Ramazanzadə Malik Heydər oğlu 1912-ci il martın 21-də Bakı şəhərinin Əmircan kəndində anadan olmuşdur.
1931-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Fizika-riyaziyyat fakültəsini bitirmiş, Azərbaycan Neft ve Kimya İnstitutunda (indiki ADNSU) Fizika kafedrasında əmək fəaliyyətinə başlamış, baş laborant, assistent, dosent, 1948-ci ildən ömrünün axırına qədər isə kafedra müdiri vəzifəsində çalışmışdır. Texnika üzrə fəlsəfə doktoru (1941), texnika üzrə elmlər doktoru (1968) elmi dərəcəsini, professor (1969) elmi adını almış, 1976-cı ildə AEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir. M.Ramazanzadənin əsas tədqiqatları selen və neft fizikasına aiddir. Selenin istilik keçirməsini, muxtəlif dalğa uzunluqlu şüaların onun elektrik keçirməsinə təsirini, Abşeron neftinin və neft məhsullarının istilikkeçirməsini, neftin istiliköturmə qabiliyyətini tədqiq etmişdir. Respublikada ilk dəfə olaraq texniki ali məktəblər üçün Azərbaycan dilində “Ümumi Fizika” adlı dərslik yazmışdır. M.Ramazanzadə tərəfindən xüsusi fiziki-texniki terminologiyanın yaradılması üzrə böyük işlər görülmüşdür. Onun işlədiyi enerji üsulu ilə neftin mütləq yaşı haqqında anlayış elmə daxil olunmuşdur. M.Ramazanzadənin məhsuldar elmi tədqiqat və elmi-pedaqoji fəaliyyəti yüksək dövlət mükafatlarına layiq görülmüşdür. O, “Şərəf nişanı” ordeni, “Qafqazın müdafiəsinə görə”, 1941-1945-ci illərdə “Böyük Vətən müharibəsində şərəfli əməyə görə” medalları və Azərbaycan SSR Ali Sovetinin Fəxri Fərmanları ilə təltif olunmuşdur. Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülmüşdür. AMEA-nın müxbir üzvü Malik Ramazanzadə 1987-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Рамазанзаде Малик Гейдар оглу родился 21 марта 1912 года в селе Амирджан в Баку. Окончил физико-математический факультет Азербайджанского государственного университета в 1931 году, начал свою карьеру на физическом факультете Азербайджанского института нефти и химии. С 1948 года и до конца своей жизни работал заведующим кафедрой.
Ему была присвоена степень доктора философии в области технических наук (1941 г.), доктора технических наук (1968 г.) и профессора (1969 г.). Основные исследования М. Рамазанзаде касаются физики селена и нефти. Он изучал теплопроводность селена, влияние лучей с различными длинами волн на его электропроводность, теплопередачу апшеронской нефти и нефтепродуктов. Впервые в республике он написал учебник для технических вузов Азербайджана под названием «Общая физика». М. Рамазанзаде многое сделал для создания специальной физической и технической терминологии. М. Рамазанзаде был награжден государственными наградами за плодотворную исследовательскую и научно-педагогическую деятельность. Ему было присвоено почетное звание Заслуженного деятеля науки. Член-корреспондент НАНА Малик Рамазанзаде скончался в Баку в 1987 году. |