Əli-zadə Mirzə-ağa 15 mart 1910-cu ildə Bakı şəhəri, Əmircan qəsəbəsində neftçi ailəsində anadan olmuşdur. Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunu bitirdikdən sonra təsərrüfatın müxtəlif sahələrində çalışmışdır. Moskvada aspirant olmuş (1936-1939) və bitki fiziologiyası sahəsində görkəmli alim D.A.Sabininin rəhbərliyi ilə elmi fəaliyyətə başlamışdır. Aspirantura illərində paxlalı bitkilərdə molekulyar azotun bioloji fiksasiyası sahəsində elmi işlər aparmış və alınan nəticələr əsasında namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir (1940). Azərbaycan Elmi Tədqiqat Pambıqçıliq İnstitutunda öncə baş elmi işçi, daha sonra direktor müavini vəzifələrində çalışmışdır (1943-1944). Azərbaycan Elmi Tədqiqat Çoxiillik Bitkilər İnstitutu və Azərbaycan Elmi Tədqiqat Əkinçilik İnstitutlarında laboratoriya müdiri olmuşdur (1944-1961). 1961-ci ildən ömrünün sonuna qədər Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Genetika və Seleksiya İnstitutunda Bitki fiziologiyası laboratoriyasının rəhbəri vəzifəsində çalışmışdır.
M.Əlizadə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü (1968) və həqiqi üzvü (1980) seçilmişdir. M.Əlizadənin elmi fəaliyyətinin böyük bir hissəsi su rejimi ilə əlaqədar çay kollarının böyümə və budaqlanmasının tədqiqinə həsr olunmuşdur. Alim müəyyən etmişdir ki, çay bitkisində fəal böyümə və böyümənin dayanması boy nöqtəsində nuklein mübadiləsindən, xüsusilə də RNT-nin miqdarından asılıdır. Belə ki, yatmış tumurcuqlarda RNT-nin miqdarı ilə intensiv böyümə arasında birbaşa əlaqənin olduğu aşkar edilmişdir. Bu kimi nəzəri nəticələrə əsaslanan müəllif, çay kollarında il boyu daha çox böyümə və budaqlanmanı təmin edən praktik tədbirlər planı işləyib hazırlamışdır. “Azərbaycanın subtropik səraitində su rejimi ilə əlaqədar çay kollarının böyümə xüsusiyyətləri” mövzusunda dissertasiya müdafiə edərək, bitki fiziologiyası sahəsində biologiya elmləri doktoru alimlik dərəcəsi almışdır (1959). M.Əlizadənin elmi fəaliyyətinin ən məhsuldar dövrü Azərbaycan EA Genetika və Seleksiya İnstitutunda işlədiyi illərə təsadüf edir. Bu illərdə o, özünün gənc tələbələri və əməkdaşları ilə birlikdə nuklein turşularının tədqiqi sahəsində geniş işlər aparmış və elm aləminin diqqətini cəlb edən bir çox nəticələr əldə etmişdir. M.Əlizadənin rəhbərlik etdiyi laboratoriyada ilk dəfə olaraq tut bitkisi somatik hüceyrələrində ploidliliklə DNT miqdarı arasındakı korelyasiyanın tetraploid səviyyəsinə qədər uyğun gəldiyi, daha sonra yüksək ploidli tut formalarında isə korelyasiyanın olmadığı aşkar edilmişdir. M.Əlizadə və əməkdaşları ilk dəfə olaraq heterozis hadisəsinin molekulyar-genetik əsaslarını izah edən maraqlı nəticələr əldə etmişlər. M.Əlizadə 4 monoqrafiya, 200-dən çox elmi məqalə və bir neçə ixtiranın müəllifidir. Onun rəhbərliyi ilə 15 elmlər namizədi və 2 elmlər doktoru hazırlanmışdır. 2 dəfə "Şərəf nişanı" ordeni və 3 medalla təltif olunmuşdur. Akademik Mirzəağa Əlizadə 5 may 1981-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Mirza-aga Alizadeh was born on March 15, 1910 in the oilman family in Amirjan settlement, Baku. After graduating from the Azerbaijan Agricultural Institute, he worked in various fields of farming. He was a postgraduate student in Moscow (1936-1939) and began his scientific activity under the leadership of the outstanding scientist D.A.Sabini in the field of plant physiology. During the postgraduate studies, he carried out scientific work in biological fixation of molecular nitrogen in leguminous plants and defended his dissertation on the basis of results obtained (1940). He worked as senior researcher, then deputy director at Azerbaijan Scientific Research Institute of Cotton growing (1943-1944). He was a laboratory director at the Azerbaijan Research Institute of Multiple Plants and Azerbaijan Scientific Research Institute of Agriculture (1944-1961).
From 1961 till the end of his life he worked at the Institute of Genetics and Selection of the Academy of Sciences of Azerbaijan as head of Plant Physiology Laboratory. M. Alizadeh was a corresponding member of the Azerbaijan Academy of Sciences (1968) and an active member (1980). A great part of M. Alizade's scientific activity is dedicated to studying the growth and development of river bushes in connection with water regime. The scientist found that the active growth in the tea plant depends on the nucleic exchange. The author has developed a practical action plan that provides greater growth and stratum throughout the year. He defended his dissertation on the theme of "The growth characteristics of tea buds in the subtropical waters of Azerbaijan" and received a doctorate in biological sciences in plant physiology (1959). The most productive period of M.Alizadeh's scientific activity coincides with the years he worked in Azerbaijan AS Genetics and Selection Institute. In those years, he has worked extensively with his young students and colleagues in researching nucleic acids and has gained many results that have attracted the attention of the science world. M. Alizadeh and his colleagues for the first time obtained interesting results explaining the molecular-genetic basis of the heterosis phenomenon. M.Alizadeh is the author of 4 monographs, more than 200 scientific articles and several inventions. Under his leadership, 15 candidates of sciences and 2 doctors of sciences have been trained. He was 2 times awarded with the Order of Honor and 3 medals. Academician Mirza-Aga Alizadeh died on May 5, 1981 in Baku. |