Rüstəmov Paşa Həbib oğlu 1920-ci il mayın 20-də Şuşa şəhərində anadan olmuşdur. Azərbaycan Dövlət Universitetinin Kimya fakültəsini bitirmişdir (1941).
1957-ci ildə kimya üzrə fəlsəfə doktoru, 1967-ci ildə kimya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini, 1968-ci ildə isə professor elmi adını almış, 1983-cü ildə Azərbaycan SSR EA-nın müxbir üzvü seçilmişdir. 1959-1983-cü illərdə Azərbaycan SSR EA Qeyri-üzvi və Fiziki Kimya İnstitutunda laboratoriya müdiri, 1983-cü ildən ömrünün axırına kimi Azərbaycan Dövlət Universitetində (indiki BDU) kafedra müdiri olmuşdur. P.Rüstəmov respublikada fiziki-kimyəvi analizin və yarımkeçiricilər kimyasının əsasını qoyanlardan biri olmuşdur. O, ikili, üçlü və daha mürəkkəb sistemlərin hal diaqramını öyrənmiş, yarımkeçirici materialların sintezi və tədqiqində diqqətəlayiq nəticələr əldə etmişdir. Onun rəhbərliyi və bilavasitə iştirakı ilə yüksək temperaturda davamsız kükürdlü birləşmələrin sintez şəraiti təkmilləşdirilmiş və materialşünaslıqda istifadə üçün tövsiyə edilmişdir. P.Rüstəmovun elmi məqalə və ixtiralarında xalkogenid birləşmə və bərk məhlullar əsasında onun yaratdığı yüksək effektli fotoçeviricilər, termoelektrik materiallar və radiasiya fazasını təyin etmək üçün qamma-detektorlarının hazırlanma texnologiyaları öz əksini tapmışdır. P.Rüstəmov 600-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 51 müəlliflik şəhadətnaməsi və 14 monoqrafiyanın müəllifidir. P.Rüstəmovun rəhbərliyi ilə 10 elmlər doktoru, 50 fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır. O, I dərəcəli “Vətən müharibəsi” ordeninə, Akademik Kurnakov adına medala və Ümumittifaq Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisinin bürünc medalına layiq görülmüşdür. AMEA-nın müxbir üzvü Paşa Rüstəmov 1997-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Rustamov Pasha Habib oglu was born on May 20, 1920 in Shusha. Graduated from the Faculty of Chemistry of the Azerbaijan State University (1941).
In 1957 he was awarded the degree of Doctor of Philosophy in Chemistry, in 1967 - Doctor of Chemistry, and in 1968 - Professor. From 1959 to 1983 he was the head of the laboratory at the Institute of Inorganic and Physical Chemistry of the Academy of Sciences of the Soviet Socialist Republic of Azerbaijan. Rustamov was one of the founders of physical and chemical analysis and semiconductor chemistry in the Republic. He has studied the case diagrams of binary, triple and more complex systems, and has achieved remarkable results in the synthesis and study of semiconductor materials. Rustamov is the author of more than 600 scientific works, including 51 copyright certificates and 14 monographs. Under the guidance of P.Rustamov 10 doctors of sciences and 50 doctors of philosophy were trained. He was awarded the Order of the Patriotic War of the first degree, the Medal of Kurnakov and the bronze medal of the All-Union National Achievements Exhibition. Corresponding member of ANAS Pasha Rustamov died in 1997 in Baku. |