Babayev Arif Əliheydər oğlu 1934-cü il noyabırın 11-də anadan olmuşdur. Azərbaycan Dövlət Universitetinin Fizika-riyaziyyat fakültəsini riyaziyyat ixtisası üzrə bitirmişdır (1957).
1960-cı ildə fəlsəfə doktorluğu, 1966-cı ildə elmlər doktorluğu dissertasiyasını müdafiə etmişdir. 1976-cı ildə AEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir. Azərbaycan Dövlət Universitetinin Mexanika-riyaziyyat fakültəsində müəllim, dosent, professor, kafedra müdiri, dekan (1979-1994) vəzifələrində çalışmışdır. A.Babayev qeyri-xətti sinqulyar inteqral tənliklərin həllinin varlığı və yeganəliyi haqqında bir sıra yeni teoremlər isbat etmiş, qeyri–hamar qapalı inteqrallama əyrisi üzrə sinqulyar inteqralı tədqiq etmiş, xətti və qeyri-xətti sinqulyar inteqral tənliklərə tətbiq etmişdir. Açıq əyri üzrə Koşi nüvəli sinqulyar inteqral operatorun tədqiqi üçün yeni üsul vermişdir ki, bu üsul əsasında qeyri-xətti sinqulyar inteqral tənliklərin lokal nəzəriyyəsi yaradılmışdır. Koşi tipli inteqral və qeyri-hamar qapalı düzləndirilə bilən əyri üzrə sinqulyar inteqral haqqında klassik Plemel-Privalov problemini həll etmişdir. Sinqulyar inteqralın və bu inteqralın təsir etdiyi fəzaların diskret analoqları, həmçinin bu anlayışların qeyri-xətti sinqulyar inteqral tənliklərin təqribi həllinə tətbiqləri verilmişdir. Bilavasitə iştirakı və rəhbərliyi altında qeyri-xətti sinqulyar inteqral tənliklərin lokal nəzəriyyəsi, bu tənliklərin təqribi həlli üsulları, oblast üzrə çoxölçülü sinqulyar inteqral operatorlar və tənliklərin lokal nəzəriyyəsi inkişaf etdirilmiş və funksional fəzaların daxilolma teoremlərinə və s. tətbiq edilmişdir. A.Babayevin rəhbərliyi altında 40-dan çox namizədlik və doktorluq dissertasiyası müdafiə edilmişdir. A.Babayev “Şərəf nişanı” ordeni (1976), Əməkdar elm xadimi (1992) fəxri adı ilə təltif olunmuşdur. AMEA-nın müxbir üzvü Arif Babayev 1998-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Arif Alihaydar oglu Babayev was born on November 11, 1934. He graduated from the Faculty of Physics and Mathematics on mathematics (1957). In 1960 he became a PhD, in 1966 - doctoral of science.
In 1976 he was elected as a corresponding member of the Azerbaijan Academy of Sciences. He worked as a teacher, associate professor, Professor, head of department and dean at the mechanics and mathematics department of Azerbaijan State University (1979-1994). A.Babayev proved a number of new theorems on the existence of a solution and on the uniqueness of nonlinear singular integral equations, studied the singular integral for the integration of an uneven closed curve and applied it in linear and nonlinear singular integral equations. He introduced a new method for studying a singular integral operator with a Cauchy nuclei along an open curve, was created method based on a local theory of nonlinear singular integral equations. The discrete analogs of the singular integral and space, which are affected by this integral, as well as the application of these concepts for the approximate solution of nonlinear singular integral equations was given. With the participation and leadership of A.Babayev were developed a local theory of nonlinear singular integral equations, approximate methods for solving these equations, a local theory of equations and multidimensional singular integral operators on a domain, and applied in function space input theorems and others. Under the leadership of A.Babayev more than 40 PhD and doctoral theses were defended. He was awarded the Order "Badge of Honor" (1976) and in 1992 he was awarded the "Honored Scientist". Corresponding member of ANAS Arif Babayev died in 1998 in Baku. |