Mikayıl Rəhimov 1930-cu ildə Naxçıvan MR Şərur rayonunun Tumaslı kəndində anadan olmuşdur. 1953-cü ildə akademik Pryanişnikov adına Perm Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun Zootexnika fakültəsinə daxil olmuşdur. M.Rəhimov 1961-ci ildə Perm Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun aspiranturasına daxil olmuşdur. Xüsusi zootexnika ixtisası üzrə 1964-cü ildə aspiranturanı qurtarmış “Seksun malının südlük və ətlik keyfiyyətləri” mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir. 1970-ci ilə kimi Tümen Kənd Təsərrüfatı İnstitutunda dosent, kafedra müdiri və zootexnika fakültəsində dekan vəzifəsində işləmişdir. 1970-ci ildən 1987-ci ilə kimi Sibir Elmi Tədqiqat Layihə Texnoloji Heyvandarlıq İnstitutunun Ətlik maldarlıq şöbəsində müdir vəzifəsində çalışmışdır.
Mikayıl Rəhimov 1985-ci ildə doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir. 1986-ci ildə ona professor elmi adı verilmişdir. M.Rəhimov Sibirdə iribuynuzlu qaramal fermalarının yenidən qurulması əsasında, heyvandarlıq məhsulları istehsalının səmərəli texnologiyasının hazırlanması və tətbiqinə görə bir qrup müəlliflərlə birlikdə 1985-ci ildə dövlət mükafatı almışdır. 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir. 1987-ci ildə akademik F.Ə.Məlikov adına Azərbaycan Elmi Tədqiqat Heyvandarlıq İnstitutuna rəhbər təyin olunmuşdur. Onun elmi rəhbərliyi altında bir nəfər doktorluq və 14 nəfər namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir. M.Rəhimov 1991-ci ildə RKTEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir. 150-dən çox məqalənin, o cümlədən 3 kitabın müəllifidir. O, Azərbaycana gətirilən və yetişdirilən damazlıq südlük, südlük-ətlik və ətlik cinslərinin hamısının məhsuldarlıq göstəricilərinin xarakterizə etmiş, sanballı elmi-kütləvi vəsait hazırlamışdır. M.Rəhimov Hollandiyalı mütəxəssislərə Azərbaycanda heyvandar fermerlər üçün süni mayalandırma texniklərinin hazırlanması işində kömək göstərmiş, onların sahə mütəxəssisi kimi formalaşmasında xidmətləri olmuşdur. AMEA-nın müxbir üzvü Mikayıl Rəhimov 2004-cü ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Mikayil Rahimov was born in 1930 in Tumasly village of Sharur district of Nakhchivan AR. In 1953 he entered the Faculty of Zootechnics of the Perm Agricultural Institute named after Academician Pryanyshnikov. In 1961, M.Rahimov entered postgraduate study at the Perm Agricultural Institute. He defended his Ph.D. in 1964. Until 1970, he worked as an Associate Professor, Head of the Department and Dean of the Faculty of Zootechnics at the Tyumen Agricultural Institute. From 1970 to 1987 he worked as the Head of the Department of Meat Breeding of the Siberian Scientific Research Project Technological Livestock Institute.
Mikayil Rahimov defended his doctoral thesis in 1985. In 1986 he was given the academic title of professor. M.Rahimov received the State Prize in 1985 with a group of authors for the development and implementation of efficient technology of livestock production based on the reconstruction of large-scale cattle farms in Siberia. In 2001 he was elected a corresponding member of ANAS. In 1987 he was appointed head of the Azerbaijan Scientific Research Institute of Livestock named after academician F.A.Malikov. Under his scientific supervision, one doctoral and 14 master's theses were defended. He is the author of more than 150 articles, including 3 books. Corresponding member of ANAS Mikayil Rahimov died in 2004 in Baku. |