İsmayılov Rüstəm Hacıəli oğlu1909-cu il iyulun 1-də Bakı şəhərində anadan olmuşdur. Azərbaycan Neft İnstitutunu mühəndis texnoloq ixtisası üzrə bitirmişdir (1933).
R.İsmayılov 1945-ci ildə kimya üzrə fəlsəfə doktoru, 1961-ci ildə kimya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini, 1958-ci ildə professor elmi adını almışdır. 1959-cu ildə AEA-nın müxbir üzvü, 1962-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir. Bakı şəhəri İcra Hakimiyyətinin sədri (1950-1952), Bakı şəhəri İcra Hakimiyyətinin sədr müavini (1952-1954), “AzərNeftzavodları” Birliyinin baş mühəndisi (1954-1959), Azərbaycan SSR XTŞ Neft emalı və Kimya sənayesinin idarə rəisi (1959-1961), Azərbaycan SSR XTŞ 1-ci sədr müavini (1961-1965), Azərbaycan SSRİ Neft emalı və neft-kimya sənayesi naziri (1965-1967), Azərbaycan SSR EA-nın prezidenti (1967-1970), Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun laboratoriya müdiri vəzifəsində çalışmışdır (1970-1972). Respublikanın neft emalı, neft kimyasıvə kimya sənayesinin yaradılması R.İsmayılovun adı ilə bağlıdır. R.İsmayılov respublika neft-kimyəvi sintez proseslərinin, o cümlədən Sumqayıt sənaye rayonunda böyük kimyanın inkişafının təşəbbüsçülərindəndir.Onun rəhbərliyi altında Bakı termiki krekinq qurğularının rekonstruksiyası, aşağı oktan ədədli benzin-liqroin fraksiyalarının katalitik aromatikləşməsi üzrə tədqiqatlar, neft xammalının pirolizi texnologiyasının təkmilləşməsi üzrə mühüm işlər aparılmışdır. Respublikanın neft-kimya sahəsinin inkişafı üçün karbohidrogen xammalı bazasının yaradılması onun adı ilə bağlıdır. İkinciDünya müharibəsi illərində Azərbaycanın neft emalı sənayesinin əsas problemlərindən biri cəbhənin ehtiyaclarının ödənilməsi idi. Məhz R.İsmayılovun bilavasitə iştirakı ilə neft məhsullarının emalının artırılması üçün bütün işlər görülmüşdür. Onun rəhbərliyi altında müharibədən sonrakı illərdə neft emalı sənayesinin işi daha da təkmilləşmiş, yeni istehsalatlar yaradılmışdır. R.İsmayılovun həmmüəlliflərlə birlikdə neft emalı sənayesi sahəsində mühüm tədqiqat işlərindən biri xüsusi markalı aviabenzin istehsalının artırılması məqsədilə Azərbaycan neftinin emalının effektiv sxeminin tətbiqi olmuşdur. Azərbaycan cəbhəni təmin edən yeganə təchizatçı sayıldığından, bu benzin İkinci Dünya müharibəsi illərində çox qiymətli idi. R.İsmayılovun müxtəlif karbohidrogen birləşmələrinin alkilləşdirilməsi, oliqomerləşdirilməsi və polimerləşdirilməsi sahəsindəki işləri böyük maraqla qarşılanmışdır. R.İsmayılov xlorüzvi sintezinin istehsalata tətbiqi texnologiyasının təkmilləşdirilməsi sahəsində böyük rol oynamışdır. O, 200-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 40 müəlliflik şəhadətnaməsinin və 7 monoqrafiyanın müəllifidir. R.İsmayılov dəfələrlə xaricdə respublika elmini ləyaqətlə təmsil etmişdir. Elm və texnikanın inkişafında xidmətlərinə görə Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, Əməkdar elm xadimi, SSRİ Dövlət Mükafatı Laureatı adlarına, 4 “Lenin ordeni”, “Şərəf nişanı” ordenlərinə layiq görülmüşdür. Akademik Rüstəm İsmayılov 1972-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Исмаилов Р.Г. родился 1 июля 1909 года в городе Баку. В 1933 году окончил Азербайджанский институт нефти по специальности инженер технолог.
В 1945 году стал доктором философии по химии, в 1961 году получил учёную степень доктора наук по химии, в 1958 году получил звание профессора. В 1959 году избран членом корреспондентом АНА, а в 1962 году действительным членом. В 1950-1952 гг. был председателем Городского управления города Баку, заместителем председателя Городского управления города Баку в 1952 -1954 гг., главным председателем Общества «Азернефтзаводы» в 1954 – 1959 гг., начальником Управления нефтяной переработки и химической промышленности в 1959-1961 гг., министром нефтяной обработки и нефти-газовой промышленности Азербайджанской ССР в 1965-1967 гг., президентом АН Азербайджанской ССР в 1967-1970 гг., начальником лаборатории Института нефти-химических процессов в 1970-1972 гг. Создание в республике нефтяной переработки, нефтяной химии и нефтяной промышленности связано с именем Р. Исмаилова. Основные научные труды Исмаилова относятся нефтяной химии и технологии по переработке нефти. Большие заслуги в усовершенствовании технологии термического крекинга нефтеперерабатывающей промышленности Республики. Он один из инициаторов процессов нефтехимического синтеза в республике, в том числе развитии большой химии в промышленном районе Сумгаита. Под его непосредственным руководством были проведены важные работы по реконструкции Бакинских сооружений термического крекинга, исследованию каталитического ароматизированные низкооктановых бензинолигроиновых фракций, усовершенствованию технологии пиролиза сырой нефти. Создание базы углеводородного сырья для развития нефтехимической промышленности республики, связано с именем Исмаилова. Одной из основных проблем нефтяной промышленности Азербайджана во время Второй мировой войны было удовлетворение потребностей фронта. Именно при непосредственном участие Р. Исмаилова были проведены все необходимые работы по переработки нефти и нефтяных продуктов. Под его руководством в послевоенные годы нефтеперерабатывающая промышленность была улучшена, и были созданы новые производства. Одной из важнейших исследовательских работ в нефтеперерабатывающей промышленности Р. Исмаилова было применение эффективной схемы с целью увеличения производства авиабензина. Поскольку Азербайджан считался единственным поставщиком поставок на фронт, этот бензин был очень ценен во время Второй мировой войны. Работа Р.Исмайлова в области алкилирования, полимерезации карбогидрогеновых соединений была встречена с большим интересом. Разработал ускоренный пиролиз и процесс термостабилизации жидких продуктов пиролиза. Создал технологию получения сульфонала и четыреххлористого углерода. Он автор более 200 научных статей, в том числе 40 авторских работ и 7 монографий. Р. Исмаилов неоднократно представлял науку республики за рубежом. За свои достижения в науке и технике получил звание Героя социалистического труда, Заслуженного деятеля науки, имени лауреата государственной премии СССР, получил 4 «Ордена Ленина», «Знака почёта». Исмаилов Р.Г. скончался в 1 июня 1972 года в городе Баку. |