Yavuz Rüstəmov 1933-cü il may ayının 9-da Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad şəhərində anadan olmuşdur. O, 1952-ci ildə Ordubad şəhər 1 saylı orta məktəbini, 1957-ci ildə isə M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (indiki Neft və Sənaye Universiteti) Kimya-texnologiya fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. Alim həmin il təyinatla Sumqayıt “Sintetik kauçuk” zavoduna göndərilmiş, 1957-1961-ci illərdə sözügedən zavodda növbə rəisi və polimerləşmə sexinin texnoloqu vəzifələrində çalışmışdır.
1961-1963-cü illərdə Yavuz Rüstəmov Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı Şurasında baş mütəxəssis, 1963-1969-cu illərdə “Sumqayıt superfosfat” zavodunda baş mühəndis kimi fəaliyyət göstərmişdir. Zavodun texniki şurasının sədri kimi bütün istehsal sahələrinin tikilib başa çatdırılmasına, onların istismar olunmasına və bir sıra proseslərin təkmilləşdirilməsinə bilavasitə rəhbərlik etmişdir. Professor Yavuz Rüstəmov 1969-cu ildən ömrünün sonuna kimi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Polimer Materialları İnstitutunda laboratoriya müdiri vəzifəsində çalışmışdır. O, 1973-cü ildə texnika üzrə elmlər namizədi, 1984-cü ildə texnika elmləri doktoru alimlik dərəcələrini, 1994-cü ildə isə professor elmi adını almışdır. 2001-ci ildə isə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir. Onun elmi yaradıcılığında kimya texnologiyasının nəzəri əsaslarının işlənib hazırlanması, çoxfazalı sistemlərdə kinetik, hidrodinamik, istilik və maddələr mübadiləsi proseslərinin modellərinin yaradılması, kimyəvi sistemlərin tam riyazi modellərinin tərtibi, kimya proseslərinin mexanizmi ilə texnoloji və aparat tərtibi arasındakı əlaqənin nəzəri prinsiplərinin hazırlanması kimi məsələlər mühüm yer tutmuşdur. Alimin rəhbərliyi altında tozvari maddələrin dənəvərləşdirilməsi, onların polimer örtüklərlə kapsullaşdırılması, qurudulması, kapsuləmələgətirən polimerlərdən olan sellülozanın törəmələrinin müxtəlif xammallardan alınması proseslərinin yeni üsulları işlənib hazırlanmış, natrium-karboksimetilsellülozun alınması prosesinin elmi əsasları yaradılmışdır. Alimin elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri 1 monoqrafiya, 200-dən çox elmi əsər və 20-dən artıq müəlliflik şəhadətnaməsində əksini tapmışdır. AMEA-nın müxbir üzvü Y.Rüstəmov apardığı elmi işlərin nəticələrinə görə SSRİ Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri sərgisinin “Gümüş medalı”, “SSRİ ixtiraçısı” döş nişanı, D.İ.Mendeleyev adına Ümumittifaq Kimya Cəmiyyətinin diplomu və Fəxri fərmanına layiq görülmüşdür. O, Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə AMEA-nın 60-illik yubileyi münasibətilə dövlət başçısı tərəfindən “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilmişdir. AMEA-nın müxbir üzvü Yavuz İsmayıl oğlu Rüstəmov 2019-cu il oktyabrın 8-də 86 yaşında vəfat etmişdir. |

Yavuz Rustamov was born on May 9, 1933 in Ordubad, Nakhchivan Autonomous Republic. He graduated from Ordubad Secondary School No. 1 in 1952, and in 1957 received a diploma from the Faculty of Chemistry of the Azerbaijan Industrial Institute named after M.Azizbekova (now the University of Oil and Industry). In the same year he was sent to the Synthetic Rubber plant in Sumgayit for his intended purpose, where in 157-1961 he worked as shift supervisor and technologist of the polymerization workshop.
In 1961-1963, Yavuz Rustamov worked as the chief specialist of the National Economy Council of Azerbaijan, and in 1963-1969, as the chief engineer of the Sumgait Superphosphate Plant. As chairman of the technical council of the plant, he directly supervised the construction, completion, operation and improvement of a number of processes. From 1969 until the end of his life, Professor Yavuz Rustamov worked as the head of the laboratory at the Institute of Polymer Materials of the National Academy of Sciences of Azerbaijan. He received his Ph.D in 1973, Doctor of Technical Sciences in 1984 and in 1994 the title of Professor. In 2001, he was elected as a corresponding member of ANAS. His scientific works include the development of the theoretical foundations of chemical technology, the creation of kinetic, hydrodynamic, thermal and metabolic processes in multilevel systems, the development of complete mathematical models of chemical systems, the development of the theoretical foundations of the relationship of chemical and technological processes. The results of the scientist's research work are reflected in 1 monograph, more than 200 scientific papers and more than 20 copyright certificates. Corresponding Member of ANAS Y. Rustamov was awarded the "Silver Medal" of the exhibition of the national economy of the USSR, the badge "Inventor of the USSR" and the Diploma of the All-Union Chemical Society named after D.Mendeleev and Certificate of Merit. He was awarded the Order of Shohrat by the President of the country on the occasion of the 60th anniversary of ANAS. Corresponding member of ANAS Yavuz Ismail oglu Rustamov died on October 8 , 2019. |