F.Əhmədbəyli 1923-cü il fevralın 12-də Bakı şəhərində ziyalı ailəsində anadan olmuşdur. 1941-1945-ci illərdə İkinci Dünya müharibəsində iştirak etmişdir. 1950-ci ildə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) Geoloji-kəşfiyyat fakültəsini bitirmişdir.
F.Əhmədbəyli 1954-cü ildə geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru, 1964-cü ildə geologiya-mineralogiya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini, 1972-ci ildə isə professor elmi adını almış, 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir. F.Əhmədbəyli əmək fəaliyyətinə AMEA-nın Geologiya İnstitutunda başlayaraq, böyük laborant, elmi işçi, baş elmi işçi, laboratoriya və şöbə rəhbəri vəzifələrində çalışmış, 2011-ci ildən etibarən həmin institutun Geotektonika və regional geologiya şöbəsinin baş elmi işçisi vəzifəsində çalışmışdır. F.Əhmədbəyli regional geologiya, geotektonika və neotektonika sahələrində tanınmış alimdir. Azərbaycanda ilk dəfə neotektonika üzrə kompleks elmi tədqiqatların başlanması onun adı ilə bağlıdır. O, Azərbaycanın iri struktur elementlərini öyrənmiş, müasir tektonik prosesləri və neotektonik hərəkətlərin neft-qazlılıq və seysmikliklə qarşılıqlı əlaqələri problemlərini tədqiq etmişdir. Onun redaksiyası və işləyib hazırladığı üsul üzrə “Azərbaycanın neotektonik xəritəsi” tərtib edilərək dərc olunmuşdur (1991-ci il). “Xəzər dənizi və onun haşiyəsinin beynəlxalq tektonik xəritəsi”nin, Azərbaycanın seysmik rayonlaşdırma xəritəsinin, bir sıra geoloji təyinatlı xəritə və atlasların tərtibatçılarından biridir. Onun hazırkı elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətini Yer qabığının yerüstü və dərinlik geoloji-tektonik quruluşu və geodinamik təkamülünün müasir modellərinin işlənib hazırlanması, müasir tektono-geodinamik, seysmik və ekzogen proseslər arasında korrelyativ asılılıqların müəyyən edilməsi təşkil edir. Onun iştirakı ilə Azərbaycan Respublikasının yeni geoloji, tektonik və neotektonik xəritələri işlənib hazırlanmış, “Azərbaycan Respublikasının Geoloji Ensiklopediyası”, həmçinin geoloji təyinatlı müxtəlif xəritələr üzərində işlər aparmışdır. F.Əhmədbəyli 145 elmi əsərin, o cümlədən 12 xəritə və atlasın, 5 monoqrafiyanın müəllifidir. Tanınmış beynəlxalq jurnallarda əsərlərinə istinad olunur. Çox sayda beynəlxalq konfrans, simpozium və konqreslərdə məruzə ilə çıxış etmişdir. Beynəlxalq (STCU, SCOPES, CNRS) qrant layihələrinin iştirakçısı olmuşdur. F.Əhmədbəylinin rəhbərliyi ilə 2 elmlər doktoru və 6 fəlsəfə doktoru yetişdirilmişdir. AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutu nəzdində Dissertasiya Şurasının üzvü olmuşdur. F.Əhmədbəyli İkinci Dünya müharibəsində iştirakına görə “Almaniya üzərində qələbə” medalı ilə təltif edilmişdir. Prezident təqaüdçüsü olmuşdür. Fərhad Əhmədbəyli 16 noyabr 2015-ci ildə vəfat etmişdir. |

F. Ahmedbeyli was born on February 12, 1923 in Baku, an intelligent family. He participated in the Second World War in 1941-1945. In 1950 he graduated from Geological-Explorative faculty of Azerbaijan Industrial Institute (now Azerbaijan State Oil and Industry University).
F.Ahmedbeyli deserved PhD in Geology-Mineralogy in 1954, Doctor of Geological-mineralogical Sciences in 1964, and the professor in 1972. In 2001 he was elected as a corresponding member of ANAS. F. Ahmedbeyli began his career at the Institute of Geology of ANAS and worked as a senior laboratory assistant, science researcher, and head of the division. Since 2011, he has been working as the senior scientific researcher at the Geotechnical and Regional Geology Department of the institute. F.Ahmedbeyli is a well-known scientist in the field of geology, geotechnics and neotectonics. In Azerbaijan, complex scientific research on neotectonics is related to his name. He studied large structural elements of Azerbaijan, problems of modern tectonic processes and neo-neutectonic interaction with oil-gas and seismicity. The main direction of his scientific activity is the development of geo-tectonic structure and geodynamic evolution of the Earth's crust's surface and depth, and the identification of correlative dependencies between modern tectono-geodynamic, seismic and exogenous processes. New geological, tectonic and neotectonic maps of the Republic of Azerbaijan were developed with his participation, "Geological Encyclopedia of the Republic of Azerbaijan", as well as various geological maps were also issued. F.Ahmedbeyli is the author of 145 scientific works, including 12 maps and atlas, 5 monographs. He has made numerous presentations at international conferences, symposiums and congresses. She has been a participant of international (STCU, SCOPES, CNRS) grant projects. Under the guidance of F.Ahmedbeyli 2 doctors of sciences and 6 PhDs were trained. He was a member of the Dissertation Council at the Institute of Geology and Geophysics of ANAS. F. Ahmedbeyli was awarded the Medal "For the Victory over Germany in the Great Patriotic War 1941–1945" medal for participation in the Second World War. He has been a retired. Farhad Ahmadbayli died on November 16, 2015. |