Hüseynov Cəbrayıl Muxtar oğlu 1913-cü il yanvarın 16-da Şəki şəhərində anadan olmuşdur. Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun Aqronomluq fakültəsini bitirmişdir (1934).
C.Hüseynov aqrar elmlər namizədi (1939) və aqrar elmlər doktoru (1947) elmi dərəcəsini, professor (1948) elmi adını almışdır. AMEA-nın müxbir üzvü (1949) və həqiqi üzvü (1961) seçilmişdir. Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunda assistent və Azərbaycan ET Pambıqçılıq İnstitutunda baş elmi işçi işləmişdir (1934-1936). Ümumittifaq Elmi Tədqiqat Gübrələmə və Aqrotorpaqşünaslıq İnstitutunda aspirant olmuşdur (1936-1939). SSRİ Elmlər Akademiyasının Azərbaycan filialının Torpaqşünaslıq sektorunda baş elmi işçi (1940), Torpaqşünaslıq və Aqrokimya Bölməsində direktor işləmişdir (1944-1945). Azərbaycan SSR EA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun ilk direktoru olmuş (1945) və bu vəzifədə 1952-ci ilə kimi çalışmışdır. ADU-nun Biologiya fakültəsinin professoru olmuşdur (1952-1969). 1963-cü ildə yenidən İnstitutun direktoru vəzifəsinə seçilmiş və ömrünün axırına kimi (1974) bu vəzifədə çalışmışdır. Respublikada mineral və üzvi gübrələrin, o cümlədən, fosfor gübrəsinin istehsalı sahəsində alimin mühüm tədqiqatları olmuşdur. Onun təklifi ilə Sumqayıt şəhərində neft sənayesinin tullantısı olan işlənmiş sulfat turşusundan superfosfat istehsal edən zavod tikilmişdir. C.Hüseynov ilk dəfə neft sənayesinin tullantısı olan turş qudrondan superfosfat istehsal edilməsinin nəzəri əsaslarını vermiş, onun bilavasitə istehsalatda tətbiq edilməsinə nail olmuşdur. 1958-1963-cü illərdə akademik C.Hüseynov tərəfindən neft emalı sənayesi tullantılarından alınan neft-boy maddəsi (NBM) nəinki Respublikamızda, həm də dünya miqyasında geniş marağa səbəb olmuşdur. Böyük təsərrüfat əhəmiyyəti nəzərə alınaraq NBM o illərdə respublikamızın əkinçilik zonalarında müxtəlif kənd təsərrüfatı bitkiləri əkinində (127 min hektar) fəal üzvi təsiredici maddə kimi istifadə edilmişdir. Son tədqiqatları əsasən neft sənaye tullantılarından alınmış yeni üzvi-mineral gübrələrin, eləcə də respublikada böyük ehtiyatı olan bitumlu süxurun və yanar şistin kənd təsərrüfatında geniş tətbiqinə həsr edilmişdir. C.Hüseynov 200 elmi əsərin, o cümlədən, 6 monoqrafiya və 12 müəlliflik şəhadətnaməsinin müəllifidir. Onun rəhbərliyi altında 50-dən artıq fəlsəfə doktoru, 4 elmlər doktoru elm aləminə vəsiqə almışdır. C.Hüseynov SSRİ Dövlət Mükafatı almış (1950), 2 dəfə «Şərəf nişanı» ordeni (1943, 1951), 5 müxtəlif medalla təltif edilmişdir. Akademik Cəbrayıl Hüseynov 1974-cü ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Huseynov Jabrayil was born on January 16, 1913 in Sheki. He graduated from the agronomic faculty of the Azerbaijan Agricultural Institute (1934).
Huseynov Jabrayil received the degree of candidate (1939) and the doctor of agricultural sciences (1947), the title of professor (1948). He became a corresponding member of ANAS (1949) and as active member of ANAS (1961). He worked as an assistant at the Azerbaijan Agricultural Institute and a senior researcher at the Azerbaijan Research Institute of Cotton Growing (1934-1936). He was a graduate student of the All-Union Scientific Research Institute of Irrigation and Agricultural Land (1936-1939). He worked as a senior researcher in the sector of geography in the USSR Academy of Sciences of the Azerbaijani branch (1940), director of the department of geography and agrochemistry (1944-1945). He was the first director of the Institute of Geography and Agrochemistry of the Azerbaijan SSR (1945) and held this position until 1952. He was a professor of the biological faculty of the ASU (1952-1969). In 1963 he was elected as director of the Institute and worked in this position until the end of his life (1974). In the republic, scientists carried out important research in the field of mineral and organic fertilizers, including phosphorus fertilizers. At his suggestion, a plant was built in Sumgait that produces superphosphates derived from used sulfuric acid, which is a waste of the oil industry. Huseynov Jabrayil for the first time gave theoretical basis for the production of superphosphate from wastes of acid tars and achieved its use in production. In 1958-1963 years. The oil growth substances extracted by academician J.Huseynov from waste from the oil refinery industry aroused great interest not only in the republic, but all over the world. Taking into account the great economic importance, NRW was used as an active substance in various sowing zones of the republic, during the sowing of various agricultural crops (127,000 hectares). The latest research was mainly devoted to the wide application of new organic mineral fertilizers in agriculture, as well as the abundant stocks of bituminous rocks and oil shale in the country. Huseynov Jabrayil author 200 scientific works, including 6 monographs and 12 copyright certificates. He was awarded the State Prize of the USSR (1950), twice - the Order of the Badge of Honor (1943, 1951) and 5 different medals. Academician Huseynov Jabrayil died in Baku in 1974. |