Əsgərov Bəhram Mehralı oğlu 1933-cü il oktyabrın 5-də Tovuz rayonunun Əhmədabad kəndində anadan olmuşdur. 1957-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetini (indiki BDU) fizika ixtisası üzrə bitirmişdir.
1962-ci ildə fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, 1971-ci ildə fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini, 1972-ci ildə professor elmi adını almış, 2001-ci ildə Azərbaycan MEA-nın müxbir üzvü, 2007-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir. 1962-1966-cı illərdə AEA Fizika İnstitutunda böyük elmi işçi, 1966-1971-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetində dosent, 1971-ci ildən ADU-da Bərk cisimlər fizikası kafedrasının müdiri, 1994-cü ildən 2004-cü ilədək elmi işlər üzrə prorektor vəzifələrində işləmişdir. B.Əsgərovun əsas elmi istiqaməti bərk cisimlərdə köçürmə hadisələrinin klassik və kvant nəzəriyyəsinə aiddir. Bərk cisimlərdə kvantlayıcı maqnit sahəsi olduqda dissipativ termomaqnit cərəyan sıxlığını hesablamaq üçün metod təklif etmişdir. O, termomaqnit effektlərin kvant nəzəriyyəsini verən alimlərdən biridir. Kvazi ikiölçülü elektron sistemlərdə köçürmə hadisələrinin nəzəriyyəsini vermişdir. B.Əsgərov 200-dən artıq elmi məqalə, monoqrafiya, kitab və patentin müəllifidir. Yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsi sahəsində də uzunmüddətli elmi-pedaqoji fəaliyyət göstərmişdir. Onun rəhbərliyi altında 10-dan artıq fəlsəfə doktoru və 4 elmlər doktoru dissertasiyası müdafiə edilmişdir. 2004-cü ildə “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilmişdir. Elm və texnika sahəsində Azərbaycan Dövlət Mükafatı Laureatıdır (1974). 2000-ci ildə Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülmüşdür. Akademik Bəhram Əsgərov 2014-cü ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Аскеров Бахрам Мехралы оглы родился 5 октября 1933 года в Товузском районе. В 1957 г. окончил Азербайджанский государственный университет (ныне БГУ) по специальности физика.
В 1962 г. получил ученую степень доктора философии по физике и математике, в 1971 г - доктора физико-математических наук, а в 1972 г. получил звание профессора. В 2001 г. избран членом-корреспондентом НАНА, в 2007 г. - действительным членом. В 1962-1966 гг. занимал должность старшего научного сотрудника Института физики АНА, 1966-1971 гг. - доцента в Азербайджанском государственном университете, с 1971 г. работал заведующим кафедрой физики твердых тел, а с 1994 до 2004 г. – проректором по научной работе. Основное научное направление Б.Аскерова - классическая и квантовая теория явлений переноса в твердых телах. Ученый предложил метод расчета диссипативного термомагнитного тока в квантованном магнитном поле в твердых телах. Он был одним из тех ученых, кто выдвинул квантовую теорию термомагнитных эффектов, а также теорию явлений переноса в квази-двумерных электронных системах. Б.Аскеров являлся автором свыше 200 научных трудов, монографий, книг и патентов. Ученый занимался подготовкой высококвалифицированных кадров. Под его руководством были подготовлены свыше 10 докторов философии и 4 докторов наук. В 2004 г. награжден орденом «Шохрат», стал лауреатом Азербайджанской государственной премии в области науки и техники (1974). В 2000 г. был удостоен почетного звания «Заслуженный деятель науки». Академик Бахрам Аскеров скончался 2014 г. в Баку. |