Neqreyev Vsevolod Fyodoroviç 1903-cü il iyunun 22-də Ukraynanın Kerç şəhərində anadan olmuşdur. 1930-cu ildə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun Kimya-texnologiya fakültəsini bitirmişdir.
1938-ci ildə dissertasiya müdafiə etmədən kimya üzrə fəlsəfə doktoru və 1951-ci ildə kimya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini, 1953-cü ildə isə professor elmi adını almış. 1959-cu ildə Azərbaycan SSR EA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
1930-1959-cu illərdə Azərbaycan Elmi Tədqiqat Neft Emalı İnstitutunda laboratoriya müdiri, 1959-1960-cı illərdə “Dənizneft” Dövlət Layihə İnstitutunda şöbə müdiri, 1961-ci ildən ömrünün sonuna qədər Azərbaycan SSR EA Qeyri-üzvi və Fiziki Kimya İnstitutunda laboratoriya müdiri işləmişdir.
V.Neqreyevin əsas elmi fəaliyyəti metalların aqressiv mühit şəraitində korroziyadan mühafizə texnologiyasının işlənib hazırlanması və onun sənaye miqyasında tətbiq edilməsi istiqamətinə yönəlmişdir. O, dəniz neft-mədən, kimya zavodları, yeraltı neft və qaz kəmərləri metal avadanlıqlarının kimyəvi və elektrokimyəvi korroziyadan qorunması üçün əməli tədbirlər hazırlamış və tətbiq üçün tövsiyə etmişdir. V.Neqreyevin təklifi ilə hazırda dəniz neft mədənlərindəki polad dirəklər sink örtüyü vasitəsilə müvəffəqiyyətlə mühafizə olunur.
V.Neqreyevin işləyib hazırladığı metalların inhibitor vasitəsi ilə mühafizə üsulu 1960-1970-ci illərdə Krasnodar vilayətinin qaz mədənlərində geniş tətbiq edilmişdir. V.Neqreyevin əldə etdiyi elmi və praktik nəticələr onun «Коррозия оборудования нефтяных промыслов», «Защита от коррозии морских нефтепромысловых сооружений» və bir çox başqa əsərlərində öz əksini tapmışdır.
V.Neqreyev 250 elmi əsərin, 30 müəlliflik şəhadətnaməsi və 20-yə yaxın monoqrafiyanın müəllifidir.
V.Neqreyevin rəhbərliyi ilə 6 elmlər doktoru və 50 fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır.
V.Neqreyev bir sıra müəlliflərlə birgə “Metal və neft-mədən avadanlıqlarının korroziyadan mühafizəsi” işinə görə Lenin mükafatına layiq görülmüş, Azərbaycan SSR-in Əməkdar elm və texnika xadimi adını almış, «Lenin», «Qırmızı Əmək Bayrağı», «Şərəf nişanı» ordenləri ilə təltif olunmuşdur.

Negreyev Vsevolod Fyodorovich was born on June 22, 1903 in Kerch, Ukraine. In 1930 he graduated from the Faculty of Chemical Technology of the Azerbaijan Industrial Institute.
In 1938 became PhD without defending a thesis and in 1951 a doctoral degree in chemistry. In 1959 he was elected a corresponding member of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR. 1930-1959 - Head of Laboratory at Azerbaijan Scientific Research Institute of Oil Processing, 1959-1960 Head of Department at Denizneft State Design Institute. From 1961 until the end of his life he worked as a laboratory director at the Institute of Inorganic and Physical Chemistry of the Academy of Sciences of the Soviet Socialist Republic of Azerbaijan. The main scientific activity of V.Negreyev focuses on the development and application of corrosion protection technology in the aggressive environment of metals and its industrial application. He has developed and recommended practical measures to protect the chemical and electrochemical corrosion of metal equipment from offshore oil, chemical plants, underground oil and gas pipelines. At the suggestion of V.Negreyev, steel poles in offshore oil fields are successfully protected by zinc coating. V.Negreyev is the author of 250 scientific works, 30 copyright certificates and about 20 monographs. Under the guidance of V.Negreyev 6 doctors of sciences and 50 doctors of philosophy were trained. V.Negreyev was awarded the Lenin Prize for Work on Corrosion Protection of Metal and Oil Equipment with several authors, was awarded the title of Honored Science and Technology worker of the Azerbaijani SSR, "Lenin", "Red Labor Flag", "Badge of Honor” medals. Corresponding member of ANAS Vsevolod Negreyev died in 1967. |