Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Zərifə İsmayıl qızı Budaqova 1929-cu il aprel ayının 28-də İrəvan şəhərində anadan olmuşdur. O, 1943-cü ildə Ermənistan SSR Pedaqoji Texnikumunda, 1945-ci ildə Ermənistan SSR Dövlət Pedaqoji İnstitununun Azərbaycan dili və ədəbiyyatı fakültəsində təhsil almışdır. 1948-ci ildə tarixi Azərbaycan torpağı olan indiki Ermənistan ərazisindəki azərbaycanlıların böyük qisminin deportasiya edilməsi nəticəsində Z.Budaqovanın da ailəsi Azərbaycan Respublikasının paytaxtı Bakı şəhərinə köçmüş və o, 1948-1949-cu illərdə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun Azərbaycan dili və ədəbiyyatı fakültəsində təhsilini davam etdirərək oranı fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. 1949-1953-cü illərdə Moskva şəhərində keçmiş SSRİ Elmlər Akademiyası Dilçilik İnstitutunun Türk dilləri sektorunun aspiranturasında oxumuş, 1953-cü ildə «Azərbaycan dilində feilin tərz kateqoriyası» mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir. O, 1953-1955-ci illərdə Azərbaycan EA Dil və Ədəbiyyat İnstitutunda (o zaman bu institutlar birgə olmuşlar) böyük elmi işçi vəzifəsində çalışmış, 1955-ci ildən 1989-cu ilədək (ömrünün sonuna qədər) Dilçilik İnstitutunun Müasir Azərbaycan dili şöbəsinə rəhbərlik etmişdir. Z.Budaqova 1963-cü ildə «Azərbaycan ədəbi dilində sadə cümlə» mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir. 1968-ci ildə «Türk dilləri» ixtisası üzrə professor elmi adı qazanmış, 1980-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir. Dilçi alim 1984-1988-ci illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyası Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktor müavini, 1988-1989-cu illərdə direktoru vəzifəsində çalışmışdır.
Z.Budaqova azərbaycanlı qadınlar arasında filologiya elmləri namizədi və elmlər doktoru elmi adı almış ilk alim və Dilçilik İnstitutunun ilk qadın direktoru olmuşdur. Alim 100-dən artıq elmi əsərin, 8 kitabın müəllifidir. O, bir çox beynəlxalq, ümumittifaq və respublika miqyaslı simpozium, konfrans, müşavirə və elmi sessiyalarda iştirak edərək Azərbaycan Elmlər Akademiyasını təmsil etmişdir. Dilçi alim 20-dən çox elmlər namizədi və elmlər doktoru yetişdirmişdir. AMEA-nın müxbir üzvü Zərifə Budaqova 1989-cu il noyabrın 7-də Bakı şəhərində vəfat etmişdir. |

Член-корреспондент Академии Наук Азербайджана Зарифа Исмаил кызы Будагова родилась 28 апреля 1929 г. в городе Иревань. В 1943 г. получала образование в Педагогическом Техникуме Армянской ССР, в 1945 г. в Государственном Педагогическом Институте Армянской ССР на факультете Азербайджанского языка и литературы. В 1948 году в результате депортации большинства азербайджанцев проживающих на нынешней армянской территории, которая являлась исторически азербайджанской землей, семья З.Будаговой переехала в столицу Азербайджанской Республики в город Баку. Здесь продолжив обучение в Азербайджанском Государственном педагогическом институте в 1948-1949 гг., на факультете Азербайджанского языка и литературы окончила его с отличительным дипломом. В 1949-1953 гг. училась на аспирантуре Института Языкознания Академии Наук бывшего СССР в городе Москва, в 1953 г. защитила кандидатскую диссертацию на тему «Образная категория глагола в Азербайджанском языке». В 1953-1955 гг. работала на таких должностях, как старший научный сотрудник в Институте литературы и языка АН Азербайджана (в то время эти институты были совместны), с 1955-1989 гг. (до конца жизни), заведующий отделением Современный Азербайджанский язык, в Институте языкознания. В 1963 г. защитила докторскую диссертацию на тему «Простое предложение на Азербайджанском литературном языке». В 1968 г. получила ученое звание профессора по специальности «Тюркские языки». В 1984-1988 гг. была зам.директора Института языкознания Академии Наук Азербайджана, в 1988-1989 гг. директором этого Института.
З.Будагова была первой женщиной директором Института Языкознания, первым ученым среди азербайджанских женщин, получившая ученые степени кандидата филологических наук и доктора наук. Автор – более 100 научных работ и 8 книг. Участвовала и представляла Академию наук Азербайджана, во многих международных, всесоюзных и республиканских симпозиумах, конференциях, совещаниях и научных сессиях. Ученый-языковед подготовила более 20 кандидатов и докторов наук. Член-корреспондент НАНА Зарифа Будагова скончалась 7 ноября 1989 года в городе Баку. |