Aslanov Aslan Məmməd oğlu
Azərbaycan Milli Elmlər Akademi­ya­s­ı­nın həqiqi üzvü Aslan Məmməd oğlu Asla­nov 20 avqust 1926-cı ildə Ağstafa şəhərində anadan olmuşdur.
A.Aslanov 1945-1950-ci illərdə S.M.Ki­rov adına Azər­­baycan Dövlət Uni­ver­si­tetinin (indiki Ba­kı Dövlət Universiteti) tarix fakültəsini Fəl­səfə ixtisası üzrə bitirmişdir. O, 1959-cu ildə fəlsəfə doktoru, 1974-cü ildə elmlər doktoru elmi dərəcəsini almış, 1976-cı ildə isə pro­fes­sor elmi adına layiq görülmüşdür.
A.Aslanov 1961-ci ildən 1977-ci ilə­dək Azərbaycan Dövlət Uni­ver­sitetinin Es­te­ti­ka və etika  kafedrasının müdiri olmuşdur. 1977-ci ildən 1987-ci ilə qədər Azərbaycan Döv­lət İncəsənət İnstitutunun rektoru olmuş­dur.
A.Aslanov 1989-cu ildə Azərbaycan Elm­lər Akademiyasının həqiqi üzvü seçil­miş­dir.
1987-ci ilin martında Azərbaycan Elm­lər Akademiyasının Tarix, İqti­sadiy­yat, Fəlsəfə və Hüquq Bölməsinin akademik-katibi vəzifə­si­nə təyin olunan A.Aslanov 1995-ci ilədək bu vəzifəni icra etmişdir. O, həm də 1990-1995-ci illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Fəlsəfə və Hü­quq İnstitutunun dire­ktoru olmuşdur.
A.Aslanov Qərb fəlsəfi-estetik fik­ri­nin məsələlərini tədqiq etmiş, milli mə­də­niy­yət­lərin qarşılıqlı zənginləşməsi təsirinin fəal tər­biyəvi mahiy­yətinin estetik aspektlərini araş­dır­mışdır. O, Aristotelin “Poetika”sını və Did­ro­­nun “Qardaşım oğlu Ramo” əsərini, C.Bay­ro­nun “Gavur”, A.Tvar­dov­­skinin “Va­siliy Tyor­kin” poemalarını Azər­bay­­can dilinə tər­cü­mə et­mişdir. “Səni dü­şü­nü­rəm” (1957), “Qız­lar və bənövşələr” (1961), “Nəğ­­mə­li gün­lə­rim” (1985) şeir kitabla­rının müəl­­li­fi­dir.
A.Aslanov 1968-ci ildə İsveçdə keçirilən Es­te­ti­ka üzrə VI Beynəlxalq Konqre­sin iş­ti­rak­çısı ol­muşdur. Bundan başqa, 1970-ci ildə Ber­lin­də keçiril­miş VII Beynəlxalq Hegel yu­bi­ley Konqresində və 1972-ci ildə Buxarestdə Es­te­ti­ka üzrə VIII Beynəlxalq Konqresdə çox ma­raq­lı mə­ru­zələrlə çıxış etmişdir. A.Aslanovun elmi kadrların hazırlanmasında da böyük xidmətləri olmuşdur.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiya­sı­nın həqiqi üzvü Aslan Aslanov 1995-ci ildə Bakı şəhərində vəfat etmişdir.

Аслан Мамед оглы Асланов, действительный член Национальной академии наук Азербайджана, родился в г.Акстафа, 20 августа 1926 года.
В 1945-1950 гг. А.Асланов окончил исторический факультет Азербайджанского государственного университета имени С.Кирова (ныне Бакинский государственный университет), по специальности "Философия". В 1959 году стал доктором философских наук, в 1974 году получил научную степень доктора наук, а в 1976 году был удостоен звания профессора. С 1961-1977 год А.Асланов был заведующим кафедрой "Эстетики и Этики" Азербайджанского государственного университета. С 1977-1987 год был ректором Азербайджанского государственного художественного института. А.Асланов в 1989 году был избран действительным членом академии наук Азербайджана. В марте 1987 года Асланов был назначен академиком-секретарем отделений Истории, Экономики, Философии и Права Азербайджанской академии наук, и исполнял свои должностные обязанности до 1995 года. Был директором Института Философии и Права Национальной академии наук Азербайджана в 1990-1995 гг. А.Асланов исследовал вопросы западной философско-эстетической мысли и изучал эстетические аспекты активного влияния и взаимного обогащения национальных культур. Перевел на азербайджанский язык такие произведения, как "Поэтика"Аристотеля, "Сын моего брата Рамо" Дидро, стихи "Гавур" Дж.Байрона, "Василий Тёркин" А.Твардовского. Является автором поэтических книг: "Я думаю, о тебе" (1957), "Девушки и фиалки" (1961), "Мои песенные дни" (1985). В 1968 году был участником VI Международного конгресса по эстетике в Швеции. А.Асланов также сделал много интересных докладов на VII юбилейном Гегельском Международном конгрессе, который состоялся в Берлине в 1970 году и на VIII Международном конгрессе по эстетике в Бухаресте в 1972 году. А.Асланов имел большие заслуги в подготовке научных кадров. Аслан Асланов, действительный член НАНА Азербайджана, скончался в Баку в 1995 году. |