пространства, на которые влияет этот интеграл, а также применение этих понятий для приблизительного решения нелинейных сингулярных интегральных уравнений. При непосредственном участии и руководстве А.Бабаева была развита локальная теория нелинейных сингулярных интегральных уравнений, приблизительные методы решения этих уравнений, локальная теория уравнений и многомерных сингулярных интегральных операторов по области, и применена в теоремах ввода функциональных пространств и в др. Под руководством А.Бабаева были защищены больше 40 кандидатских и докторских диссертаций. Награжден орденом «Знак Почета» (1976) и удостоен почетного звания «Заслуженный деятель науки» (1992). Член-корреспондент НАНА Ариф Бабаев скончался в 1998 году в Баку. |