Ramazanov Kərim Nəzir oğlu 1947-ci il martın 1-də Qax rayonunun İlisu kəndində anadan olmuşdur. 1969-cu ildə Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunu (indiki ADNSU) mühəndis-elektromexanik ixtisası üzrə bitirmişdir.
1978-ci ildə texnika üzrə fəlsəfə doktoru, 1991-ci ildə texnika üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini, 1996-cı ildə professor elmi adını almış, 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir. 1970-ci ildə Azərbaycan Elmi Tədqiqat Energetika İnstitutunda əmək fəaliyyətinə başlamış, laboratoriya müdiri (1980), elmi işlər üzrə direktor müavini (1981-1993), direktor (1993-2002) vəzifələrində çalışmışdır. 2002-ci ildən ömrünün sonuna kimi Azərbaycan Respublikası İqtisadi İnkişaf nazirinin enerji məsələləri üzrə müşaviri olmuşdur. Eyni zamanda, AMEA Fizika İnstitutunda elmi, Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasında pedaqoji fəaliyyətini davam etdirmiş, “Energetikanın problemləri” jurnalının baş redaktoru olmuşdur. AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin Büro üzvü, Respublika Elmi Tədqiqatların Təşkili və Əlaqələndirilməsi Şurasının “Energetikanın kompleks problemləri” Problem Şurasının sədri olmuşdur. Elmi əsərləri enerji sistemlərinin optimal idarə olunması, enerji resurslarına olan tələbatın proqnozlaşdırılması, yanacaq-enerji balansının optimallaşdırılması məsələlərinə həsr olunmuşdur. K.Ramazanov 100-ə qədər elmi əsərin, 3 ixtiranın müəllifidir. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fəxri Diplomu ilə təltif olunmuşdur. AMEA-nın müxbir üzvü Kərim Ramazanov 2012-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Рамазанов Карим Назир оглы родился 1 марта 1947 года в селе Илису Гахского района. В 1969 году окончил Азербайджанский институт нефти и химии по специальности инженер-электрик.
В 1978 году ему была присуждена ученая степень доктора философии технических наук, в 1991 году - доктора технических наук, в 1996 году - профессора. Трудовую деятельность начал в Азербайджанском научно-исследовательском институте энергетики в 1970 году, работал директором лаборатории (1980 год), заместителем директора по научной работе (1981–1993 годы), директором (1993–2002 годы). В то же время продолжил научную деятельность в Институте физики НАНА при Азербайджанской государственной нефтяной академии. Он был главным редактором журнала «Проблемы энергетики». Его научные работы посвящены оптимальному управлению энергетическими системами, прогнозированию спроса на энергоресурсы и оптимизации топливно-энергетического баланса. К. Рамазанов является автором более 100 научных работ и 3 изобретений. Награжден Почетным дипломом Президента Азербайджанской Республики. Член-корреспондент НАНА Карим Рамазанов скончался в 2012 году в Баку. |