Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Yevgeni Aleksandroviç Paxomov 1880-ci il fevralın 25-də Rusiyanın Stavropol şəhərində doğulmuşdur. Gənc yaşlarında Tiflisdə oxuyarkən o, arxeologiya ilə maraqlanmağa başlamışdır. Zaqafqaziya Aksiz İdarəsində işləyərkən Azərbaycanı, Gürcüstanı gəzən gənc mütəxəssis diyarın maddi mədəniyyət abidələrinə maraq göstərib onları tədqiq etmişdir. 1919-cu ildə təsis edilmiş Azərbaycan Dövlət Universitetinə dərs deməyə dəvət olunan Y.Paxomov Bakıya köçüb bütün yaradıcı həyatını Azərbaycan tarixinin öyrənilməsinə həsr etmişdir. 1920-1965-ci illərdə universitetdə pedaqoji fəaliyyət göstərən Y.Paxomov eyni zamanda Azərbaycan Tarixi Muzeyində şöbəyə başçılıq etmiş, 1933-65-ci illərdə isə EA-nın Tarix İnstitutunun elmi işçisi kimi fəaliyyət göstərmişdir.
Y.Paxomovun Bakı Xalq Təhsili İnstitutunda oxuduğu mühazirələr 1923-cü ildə cəmləşdirilib “Azərbaycan tarixinin qısa kursu” kitabında nəşr edilmişdir. Bu, qədim diyarımızın tarixinə dair ilk dərsliklərdən biri idi. Y.Paxomov Azərbaycan Tarixi Muzeyində zənginliyinə və dəyərinə görə keçmiş SSRİ-də şöhrət qazanmış Yaxın və Orta Şərq, Qədim Roma imperiyası və Yunanıstan, habelə Rusiya sikkələrindən ibarət olan nadir numizmatika kolleksiyasını yaratmışdır. İlk əvvəl 103 sikkənin saxlandığı muzey kolleksiyasını o, 30000 nüsxəyə çatdırmışdır. Y.Paxomov Azərbaycanda və Qafqazda sikkə dəfinələrinə dair silsilə əsərlər hazırlayıb nəşr etdirmişdir. 1959-cu ildə onun “Azərbaycan sikkələri” monoqrafiyasının I buraxılışı dərc olunmuşdur. Y.Paxomov 1946-cı ildə “Azərbaycanın və Qafqazın dəfinələrinə dair” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir. 1947-ci ildə ona professor elmi adı verilmiş, 1962-ci ildə isə alim Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir. 1955-ci ildə Y.Paxomov Azərbaycan SSR Əməkdar elm xadimi adına layiq görülmüşdür. Elmin inkişafındakı xidmətlərinə və səmərəli pedaqoji fəaliyyətinə görə Y.Paxomov “Şərəf nişanı” ordeni və bir neçə medalla təltif olunmuşdur. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Yevgeni Paxomov 1965-ci ildə vəfat etmişdir. |

Corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences Evgeny Alexandrovich Pakhomov was born on February 25, 1880 in Stavropol, Russia. While studying in Tbilisi at a young age, he became interested in archeology. While working in the Transcaucasian Excise Office, a young specialist touring Azerbaijan and Georgia showed interest in the cultural monuments of the region. Invited to teach at the Azerbaijan State University, founded in 1919, Y. Pakhomov moved to Baku and devoted his entire life to studying the history of Azerbaijan. He worked at the university in 1920-1965, E.Pakhomov also headed the department at the Azerbaijan History Museum and in 1933-65 worked as a research fellow at the Institute of History of the Academy of Sciences.
E. Pakhomov created a unique numismatics collection of the Middle and Middle East, Ancient Roman Empire and Greece, as well as Russian coins, famous for their richness and value in the former Soviet Union. He first raised the museum's collection, which holds 103 coins, to 30,000. E.Pakhomov has developed and published a series of coin treasures in Azerbaijan and the Caucasus. In 1959 the first issue of his monograph “Azerbaijan coins” was published. In 1946 E. Pakhomov defended his doctoral thesis on "The Treasures of Azerbaijan and the Caucasus". In 1947 he was given the academic title of professor, and in 1962 he was elected a corresponding member of the Azerbaijan Academy of Sciences. In 1955 E.Pakhomov was awarded the title of Honored Scientist of the Azerbaijan SSR. For his contribution to the development of science and effective pedagogical activity, E.Pakhomov was awarded the Order of Honor and several medals. Eugene Pakhomov, corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, died in 1965. |