Axundov Vəli Yusif oğlu 1916-ci ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur. Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutunu bitirmişdir (1941).
O, tibb üzrə fəlsəfə doktoru (1955) və elmlər doktorluğu (1964) dissertasiyaları müdafiə etmişdir. Azərbaycan EA-nın həqiqi üzvü (1969) seçilmişdir. V.Axundov institutu bitirdikdən sonra hərbi xidmətə çağırılmış, əvvəlcə həkim (1941-1942), sonra tibbi sanitar batalyonunun komandiri (1942-1946) olmuşdur. Azərbaycan Dövlət Tibb Universitetində assistent (1952-1953), ET Virusologiya, Mikrobiologiya və Gigiyena İnstitutunun direktoru (1953), Respublikanın səhiyyə nazirinin birinci müavini, nazir (1953-1958), Azərbaycan KP Mərkəzi Komitəsinin katibi, Respublika Nazirlər Sovetinin sədri (1953-1959), Azərbaycan KP MK-nin birinci katibi (1959-1969), Azərbaycan SSR EA-nın vitse-prezidenti (1969-1972), ET Virusologiya, Epidemiologiya və Gigiyena İnstitutunun direktoru (1972-1986) vəzifələrində çalışmışdır. Onun elmi fəaliyyətinin əsas istiqaməti müxtəlif şəhər və rayon mərkəzlərində sanitar-epidemioloji vəziyyətin tədqiqi, texnoloji, sosioloji tibbi və s. əsas xarakter və göstəricilərinin müəyyən edilməsi, mənfi xüsusiyyətlərin aradan qaldırılması tədbirlərindən ibarət olmuşdur. Onun bu sahədə Gəncə şəhərinin sanitar-gigiyenik vəziyyəti və Bakının əsasən neftlə çirklənmiş ərazilərində apardığı tədqiqatların metodikası SSRİ-nin çirklənmiş ərazilərində insanların yaşaması üçün nümunə sənədləri kimi əksər şəhər mərkəzləri üçün təsdiq edilmişdir. Alim SSRİ-də ilk Gigiyenik-epidemioloji kibernetik laboratoriya təşkil etmişdir. V.Axundov Azərbaycanda su təchizatı sisteminin təşkili məsələsi ilə xüsusi maraqlanmışdır. O, qeyd edirdi ki, içməli su təchizatı gigiyenik və epidemioloji əhəmiyyətli, vacib və çətin həll olunan problemdir. Keyfiyyətsiz içməli sudan istifadə əhali arasında bir sıra yoluxucu xəstəliklərin yayılmasına səbəb ola bilər. Bu baxımdan respublikamızda sututarlarının sanitar vəziyyətinin öyrənilməsi, su hövzələrinin sənaye müəssisələrinin tullantı suları ilə çirklənməsinin qarşısının alınması, eləcə də sututarlarının sanitar mühafizəsinin tələb olunan səviyyədə təşkili məqsədilə tədbirlərin həyata keçirilməsi istiqamətində akademik V.Axundovun rəhbərliyi altında çoxsaylı elmi tədqiqat işləri aparılmışdır. Akademik V.Axundov 300-dən artıq elmi əsərin, o sıradan 6 monoqrafiya və 11 kitabçanın müəllifi olmuşdur. Onun elmi rəhbərliyi və məsləhətçiliyi ilə 4 elmlər doktoru və 5 fəlsəfə doktoru dissertasiyası müdafiə edilmişdir. Alimin elmi ictimai fəaliyyəti geniş diapazonlu idi. O, SSRİ Tibb Elmləri Akademiyasının “Yaşayış evlərinin gigiyenasının elmi əsasları” Problem Komissiyasının üzvü (1974), Ümumittifaq Elmi-tibbi texnika idarəsinin büro üzvü, “Həyat və sağlamlıq şəraitinin öyrənilməsi üzrə Beynəlxalq Tibbi Assosiasiyası”nın SSRİ Milli Komitəsinin üzvü (1975), Azərbaycan Gigiyenistlər və sanitar həkimlər Cəmiyyətinin sədri və s. vəzifələri icra etmişdir. Akademik V.Axundov çoxillik hərbi, elmi, elmi-təşkilati və ictimai fəaliyyətinə görə dövlət və ictimaiyyət tərəfindən yüksək qiymətləndirilmış, ”Lenin”, “Vətən müharibəsi”, “Qırmızı Ulduz” və bir sıra başqa orden və medallarla, Fəxri Fərmanlarla təltif olunmuşdur. Akademik Vəli Axundov 22 avqust 1986-cı ildə vəfat etmişdir. |

Ахундов Вали Юсиф оглы родился в 1916 году в городе Баку. Окончил Азербайджанский государственный медицинский институт (1941), защитил диссертации на соискание ученой степени доктора философии по медицине (1955) и доктора медицинских наук (1964). Избран действительным членом Академии наук Азербайджана (1969).
После окончания института В.Ахундов был призван на военную службу. Сначала был доктором (1941-1942), затем стал командиром медико-санитарного батальона (1942-1946). В 1952-1953 гг. Ахундов Вали был ассистентом в Азербайджанском государственном медицинском университете, занимал должность директора Института вирусологии, микробиологии и гигиены (1953), первого заместителя министра здравоохранения Азербайджанской Республики, министра (1953-1958), секретаря ЦК КП Азербайджана, председателя Совета Министров (1953-1959), первого секретаря ЦК Компартии Азербайджана (1959-1969), вице-президента Академии наук Азербайджанской ССР (1969-1972), директора Института вирусологии, микробиологии и гигиены (1972-1986). Основным направлением его научной деятельности было исследование санитарно-эпидемиологического состояния различных городов и районов, определение основных показателей и проведение мер по устранению отрицательных особенностей. Проведенная им методика исследований санитарно-гигиенического состояния города Гянджи и загрязненных нефтью территорий Баку, была утверждена для многих центров города как образцовый документ по проживанию людей на загрязненных территориях СССР. Ученый впервые во всем СССР создал Кибернетическую лабораторию гигиены и эпидемиологии. Ахундов В. особо интересовался вопросами организации системы водоснабжения в Азербайджане. Он отмечал, что снабжение питьевой водой является с гигиенической точки зрения сложной и значимой проблемой. Употребление некачественной питьевой воды может привести к распространению инфекционных заболеваний. В связи с этим под руководством академика В. Ахундова были проведены научно-исследовательские работы, направленные на изучение санитарного состояния водохранилищ в республике, организацию санитарной защиты водохранилищ, в том числе предотвращение загрязнения водных бассейнов промышленными отходами. Академик Ахундов В. является автором более 300 научных трудов, в том числе 6 монографий и 11 брошюр. Под его научным руководством были подготовлены 4 доктора наук и 5 докторов философии. Ученый являлся членом проблемной комиссии «Научные основы гигиены жилых домов» Медицинской академии наук СССР (1974), членом бюро Всесоюзного научно-медицинского технического управления, членом Национального комитета СССР «Международной медицинской ассоциации по изучению условий жизни и здоровья» (1975), а также председателем Общества гигиенистов и санитарных врачей Азербайджана и др. Академик В.Ахундов за свою военную и общественную деятельность был высоко оценен государством. Он был награжден Орденом Ленина, Красной Звезды, Отечественной войны и др. Академик Ахундов Вали скончался 22 августа 1986 года. |