Abasov Midhət Teymur oğlu
M.Abasov 1926-cı il iyulun 31-də Bakı şəhərində anadan olmuşdur. 1949-cu ildə «Neft-mədən işi» ixtisası üzrə Azərbaycan Sənaye İnstitu­tunun (indiki Azər­baycan Döv­lət Neft və Sənaye Universiteti) Neft-mədən fakültə­sini bitirmişdir.
M.Abasov 1953-cü ildə texnika üzrə fəlsəfə doktoru, 1962-ci ildə texnika üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini, 1965-ci ildə isə professor elmi adını almış, 1968-ci ildə  Azərbaycan Elmlər Akademiyasının  müxbir üzvü, 1980-ci ildə həqiqi üzvü, 1984-cü ildə isə SSRİ Elmlər Akademiya­sının müxbir üzvü seçilmişdir.
M.Abasov 1964-cü ildən 1971-ci ilə qədər AEA-nın Dərin Neft və Qaz Yataq­ları Problemləri  İnstitutunda (DNQYPİ) eimi işlər üzrə direktor müavini, 1971-ci ildən 2003-cü ilə qədər direktor, 1976-1990-cı illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının (AEA) Yer haqqında Elmlər Bölməsi­nin akademik-katibi, 1990-1997-ci illərdə isə AEA-nın vitse-prezi­denti vəzifəsində işləmiş­dir. 1991-1992-ci illərdə Azərbaycan Respub­likası Prezi­dent Şurasının üzvü, Dövlət kati­bi olmuşdur. Bakı Sovetinin iki çağırış deputatı, sonuncu çağırış SSRİ Xalq de­putatı seçilmişdir. O, Beynəlxalq Geoekologiya və Beynəlxalq Təbiət və Cəmiy­yət Elmləri Akademiyasının üzvü, Ümumrusiya Elmi-Tədqiqat Geoloji-Kəşfiy­yat İnstitutunun fəxri dok­toru olmuşdur. 1982-1992-ci illərdə neft və qaz ya­taq­larının işlənilməsi prob­lemləri üzrə SSRİ EA Elmi Şurasına rəhbərlik etmiş­dir. M.Abasov Ame­rika Neftçi-mühəndislər Cəmiyyətinin Azərbaycan böl­məsi­nin ilk prezi­denti olmuşdur.
M.Abasov neft və qaz yataqlarının işlənilməsinin nəzəriyyə və prak­tikası sahəsində görkəmli alim, həmçinin bu sahədə tanınmış elmi məktəbin banisi və rəhbəri olmuşdur. O, dəfələrlə neft elminin yeni perspektivli istiqamət­lərinin proqnozunu vermişdir. M.Abasovun elmi məktəbində neft və qaz yataqlarının işlənilməsinin nəzəriyyə və praktikası, yeraltı hidrodina­mikası, geoloji-geofi­ziki tədqiqatlar, layın fizikası və kimyası, neftveriminin artırıl­ma­sının yeni üsul­ları, neftqazçıxarmanın yeni texnologiyaları, hesab­lama riyaziy­yatı və proq­ram­laş­dırma, optimallaşdırma, sahə iqtisadiyyatı və s. istiqamət­lərdə yüksək ixtisaslı mütəxəssislərdən ibarət böyük bir qrup for­malaşmışdır. Qaz-konden­sat və qaz-kondensat-neft yataqlarının işlənilməsi­nin nəzəri əsas­larının və üsul­­larının yara­dılması da onun adı ilə bağlıdır. Qaz-kondensat qarışığının sü­zülməsinin binar modeli tənlikləri ilk dəfə onun tərəfin­dən alınmış və belə yataqların işlənilmə­sinin layihələn­dirilməsinin hidrodina­mik üsulları ya­ra­dılmışdır. O, Azərbaycanda bir sıra karbohidrogen yataqları­nın ilk kəşfiyyat­çılarından biri olmuşdur.
M.Abasov 660-dan artıq elmi məqalənin və 23 monoqrafiyanın, 43 mü­əlliflik şəhadətnaməsinin və 6 patentin müəllifidir. Onun rəhbərliyi altında 21 elmlər doktoru və 40 fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır.
M.Abasov 1982-ci ildə Azərbaycan Dövlət Mükafatına, 1985-ci ildə isə aka­demik İ.M.Qubkin adına Mükafata layiq görülmüşdür. O, Azər­bay­canın Əmək­dar elm xadimi, «SSRİ-nin fəxri neftçisi», «SSRİ qaz sənayesinin fəxri işçisi» fəxri adlarına layiq görülmüş, «SSRİ İxtiraçısı» döş nişanı, “Qır­mızı Əmək Bayrağı” ordeni və medallarla, Azərbaycan SSR Ali Sove­tinin Fəxri fərmanları ilə təltif olunmuşdur.

M. Abbasov was born in Baku on July 31, 1926. In 1949 he graduated from the Oil Industry faculty of the Azerbaijan Industry Institute (now Azerbaijan State Oil and Industry University) on the specialty "Oil and mining business".
M. Abbasov received a PhD on technical sciences in 1953, a doctor of technical sciences in 1962 and became a professor in 1965, a corresponding member of the Azerbaijan Academy of Sciences in 1968, an active member in 1980. He was elected Corresponding Member of the USSR Academy of Sciences in 1984. M. Abbasov from 1964 to 1971 worked as Deputy Director for scientific affairs of the Institute of Problems of Deep Oil and Gas Fields of the AAS (İPDOGF), director of the department from 1971 to 2003, Academician-Secretary of the Division of Earth Sciences Department at the Academy of Sciences 1976-1990, and Vice President of the AAS in 1990-1997. He was member of the Presidential Council of the Azerbaijan Republic, Secretary of State in 1991-1992. He was elected second convocation deputy of the Baku Soviet, the last convocation to the USSR People's Deputy. He was a member of the International Academy of Natural Sciences and International Society for Nature and Social Sciences, an Honorary Doctor of the All-Russian Scientific-Research Geological-Exploration Institute. In 1982-1992, he headed the USSR AS Academic Council on Problems of Development of Oil and Gas fields. M.Abbasov became the first president of the Azerbaijani branch of the American Society of Petrolium Engineers. M.Abbasov was a prominent scientist in the field of theory and practice of the development of oil and gas fields, as well as the founder and head of the well-known scientific school in this area. He has repeatedly predicted the new perspective directions of oil science. At school of sciences of M. Abbasov the big group of highly qualified specialists in the field of the theory and practice of development of oil and gas deposits, an underground hydraulic gas dynamics, geologic-geophysical researches, new technologies of oil and gas production, physical and chemical hydrodynamics, the capillary and superficial phenomena, calculus mathematics, programming, optimization, industry economy, etc. has grown up. Creation of theoretical bases is also connected with his name. He was one of the first explorers in several hydrocarbon deposits in Azerbaijan. He was the author of more than 660 scientific articles and 23 monographs, 43 inventions and 6 patents. Under the leadership of M.Abbasov 21 doctors of sciences and 40 doctors of philosophy have been trained. M.Abbasov was awarded the Azerbaijan State Prize in 1982 and in 1985 he was awarded the award named after academician I.M.Gubkin. Besides, it has been awarded ranks "The honored worker of science" of Azerbaijan, "The honourable oil industry worker of the USSR", "The honorary employee of the gas industry of the USSR". Academician Midhat Abasov died in Baku in 2012. |