Hacıyev Vahid Cəlal oğlu 1928-ci il fevralın 14-də Şuşa şəhərində anadan olmuşdur. O, S.Ağamalıoğlu adına Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun Tarlaçılıq fakültəsini bitirmişdir (1947).
V.Hacıyev 1952-ci ildə fəlsəfə doktoru, 1966-cı ildə elmlər doktoru dissertasiyalarını müdafiə etmiş, 1970-ci ildə professor elmi adını almışdır. O, 1983-cü ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 1989-cu ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir. V.Hacıyev 1947-1949-cu illərdə Azərbaycan SSR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyində geobotanik kimi çalışmış, 1949-1952-ci illərdə SSRİ EA-nın V.L.Komarov adına Botanika İnstitutunun aspirantı olmuşdur. Görkəmli nəbatat tədqiqatçısı, akademik V.Hacıyev Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Botanika Bağında böyük elmi işçi (1952-1957) işləmiş, Botanika Bağında direktor əvəzi (1957-1958), Botanika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini (1957-1972), Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Elmi Tədqiqat Yemçilik, Çəmənçilik və Otlaqlar İnstitutunun direktoru (1972-1973) olmuşdur. O, 1972-ci ildən ömrünün sonunadək Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Botanika İnstitutunda Geobotanika şöbəsinin müdiri, İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini (1978-1988), direktoru vəzifələrində (1988-2008) çalışmışdır. V.Hacıyev Böyük və Kiçik Qafqazın, eləcə də Azərbaycanın yüksək dağ çəmənlərində geobotaniki tədqiqatlar aparmış, floranın sistematikası, bitki örtüyünün, faydalı bitki ehtiyatlarının, nadir və nəsli kəsilməkdə olan bitki növlərinin öyrənilməsi problemlərinə xüsusi diqqət ayırmışdır. O, müxtəlif illərdə təşkil edilmiş floristik, sistematik və başqa ekspedisiyalarda, xüsusən “Günəş-84” və “Günəş-85” eksperimentlərində fəal iştirak edərək bitki formasiyalarının yerləşmə qanunauyğunluqlarını elmi surətdə sübut etmişdir. Böyük Qafqaz, Kiçik Qafqaz, Talış, Kür-Araz ovalığının bitki örtüyünü öyrənmiş, botaniki təsvirini vermiş, onun tərəfindən otlaqların yaxşılaşdırılması üçün tövsiyələr hazırlanmış və ətraf mühitin təsiri riski qiymətləndirilmişdir. Onun rəhbərliyi ilə Azərbaycanın qış və yay otlaqlarının bitkiliyi tədqiq edilmiş, onların qorunması, bərpası, səmərəli istifadəsinin elmi əsasları işlənib hazırlanmışdır. Şirvan, Muğan, Qobustan, Ceyrançöl, Acınohur səhra və yarımsəhralarının (3 000 ha) pasportlaşdırılmasını həyata keçirmiş, 500 min ha yay otlaqlarının yaxşılaşdırılmasına dair tədqiqatlar aparmış, alınan nəticələr əsasında tədbirlər planı hazırlanmış və təsərrüfatlara tövsiyə etmişdir. V.Hacıyev 1979-cu və 1987-ci illərdə müxtəlif miqyaslarda “Azərbaycanın bitki örtüyü” xəritələrini tərtib etmiş, ilk dəfə yüksək dağ çəmənlərinin bitki örtüyü rayonlaşdırılmış və assosiasiya səviyyəsində təsnifatı verilmişdir. O, “Флора Азербайджана” adlı çoxcildli fundamental əsərin V-VIII cildləri üçün 5 fəsiləyə 25 cinsə dair 85 növün yeni sistematik təhlilini vermişdir. O, 230-dan çox elmi əsərin, o cümlədən 12 monoqrafiyanın müəllifidir. Onun rəhbərliyi altında 5 elmlər doktorluğu və 40-a yaxın fəlsəfə doktoru dissertasiyası müdafiə olunmuşdur. Akademik V.Hacıyev “Fədakar əməyə görə” medalı (1970), “Şərəf nişanı” ordeni (1981), AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif edilmiş, “Akademik Həsən Əliyev” adına Ekologiya mükafatına layiq görülmüşdür (1992). Akademik Vahid Hacıyev 2008-ci il aprelin 7-də Bakıda vəfat etmişdir. |

Vahid Hajiyev was born on February 14, 1928 in Shusha. In 1943, Vahid Hajiyev graduated from high school. In 1943-1947 he studied in the field of field cultivation of the Azerbaijan Agricultural Institute, in 1949-1952 - in graduate school of the Institute of Botany of the USSR Academy of Sciences in Moscow.
In 1952 Vahid Hajiyev defended his Ph.D., in 1966 - his doctoral dissertation, in 1970 he received the title of Professor. In 1983 he was elected as corresponding member and in 1989 - as active member of the Azerbaijan Academy of Sciences. Vahid Hajiyev, who started his career in 1952 as a senior researcher at the Institute of Botany of the Azerbaijan Academy of Sciences, in 1957-1958 he was Acting Director of the Botanical Garden, in 1957-1972 - Deputy Director of the Institute of Botany for Research, in 1972, 1973 - Director of the Research Institute for Fodder, Meadowland and Pastures of the Ministry of Agriculture of Azerbaijan. From 1972 until the end of his life he worked at the Institute of Botany of the Academy of Sciences of Azerbaijan, held the post of head of the department of geobotany, in 1978-1988 was Deputy Director of this Institute for scientific affairs, and in 1988-2008 - as Director. The long-term consistent and purposeful Vahid Hajiyev’s scientific work covering mainly a comprehensive and accurate geobotanical study of the high-mountain meadows of the Greater and Lesser Caucasus and Azerbaijan is of great importance from the point of view of the development of this scientific field in our country. Vahid Hajiyev paid a wide place in his works to the most diverse areas of geobotany, including issues of zoning, mapping, classification, plant resources and their protection. For a long time he also dealt with problems of other branches of botany - the systematics of flora, the study of vegetation, useful plant resources, unique and endangered plant species. He actively participated in various floristic, systematic and other expeditions, especially in the experiments "Sun-84" and "Sun-85", scientifically proved compliance with the law of the location of plant formations. Under his leadership, the study of winter and summer pastures of Azerbaijan was developed, scientific bases for their protection, reproduction and rational use were developed. In 1979 and 1987, V.Hajiyev compiled maps of the "Vegetative cover of Azerbaijan" on a different scale, for the first time the vegetation of high-mountain meadows was classified and merged. He gave a new systematic analysis of 85 species from 25 rocks in the multi-volume fundamental work Flora of Azerbaijan. The results of Vakhid Hajiyev's research were reflected in more than 230 scientific works published in the republic and abroad, including 12 monographs. Under the guidance of the scientist, 5 doctoral and 40 candidate dissertations were defended. Academician V.Hajiyev was awarded the Medal "For Selfless Work" (1970), the Order "The Badge of Honor" (1981), was awarded the Honorary Certificate of ANAS, the ecological award named after Academician Hasan Aliyev (1992). Academician Vahid Aliyev died on April 7, 2008 in Baku. |