Cəfərov Faiq İlahi oğlu 20 yanvar 1940-cı ildə Qərbi Azərbaycanın Zəngəzur mahalının Nüvədi kəndində anadan olmuşdur.
N.Nərimanov adına Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutunun Pediatriya fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir (1963). F.Cəfərov fəlsəfə (1967) və elmlər doktorluğu (1990) dissertasiyalarını müdafiə etmiş, professor elmi adına (1991) layiq görülmüşdür. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir (2001). F.Cəfərov əmək fəaliyyətinə Azərbaycan Tibb Universitetinin Normal fiziologiya kafedrasında başlamış, kafedranın aspirantı, assistenti, dosenti (1963-1991) vəzifələrini yerinə yetirmış, həmçinin ATU-nun əməkdaşlarının Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin büro üzvü (1978-1993), Normal fiziologiya kafedrasının müdiri (1991-2008), I müalicə-profilaktika fakültəsinin dekanı vəzifələrində (1993-1995) çalışmışdır. Müxbir üzv F.Cəfərovun elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətini müxtəlif bioloji keyfiyyətli motivasiya və emosiyaların mərkəzi və periferik mexanizmlərində neyropeptidlər və mediatorların fizioloji rolunun araşdırılması təşkil etmişdir. F.Cəfərovun elmi tədqiqat işlərinin nəticələrinə dair məlumatlar Kembric Universitetinin “XX əsrin elm xadimləri” məcmuəsində işıqlandırılmışdır. F.Cəfərov 200-ə yaxın elmi əsərin, o cümlədən 1 monoqrafiyanın, 2 dərsliyin, 4 dərs vəsaitinin, 10-dan artıq metodik göstərişin, 4 səmərələşdirici təklifin, həmçinin “İnsan fiziologiyası”. “Fizioloji terminlər lüğəti”. “Aclıq və susuzluğun mexanizmləri” adlı kitabların müəllifi olmuşdur. F.Cəfərov Amerika Birləşmiş Ştatlarında, Yaponiyada. Rusiya Federasiyasında, Türkiyədə, Hollandiyada, İranda, İsveçrədə keçirilən beynəlxalq konqres və konfranslarda elmi məruzələrlə çıxışlar etmiş, həmin ölkələrin elmi məcmuələrində elmi işlər çap etdirmiş, onun rəhbərliyi altında 5 fəlsəfə doktoru dissertasiyası müdafiə olunmuş, elmi məsləhətçiliyi ilə 1 elmlər doktorluğu dissertasiyası üzərində iş aparılmış, dissertasiya işi alimin ölümündən sonra müdafiə edilmiş və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən təsdiq olunmuşdur. Müxbir üzv F.Cəfərov Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının akademik A.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun İxtisaslaşdırılmış müdafiə şurasının sədr müavini (1991), Azərbaycan Tibb Universitetinin Böyük Elmi Şurasının, fakültə elmi şurasının və Nəzəri fənlər üzrə Problem komissiyasının, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının “Biologiya və kənd təsərrüfatı” bölməsi üzrə ekspert şurasının (1993-1994), Beynəlxalq Bioqrafik Assosiasiyasının (2001) üzvü, həmçinin Azərbaycan Fizioloqlar Cəmiyyətinin vitse-prezidenti, MDB ölkələrinin Fizioloqlar Cəmiyyətinin (1999) və Avropa Neyrokimya Cəmiyyətinin üzvü olmuşdur (1998). F.Cəfərov respublikanın Əməkdar müəllimi fəxri adına (2001) layiq görülmüşdür. AMEA-nın müxbir üzvü Faiq Cəfərov 2008-ci il yanvarın 30-da Bakıda vəfat etmişdir. |

Jafarov Faig Ilahi oglu was born on January 20, 1940 in the village of Nuvadi of the Zangezur district of Western Azerbaijan.
He graduated with honors from the Pediatric faculty of the Azerbaijan State Medical Institute named after N.Narimanov (1963). F.Jafarov defended PhD (1967) and doctor of sciences (1990) and was awarded the title of professor (1991). He became a corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences (2001). F. Jafarov started his career at the Department of Normal Physiology of the Azerbaijan Medical University, he worked as a post-graduate student, assistant, associate professor (1963-1991), as well as a member of the Trade Union Committee Bureau (1978-1993), Head of the Department of Normal Physiology (1991 2008, worked as dean of the Faculty of Therapeutic and Preventive Medicine (1993-1995). Corresponding member of F.Jafarov's scientific activity was the study of the physiological role of neuropeptides and mediators in the central and peripheral mechanisms of various biological quality motivations and emotions. Information on the results of F.Jafarov's scientific researches was clarified in Cambridge University's "XX Century Scientists" collection. F.Jafarov has about 200 scientific works, including 1 monograph, 6 textbooks, more than 10 methodical instructions, and also author of "Human physiology". "Dictionary of Physiological Terms"books. F.Jafarov made speeches in international congresses and conferences in the United States, Japan, Russia, Turkey, the Netherlands, Iran and Switzerland, has published scientific works in scientific journals of these countries. Under his leadership 5 PhD theses were defended, 1 doctor’s dissertation was scientifically consulted. Corresponding Member F.Jafarov was the Deputy Chairman of the Specialized Defense Council of the Institute of Physiology named after Academician A.Garayev (1991), member of the Scientific Council of the Azerbaijan Medical University, Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan, (1993-1994), International Biographical Association (2001), Vice President of Azerbaijan Society of Physiologists, member of Association of Physiologists of the Commonwealth of Independent States (1999) and European Neurochemical Society (1998). F. Jafarov was awarded the honorary title of Honored Teacher of the Republic (2001). Corresponding member of ANAS Faig Jafarov died on January 30, 2008 in Baku. |