Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Zərifə İsmayıl qızı Budaqova 1929-cu il aprel ayının 28-də İrəvan şəhərində anadan olmuşdur. O, 1943-cü ildə Ermənistan SSR Pedaqoji Texnikumunda, 1945-ci ildə Ermənistan SSR Dövlət Pedaqoji İnstitununun Azərbaycan dili və ədəbiyyatı fakültəsində təhsil almışdır. 1948-ci ildə tarixi Azərbaycan torpağı olan indiki Ermənistan ərazisindəki azərbaycanlıların böyük qisminin deportasiya edilməsi nəticəsində Z.Budaqovanın da ailəsi Azərbaycan Respublikasının paytaxtı Bakı şəhərinə köçmüş və o, 1948-1949-cu illərdə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun Azərbaycan dili və ədəbiyyatı fakültəsində təhsilini davam etdirərək oranı fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. 1949-1953-cü illərdə Moskva şəhərində keçmiş SSRİ Elmlər Akademiyası Dilçilik İnstitutunun Türk dilləri sektorunun aspiranturasında oxumuş, 1953-cü ildə «Azərbaycan dilində feilin tərz kateqoriyası» mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir. O, 1953-1955-ci illərdə Azərbaycan EA Dil və Ədəbiyyat İnstitutunda (o zaman bu institutlar birgə olmuşlar) böyük elmi işçi vəzifəsində çalışmış, 1955-ci ildən 1989-cu ilədək (ömrünün sonuna qədər) Dilçilik İnstitutunun Müasir Azərbaycan dili şöbəsinə rəhbərlik etmişdir. Z.Budaqova 1963-cü ildə «Azərbaycan ədəbi dilində sadə cümlə» mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir. 1968-ci ildə «Türk dilləri» ixtisası üzrə professor elmi adı qazanmış, 1980-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir. Dilçi alim 1984-1988-ci illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyası Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktor müavini, 1988-1989-cu illərdə direktoru vəzifəsində çalışmışdır.
Z.Budaqova azərbaycanlı qadınlar arasında filologiya elmləri namizədi və elmlər doktoru elmi adı almış ilk alim və Dilçilik İnstitutunun ilk qadın direktoru olmuşdur. Alim 100-dən artıq elmi əsərin, 8 kitabın müəllifidir. O, bir çox beynəlxalq, ümumittifaq və respublika miqyaslı simpozium, konfrans, müşavirə və elmi sessiyalarda iştirak edərək Azərbaycan Elmlər Akademiyasını təmsil etmişdir. Dilçi alim 20-dən çox elmlər namizədi və elmlər doktoru yetişdirmişdir. AMEA-nın müxbir üzvü Zərifə Budaqova 1989-cu il noyabrın 7-də Bakı şəhərində vəfat etmişdir. |

Corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences Zarifa Ismayil gizi Budagova was born on April 28, 1929 in Iravan city. He studied at the Pedagogical Technical College of the Armenian SSR in 1943 and in 1945 at the Armenian State Pedagogical Institute of the Azerbaijani Language and Literature. As a result of the deportation of the majority of Azerbaijanis in the present-day Armenian territory in 1948, Z.Budagova's family moved to Baku, the capital of the Republic of Azerbaijan, and continued to study at the Azerbaijani Language and Literature faculty at Azerbaijan State Pedagogical Institute in 1948-1949 graduated with honors diploma. In 1949-1953 she studied at postgraduate study of the Turkish language department of the Linguistics Institute of the Academy of Sciences of the USSR in Moscow. In 1953, she defended his dissertation on the theme "The category of verbs in Azerbaijani language". From 1953 to 1955 she worked as a senior researcher at Institute of Language and Literature of AS(then these institutions), from 1955 to 1989 (until the end of her life) headed the Contemporary Azerbaijani Language Department at the Linguistics Institute. Z.Budagova defended doctoral dissertation on "Simple sentence in Azerbaijani literary language" in 1963. In 1968, she became a professor on "Turkic Languages", and in 1980 she was elected as a corresponding member of the Azerbaijan Academy of Sciences. Linguist scientist worked as Deputy Director of Linguistics Institute named after Nasimi of Azerbaijan Academy of Sciences in 1984-1988, Director in 1988-1989.
Z.Budagova became the first female scientist and first female director of the Institute of Linguistics among the Azerbaijani women, candidate of philological sciences and doctor of sciences. The scientist is the author of more than 100 scientific works and 8 books. She participated in many international, all-Union and republican symposiums, conferences, consultations and scientific sessions and represented the Academy of Sciences of Azerbaijan. Linguist scientist has trained more than 20 candidates of sciences and a doctor of sciences. Corresponding member of ANAS Zarifa Budagova died on November 7, 1989 in Baku. |