Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Abbas Fəttah oğlu Zamanov 1911-ci il oktyabrın 10-da Şərur rayonunun Maxta kəndində anadan olmuşdur.
Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun Dil və ədəbiyyat fakültəsini bitirmişdir (1939). Filologiya üzrə namizədlik (1968) dissertasiyası kimi təqdim etdiyi tədqiqata birbaşa doktorluq elmi dərəcəsi verilmişdir. 1971-ci ildə professor elmi adı almış, 1983-cü ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir. «Gənc işçi» qəzetində məsul redaktor müavini (1933-1934), «Ədəbiyyat qəzeti»ndə məsul katib, Azərnəşrin Bədii ədəbiyyat şöbəsinin müdiri (1937-1939), 1939-cu ildən Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunda müəllim vəzifələrində çalışmışdır. Ordu sıralarından tərxis edildikdən sonra Azərbaycan Dövlət Universitetində baş müəllim (1948-1960), Azərbaycan Elmlər Akademiyası Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda elmi işçi (1960-1968), Nizami adına Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru (1968-1971), Azərbaycan Dövlət Universitetinin Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrasının müdiri (1971-1979), həmin kafedranın professoru (1979-1993) olmuşdur. A.Zamanov ədəbi-elmi yaradıcılığa 30-cu illərdə başlamışdır. XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının böyük nümayəndələrinin ədəbi irsi haqqında tədqiqatlar aparmışdır. Xüsusilə onun C.Məmmədquluzadə, M.Ə.Sabir yaradıcılığının ədəbi-ictimai mühitlə əlaqəsi probleminə həsr olunmuş əsərləri ədəbiyyatşünaslığımızda sənətkar və onun yaşadığı dövrlə münasibətləri kimi yeni bir istiqamətin əsasını qoymuşdur. Cəlil Məmmədquluzadə, Mirzə Ələkbər Sabir, Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev, Sultan Məcid Qənizadə, Əliqulu Qəmküsar irsinin elmi prinsiplər əsasında nəşri sahəsində alimin xidmətləri çox qiymətlidir. Onun Azərbaycan, fars və rus dillərində tərtib və nəşr etdirdiyi «Hophopnamə» dünyanın bir çox ölkələrində yayılmış və həmin kitabın yeni nəşrləri ilə nəticələnmişdir. A.Zamanov «I dərəcəli Vətən müharibəsi» ordeni, döyüş və əmək xidmətlərinə görə medallarla təltif edilmiş, Əməkdar elm xadimi fəxri adı almış (1980), Türk Dil Qurumunun (Türkiyə) müxbir üzvü (1971), Səlcuq Universitetinin (Türkiyə) Fəxri doktoru (1988) seçilmişdir. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Abbas Zamanov 1993-cü il aprelin 1-də Bakıda vəfat edib, Fəxri xiyabanda dəfn edilib. |

Corresponding member of Azerbaijan National Academy of Sciences Abbas Fattah oglu Zamanov was born on October 10, 1911 in Makhta village of Sharur region.
He graduated from the Faculty of Language and Literature of the Azerbaijan State Pedagogical Institute (1939). His Ph.D. dissertation (1968) was given a direct doctoral degree. In 1971, he was a professor, and in 1983 he was elected as a corresponding member of the Azerbaijan Academy of Sciences. Editor-in-chief of "Young Worker" newspaper (1933-1934), responsible secretary in "Literature Newspaper", Head of Fiction Department of Azerneshr (1937-1939), and since 1939, he worked as a teacher at Azerbaijan State Pedagogical Institute. After graduating from the Army, he worked as a senior lecturer at Azerbaijan State University (1948-1960), a scientific researcher at Literature Institute named after Nizami of Azerbaijan Academy of Sciences (1960-1968), Director of the Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami (1968-1971), Head of the Azerbaijan Literature Department of the Azerbaijan State University (1971-1979), Professor of the same department (1979-1993). A.Zamanov started literary-scientific activity in the 30s. He conducted researches on the literary heritage of the great representatives of Azerbaijan literature of XX century. Particularly his works, devoted to the problem of connection of J.Mammadguluzadeh, M.A.Sabir Sultan Majid Ganizade and others. His "Hophopname", compiled and published in Azerbaijani, Persian and Russian languages, has been published in many countries around the world and has resulted in new editions of this book. A. Zamanov was awarded with the Order of the “Order of the Great Patriotic War, first class”, the medals for military and labor services, Honorary Doctor of Science (1980), Correspondent Member of the Turkish Language Institute (1971), Honorary Doctor of Selcuk University (Turkey) 1988) Corresponding member of Azerbaijan National Academy of Sciences Abbas Zamanov died on April 1, 1993 in Baku and was buried in the Alley of Honors. |