Cəfərov Faiq İlahi oğlu 20 yanvar 1940-cı ildə Qərbi Azərbaycanın Zəngəzur mahalının Nüvədi kəndində anadan olmuşdur.
N.Nərimanov adına Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutunun Pediatriya fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir (1963). F.Cəfərov fəlsəfə (1967) və elmlər doktorluğu (1990) dissertasiyalarını müdafiə etmiş, professor elmi adına (1991) layiq görülmüşdür. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir (2001). F.Cəfərov əmək fəaliyyətinə Azərbaycan Tibb Universitetinin Normal fiziologiya kafedrasında başlamış, kafedranın aspirantı, assistenti, dosenti (1963-1991) vəzifələrini yerinə yetirmış, həmçinin ATU-nun əməkdaşlarının Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin büro üzvü (1978-1993), Normal fiziologiya kafedrasının müdiri (1991-2008), I müalicə-profilaktika fakültəsinin dekanı vəzifələrində (1993-1995) çalışmışdır. Müxbir üzv F.Cəfərovun elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətini müxtəlif bioloji keyfiyyətli motivasiya və emosiyaların mərkəzi və periferik mexanizmlərində neyropeptidlər və mediatorların fizioloji rolunun araşdırılması təşkil etmişdir. F.Cəfərovun elmi tədqiqat işlərinin nəticələrinə dair məlumatlar Kembric Universitetinin “XX əsrin elm xadimləri” məcmuəsində işıqlandırılmışdır. F.Cəfərov 200-ə yaxın elmi əsərin, o cümlədən 1 monoqrafiyanın, 2 dərsliyin, 4 dərs vəsaitinin, 10-dan artıq metodik göstərişin, 4 səmərələşdirici təklifin, həmçinin “İnsan fiziologiyası”. “Fizioloji terminlər lüğəti”. “Aclıq və susuzluğun mexanizmləri” adlı kitabların müəllifi olmuşdur. F.Cəfərov Amerika Birləşmiş Ştatlarında, Yaponiyada. Rusiya Federasiyasında, Türkiyədə, Hollandiyada, İranda, İsveçrədə keçirilən beynəlxalq konqres və konfranslarda elmi məruzələrlə çıxışlar etmiş, həmin ölkələrin elmi məcmuələrində elmi işlər çap etdirmiş, onun rəhbərliyi altında 5 fəlsəfə doktoru dissertasiyası müdafiə olunmuş, elmi məsləhətçiliyi ilə 1 elmlər doktorluğu dissertasiyası üzərində iş aparılmış, dissertasiya işi alimin ölümündən sonra müdafiə edilmiş və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən təsdiq olunmuşdur. Müxbir üzv F.Cəfərov Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının akademik A.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun İxtisaslaşdırılmış müdafiə şurasının sədr müavini (1991), Azərbaycan Tibb Universitetinin Böyük Elmi Şurasının, fakültə elmi şurasının və Nəzəri fənlər üzrə Problem komissiyasının, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının “Biologiya və kənd təsərrüfatı” bölməsi üzrə ekspert şurasının (1993-1994), Beynəlxalq Bioqrafik Assosiasiyasının (2001) üzvü, həmçinin Azərbaycan Fizioloqlar Cəmiyyətinin vitse-prezidenti, MDB ölkələrinin Fizioloqlar Cəmiyyətinin (1999) və Avropa Neyrokimya Cəmiyyətinin üzvü olmuşdur (1998). F.Cəfərov respublikanın Əməkdar müəllimi fəxri adına (2001) layiq görülmüşdür. AMEA-nın müxbir üzvü Faiq Cəfərov 2008-ci il yanvarın 30-da Bakıda vəfat etmişdir. |

Джафаров Фаиг Илахи оглы родился 20 января 1940 г. в селе Нувади Зангезурской губернии Западной части Азербайджана.
Окончил педиатрический факультет Азербайджанского медицинского института с дипломом с отличием (1963). Ф.Джафаров защитил диссертации доктора философии (1967) и доктора наук (1990), удостоен ученого звания профессора (1991). Избран членом-корреспондентом Национальной академии наук Азербайджана (2001). Ф.Джафаров начал трудовую деятельность на кафедре нормальной физиологии Азербайджанского медицинского университета в качестве аспиранта, ассистента, доцента (1963-1991), а также являлся членом бюро профсоюза сотрудников АМУ (1978-1993), завкафедрой нормальной физиологии (1991-2008), деканом I-го лечебно-профилактического факультета (1993-1995). Главными направлениями научной деятельности Ф.Джафарова были различные биологически качественные мотивационные и эмоциональные центры и организация исследований физиологической роли медиаторов и нейропептидов в периферических механизмах. Результаты научно-исследовательских работ, согласно данным Кембриджского университета, были освещены в сборнике «Деятели науки ХХ века». Ф.Джафаров - автор более 200 научных трудов, в том числе 1 монографии, 2 учебников, 4 учебных пособий, более 10 методических указателей, 4 рационализаторских предложений, а также автор книг «Физиология человека», «Словарь физиологических терминов», «Механизмы голода и жажды». Выступал с научными докладами на международных конгрессах и конференциях, проводимых в США, Японии, Российской Федерации, Турции, Голландии, Иране, Швейцарии, издавал научные труды в научных сборниках этих стран. Под руководством Ф.Джафарова были защищены диссертации 5 докторов философии, под его научным консультированием была проведена работа над диссертацией 1 доктора наук. Диссертация была защищена после смерти ученого и утверждена Высшей аттестационной комиссией при Президенте Азербайджанской Республики. Член-корреспондент НАНА Ф.Джафаров был зампредседателя Специализированного совета Института физиологии имени А.Караева, членом Высшего ученого совета АМУ, членом комиссии по Проблемам теоретических предметов и научного совета факультета, членом экспертного совета отделения «Биология и сельское хозяйство» ВААК при Президенте Азербайджанской Республики (1993-1994), членом Международной биографической ассоциации (2001), также вице-президентом Азербайджанского общества физиологов, членом Физиологического общества стран СНГ (1999) и членом Европейского общества нейрохимии (1988). Удостоен почетного звания «Заслуженный учитель Азербайджанской Республики» (2001). Член-корреспондент НАНА Фаиг Джафаров скончался 30 января 2008 г. в Баку. |