Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Yevgeni Aleksandroviç Paxomov 1880-ci il fevralın 25-də Rusiyanın Stavropol şəhərində doğulmuşdur. Gənc yaşlarında Tiflisdə oxuyarkən o, arxeologiya ilə maraqlanmağa başlamışdır. Zaqafqaziya Aksiz İdarəsində işləyərkən Azərbaycanı, Gürcüstanı gəzən gənc mütəxəssis diyarın maddi mədəniyyət abidələrinə maraq göstərib onları tədqiq etmişdir. 1919-cu ildə təsis edilmiş Azərbaycan Dövlət Universitetinə dərs deməyə dəvət olunan Y.Paxomov Bakıya köçüb bütün yaradıcı həyatını Azərbaycan tarixinin öyrənilməsinə həsr etmişdir. 1920-1965-ci illərdə universitetdə pedaqoji fəaliyyət göstərən Y.Paxomov eyni zamanda Azərbaycan Tarixi Muzeyində şöbəyə başçılıq etmiş, 1933-65-ci illərdə isə EA-nın Tarix İnstitutunun elmi işçisi kimi fəaliyyət göstərmişdir.
Y.Paxomovun Bakı Xalq Təhsili İnstitutunda oxuduğu mühazirələr 1923-cü ildə cəmləşdirilib “Azərbaycan tarixinin qısa kursu” kitabında nəşr edilmişdir. Bu, qədim diyarımızın tarixinə dair ilk dərsliklərdən biri idi. Y.Paxomov Azərbaycan Tarixi Muzeyində zənginliyinə və dəyərinə görə keçmiş SSRİ-də şöhrət qazanmış Yaxın və Orta Şərq, Qədim Roma imperiyası və Yunanıstan, habelə Rusiya sikkələrindən ibarət olan nadir numizmatika kolleksiyasını yaratmışdır. İlk əvvəl 103 sikkənin saxlandığı muzey kolleksiyasını o, 30000 nüsxəyə çatdırmışdır. Y.Paxomov Azərbaycanda və Qafqazda sikkə dəfinələrinə dair silsilə əsərlər hazırlayıb nəşr etdirmişdir. 1959-cu ildə onun “Azərbaycan sikkələri” monoqrafiyasının I buraxılışı dərc olunmuşdur. Y.Paxomov 1946-cı ildə “Azərbaycanın və Qafqazın dəfinələrinə dair” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir. 1947-ci ildə ona professor elmi adı verilmiş, 1962-ci ildə isə alim Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir. 1955-ci ildə Y.Paxomov Azərbaycan SSR Əməkdar elm xadimi adına layiq görülmüşdür. Elmin inkişafındakı xidmətlərinə və səmərəli pedaqoji fəaliyyətinə görə Y.Paxomov “Şərəf nişanı” ordeni və bir neçə medalla təltif olunmuşdur. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Yevgeni Paxomov 1965-ci ildə vəfat etmişdir. |

Член-корреспондент Национальной Академии Наук Азербайджана Евгений Александрович Пахомов родился 25 февраля 1880 года в Ставропольском крае России. Во время обучения в Тифлисе в юном возрасте он начал интересоваться археологией. В 1919 г. Е.А.Пахомов переезжает в Баку, с которым в дальнейшем будет связана вся его научно-исследовательская и преподавательская деятельность. Е. Пахомов, работавший в университете с 1920 по 1965 год, одновременно был и руководителем Музея истории Азербайджана. В 1933-65 годах работал научным сотрудником Института истории АН Азербайджанской ССР.
Лекции ученого в Бакинском государственном институте образования были объединены в 1923 году и опубликованы в книге «Краткий учебный курс по истории Азербайджана». Это был один из первых учебников по истории нашего древнего края. В 1955 году получил звание заслуженного деятеля науки Азербайджанской ССР. В 1962 году избран членом корреспондентом АН Аз. ССР. Нумизматика была страстью и предметом научных трудов Е.А.Пахомова. В 1941 году стал доцентом Бакинского университета, а в 1945 году Евгений Александрович защитил докторскую диссертацию и был утвержден профессором АГУ. Он собирал свою коллекцию в течение 65 лет. Его перу принадлежат научные работы, посвященные истории, археологии и нумизматике Кавказа, в том числе монография "Монетные клады Азербайджана и других республик и краев Кавказа». В большей части коллекция Е.А.Пахомова была определена и систематизирована им самим. Среди поступивших экспонатов его коллекции имеются редкие экземпляры и целые клады. Пахомов - один из крупнейших исследователей монетного дела и денежного обращения Азербайджана, его перу принадлежит около 100 научных работ посвященных истории, археологии и нумизматике Кавказа, в том числе монография "Монетные клады Азербайджана и других республик и краев Кавказа». Член-корреспондент НАНА Евгений Пахомов умер в 2 мая 1965 года в Баку. |