Akademik Məmmədtağı Cəfərov 1936-cı ildə İrəvan mahalının Amasiya rayonundakı Oxçuoğlu kəndində doğulmuşdur. O, ilk təhsilini kənd səkkizillik məktəbində almış, sonra isə İrəvan kənd təsərrüfatı texnikumunu fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. 1954-cü ildə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun aqronomluq fakültəsinə qəbul olmuş, 1959-cu ildə təhsilini fərqlənmə diplomu ilə başa çatdırmışdır. Məmmədtağı Cəfərov 1964-cü ildə "Azərbaycanın əsas torpaq tiplərində fosfor birləşmələri" mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək, kənd təsərrüfatı elmləri namizədi alimlik dərəcəsini almışdır. M.Cəfərov 1964–1973-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun (indiki AKTA) aqrokimya kafedrasında assistent, dosent, 1973–1983-cü illərdə isə torpaqşünaslıq və kənd təsərrüfatının meliorasiyası kafedrasının müdiri vəzifələrində çalışmışdır.
M.Cəfərov 1973-cü ildə Belorusiya Elmi-Tədqiqat Əkinçilik İnstitutunda "Azərbaycan torpaqlarında və əkinçiliyində fosfatlar problemi" mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmiş və kənd təsərrüfatı elmləri doktoru alimlik dərəcəsi almışdır. 1975-ci ildə isə ona professor adı verilmişdir. Kənd təsərrüfatı elmləri sahəsindəki uzun illər gərgin və səmərəli fəaliyyətinə, əldə etdiyi yüksək elmi nailiyyətlərə görə Məmmədtağı müəllim 1989-cu ildə Azərbaycan EA-nın müxbir üzvü, 2001-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir. Akademik M.Cəfərovun 200-dək elmi əsəri, onlarca kitabı, o cümlədən monoqrafiya və dərslikləri – "Azərbaycan torpaqlarında və əkinçiliyində fosfatlar problemi" monoqrafiyası, iki hissədən ibarət "Torpaqşünaslıq", "Torpaqşünaslıq praktikum" dərsliyi, "Azərbaycanda gübrələmə sisteminin əsasları", "Torpaqşünaslıq və geologiyanın əsasları", "İrimiqyaslı torpaq xəritələrinin tərtibi və istifadəsi", dörd hissədən ibarət "Torpaqşünaslıq" adlı sanballı tədqiqatı və başqa əsərləri respublikamızda torpaqşünaslıq elminin inkişafında mühüm rol oynamışdır. Görkəmli alimin aqrokimya və torpaqşünaslığın müasir probleminə həsr olunmuş elmi fəaliyyətini üç dövrə bölmək olar. 1960–1980-ci illəri əhatə edən birinci dövrdə o, Azərbaycan əkinçiliyi sahəsində az öyrənilmiş fosfatlar probleminin araşdırılmısı ilə məşğul olmuşdur. Bir neçə il əvvəl müxtəlif torpaq-iqlim zonalarında və torpaq tiplərində fosfor ehtiyatı formalarının elmi əsaslarla təqdim olunması, torpaqların fosfor balansının müəyyənləşdirilməsi və fosfor gübrəsinin səmərəli tətbiqinə dair elmi konsepsiyanın işlənib hazırlanmasında mühüm elmi və praktiki əhəmiyyət kəsb edirdi. M.Cəfərovun namizədlik və doktorluq dissertasiyaları məhz bu aktual problemin həllinə həsr olunmuşdur. Alimin əldə etdiyi zəngin və qiymətli elmi nəticələr respublikamızın Şəki–Zaqatala, Şirvan, Quba–Xaçmaz, Gəncə–Qazax, Kəlbəcər–Laçın bölgələrində uğurla tətbiq edilmişdir. M.Cəfərovun elmi fəaliyyətinin ikinci dövrü 1980-90-cı illəri əhatə edir. Bu dövrdə alimin rəhbərliyi altında Azərbaycanın müxtəlif torpaq-iqlim zonalarında intensiv əkinçilik şəraitində torpaqdan səmərəli istifadə olunması və onun münbitliyinin yüksəldilməsi istiqamətində kompleks tədqiqatlar aparılıb. Bu tədqiqatların əsas mahiyyəti ondan ibarətdir ki, son 80 ildə tətbiq olunan becərmə sistemlərinin təkmilləşdirilməsi labüddür və buna görə də antropogen torpaqların əmələ gəlməsinin öyrənilməsi və torpaqda münbitliyin idarəolunma yollarının müəyyənləşdirilməsi günümüzün zəruri tələbidir. Tədqiqatlarda respublikamızda zonal torpaq tiplərinin və eroziyaya uğramış torpaqların münbitliyinin konseptual modelləri, Şəki–Zaqatala bölgəsində torpaqların münbitliyinin regional modeli işlənib hazırlanmışdır. Akademik Məmmədtağı Cəfərov 2008-ci ildə Gəncədə vəfat etmişdir. |

Академик Мамедтаги Джафаров родился в 1936 году в селе Охчуоглу в Амасийском районе Иреванской губернии. Получив начальное образование в восьмилетней школе, затем окончил Иреванский сельскохозяйственный колледж с дипломом отличия.
В 1954 году был принят на агрономический факультет Азербайджанского сельскохозяйственного института, а в 1959 году окончил его с отличием. Защитив в 1964 году кандидатскую диссертацию на тему «Фосфорные соединения в основных типах почвы Азербайджана» М.Джафаров получил ученую степень кандидата сельскохозяйственных наук. В 1964-1973 гг. работал ассистентом, доцентом кафедры в Азербайджанском государственном институте сельского хозяйства, а в 1973-1983 гг. - заведующим кафедры землеведения и сельскохозяйственной мелиорации. М.Джафаров защитил докторскую диссертацию на тему «Проблемы фосфатов в почве и земледелии Азербайджана» в Белорусском научно-исследовательском институте сельского хозяйства в 1973 году, и получил ученую степень доктора сельскохозяйственных наук. В 1975 году получил ученое звание профессора. В 1989 году М.Джафаров был избран членом-корреспондентом Азербайджанской АН и действительным членом в 2001 году - за высокие научные достижения в области сельскохозяйственных наук и его многолетнюю напряженную деятельность. М.Джафарововым были написаны порядка 200 научных работ и десятки книг, в том числе, монографии и учебники – монография «Проблемы фосфатов в почвах Азербайджана и земледелии», учебник, состоящий из 2-х частей – «Землеведение», «Практика землеведения», «Основы системы удобрения в Азербайджане», «Основы землеведения и геологии», «Применение и составление широкомасштабных карт», весомое исследование под названием «Землеведение» состоящее из 4-х частей и др. работы М.Джафарова сыграли важную роль в развитии науки землеведения в нашей республике. Научную деятельность выдающегося ученого, которая посвящена современным проблемам агрохимии и почвоведения, можно разделить на три периода. В первый период, охватывающий 1960-1980 гг., он занимался изучением проблемы мало изученных фосфатов в области сельского хозяйства в Азербайджане. Несколько лет назад представленные на научной основе некоторые почвенно-климатические зоны и почвенные типы форм фосфорных запасов, а также определение баланса фосфора в почвах по научной концепции эффективного применения фосфорных удобрений имели важное практическое и научное значение. Кандидатская и докторская диссертации М. Джафарова были посвящены решению этой актуальной проблемы. Ценные научные результаты, полученные ученым, успешно применяются в районах нашей республики таких как, Шеки-Загатала, Ширван, Губа-Хачмаз, Гянджа-Газах, Кельбаджар-Лачин. Второй период научной деятельности М.Джафарова охватывает 1980-90-е годы. В этот период под руководством ученого были проведены комплексные исследования различных почвенно-климатических зон Азербайджана в условиях интенсивного земледелия для эффективного использования почвы и повышения ее плодородия. Основная суть этих исследований заключается в том, что системы культивирования, используемые в течение последних 80 лет, неизбежно нуждаются в улучшении, и поэтому изучение образования антропогенных почв и определение их плодородия являются необходимым требованием. В исследованиях, проводимых в нашей республике в Шеки-Загатальском регионе, была подготовлена региональная модель плодородия почв, концептуальные модели зональных типов почв и почв, подвергшихся эрозии. Академик Мамедтаги Джафаров скончался в Гяндже в 2008 году. |