Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Asəf Abbasqulu oğlu Nadirov 1929-cu il martın 13-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Şərur rayonunda anadan olmuşdur. 1951-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Geoloji coğrafiya fakültəsini bitirmişdir. A.Nadirov 1956-cı ildə SSRİ EA Coğrafiya İnstitutunda “Naxçıvan MSSR: İqtisadi-coğrafi səciyyəsi” mövzusunda dissertasiya müdafiə etmişdir. 50-ci illərin axırları və 60-cı illərdə apardığı gərgin elmi tədqiqat işlərinin nəticəsi olaraq, A.Nadirov 1968-ci ildə “Azərbaycanda sənayenin səmərəli yerləşdirilməsinin iqtisadi problemləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir.
A.Nadirov 1958-1992-ci illərdə Azərbaycan EA İqtisadiyyat İnstitutunda şöbə mudiri, 1964-1981-ci illərdə həmin institutda elmi işlər üzrə direktor müavini, 1981-1998-ci illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin üzvü, Azərbaycan EA İqtisadiyyat İnstitutunun nəzdindəki ixtisaslaşmış müdafiə şurasının sədr müavini (1980-1989) və (1990-1998) sədri olmuşdur. Akademik A.Nadirovun bilavasitə rəhbərliyi ilə 50-dən çox elmlər namizədi və 6 elmlər doktoru hazırlanmışdır. A.Nadirovun yaradıcılığının ana xəttini sənayenin inkişafı, onun quruluşunun təkmilləşdirilməsi və səmərəli yerləşdirilməsi problemləri təşkil edir. O, ipəkçiliyin və ipək sənayesinin səmərəli inkişafı üçün respublikada geniş təbii imkanların, əhalinin böyük istehsal təcrübəsinin və tarixi ənənələrinin mövcud olduğunu əsaslandırmışdır. Azərbaycanda qənd istehsalının yaradılması ideyasını da ilk dəfə o irəli sürmüş və bunun heyvandarlığın yem bazasının möhkəmlənməsi sahəsində də mühüm rol oynaya biləcəyini qeyd etmişdir. A.Nadirov 1966-1981-ci illərdə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyası Xəbərləri “İqtisadiyyat” seriyasının baş redaktor müavini, 1981-ci ildən sonra isə həmin jurnalın baş redaktoru vəzifəsində işləmişdir. 1989-cu ildə AMEA-nın həqiqi üzvü seçilmişdir. 800-dən çox elmi əsərin, o cümlədən monoqrafiya, kitab və kitabçaların müəllifidir. A.Nadirov uzun illər həm keçmiş İttifaq respublikalarında, həm də bir çox xarici ölkələrdə (Fransa, Hindistan, Turkiyə, İran, Almaniya, Yunanıstan, Macarıstan, Belçika və s.) keçirilən beynəlxalq simpozium və elmi konfranslarda Azərbaycan iqtisad elmini layiqincə təmsil etmişdir. A.Nadirovun əməyi dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir. O, “Şərəf” və “Şöhrət” ordenlərinə, bir çox medallara, fəxri fərmanlara layiq görülmüşdür. A.Nadirov “Sosialist istehsalının yerləşdirilməsi” (Bakı, 1965), “Azərbaycan şəhərlərinin iqtisadi inkişaf məsələləri” (Bakı,1966), “Azərbaycanda sənayenin səmərəli yerləşdirilməsinin iqtisadi problemləri” (Bakı, 1976), “Müstəqil Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişaf məsələləri” (Bakı, 2001), “Azərbaycan iqtisadiyyatı” (Bakı, 2003) və b. kitabların müəllifidir. Akademik Asəf Nadirov 2014-cü il martın 14-də Bakı şəhərində vəfat etmişdir. |

Действительный член Национальной академии наук Азербайджана Надиров Aсаф Aбасгулу oглы родился 13 марта 1929 г. в Шарурском районе Нахчыванской Автономной Республики. В 1951 г. окончил факультет геологической географии Азербайджанского государственного университета. В 1956 г. А.Надиров в Институте географии АН ССР защитил диссертацию на тему «Экономико-географические аспекты Нахчыванской АССР». Как результат проводимых в конце 50-х и в 60-х гг. научно-исследовательских работ, А. Надиров в 1968 г. защитил докторскую диссертацию на тему «Экономические проблемы эффективного размещения промышленности в Азербайджане».
В 1958-1992 гг. А.Надиров занимал должность заведующего отделом в Институте экономики АН Азербайджана, в 1964-1981 гг. - заместителя директора по научной работе в этом институте. В 1981-1998 гг. являлся членом Президиума Академии наук Азербайджана, заместителем председателя Специализированного совета по защите при Институте экономики АН Азербайджана (1980-1989) и председателем (1990-1998). Под руководством академика А. Надирова были подготовлены свыше 50 кандидатов наук и 6 докторов наук. Основную линию научной деятельности А. Надирова составляло развитие промышленности, проблемы эффективного размещения промышленности и усовершенствования его структуры. В результате его исследований было выявлено, что в республике имеются широкие возможности для эффективного развития шелководства и шелковой промышленности, а также у населения имеется большой опыт производства и исторические традиции. Ученый впервые в Азербайджане выдвинул идею производства сахара и отметил, что это может сыграть важную роль в сфере укрепления кормовой базы животноводства. В 1966-1981 гг. А. Надиров являлся заместителем главного редактора серии «Экономика» «Известий АН Азербайджанской ССР», после 1981 г. ученый занял должность главного редактора этого журнала. В 1989 г. был избран действительным членом НАНА. Является автором более 800 научных трудов, - в том числе монографий, книг и брошюр. А. Надиров долгие годы достойно представлял азербайджанскую науку на международных конференциях и симпозиумах, проводимых в республиках бывшего Союза и в ряде зарубежных стран (Франция, Индия, Турция. Иран, Германия, Греция, Венгрия, Бельгия и др.). Заслуги А.Надирова высоко оценены нашим государством. Он награжден орденами «Шараф» и «Шохрат», рядом медалей, почетными дипломами. А. Надиров - автор книг «Размещение социалистического производства» (Баку,1965), «Вопросы экономического развития азербайджанских городов» (Баку, 1966), «Экономические проблемы эффективного размещения промышленности в Азербайджане» (Баку, 1976), «Вопросы развития экономики независимого Азербайджана» (Баку, 2001), «Азербайджанская экономика» (Баку, 2003) и др. Академик Асаф Надиров скончался 14 марта 2014 г. в г. Баку. |