Akademik Məmmədtağı Cəfərov 1936-cı ildə İrəvan mahalının Amasiya rayonundakı Oxçuoğlu kəndində doğulmuşdur. O, ilk təhsilini kənd səkkizillik məktəbində almış, sonra isə İrəvan kənd təsərrüfatı texnikumunu fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. 1954-cü ildə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun aqronomluq fakültəsinə qəbul olmuş, 1959-cu ildə təhsilini fərqlənmə diplomu ilə başa çatdırmışdır. Məmmədtağı Cəfərov 1964-cü ildə "Azərbaycanın əsas torpaq tiplərində fosfor birləşmələri" mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək, kənd təsərrüfatı elmləri namizədi alimlik dərəcəsini almışdır. M.Cəfərov 1964–1973-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun (indiki AKTA) aqrokimya kafedrasında assistent, dosent, 1973–1983-cü illərdə isə torpaqşünaslıq və kənd təsərrüfatının meliorasiyası kafedrasının müdiri vəzifələrində çalışmışdır.
M.Cəfərov 1973-cü ildə Belorusiya Elmi-Tədqiqat Əkinçilik İnstitutunda "Azərbaycan torpaqlarında və əkinçiliyində fosfatlar problemi" mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmiş və kənd təsərrüfatı elmləri doktoru alimlik dərəcəsi almışdır. 1975-ci ildə isə ona professor adı verilmişdir. Kənd təsərrüfatı elmləri sahəsindəki uzun illər gərgin və səmərəli fəaliyyətinə, əldə etdiyi yüksək elmi nailiyyətlərə görə Məmmədtağı müəllim 1989-cu ildə Azərbaycan EA-nın müxbir üzvü, 2001-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir. Akademik M.Cəfərovun 200-dək elmi əsəri, onlarca kitabı, o cümlədən monoqrafiya və dərslikləri – "Azərbaycan torpaqlarında və əkinçiliyində fosfatlar problemi" monoqrafiyası, iki hissədən ibarət "Torpaqşünaslıq", "Torpaqşünaslıq praktikum" dərsliyi, "Azərbaycanda gübrələmə sisteminin əsasları", "Torpaqşünaslıq və geologiyanın əsasları", "İrimiqyaslı torpaq xəritələrinin tərtibi və istifadəsi", dörd hissədən ibarət "Torpaqşünaslıq" adlı sanballı tədqiqatı və başqa əsərləri respublikamızda torpaqşünaslıq elminin inkişafında mühüm rol oynamışdır. Görkəmli alimin aqrokimya və torpaqşünaslığın müasir probleminə həsr olunmuş elmi fəaliyyətini üç dövrə bölmək olar. 1960–1980-ci illəri əhatə edən birinci dövrdə o, Azərbaycan əkinçiliyi sahəsində az öyrənilmiş fosfatlar probleminin araşdırılmısı ilə məşğul olmuşdur. Bir neçə il əvvəl müxtəlif torpaq-iqlim zonalarında və torpaq tiplərində fosfor ehtiyatı formalarının elmi əsaslarla təqdim olunması, torpaqların fosfor balansının müəyyənləşdirilməsi və fosfor gübrəsinin səmərəli tətbiqinə dair elmi konsepsiyanın işlənib hazırlanmasında mühüm elmi və praktiki əhəmiyyət kəsb edirdi. M.Cəfərovun namizədlik və doktorluq dissertasiyaları məhz bu aktual problemin həllinə həsr olunmuşdur. Alimin əldə etdiyi zəngin və qiymətli elmi nəticələr respublikamızın Şəki–Zaqatala, Şirvan, Quba–Xaçmaz, Gəncə–Qazax, Kəlbəcər–Laçın bölgələrində uğurla tətbiq edilmişdir. M.Cəfərovun elmi fəaliyyətinin ikinci dövrü 1980-90-cı illəri əhatə edir. Bu dövrdə alimin rəhbərliyi altında Azərbaycanın müxtəlif torpaq-iqlim zonalarında intensiv əkinçilik şəraitində torpaqdan səmərəli istifadə olunması və onun münbitliyinin yüksəldilməsi istiqamətində kompleks tədqiqatlar aparılıb. Bu tədqiqatların əsas mahiyyəti ondan ibarətdir ki, son 80 ildə tətbiq olunan becərmə sistemlərinin təkmilləşdirilməsi labüddür və buna görə də antropogen torpaqların əmələ gəlməsinin öyrənilməsi və torpaqda münbitliyin idarəolunma yollarının müəyyənləşdirilməsi günümüzün zəruri tələbidir. Tədqiqatlarda respublikamızda zonal torpaq tiplərinin və eroziyaya uğramış torpaqların münbitliyinin konseptual modelləri, Şəki–Zaqatala bölgəsində torpaqların münbitliyinin regional modeli işlənib hazırlanmışdır. Akademik Məmmədtağı Cəfərov 2008-ci ildə Gəncədə vəfat etmişdir. |

Academician Mammadtagi Jafarov was born in 1936 in the village of Okhchuoglu in the Amasiya region of the Irevan province.
He graduated from the Irevan Agricultural College with an honor diploma. In 1954 he entered to the agronomic faculty of the Azerbaijan Agricultural Institute, and in 1959 graduated with honor. In 1964 M.Jafarov received the scientific degree of PhD in Agricultural Sciences on the "Phosphorus compounds in the main soil types of Azerbaijan" theme. In 1964-1973 he worked as an assistant, assistant professor at the Azerbaijan State Institute of Agriculture, in 1973-1983 – as head of the Department of Physical Geography and Agricultural Melioration. In 1973 M.Jafarov defended Doctoral on "Problems of phosphates in soil and agriculture of Azerbaijan" in the Belarusian Scientific Research Institute of Agriculture and received a Doctorate in Agricultural Sciences. In 1975 he received the academic title of Professor. In 1989 M.Jafarov was elected as a corresponding member of the Azerbaijan Academy of Sciences and in 2001 for high scientific achievements in the field of agricultural sciences and his long-term intense activity as active member. By M.Jafarovov wrote about 200 scientific works and dozens of books, including monographs and textbooks - the monograph "Problems of phosphates in soils of Azerbaijan and agriculture", a textbook consisting of 2 parts - "Geography", "Practice of geography", "Fundamentals of the fertilizer system in Azerbaijan", "Fundamentals of geography and geology", "Application and compilation of large-scale maps", a weighty study entitled "Geography" consisting of 4 parts and other works of M. Jafarov played an important role in the development of science of geography in our republic. Scientific activity of the outstanding scientist which is devoted to modern problems of agrochemistry and soil science can be divided into three periods. In the first period, covering 1960-1980, he studied the problem of poorly studied phosphates in the field of agriculture in Azerbaijan. Several years ago, some soil-climatic zones and soil types of forms of phosphorus reserves, as well as the determination of phosphorus balance in soils on the scientific basis of the effective application of phosphorus fertilizers, were of great practical and scientific value. PhD and Doctoral theses of M.Jafarov were devoted to solving this pressing problem. Valuable scientific results obtained by scientists are successfully applied in the regions of our republic such as Sheki-Zagatala, Shirvan, Guba-Khachmaz, Ganja-Gazakh, Kelbajar-Lachin. The 2nd period of scientific M.Jafarov’s activity covers the 1980-90s. During this period, under the guidance of the scientist, complex studies of various soil and climatic zones of Azerbaijan under conditions of intensive farming were conducted to effectively use the soil and improve its fertility. The main essence of these studies is that the systems of cultivation used in the last 80 years inevitably need improvement, and therefore studying the formation of anthropogenic soils and determining their fertility is a necessary requirement. In the studies conducted in our republic in the Sheki-Zagatala region, a regional soil fertility model was prepared, conceptual models of zonal soil types and soils subjected to erosion. Academician Mammadtagi Jafarov died in 2008 in Ganja. |