Əliyev Vahab Səfər oğlu 1908-ci il iyunun 20-də Bakının Saray kəndində anadan olmuşdur. Bakı şəhərində Fəhlə fakültəsini (1929) və Moskva Neft İnstitutunu kimyaçı-texnoloq ixtisası üzrə bitirmişdir (1934).
V.Əliyev 1950-ci ildə kimya üzrə fəlsəfə doktoru, 1961-ci ildə texnika üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülmüşdür. 1962-ci ildə professor elmi adını almışdır. 1962-ci ildə Azərbaycan SSR EA-nın müxbir üzvü, 1968-ci ildə həqiqi üzvü seçilmişdir. V.Əliyev “Azneftkombinat” nəzdində “Azneftlayihə”nin layihəçi-mühəndisi (1934-1935), Neft kəmərləri kontorunda (1937) və BKZ-də texniki şöbələrin rəisi (1938-1940), AZQAZ trestinin istehsalat-texniki şöbəsinin böyük mühəndisi (1941), həmin trestin 3№-li, sonra isə 4№-li zavodlarının və BKZ-nın baş mühəndisi olmuşdur (1942). V.Əliyev Azərbaycan Elmi Tədqiqat Neft Emalı İnstitutunun direktoru (1951-1959), Azərbaycan EA Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktor müavini (1959-1962), direktoru (1962-1987) və direktorun məsləhətçisi (1987-1993) vəzifələrində çalışmış, Azərbaycan EA Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi və Rəyasət Heyətinin üzvü olmuşdur (1981-1990). V.Əliyevin respublika neft sənayesinin inkişafında əvəzedilməz xidməti olmuşdur. O, sənayedə tətbiq olunan bir çox orijinal proseslərin müəllifidir. Onun rəhbərliyi altında Azərbaycan alimləri dünyada ilk dəfə olaraq katalizatorun qaynar lay texnikasının nəzəri əsaslarını işləyib hazırlamış, neft emalı sənayesi üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən bir sıra texnoloji proseslər və təkmilləşmələri tətbiq etmişlər. Yalnız Azərbaycanda deyil, yaxın və uzaq xarici ölkələrdə də tətbiq edilən orijinal texnoloji proseslər katalizatorun qaynar layında katalitik krekinq, qaynar layda butanın butilenə dehidrogenləşməsi, neftin emala hazırlanması, karbamid məhlulunda yağ və yanacağın deparafinləşməsi prosesləri onun rəhbərliyi altında işlənib hazırlanmışdır. V.Əliyevin elmi tədqiqatlarının nəticələri 755 elmi əsərdə, o cümlədən 5 monoqrafiya, 350 müəlliflik şəhadətnaməsi və patentdə öz əksini tapmışdır. O, 7 elmlər doktoru, 30 fəlsəfə doktoru hazırlamışdır. İki pilləli katalitik krekinq, alunitin emalı və etilen oksidinin alınması proseslərinə ABŞ-da, İtaliyada və Bolqarıstanda lisenziyalar verilmişdir. V.Əliyev D.Mendeleyev adına Ümumittifaq Kimya Cəmiyyətinin mərkəzi idarə heyətinin və Azərbaycan SSR “Bilik” cəmiyyətinin Rəyasət Heyətinin üzvü, SSRİ EA-nın və Azərbaycan SSR EA-nın bir sıra elmi-texniki şuralarının, elm və texnika üzrə SSRİ Dövlət Komitəsinin, Dövlət plan komitəsinin, SSRİ və Azərbaycan SSR-in bir neçə ictimai təşkilatlarının üzvü olmuşdur. V.Əliyev Azərbaycanın Əməkdar elm və texnika xadimi, “Fəxri neft kimyaçısı” adlarına, SSRİ və Azərbaycan Dövlət mükafatına layiq görülmüşdür. O, 5 orden, 9 medal və bir sıra fəxri fərmanlarla təltif olunmuşdur. Akademik Vahab Əliyev 1993-cü ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Aliyev Vahab Safar oglu was born on June 20, 1908 in Baku in Saray. He graduated from the Faculty of Work in Baku (1929) and the Moscow Petroleum Institute, specializing in chemical technology (1934). In 1950, Aliyev Vahab was awarded the degree of Doctor of Philosophy in Chemistry and Doctor of Technical Sciences in 1961. In 1962 he received the academic title of Professor. In 1962 he was elected a corresponding member of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR and in 1968 he was a active member.
V.Aliyev worked as an engineer-designer at the “Azneftkombinat” (1934-1935), head of the oil pipeline office (1937) and technical departments of BKZ (1938-1940), senior engineer of the production and technical department of the “Azgaz Trust” (1941), chief engineer of the same trust number 3, and chief engineer of BKZ and factories No. 4 (1942). V.Aliyev was also the director of the Azerbaijan Scientific Research Institute of Oil Refining (1951-1959), Deputy Director of the Azerbaijan Institute of Petrochemical Processes (1959-1962), Director (1962-1987) and Advisor to the Director (1987-1993), Academician-Secretary of the Department of Chemical Sciences and a member of the Presidium of the Azerbaijan Academy of Sciences (1981-1990). His indispensable services were in the development of the republic's oil industry. He is the author of many original processes used in the industrial sector. Under his leadership, Azerbaijani scientists for the first time in the world developed the theoretical foundations of the technology of the fluidized bed catalyst, introduced a number of technological processes and improvements that are of great importance in the oil refining industry. The results of V.Aliyev's scientific research were reflected in 755 scientific works, including 5 monographs, 350 author's certificates and patents. Prepared 7 doctors of science, 30 doctors of philosophy. In the USA, Italy and Bulgaria, licenses were issued for processes for obtaining two-stage catalytic cracking, processing of alunite and production of ethylene oxide. V.Aliyev was a member of the central board of the board of the All-Union Chemical Society. D.Mendeleyev and a member of the Presidium of the Azerbaijan SSR of the society "Knowledge", a member of a number of scientific and technical councils of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR and the USSR Academy of Sciences, a member of the USSR State Committee for Science and Technology, a member of the State Planning Committee, and a member of several public organizations of the USSR and Azerbaijan SSR. V.Aliyev was awarded the title of Honored Worker of Azerbaijan for Science and Technology, the title of "Honorary Oil Chemist", Azerbaijan State Prize and the USSR Prize, 5 orders, 9 medals and a number of honorary decrees. Academician Vahab Aliyev died in 1993 in Baku. |