Salayev Məmmədəmin Məmmədəli oğlu 5 aprel 1909-cu ildə Bakı şəhərində anadan olub. Azərbaycan Politexnik İnstitutunun Kənd təsərrüfatı fakültəsini bitirib (1930).
Elmlər namizədi (1941) və elmlər doktoru (1966), professor (1968) elmi adını alıb, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü (1972) seçilib. M.Salayev Azərbaycan Təcrübə Seleksiya Stansiyasında (Gəncə şəhəri) kiçik elmi işçi (1930-1933), Ümumittifaq Aqrotorpaqşünaslıq və Gübrə İnstitutunun Azərbaycan filialının baş elmi işçisi (1933-1935), Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Torpaqşünaslıq Elmi Tədqiqat İnstitutunun aspirantı (1935-1938), SSRİ Elmlər Akademiyası Azərbaycan filialının Torpaqşünaslıq Bölməsində baş elmi işçi (1938-1940), Azərbaycan EA Kənd Təsərrüfatı Elmləri Bölməsinin elmi katibi (1945-1947), Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Torpaqların genezisi, coğrafiyası və xəritəçiliyi laboratoriyasının rəhbəri (1945-1987), Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktor müavini (1951-1953), İnstitutun müvəqqəti direktoru (1961-1963), İnstitutun direktoru (1983-1987), Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Namizədlik Dissertasiyası üzrə Müdafiə Şurasının sədri, 1987-ci ildən ömrünün sonuna kimi Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun müşaviri, institutdakı Doktorluq Dissertasiyasının Müdafiə üzrə D-004.16.01 İxtisaslaşdırılmış Şuranın sədri vəzifəsində çalışıb. M.Salayevin tədqiqatı torpaqların sistematikasına, xəritələşdirilməsinə, torpaq meliorasiyası məsələlərinə, Kiçik Qafqaz dağlıq vilayəti torpaqlarının morfoloji, genetik və kimyəvi-mineraloji xüsusiyyətlərinin öyrənilməsinə həsr edilmişdir. Keçmiş Ümumittifaq Torpaqşünaslar Cəmiyyətinin fəxri üzvü, SSRİ Nazirlər Soveti yanında Elm və Texnika üzrə Komissiyanın, Azərbaycan Sovet Ensiklopediyası Elm-Redaksiya Heyətinin, AR Ali Attestasiya Komissiyasının Biologiya və Kənd təsərrüfatı elm sahələri üzrə Ekspert Komissiyasının üzvü olmuşdur. 5 kitab, 100 məqalə, 96 xəritənin müəllifidir. Yüksək ixtisaslı 1 elmlər və 25 fəlsəfə doktoru hazırlamışdır. Əməkdar elm xadimi adına layiq görülmüş, dəfələrlə orden, medal və fəxri fərmanlarla təltif olunmuşdur. AMEA-nın müxbir üzvü Məmmədəmin Salayev 2000-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Salayev Mammadmadin Mammadali oglu was born on April 5, 1909 in Baku. He graduated from the Faculty of Agriculture of the Azerbaijan Polytechnic Institute (1930).
He was deserved PhD degree (1941) and doctor of sciences (1966), professor (1968). M.Salayev was a Junior Researcher at the Azerbaijan Experimental Selection Station (Ganja) (1930-1933), Senior Researcher at the Azerbaijan branch of the All-Union Institute of Agrotechnology and Fertilizers (1933-1935) ), Senior Researcher in the Department of Soil Science of the Azerbaijan Branch of the USSR Academy of Sciences (1938-1940), Scientific Secretary of the Department of Agricultural Sciences of the Academy of Sciences of Azerbaijan (1945-1947), Head of the Laboratory of Soil Genetics, Deputy Director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry (1951-1953), Interim Director of the Institute (1961-1963), Director of the Institute (1983-1987), Chairman of the Defense Council for the Candidate Dissertation of the Institute of Soil Science and Agrochemistry. M.Salayev's research is devoted to systematization, mapping of soils, land reclamation, studying the morphological, genetic and chemical-mineral properties of the small Caucasus mountain region. He was an honorary member of the former All-Union Society of Soil Scientists, a member of the Commission on Science and Technology under the USSR Council of Ministers, the Scientific and Editorial Board of the Soviet Encyclopedia of Azerbaijan, and the Commission on Biology and Agriculture of the Higher Attestation Commission. He is an author of 5 books, 100 articles, 96 maps. He has trained a doctor and 25 PhDs. He was awarded the title of Honored Scientist, repeatedly awarded with orders, medals and honorary decrees. Corresponding member of ANAS Mammadamin Salayev died in 2000 in Baku. |