Aslanov Aslan Məmməd oğlu
Azərbaycan Milli Elmlər Akademi­ya­s­ı­nın həqiqi üzvü Aslan Məmməd oğlu Asla­nov 20 avqust 1926-cı ildə Ağstafa şəhərində anadan olmuşdur.
A.Aslanov 1945-1950-ci illərdə S.M.Ki­rov adına Azər­­baycan Dövlət Uni­ver­si­tetinin (indiki Ba­kı Dövlət Universiteti) tarix fakültəsini Fəl­səfə ixtisası üzrə bitirmişdir. O, 1959-cu ildə fəlsəfə doktoru, 1974-cü ildə elmlər doktoru elmi dərəcəsini almış, 1976-cı ildə isə pro­fes­sor elmi adına layiq görülmüşdür.
A.Aslanov 1961-ci ildən 1977-ci ilə­dək Azərbaycan Dövlət Uni­ver­sitetinin Es­te­ti­ka və etika  kafedrasının müdiri olmuşdur. 1977-ci ildən 1987-ci ilə qədər Azərbaycan Döv­lət İncəsənət İnstitutunun rektoru olmuş­dur.
A.Aslanov 1989-cu ildə Azərbaycan Elm­lər Akademiyasının həqiqi üzvü seçil­miş­dir.
1987-ci ilin martında Azərbaycan Elm­lər Akademiyasının Tarix, İqti­sadiy­yat, Fəlsəfə və Hüquq Bölməsinin akademik-katibi vəzifə­si­nə təyin olunan A.Aslanov 1995-ci ilədək bu vəzifəni icra etmişdir. O, həm də 1990-1995-ci illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Fəlsəfə və Hü­quq İnstitutunun dire­ktoru olmuşdur.
A.Aslanov Qərb fəlsəfi-estetik fik­ri­nin məsələlərini tədqiq etmiş, milli mə­də­niy­yət­lərin qarşılıqlı zənginləşməsi təsirinin fəal tər­biyəvi mahiy­yətinin estetik aspektlərini araş­dır­mışdır. O, Aristotelin “Poetika”sını və Did­ro­­nun “Qardaşım oğlu Ramo” əsərini, C.Bay­ro­nun “Gavur”, A.Tvar­dov­­skinin “Va­siliy Tyor­kin” poemalarını Azər­bay­­can dilinə tər­cü­mə et­mişdir. “Səni dü­şü­nü­rəm” (1957), “Qız­lar və bənövşələr” (1961), “Nəğ­­mə­li gün­lə­rim” (1985) şeir kitabla­rının müəl­­li­fi­dir.
A.Aslanov 1968-ci ildə İsveçdə keçirilən Es­te­ti­ka üzrə VI Beynəlxalq Konqre­sin iş­ti­rak­çısı ol­muşdur. Bundan başqa, 1970-ci ildə Ber­lin­də keçiril­miş VII Beynəlxalq Hegel yu­bi­ley Konqresində və 1972-ci ildə Buxarestdə Es­te­ti­ka üzrə VIII Beynəlxalq Konqresdə çox ma­raq­lı mə­ru­zələrlə çıxış etmişdir. A.Aslanovun elmi kadrların hazırlanmasında da böyük xidmətləri olmuşdur.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiya­sı­nın həqiqi üzvü Aslan Aslanov 1995-ci ildə Bakı şəhərində vəfat etmişdir.

Aslan Mammad oglu Aslanov, an active member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, was born on August 20, 1926 in Agstafa.
A.Aslanov graduated from the History faculty of Azerbaijan State University named after S.M.Kirov (nowadays Baku State University) in 1945-1950 by specialty - Philosophy. He received a degree of PhD in 1959, a Doctor of Science in 1974 and a professor in 1976. A.Aslanov from 1961 to 1977, was the Head of the Department of Asthetics and Ethics of Azerbaijan State University. He was the rector of the Azerbaijan State Art Institute from 1977 to 1987. A. Aslanov was elected an active member of the Azerbaijan Academy of Sciences in 1989. A.Aslanov, appointing as academician-secretary of the History, Economy, Philosophy and Law Department of the Azerbaijan Academy of Sciences in march 1987,served in this position until 1995. He was also Director of the Institute of Philosophy and Law of Azerbaijan National Academy of Sciences in 1990-1995. A.Aslanov studied the issues of Western philosophical-aesthetic idea, explored the aesthetic aspects of the active educational essence of the effect of mutual enrichment of national cultures. He translated Aristotle's Poetics and Didro's "Brother's Son Ramo", "Gavur" by C.Bayron “Vasiliy Tyorkin “ poems by A.Tvardovski into Azerbaijani. He is the author of poetry books "I Think You" (1957), "Girls and Violets" (1961), "My musical days" (1985). A.Aslanov was a participant of the 6th International Congress on Aesthetics in Sweden in 1968. He also made many interesting reports at the VII International Hegel Jubilee Congress held in Berlin in 1970 and in the VIII International Congress on Aesthetics in Bucharest in 1972. He also had great services in the preparation of scientific staff. Aslan Aslanov, an active member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, died in 1995 in Baku. |