Derjavin Aleksandr Nikolayeviç1878-ci il dekabrın 5-də Kazan şəhərində müəllim ailəsində anadan olmuşdur. Kazan Universitetinin Fizika-riyaziyyat fakültəsinin təbiət elmləri şöbəsini birinci dərəcəli diplomla bitirmişdir (1902). A.N.Derjavinə SSRİ Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən dissertasiya müdafiə etmədən elmi əsərləri əsasında biologiya elmləri doktoru (1938) və professor (1938) elmi adı verilmişdir. O, Azərbaycan SSR EA-nın həqiqi üzvü (1955) seçilmişdir.
Universitet illərindən elmi marağını müəyyənləşdirən A.N.Derjavin su heyvanlarını öyrənməklə məşğul olmuşdur. A.N.Derjavin Kazan Universitetinin Zoologiya kafedrasında (1902-1907) çalışmış, Rusiya Coğrafiya Cəmiyyətinin təşkil etdiyi Kamçatka ekspedisiyasında iştirak etmişdir (1908-1910), topladığı materiallar əsasında dəniz mənşəli relikt faunanın təsvirini vermişdir. Bu tədqiqata görə o, Rusiya Coğrafiya Cəmiyyətinin gümüş medalı ilə təltif olunmuşdur. A.N.Derjavin Həştərxan İxtiologiya laboratoriyasında bioloq kimi işləmişdir (1910-1912). 1912-ci ildə Bakıya dəvət olunmuş və Əkinçilik Departamenti nəzdində İxtiologiya laboratoriyasını təşkil edərək 15 il onun rəhbəri olmuşdur (1927). Xəzər dənizində nərə balıqlarının, Xəzər qızılbalığının biologiyası sahəsində geniş tədqiqatlar aparmışdır. Kür hövzəsində stasionar məntəqələr yaratmış, nərə, uzunburun, qızılbalıq və kütüm kimi qiymətli balıqların süni yolla artırılmasını təşkil etmişdir. Nərə balıqları kürülərinin lil ilə qabaqcadan yumaqla mayalandırma metodunu və Ses-Qrin aparatında mayalanmış kürülərin inkubasiya metodlarını işləyib hazırlamışdır. Beləliklə A.N.Derjavin nərə balıqlarının süni artırılmasının əsasını qoymuşdur. Derjavinin bu illərdə apardığı tədqiqat işləri 1922-ci ildə çapdan çıxmış “Uzunburun” monoqrafiyasında öz əksini tapmışdır. A.N.Derjavin Bakı Universitetinin yaradılmasında və orada Zoologiya kafedrasının təşkilində (1919) yaxından iştirak etmiş və bu kafedranın ilk professoru olmuşdur. İran-Qafqaz balıqartırma şöbəsinin müdiri olmuş (1922–1929) A.N.Derjavin İranın Səfidrud çayında nərələrin artırılmasını təşkil etmiş və Şimali İranın su hövzələrinin balıq faunasını öyrənmişdir. 1930-cu ildə A.N.Derjavin Uzaq Şərq Balıq Sənayesi İnstitutunda Vətəgə onurğasızları kafedrasının professoru işləmişdir. 1932-ci ildə Bakıya qayıtmış və ömrünün axırına kimi burada fəaliyyət göstərmişdir. O, Bakı İxtiologiya laboratoriyasına (1932) və Kür balıqcılıq stansiyasına (1936) rəhbərlik etmiş, eyni zamanda Azərbaycan EA-da Zoologiya sektorunun Su heyvanları şöbəsinin müdiri olmuşdur. A.N.Derjavin 1940-cı ildən etibarən bütün fəaliyyətini AEA Zoologiya İnstitutunun Su heyvanları şöbəsindəki tədqiqatlara yönəltmişdir. Bu dövrdə o, “Xəzərdə qızılbalıq ehtiyatlarının bərpası” (1941), “Nərə balıqları ehtiyatlarının bərpası” (1947), “Kürün balıq təsərrüfatı” (1956) monoqrafiyalarını nəşr etdirmişdir. Bütün bunlarla yanaşı, “Azərbaycanın heyvanlar aləmi” (1951) kitabında A.N.Derjavin Xəzər dənizi və Azərbaycanın şirin sularının faunası haqqında 16 məqalə dərc etdirmişdir. Akademik 200-dən artıq elmi əsərinin əksəriyyətini Bakıda yazmış və çap etdirmişdir. A.N.Derjavinin rəhbərliyi altında 10-dan çox elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru dissertasiyası müdafiə edilmişdir. Səmərəli elmi fəaliyyətinə görə alim Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülmüş (1954), “Qirmızı Əmək Bayrağı”, “Şərəf nişanı” ordenləri və bir sıra medallarla təltif olunmuşdur. Akademik Aleksandr Derjavin 1963-cü il sentyabr ayının 17-də vəfat etmişdir. |

Derzhavin Aleksandr Nikolayevich was born on December 5,1878 in Kazan, in the family of teacher. He graduated from the Department of Natural Sciences of the Physics-Mathematics Faculty of Kazan University with a diploma of first degree (1902). A.Derzhavin was awarded the scientific title of doctor of biological sciences (1938) and professor (1938) on the basis of his scientific works without thesis defense by the Supreme Attestation Commission of the USSR. He was elected as an active member of the Azerbaijan USSR AS (1955).
A.Derzhavin, who defined his scientific interests from university years, studied water animals. A.Derzhavin studied at the Zoology Department of the Kazan University (1902-1907) and participated in the Kamchatka expedition organized by the Russian Geographical Society (1908-1910). He provided a description of the marine origin relic fauna based on the collected material. According to this research, he was awarded the silver medal of the Russian Geographical Society. A.Derzhavin worked as a biologist at the Astrakhan İchthyology Biological Laboratory (1910-1912). He was invited to Baku in 1912 and became head of the Department of İchthyology at the department of Agriculture for 15 years (1927). He conducted extensive research in the field of biology of sturgeon and Caspian salmon fishes in the Caspian Sea. He created stationary points in the Kur basin, arranged artificial insemination of valuable fish, such as sturgeon, longnose gar, salmon and kutum. He has developed the method of fermentation of the sturgeon caviar with the sieve, and the method of incubation of fermented spores in the Ses-Grin apparatus. Thus A.Derzhavin laid the foundation for artificial increase of sturgeon fishes. Derzhavinin's research in these years was reflected in the monograph "Longnose" published in 1922 . A.Derzhavin closely participated in the establishment of the Baku University and organized the Zoology Department (1919) and became the first professor of this department. The head of Iran-Caucasian fisheries department (1922-1929). A.Derzhavin studied the fish fauna of northern Iran's water basins. In 1930, A.Derjavin worked at the Far East Fish Industry Institute as a professor of the department of Spinal Invertebrates. He returned to Baku in 1932 and lived here until the end of his life. He headed the Baku ichthyology Laboratory (1932) and Kur fishing station (1936), and was also the head of the aquatic division of the Zoological Society of Azerbaijan AS. Since 1940, A.Derzhavin has directed all his activities to research in the Department of Aquaculture of the Institute of Zoology of the AAS. During this period, he published monographs "Restoration of salmon reserves in the Caspian Sea" (1941), "Restoration of sturgeon fish stock" (1947) and "Kur fish farm" (1956). In addition, in his book "Animal World of Azerbaijan" (1951), A. Derzhavin published 16 articles about the fauna of the Caspian Sea and the sweet waters of Azerbaijan. He wrote and published most of his 200 scientific works in Baku. More than 10 doctors of sciences and philosophy dissertations have been defended under the guidance of A.Derzhavin. For his scientific activity, the scientist was honored with the title of Honored Scientist (1954), "Red Labor Day", "Honor Badge" and a number of medals. Academician Alexander Derzhavin died on September 17, 1963. |