Hüseynov Cəbrayıl Muxtar oğlu 1913-cü il yanvarın 16-da Şəki şəhərində anadan olmuşdur. Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun Aqronomluq fakültəsini bitirmişdir (1934).
C.Hüseynov aqrar elmlər namizədi (1939) və aqrar elmlər doktoru (1947) elmi dərəcəsini, professor (1948) elmi adını almışdır. AMEA-nın müxbir üzvü (1949) və həqiqi üzvü (1961) seçilmişdir. Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunda assistent və Azərbaycan ET Pambıqçılıq İnstitutunda baş elmi işçi işləmişdir (1934-1936). Ümumittifaq Elmi Tədqiqat Gübrələmə və Aqrotorpaqşünaslıq İnstitutunda aspirant olmuşdur (1936-1939). SSRİ Elmlər Akademiyasının Azərbaycan filialının Torpaqşünaslıq sektorunda baş elmi işçi (1940), Torpaqşünaslıq və Aqrokimya Bölməsində direktor işləmişdir (1944-1945). Azərbaycan SSR EA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun ilk direktoru olmuş (1945) və bu vəzifədə 1952-ci ilə kimi çalışmışdır. ADU-nun Biologiya fakültəsinin professoru olmuşdur (1952-1969). 1963-cü ildə yenidən İnstitutun direktoru vəzifəsinə seçilmiş və ömrünün axırına kimi (1974) bu vəzifədə çalışmışdır. Respublikada mineral və üzvi gübrələrin, o cümlədən, fosfor gübrəsinin istehsalı sahəsində alimin mühüm tədqiqatları olmuşdur. Onun təklifi ilə Sumqayıt şəhərində neft sənayesinin tullantısı olan işlənmiş sulfat turşusundan superfosfat istehsal edən zavod tikilmişdir. C.Hüseynov ilk dəfə neft sənayesinin tullantısı olan turş qudrondan superfosfat istehsal edilməsinin nəzəri əsaslarını vermiş, onun bilavasitə istehsalatda tətbiq edilməsinə nail olmuşdur. 1958-1963-cü illərdə akademik C.Hüseynov tərəfindən neft emalı sənayesi tullantılarından alınan neft-boy maddəsi (NBM) nəinki Respublikamızda, həm də dünya miqyasında geniş marağa səbəb olmuşdur. Böyük təsərrüfat əhəmiyyəti nəzərə alınaraq NBM o illərdə respublikamızın əkinçilik zonalarında müxtəlif kənd təsərrüfatı bitkiləri əkinində (127 min hektar) fəal üzvi təsiredici maddə kimi istifadə edilmişdir. Son tədqiqatları əsasən neft sənaye tullantılarından alınmış yeni üzvi-mineral gübrələrin, eləcə də respublikada böyük ehtiyatı olan bitumlu süxurun və yanar şistin kənd təsərrüfatında geniş tətbiqinə həsr edilmişdir. C.Hüseynov 200 elmi əsərin, o cümlədən, 6 monoqrafiya və 12 müəlliflik şəhadətnaməsinin müəllifidir. Onun rəhbərliyi altında 50-dən artıq fəlsəfə doktoru, 4 elmlər doktoru elm aləminə vəsiqə almışdır. C.Hüseynov SSRİ Dövlət Mükafatı almış (1950), 2 dəfə «Şərəf nişanı» ordeni (1943, 1951), 5 müxtəlif medalla təltif edilmişdir. Akademik Cəbrayıl Hüseynov 1974-cü ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Гусейнов Джабраил Мухтар оглы родился 16 января 1913 г. в городе Шеки. Окончил агрономический факультет Азербайджанского сельскохозяйственного института (1934).
Дж.Гусейнов получил ученую степень кандидата (1939) и доктора сельскохозяйственных наук (1947), звание профессора (1948). Стал членом-корреспондентом НАНА (1949 г.) и действительным членом НАНА (1961). Работал ассистентом в Азербайджанском сельскохозяйственном институте и старшим научным сотрудником в Азербайджанском научно-исследовательском институте хлопководства (1934-1936). Был аспирантом Всесоюзного научно-исследовательского института орошения и агроземлеведения (1936-1939). Работал старшим научным сотрудником в секторе землеведения в АН СССР азербайджанского филиала (1940), директором отделения землеведения и агрохимии (1944-1945). Был первым директором института землеведения и агрохимии Азербайджанской ССР (1945) и занимал эту должность до 1952 г. Был профессором биологического факультета АГУ (1952-1969). В 1963 г. избран на должность директора Института и работал на этой должности до конца своей жизни (1974). В республике ученым были проведены важные исследования в области минеральных и органических удобрений, в том числе фосфорных. По его предложению в Сумгаите был построен завод, выпускающий суперфосфаты, получаемые из использованной серной кислоты, являющейся отходами нефтяной промышленности. Дж.Гусейнов впервые дал теоретические основы для производства суперфосфата из отходов кислых гудронов и добился его использования в производстве. В 1958-1963 гг. извлеченные академиком Дж.Гусейновым из отходов нефтеперерабатывающей промышленности нефтяные ростовые вещества (НРВ) вызвали большой интерес не только в республике, но и во всем мире. Принимая во внимание большое хозяйственное значение, НРВ использовались в качестве активного вещества в различных посевных зонах республики, во время посева различных сельскохозяйственных культур (127 000 гектаров). Последние исследования в основном были посвящены широкому применению в сельском хозяйстве новых органических минеральных удобрений, а также имеющихся в республике в большом количестве запасов битумных пород и горючего сланца. Дж.Гусейнов автор 200 научных работ, в том числе 6 монографий и 12 авторских свидетельств. Дж.Гусейнов удостоен Государственной премии СССР (1950), дважды - ордена «Знака Почета» (1943, 1951) и 5 разных медалей. Академик Джабраил Гусейнов скончался в Баку в 1974 г. |