Derjavin Aleksandr Nikolayeviç1878-ci il dekabrın 5-də Kazan şəhərində müəllim ailəsində anadan olmuşdur. Kazan Universitetinin Fizika-riyaziyyat fakültəsinin təbiət elmləri şöbəsini birinci dərəcəli diplomla bitirmişdir (1902). A.N.Derjavinə SSRİ Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən dissertasiya müdafiə etmədən elmi əsərləri əsasında biologiya elmləri doktoru (1938) və professor (1938) elmi adı verilmişdir. O, Azərbaycan SSR EA-nın həqiqi üzvü (1955) seçilmişdir.
Universitet illərindən elmi marağını müəyyənləşdirən A.N.Derjavin su heyvanlarını öyrənməklə məşğul olmuşdur. A.N.Derjavin Kazan Universitetinin Zoologiya kafedrasında (1902-1907) çalışmış, Rusiya Coğrafiya Cəmiyyətinin təşkil etdiyi Kamçatka ekspedisiyasında iştirak etmişdir (1908-1910), topladığı materiallar əsasında dəniz mənşəli relikt faunanın təsvirini vermişdir. Bu tədqiqata görə o, Rusiya Coğrafiya Cəmiyyətinin gümüş medalı ilə təltif olunmuşdur. A.N.Derjavin Həştərxan İxtiologiya laboratoriyasında bioloq kimi işləmişdir (1910-1912). 1912-ci ildə Bakıya dəvət olunmuş və Əkinçilik Departamenti nəzdində İxtiologiya laboratoriyasını təşkil edərək 15 il onun rəhbəri olmuşdur (1927). Xəzər dənizində nərə balıqlarının, Xəzər qızılbalığının biologiyası sahəsində geniş tədqiqatlar aparmışdır. Kür hövzəsində stasionar məntəqələr yaratmış, nərə, uzunburun, qızılbalıq və kütüm kimi qiymətli balıqların süni yolla artırılmasını təşkil etmişdir. Nərə balıqları kürülərinin lil ilə qabaqcadan yumaqla mayalandırma metodunu və Ses-Qrin aparatında mayalanmış kürülərin inkubasiya metodlarını işləyib hazırlamışdır. Beləliklə A.N.Derjavin nərə balıqlarının süni artırılmasının əsasını qoymuşdur. Derjavinin bu illərdə apardığı tədqiqat işləri 1922-ci ildə çapdan çıxmış “Uzunburun” monoqrafiyasında öz əksini tapmışdır. A.N.Derjavin Bakı Universitetinin yaradılmasında və orada Zoologiya kafedrasının təşkilində (1919) yaxından iştirak etmiş və bu kafedranın ilk professoru olmuşdur. İran-Qafqaz balıqartırma şöbəsinin müdiri olmuş (1922–1929) A.N.Derjavin İranın Səfidrud çayında nərələrin artırılmasını təşkil etmiş və Şimali İranın su hövzələrinin balıq faunasını öyrənmişdir. 1930-cu ildə A.N.Derjavin Uzaq Şərq Balıq Sənayesi İnstitutunda Vətəgə onurğasızları kafedrasının professoru işləmişdir. 1932-ci ildə Bakıya qayıtmış və ömrünün axırına kimi burada fəaliyyət göstərmişdir. O, Bakı İxtiologiya laboratoriyasına (1932) və Kür balıqcılıq stansiyasına (1936) rəhbərlik etmiş, eyni zamanda Azərbaycan EA-da Zoologiya sektorunun Su heyvanları şöbəsinin müdiri olmuşdur. A.N.Derjavin 1940-cı ildən etibarən bütün fəaliyyətini AEA Zoologiya İnstitutunun Su heyvanları şöbəsindəki tədqiqatlara yönəltmişdir. Bu dövrdə o, “Xəzərdə qızılbalıq ehtiyatlarının bərpası” (1941), “Nərə balıqları ehtiyatlarının bərpası” (1947), “Kürün balıq təsərrüfatı” (1956) monoqrafiyalarını nəşr etdirmişdir. Bütün bunlarla yanaşı, “Azərbaycanın heyvanlar aləmi” (1951) kitabında A.N.Derjavin Xəzər dənizi və Azərbaycanın şirin sularının faunası haqqında 16 məqalə dərc etdirmişdir. Akademik 200-dən artıq elmi əsərinin əksəriyyətini Bakıda yazmış və çap etdirmişdir. A.N.Derjavinin rəhbərliyi altında 10-dan çox elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru dissertasiyası müdafiə edilmişdir. Səmərəli elmi fəaliyyətinə görə alim Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülmüş (1954), “Qirmızı Əmək Bayrağı”, “Şərəf nişanı” ordenləri və bir sıra medallarla təltif olunmuşdur. Akademik Aleksandr Derjavin 1963-cü il sentyabr ayının 17-də vəfat etmişdir. |

Державин Александр Николаевич родился 5 декабря 1878 года в Казани в семье учителя. А.Н. Державин окончил отделение естественных наук физико-математического факультета Казанского университета с дипломом I степени (1902). В 1938 году Высшей Аттестационной комиссией ССCР А. Н. Державину были присвоены ученая степень доктора биологических наук без защиты диссертации и звание профессора. Избран действительным членом Академии наук Аз. СССР (1955).
А.Н. Державин изучал водных животных. А. Н. Державин работал на кафедре зоологии Казанского университета (1902-1907). Ученый в составе зоологического отдела принимал участие в камчатской экспедиции, организованного Русским географическим обществом (1908-1910) и на основании собранных материалов описал реликтовую фауну морского происхождения. За его работу ему была присуждена серебряная медаль Русского географического общества. А. Н. Державин работал биологом в Астраханской ихтиологической лаборатории (1910-1912). В 1912 году его назначили на должность старшего специалиста по рыболовству Департамента земледелия и заведующего Бакинской ихтиологической лабораторией, которой он руководил в течение 15-ти лет (1927). Провел широкие исследования в области биологии каспийского лосося и осетровых рыб в Каспийском море. Создал стационарные пункты в бассейне реки Кура и искусственный метод разведения ценных рыб - лосось, осетр, длинноносый, кутум. Разработал методы оплодотворения икр осетровых рыб, где икры заранее промывают мутной водой и метод инкубации оплодотворенных икр в аппарате Сэс-Грин. Таким образом, А.Н.Державин заложил основу разведения осетровых рыб искусственным методом. Его исследования, проведенные за эти годы, нашли свое отражение в монографии «Длинноносый », который был опубликован в 1922 году. А. Н. Державин принял участие в организации Азербайджанского государственного университета, и стал первым профессором кафедры зоологии (1919). Являлся руководителем Ирано-кавказского отдела рыбного производства (1922–1929), организовал разведение осетра в реке Сефидруд и изучил рыбную фауну водных бассейнов Северного Ирана. В 1930 году работал на должности профессора кафедры промысловых беспозвоночных в Институте рыбной промышленности Дальнего Востока. В 1932 году А. Н. Державин возвратился в Баку, где работал до конца своей жизни, сначала заведующим лабораторией Бакинской ихтиологии и станции рыболовства на Куре, в то же время руководителем отдела водных животных в секторе зоологии Академии наук Азербайджана. С 1940 года А.Н. Державин всю свою деятельность направил на исследования в Отделе водных животных Института зоологии. За этот период он опубликовал монографии «Воспроизводство запасов лосося на Каспийском море» (1941), «Воспроизводство запасов осетровых рыб» (1947), «Рыбное хозяйство Куры» (1956). Наряду со всем этим, А.Н.Державин в книге «Животный мир Азербайджана» (1951) опубликовал 16 статей, посвященных фауне питьевой воды Каспийского моря и Азербайджана. Свыше 200 научных трудов академик создал и опубликовал в Баку. Под руководством А.Н. Державина были защищены свыше 10 диссертаций на соискание ученой степени доктора наук и доктора философии. Ученому было присвоено почетное звание «Заслуженный деятель науки» (1954).Он награжден орденом «Трудового Красного Знамени», «Знак почета» и медалями. Академик Александр Державин скончался 17 сентября 1963 года. |